• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zelim (da probam) da napravim teleskop.

Started by IbanezRG, January 27, 2009, 02:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

I ja takodje, ali nisam imao prilike. Vrlo je zgodan, kompaktan, a dovoljno jak - može se naići na njega, pa ga zato i spominjem; ako neko bude u prilici...

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Konacno sam napravio teleskop (90/400). Normalno, ne vidi se ni 1 zvezda. Testirao sam ga po danu, sve je ok, imam samo 2 primedbe:
  1. Jako uzak FOV.
  2. Veoma izrazena hromatska aberacija.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

Okaci fotke,sta si koristio kao objektiv.Javi kad ga testiras na nocnom nebu :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

IbanezRG

Objektiv je kineska lupa od 90mm. Nadam se veceras nekoj rupi u oblacima, bar nesto da vidim. Svakih 10min trcim napolje da vidim ima li je. :D
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

IbanezRG

You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

Lepo,mozda socivo heterogenog sastava :( .Ima veliku zizu za jednu lupu.Sad jos da ga malo ofarbas i na maraton ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac


cola

Rekao bih da je zalepio neko socivo,kao improvizaciju okulara....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

IbanezRG

Okular je objektiv iz fotoaparata. Hibrid, 2 sociva (28mm). :D
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

IbanezRG

Da li ce se FOV prosiriti ako zamenim okular sa socivom od 35mm?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac

Ponesi to na Letenku pa da probamo Optisanove okulare

IbanezRG

@Yagodinac
Ne moze se tu montirati tipican okular.
Probao sam sa drugim 'okularom' (35mm) i FOV nije siri, ako jeste onda je to neprimetno. Jos uvek cekam (ludim) dok se ne razvedri da ga testiram.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac

Koliko sam video iz zadnje slike onaj okular takoreći je fiksiran selotejpom. Probaj danju na najdaljoj planini, zgradi ili noću gradskom svetlu ali to nije garancija da ćeš fokusirati za nebo. Vedro neće biti još 4-5 dana, ja bi bar gledao komšinice. Ako to sve bude šljakalo (a verovatno da hoće) možeš s tim videti verovatno ceo Messierov katalog, naravno na što manjem uvećanju. Nek te aberacija ne brine, da si kupio njutn od 500 evra i stavio neki običan barlow i tu bi se ubio od aberacije.
Kelner okulari (najjeftiniji) ionako imaju usko vidno polje, malo kad se uhodaš uzmi neki Plossl okular, oni nisu skupi a ni loši za početak

cola

February 13, 2009, 08:45:15 pm #44 Last Edit: February 13, 2009, 08:58:09 pm by cola
Zanima me ako bih strpao dva sociva(iz fotokopira) na rastojanju zizne daljine,da li bi poboljsalo sliku,ili kako uticalo na sliku??
Jel mogu da uhvatim s takvim instrumentom neki M(a da njie 45 :) )
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com