• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moje novo prvo posmatranje

Started by IbanezRG, January 20, 2009, 01:55:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IbanezRG

Oduvek sam bio zainteresovan za astronomiju i svemir uopste. Pre 2-3 godine sam cak kupio teleskop optisan, ali nije valjao i necu sad u to da se udubljujem. Uglavnom zbog njega sam obustavio posmatranje, ali pre mesec dana vidim na kiosku casopis zanimljivog naziva: "Astronomija". Nisam imao izbora morao sam da ga kupim. Preko njega nadjoh i ovaj forum i ponovo se zainteresovah za posmatranje. Napravio ja kartu neba i krenuo napolje da gledam, ali bilo je oblacno (znate onaj zimski oblak sto prekrije citavo nebo) i zbog toga sam ludeo... mesec dana.

Danas, tj. sad vec juce, oko 22h vidim (kroz ulicnu rasvetu) zvezde. Kazem ja u sebi:"Odlicno, do sutra ce se tako razvedriti da cu moci sve da vidim.", i krenem kuci. Kad sam stigao, a zivim pored reke na kraju grada, pogledao sam gore i ukazao mi se, ni manje ni vise nego, Orion, sa sve macem i maglicom u sredini. (citav taj mesec sa oblacima sam studirao nebo na netu i u Stellarium-u). Odma sam otisao do brata i uzeo stari (made in USSR) 8X30 dvogled i krenuo van grada. Kad sam tamo stigao i pogledao nebo... stao mi je dah. Milioni zvezda, a kad pogledam sa dvogledom mesto 'bez' zvezda vidim ih jos milione... Osecao sam se kao dete u prodavnici slatkisa. Mozete li zamisliti kako sam se osecao kad sam video Orion maglicu kroz dvogled? Nije to bio bog zna sta prizor, samo mala mrlja sa tackicama, ali meni je bilo predivno.

Posto planiram da studiram Astronomiju na PMF-u u NS odlucio sam da kupim teleskop, ne sad vec kad naucim da se orijentisem prema sazvezdjima. Gledao sam po netu i cini mi se kao dobra investicija teleskop Skywatcher 150/750 Newtonian.
Sta vi mislite?
;D
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

r2d2

Mislim da si zarazen jednim neizlecivim virusom od koga boluju mnogi ovde na forumu: Znatizeljna Ljubav i "neizdrz"  ka prostranstvima Kosmosa !
Dobrodosao!

Ljubo

Ibanez, dobrodošao!
U vezi preporuke teleskopa, to nije jednostavna odluka. Dobro je da si već imao prilike upoznati se sa sazvježdjima, odnosno objektima u njima, tim dvogledom (koga nije loše da uvijek imaš uz sebe), onda je logičan iskorak nabaviti teleskop.

Obzirom da nema velikog izbora kod nas, nameću se dva modela kao nešto što se nudi onima koji malo ozbiljnije stupaju u hobi. A to su dva Skywatcher Njutna: 150/750 i 150/1200.
Iako 150/750 ima izvjesnih prednosti u posmatranju maglina (a posebno u astrofotografiji, kojom se ti još nećeš baviti), ovaj drugi 150/1200 će ti više približiti (i dati više detalja) na Mjesecu, planetama, višestrukim zvijezdama, jatima zvijezda...
Preporuka je i da ga uzmeš na ekvatorijalnoj montaži, recimo EQ3, pogotovu jer ćeš, kako  sam kažeš, ozbiljnije se pozabaviti naukom o nebu.
Provjeri i da li u tvom gradu ili blizini već postoji astronomsko društvo ili pojedinci željni da pomognu - dobro će ti doći, mada Skywatcher ima i prilično solidno otštampano uputstvo uz teleskop.
E, a kad i ako ga budeš uzeo, onda nam obavezno javi utiske.

I da, u martu će se na Letenci održati Mesijeov Maraton, pa si još na vrijeme da stigneš pripremiti se i doći - vrlo poželjno iskustvo, neovisno od toga da li ćeš se takmičiti ili ne!

IbanezRG

Quote from: r2d2 on January 20, 2009, 09:27:11 am
Mislim da si zarazen jednim neizlecivim virusom od koga boluju mnogi ovde na forumu: Znatizeljna Ljubav i "neizdrz"  ka prostranstvima Kosmosa !
Dobrodosao!


