• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop Skywatcher 150/1200

Started by amerr, December 29, 2008, 01:23:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Quote from: Ljubo on January 05, 2009, 06:52:11 pm
..

a ne da im moderatori odredjuju sta i u kojoj prodavnici da kupuju.


Kad bi bilo ovako onda bi ja savetovao da kupi od mene, a to nisam radio.
Mada ne bi bilo lose...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Hmm,

Amer je jasno istakao sta su mu prioriteti (planete i deep-sky), spreman je da ulozi novaca u hobi, a jos bi povucen vasim predlozima porucio oba barlow-a!

Ukoliko je spreman da se toliko upusti u hobi onda ce vise rezultata imati s pravim okularima, nego s tim barlow-om - to mu ja potvrdjujem, jer imam 5 barlow-a (od cega su 2 Powermate-i).

No obzirom da je tako mlad, svakako se slazem da je najbolje da licno pogleda kroz neciju opremu. Ali pazite, on je vec imao losa iskustva u posmatranju, ako mu jos s tim 2,5x barlow-om rezultati ne budu bolji, izgubicemo jednog fana!

amerr

Ne brinite se nikada se nebih odrekao Astronomije to je moj hobi .A mozda i zavrsim fakultet Astronomije to mi je san 8) 8) ;D ;D


amerr

Na Letenku mozda dodjem da se obrazujem ASTRONOMIJOM pogledam kroz neciji teleskop i da se dobro.......PROVEDEM sto je i najvaznije a mozda i pazarim nesto.A za okulare videcemo posle Bozica jer Lajos sada ne radi te eto moracu da cekam da prodje i ulozim nekih 75eura :'( a za ostatak ce se pobrinuti moj otac .Srecni praznici od Amera :D :D :D ;) :) :) ;) :D ;D

sale11472

Quote from: mravic on January 05, 2009, 08:05:20 pm
Kad bi bilo ovako onda bi ja savetovao da kupi od mene, a to nisam radio...


A to čak ni ja nisam radio ... čudno ;)
Šalu na stranu u Srbiji postoji 1 (jedna) prodavnica astronomske opreme, naručivanje preko Interneta je u ovoj zemlji još uvek mačka u džaku, nema baš svako nekoga napolju da mu donese opremu......pa je sasvim logično da se predloži kupovina u toj jednoj prodavnici ili kod jednog pouzdanog prodavca u privatnoj režiji....sve ostalo je snalaženje...

Quote from: Sich on January 05, 2009, 06:41:39 pm
Ipak, za ostale kupovine i ja ti savetujem, samo poolako.


Pa upravo tako sem što bih dodao da je verovatno najgori savet početniku da se baci u nabavku skupe i komplikovane opreme, naročito ako je već nabavio kvalitetan teleskop (jedno je savetovati povraćaj novca nekome ko je kupio Optisan a sasvim drugo nekome ko je kao prvi teleskop kupio 150/1200 njutna poznatog proizvođača), mnogo je bolje postojeću opremu iskoristiti da maksimuma uz eventualne dodatke koji neće opustošiti nečiji budžet.... naravno treba posetiti svako okupljanje astronoma... kod nas su Mesije Maraton i Kamp na Letenki "obavezna lektira" tamo može da se pogleda kroz brdo različite opreme bez da se plati pozamašna cena iste.... Uostalom koga pogled na npr Saturn, M13, M57, M27 itd ne oduševi u 150 mm njutnu kroz solidan Plössl okular neć ga oduševiti ni kroz Tal 200k sa Panopticom, 400mm dobson i Hyperion, 250 mm njutn i UWAN niti 127 mm APO i Ethos.... Pare je najlakše potrošiti (čak i kada ih nema previše) ali nije cilj Astronomije pogotovo ne ove amaterske imati najbolju opremu već posmatrati što više ... naravno to je moj lični stav nemam ništa ni protiv nekoga ko bi kupovao okulare da ih drži u vitrini ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: amerr on January 05, 2009, 10:42:51 pm
Na Letenku mozda dodjem da se obrazujem ASTRONOMIJOM pogledam kroz neciji teleskop i da se dobro.......


Svaku veću kupovinu odloži za posle Letenke (prva prilika je maraton) šanse da se razočaraš će time biti drastično manje od slušanja bilo čijih saveta...

