• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop Skywatcher 150/1200

Started by amerr, December 29, 2008, 01:23:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

A pa imaš kada klikneš na odgovor ispod prozora gde kuceš link dodatne opcije klikneš tamo i prikačiš slike uz poruku....
ili baciš fotke na flickr ili picasa ili neki sličan servis i onda ih samo linkuješ u poruci ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Da ne ispadne da reklamiram nekoga, ali evo http://imageshack.us/ uploadujes na ovaj link sliku i samo copy/paste link na forum i eto slike...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Evo ga black diamond na heq5 iz Backog Petrovca
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk




amerr

Slike su malo losije zbog toga sto su slikane sa mobilnog telefona. :(

sale11472

Quote from: mravic on January 04, 2009, 07:00:04 pm
Evo ga black diamond na heq5 iz Backog Petrovca


Hmm ovako na prvi pogled se vidi da je fokuser 2 inčni (ako se ne varam isti kao na tvom 200 mm dob-u kog si nosio na Letenku) i druga boja ako nema nekih dodatnih poboljšanja (makar da proberu bolja ogledala) jasno mi je zašto ih više nigde ne pominju kao Black Diamod..... Ipak u ED varijanti dobiješ i boolja stakala i bolji tražioc i daleko bolji fokuser (2 inča sa 1:10 preciznim fokusiranjem) i još dielektrično diagonalno ogledalo od 2 inča itd itd što je ipak već razlika u odnosu na standardnu ponudu..
No ovo si trebao da baciš u onu drugu temu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: amerr on January 04, 2009, 07:01:30 pm
EVO PRVE


Da upravo sam i mislio da je to to odnosno 150 f/8 teleskop na EQ3 montaži.... možeš ti takvim teleskopom poprilično ozbiljno da osmatraš i dobrih par godina i slobodno ga koristi i za posmatranje objekata za koje se obično kaže da nije dobar a vremenom ćeš i sam znati šta želiš od sledećeg teleskopa koji okulari ti trebaju itd itd...

BTW ako te interesuje šta možeš da vidiš teleskopom nemoj gledati astrofotografije tako nećeš videti nikada odličan izbor z ailustraciju šta i kako se vidi su skice Vedran je doduše koristio veći teleskop ali su njegove skice odlične ovo je njegova stranica pa pogledaj
a i jedan od poznatijih astro-crtača, Džeremi Perez, je do nedavno koristio teleskop kao tvoj evo i njegove stranice dobra ilustracija šta se može očekivati od teleskopa..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Idi bre Sale, potrosi gomilu rijeci da kazes Ameru ono sto sam mu rekao u nekoliko osnovnih crta... Procitaj opet sve moje postove u vezi ove teme - svaki JASAN i DIREKTAN.

Ali ovakve konstatacije su ti "vrh":

"slobodno ga koristi i za posmatranje objekata za koje se obično kaže da nije dobar"

:) :) :)

Ne kaze se da "nije dobar" za te objekte, već: "manje podesan", a to je veeelika razlika.

Uzgred Vedran koristi 200 mm F/6 teleskop, UHC filter i Hyperion okulare. A pri tom sigurno i prilicno tamna mjesta za posmatranje.

Ovo naravno ne znaci da Amer nece imati dobre rezultate, ali trebace opet da pravi prioritete - ovaj put u objektima za posmatranje (a to su, nakon planeta i Mjeseca, svi Mesijeovi objekti - pa zato se i prave maratoni!). Ipak, za prave rezultate s deep-sky, trebace mu mjesta sa sto manje svjetlosnog zagadjenja.
No jedno je sigurno, i tu se slazemo od pocetka, imace nekoliko godina veoma ugodnih posmatranja - a to je ono sto je najvaznije u cijeloj prici.


amerr

Hvala puuuuno da nije bilo vas dvojice ovaj teleskop bi zavrsio kao prodat za nekih 300 evra ili bi tu stajao i kupio prasinu.Prvi pogled kroz taj teleskop bio je odlican ,ali nisam bio zadovoljan jer je Jupiter bio kao neka premala zvezda ,nisam mogao naci Meisserove objekte te mi je bilo malo dosadno .Sve u svemu nastavicu sa ASTRONOMIJOM i trazicu i istrazivacu nebo sa ovim teleskopom dok nekupim novi...... ;)Vidite ja imam samo 11 godina te se nerazumem u teleskope.I teleskop sam dobio od roditelja i ja sam birao teleskop. ;D :D ;D ;D ;D ;D

Ljubo

January 05, 2009, 02:49:09 pm #41 Last Edit: January 05, 2009, 03:41:47 pm by Ljubo
Pa, solidan izbor si napravio. Cestitam!