Jedini virus kojeg nije lose imati, jel? :D
Hvala na dobrodoslici!

@Ljubo
Vise me zanimaju maglice i Deep Space objekti. Jedino ako sa tim (150/750) planete ne lice ni-na-sta, a maglice se vide i sa 150/1200 onda bi kupio taj drugi. Za letenku ne znam jer trenutno nemam para za teleskop, a i ako ga uzmem do marta trebalo bi mi malo vremena da se naviknem na tu EQ montazu, ali mozda odem samo sa dvogledom.:D

Pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Ljubo je i mislio da dodjes na maraton bez icega pa da pogledas kroz razne teleskope pa da se onda odlucis, ali i ja bi ti savetovao jedan 150/750, mislim da je bolja investicija jer se magline bolje vide a i manji je za transport sto je uvek problem...

Dobrodosao...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Da, Ibanez,
Svakako dodji na Letenku, na maraton, pogledaj kroz opremu drugih ljudi, a potom se odluči šta misliš da ti više odgovara. I ponesi i dvogled, odlično će ti doći kao popratna sprava za posmatranje.
Ako se dovoljno uvježbaš, možeš nam napraviti sjajan "riport", o tome koliko si Mesijeovih objekata ti uspio vidjeti dvogledom na Letenci i postovati to ovdje na AM.

sale11472

Naravno dolazak na Letenku je najbolji način da vidiš gomilu raznih teleskopa i u stvari vidiš šta bi ti najviše odgovaralo... Kada je konkretna preporuka u pitanju ja sam pristalica jednostavnosti dakle Dobson 200/1200 jeste nešto malo skuplji od pominjanih 150-ica ... dakle ako baš ali baš hoćeš ekvatorijalnu montažu onda bih se složio sa 150/750 na EQ3 odlična sprava puno može njime da se vidi ... ako te u narednih godinu dve astrofotografija ne zanima već ti je vizuelno posmatranje na prvom mestu a i ako ti nije problem da dodaš koju desetinu evra onda bi moj izbor bio ipak 200/1200 dobson.... a tu cevku uvek možeš da postaviš na neku ozboljnu ekvatorijalnu montažu i da imaš ozbiljan astrofoto teleskop...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Hmm,
Sale, 200/1200 je ozbiljan teleskop prilično velikih gabarita. Nisam siguran da je to baš najbolje preporučivati nekom ko tek treba ozbiljnije da se upozna s Deep-Sky objektima.

Prošli  put, kad je tvoj imenjak iz Beograda (mislim Perijar da mu je nick), uzeo jednu takvu spravu, odmah se požalio da nema mjesta na balkonu, da mora da gleda kroz krajičak prozora (!!), da mu taman knap stane u keca (a šta ako bude još nešto htio nosit' sa sobom?), itd, itd...; e tada sam odustao da upadnem s jednim ovakvim konkretnim predlogom, a to je Njutn 150-ca. Mislim da je to ono što je sasvim dovoljno jer ne košta mnogo, a ako hoće više onda predje, poslije par godina, recimo na nekog Dobsona 250 ili slično.

Naime, nije samo gabarit ono o čemu treba voditi računa, takodje treba znati da nije jednostavno tražiti objekte s tako velikim uredjajem, te drzati ih stalno u vidnom polju okulara, posebno za nekog ko prvi put rukuje tolikom spravom.

Mada, Ibanez je naglasio da su mu cilj magline i Deep Sky objekti, pa ako je već zagrizao, eto može se prihvatiti (u ovom konkretnom slučaju) Saletov predlog. Uz jednu važnu napomenu: trebaće mu što tamnije mjesto za posmatranje. LVM 4 je minimum, otprilike za takvu spravu, pa o tome treba povesti računa.

No, sve skupa kad se sabere i oduzme, Ibanez u martu planiraj Letenku, vidi šta i kako koriste drugi, pa ćeš sigurno i sebe pronaći u toj priči. I povedi računa da se magline posmatraju na nebu koje nije jako svjetlosno zagadjeno.

sale11472

Eh pa koliko se sećam ni taj 150/750 sa montažom i stativom ne zauzima nešto malo mesta... Kod dobsona je tubus najveća stavka....
Što se perijara tiče pa ja sam prvi rekao da je 250 velika cevka no ako se odlučio bože moj stane to i u keca kad se sedišta obore (inače oba puta kada sam se vozio u kecu sa jednim 150/750 bila su oborena zadnja sedišta) što se tiče posmatranja sa balkona i iz stana tiče slaba vajda i od manjeg teleskopa.. za sve nas u gradu prva stvar je rešavanje transporta...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

IbanezRG

Quote from: Ljubo on January 20, 2009, 08:52:46 pm
Da, Ibanez,
Svakako dodji na Letenku, na maraton, pogledaj kroz opremu drugih ljudi, a potom...

Jel se zna tacan datum Mmaratona? Ako uspem nekog iz drustva da vrbujem da ide samnom dolazim 100%. Koliko bude ljudi otprilike na maratonu? A i  glupo mi je da idem redom i uznemiravam ljude dok se takmice.
Quote from: sale11472 on January 20, 2009, 09:21:15 pm
Naravno dolazak na Letenku je najbolji način da vidiš gomilu raznih teleskopa i u stvari vidiš šta bi ti najviše odgovaralo... Kada je konkretna preporuka u pitanju ja sam pristalica jednostavnosti dakle Dobson 200/1200 jeste nešto malo skuplji od pominjanih 150-ica ... dakle ako baš ali baš hoćeš ekvatorijalnu...

Nije transport problem. Problem su pare mislim da ce se taj 150/750 knap uglaviti u budzet, a kasnije ga je lako zameniti za bolji, jel.

@Ljubo
Sta je LVM 4?

ps: Danas sam opet bio na posmatranju (kad tako kazem mnogi ljudi shvate da sam isao da mene posmatraju :D) i video sam opet oriona i maglicu. Skontao sam sledeca sazvezdja:Zmaja, Cepherus (ona kucica), Kasiopeju, Perseja, Auriga (to ne znam sta je), bika i blizance. Video sam i neki skup zvezda, posle sam u stellariumu skontao da sam video jos jednog mesiera:35. Super izgleda, lici na nekog medveda-lisicu-sismisa:D.

pps: Nadam se da vas ovi moji izvestaji ne smaraju.

Pozdrav!!!

Edit: Video sam i Veneru, taman pred zalazak.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

Ibanez,

LVM=Limiting Visual Magnitude - najslabija vizuelna prividna veličina sjaja. Za magline bi ti trebalo nebo s LVM 4 za onaj veći teleskop, ali i taj manji ima F/5 pa i tu ne računaj ispod LVM 3 ili još prije 3,5 za magline. Naravno, ovo su okvirne cifre, i odnose se na sjajnije i veće objekte. Ono što je poenta je da tražiš nebo, ili oblasti neba s što manjim svjetlosnim zagadjenjem.

Auriga je Kočijaš.
Dobro je da možeš vidjeti M35. Ajde sljedeći put probaj ona tri M jata u Kočijašu (Aurigi), da vidimo hoćeš li i njih moći uočiti poput omanjeg M35 - to je već znak da ti nebo i nije tako presvijetlo.

Vedro nebo!

Ljubo

P.S. Za tačan datum Maratona moraš pitati organizatore, od kojih su dvojica administratori na ovom sajtu, i možeš ih upitati slanjem Message-a na njihovim profil stranama. To su "Sasa" i "mravic". Ili da sačekaš da se oni zvanično oglase....

kocha

Na maratonu će biti slobodnih teleskopa, ja donosim dobsona (šampionskog) 150/670 i Meade 105 koji su slobodni za uživanje. I Janko će doneti koji teleskop viška.

mravic

To sigurno da ce biti sa cime da se gleda. A taj 150/670, pa kakav ti je to standard, ko da ga je Albanija pravila  ;D
Inace, cena 150/750 na eq3 i 200/1000 na dobsonu je kod mene ista cena.

I Sale, samo da znas da kod Dobsona je veci problem montaza a ne cev. U  moj auto mogu da spakujem tri teleskopa 250/1000 na eq6 montazama ali samo jedan 200/1000 na dobsonu. Mozda dva.
150/750 sa montazom moze da stane u Jugov gepek...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Quote from: mravic on January 21, 2009, 03:58:54 pm
To sigurno da ce biti sa cime da se gleda. A taj 150/670, pa kakav ti je to standard, ko da ga je Albanija pravila  ;D
Inace, cena 150/750 na eq3 i 200/1000 na dobsonu je kod mene ista cena.


Kako mislis kod tebe? Jel imas neku prodavnicu ili sta?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.