BTW ako bih ja morao da potrošim 75 evra uz ono što ti imaš ja bih pored Barlowa nabavio i Red dot tražioc mislim da ta spravica od nekih 20-30 evra početniku korisnija od GOTO montaže od hiljadu i kusur evra... naravno i ovo je samo moje lično mišljenje i kao takvo nikome drugom ne mora ništa da znači....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Ja upravo te PLOSSL okulare koje sam dobio uz teleskope drzim u vitrini !!
I rado cu ih pokloniti nekom kad dodjem na Letenku.

Ali Amer se OZBILjNO zanima za hobi, i ima solidan instrument za pocetak, a okulari su ono na cemu PRVO treba da obrati paznju (kad vec ima teleskop, koji i nije tako slab kako ga ti predstavljas).

Bio, vidio, probao. Dakle, provjereno. Nema dobrih rezultata u ovom hobiju bez ulaganju u opremu, iako bih i ja volio da to sve manje kosta...

Ono  sto jeste poenta, a to je da ce ako te poslusa imati Njutna, dva osrednja okulara i jedan solidan Apo 2,5x barlow.

Prema mom savjetu imace: Njutna, dva osrednja okulara i dva vrhunska okulara koja mu dopunjuju set ziznih daljina i koja moze zadrzati i ako se odluci da proda Njutna i zamijeni ga necim boljim.
Nadasve, imace bolja iskustva u posmatranju ovim okularima, to je sigurno.

sale11472

Quote from: Ljubo on January 05, 2009, 11:18:11 pm
(kad vec ima teleskop, koji i nije tako slab kako ga ti predstavljas).


Da, ja se eto na četiri strane ubih objašnjavajući kako taj 150/1200 njutn nije nikakav teleskop, potpuno je neupotrebljiv ma skoro ko Optisan....

Evo Ljubo je u pravu, poslušajte ga, za početak bavljenja Astronomijom treba vam minimum HEQ5 sky scan, nekoliko bar Hyperion okulara i Powermate-ova, teleskop... pa tu se nije izjašnjavao ali verujem da bez 200 mm ne treba ni razmišljati o astronomiji....a neko je mislio da se ovo zove Astrnomija zbog posmatranja zvezda, planeta i ostalih nebeskih objekata... kad ono u pitanju su sume novca koje treba izdvojiti za početak  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Manje od 200 eura za 2 vrhunska okulara tebi je puno?
Ti onda ili nisi posmatrao kroz nijedan od ovakvih ili imas neke lazne predstave o ovom hobiju.

Ako je tako, onda najbolje da svi ostavimo nase skupe sprave i zamisljamo kako lijepo ti nebeski objekti izgledaju. Uhhh...

spadej

"...Nase skupe sprave..."?
Da li to znaci da neko ko ima samo dvogled nema sta da trazi na nebu? Da uzivam u lepoti Jupitera, ili Saturna, ne treba mi teleskop vec internet. Cak ni to, kupicu casopis Astronomiju. Ali nije u tome stvar...

Skupa oprema nije garancija da ce neko postici dobre rezultate. I sta su to "dobri rezultati"? To sto sam ja video sa Optisan-om za mene je vrednije od svih vasih M-ova, ili Gregorovih egzo solarnih ili kako se vec kaze objekata. 

Mozda bi najbolje bilo napraviti nekoliko ovakvih foruma, za pocetnike, srednji nivo i advanced user-e. I jos jedan za profesionalce. Ja imam problem sa koriscenjem EQ3 montaze. Siguran sam da je ne "vozim" kako treba. Rado bih o tome nesto procitao ali koga da pitam. I da imam pare ne bih kupio HEQ5 do ne savladam EQ3.






   

Ljubo

Dakle neko ko se ozbiljno zanima za astronomiju (mozda ce je cak i studirati) trebao je jos da kupi Optisan teleskop?

Dok u svim inostranim casopisima pise da ako se zeli dublje uci u ovaj hobi, onda to iziskuje ulaganja; u nasim medijima, s druge strane, reklamiraju Optisane!! :(

A sta kad se neko razocara? U inostranstvu tako ljudi napustaju ovaj hobi.

E sad, nisam nigdje rekao da mu je neophodna HEQ-5 montaza (vec samo kao moguci upgrade, a to eto i ti spominjes). I Sale, zaboravio si i Ethosa... :)

Ali ovo se kod nas izgleda sve svodi na onu Saletovu negdje na pocetku ovih postova: "listam kataloge, iscitavam internet sajtove i tako sticem "posmatracko" iskustvo...".

Da zakljucim, ako neko ozbiljno zeli da se bavi posmatrackom astronomijom, i kupio je za to solidan instrument, neka postavlja pitanja onima koji imaju dobru opremu, a da li ce i sta kupiti, svako odredjuje prema svojim aspiracijama i dzepu.
Najbolje je, naravno, sve isprobati iz prve ruke, i kod nekoga to pogledati (zato treba da ojacamo astronomska drustva), i doci na maraton (pri tom jos treba da bude vedro), ili sacekati Letenku (ali do tada ima previse dana).
I jos prije svega ovoga, najvaznije je da se Amer dobro upozna sa objektima koje ce posmatrati i kako svojim teleskopom da ih pronadje.

amerr

Moj teleskop nije Njutn 150/1200 nego Skywatcher 150/1200 na EQ3 montazi sa dva okulara15mm i 25mm i nije tako bezvredan kako ga vi predstavljate Saturn Mesec i ostale zvezde se vide odlicno .I nisam otvorio ovu temu da se vi prepucavate vasom opremom nego da mi date predlog.Sada neka svaki od vas kaze svoje misljenje pa sta bude najbolje uzecu .I ljudi dolazim na Letenku.. :D :D :D ;D ;D ;D :)

amerr

 :( :(Ajde kazite sta da uzmem treba mi savet bar do letenke zato sto dolazim.

Sich

Amere, nemoj da žuriš. Sad je važno je da sto vise posmatras nebo i upoznajes svoj teleskop i nebo. Vidis da ni mi ne mozemo da se dogovorimo sta ti najvise treba :) Neko kaze ovo neko ono. Dođi na letenku, na maraton. To je u martu (bliže je nego sto izgleda). Tamo ces probati ove stvari na tvom teleskopu. Videces sta je barlow, videces koliko su tvoji okulari dobri, a kako izgleda slika sa onim boljim (i skupljim), i ostale stvarcice. Pa ces videti i sta ti treba. (u sustini dobre su obe stvari, i barlow i kvalitetan okular, samo je pitanje koja je prva za kupovinu :) ali na kraju ces imati oba :))
Zato sada kad god mozes pravac mrak i posmatraj sa onim sto imas, a to je saasvim doobro. Dosta ljudi bi voleli da imaju teleskop kao tvoj, veruj mi.
A ti stvarno imas Njutnov teleskop kojeg pravi firma Skywatcher.

Ajde nastavljamo sa pricom tek kad nam detaljno kažes sta si posmatrao i kako se to videlo kroz teleskop :) Ne vredi ni dobar barlow ni dobar okular ako ne posmatras, a oni stoje u kutiji.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

GENESIS

January 06, 2009, 09:46:12 pm #59 Last Edit: January 06, 2009, 10:36:09 pm by GENESIS
Quote from: amerr on January 06, 2009, 12:26:01 pm
:( :(Ajde kazite sta da uzmem treba mi savet bar do letenke zato sto dolazim.


1. Nadam se da si nabavio neki planetarijumski software i instalirao na kompjuteru. Ovaj program će ti pomoći da isplaniraš posmatranje.
Na primer želeo bi da znaš raspored planeta, sazvežđa i slično za subotu 28.3.2009.u 19:34 h.
Moraš u programu da podesiš geografsku širinu, geografsku dužinu i nadmorsku visinu za grad iz koga posmatraš.
Besplatan program koji možeš skinuti sa interneta je Stellarium:   
http://www.stellarium.org



2. Moraš da imaš neku dobru knjigu iz astronomije.
Preporučujem enciklopediju Vasiona u izdanju Mladinske knjige Beograd.
http://www.mladinskaknjiga.co.yu/emag.aspx?docid=191549&nodeid=2444

3. Teleskop imaš i treba da ga koristiš što više. Obavezno ga donesi na Frušku Goru.
Tamo ćeš moći maksimalno da ga iskoristiš. Manje je svetlosno zagađenje pa se mnogo toga vidi što ne može iz urbanih gradskih sredina. Biće tamo filtera, okulara koje ćeš moći besplatno da isprobaš pa sam odredi šta je najbolje za tebe.

4. Redovno prati astronomska dešavanja na:

www.astronomija.co.rs    i
www.zvjezdarnica.com

Neka ti je sa srećom sa novim teleskopom.