Stvarno ce ti pruziti dosta ugodnih trenutaka u posmatranju (a kako je 2009-ta MGA, to svoje impresije obavezno podijeli i sa drugima zainteresovanim (!!)

Ako budes bio u prilici, i ako vec nisi pazario taj GSO 2,5x APO (koji jeste dobar, ali i okulari su bitni u ovoj prici), i ako imas mogucnosti, preporucujem ti da umjesto njega uzmes 7 mm HR Planetary Okular - mnoooogo je dobar (provjereno, imam ga!) - nema vidno polje kao Ethos (za planete ti to ionako ne treba), ali je od njega kontrastniji! A to ce ti pomoci u posmatranju planeta tvojim teleskopom.

Ukoliko ti preostane novaca uzmi filtere: crveni, narandzasti, zuti, plavi i zeleni - "povecace" ti detalje na planetama (a zeleni i na Mjesecu u vecoj fazi).

Zatim, za ove druge, deep-sky objekte, od Lajosa (kasnije ako ne mozes odmah) poruci Hyperion 21 mm okular (nemaju ga u Subotici, ali ti ga mogu poruciti od TS-a !).

Na kraju (ali ne i obavezno zadnje) uzmi laserski kolimator - trebace ti kada budes htio da preciznije koliminises tvoga Newton-a.

Iako ovo sve iziskuje novaca (sve ukupno do oko 200 eura) - ovi okulari pruzice ti mnogo vise i koristices ih mnogo vise od ta dva SW 15 i 25 mm koje imas, a kvalitet ova dva okulara koje ti spominjem je takav da ces ih s ponosom koristiti kako na tvom Njutnu, tako i na bilo kom drugom teleskopu !!!

I ne zaboravi da ti za posmatranja gotovo svih Deep-Sky objekata treba sto mracnije mjesto.

Sich

Ipak, za ostale kupovine i ja ti savetujem, samo poolako. Ovaj barlov za pocetak, je dobar izbor, i to nam veruj na rec. Ali posle toga prvo vidi sta sve mozes da vidis sa onim sto imas, pa potom polako kujus dodatnu opremu kada budes mislio da ti treba. Najgore je da kupujes nesto, a ni ne znas za sto ti to treba, vec to radis jer 'mi je neko rekao da mi to treba'. Tek kad budes nesto znao da ti treba i da tacno znas zasto ti to treba, e onda to kupujes.

Nista, uzivaj u nebu i dobro se obuci za ove zimske noci :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Ljubo

Ovakve savjete kad cujes, pitas se da li ti ljudi ikada posmatraju ili samo pricaju...
Kad pogledas kakvo nam je stanje u astronomiji, onda je sve jasno.

U inostranstvu ovakva mjesta sluze da ljudi cuju iskustva iz prve ruke, a ne da im moderatori odredjuju sta i u kojoj prodavnici da kupuju.

Sich

Pazi, ja se isto slazem da je iskustvo iz prve ruke najbolje. Ali ovo sto ti, i mi, ovde radimo nije iskustvo iz prve ruke, vec iz druge ruke. Ubedljivo najbolja stvar za amera jeste da uzme svoj teleskop, pojavi se na letenci, u palanci kod mravica, u ns-u kod mene, i da vidi sta mi imamo, kako se to vidi kroz nase sprave, i najbolje da to odma proba i na njegovom teleskopu  da vidi sta je to, i da zna da li ce numu to koristiti. A ne, rekao mi je Lubo da ja treba da kupim planeterni okular. Ili rekao mi je Sich da mi treba dobar barlou. A sta ce ti? Pa nemam pojma, valjda sa njim ce se bolje videti. A sta je taj planetarni filter, sta je ta barlou, koliko ce bolje videti i zasto mu ti treba, to mu je nejasno.

I ti isto to radis, a nas kritikujes. A to radimo jer hocmo da pomognemo .A gde ce kupiti opremu je potpuno svejedno, mada nema neki izbor.

Ova tema je na korak od zakljucavanja, a ona ustvari treba da pomogne pocetniku, ne da se mi prepucavamo oko stanja u nasoj astronomiji i razlicitim pristupima kupovini opreme.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter