• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zelim (da probam) da napravim teleskop.

Started by IbanezRG, January 27, 2009, 02:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ništa značajno ne bi dobio, i dalje ti treba okular.
Mada možeš da staviš dva fotokopir objektiva paralelno i da fokusiraš u dve tačke gde ćeš da staviš ... dva okulara. To bi onda bio amaterski dvogled ::)

Moguće bi bilo (mada nisam čuo da je neko to uradio) da se npr četiri ogledala od npr 150mm fokusiraju u istu tačku tj sekundar i da se dobije ekvivalent 300mm sa manje para ali 4x većim zezanjem od kolimacije. Princip funkcioniše kod radio-teleskopa ali rekoh, ovde je to nezgodno zbog pratećih sitnica.

cola

Znam da mi treba okular,nego sam misloi da bi se povecala zizn adaljina...
Zizna daljina,vece uvecanje!
Znam da sam video ko d nekih teleskopa da imaju nekolio sociv au nizu(kod refraktora,naravno)
Ali ne znam koliko je kvalitetno to socivo za tako nesto ??? ,ako razumete sta hocu da kazem!
Ti si pravio radio teleskop?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ovako...
Nisam pravio teleskop.
Ali nije teško ukapirati da dva sočiva iste aperture i iste ž. daljine jedno iza drugog daju ništa. Nacrtaj zrake koji se lome kroz ta sočiva i skontaćeš.
Jedno bi uvelo zrake u tubus i na mestu fokusiranja gde su zraci teorijski jedna tačka (prava u praksi) ti staviš centar drugog sočiva. I ono zvrji prazno, samo mu zrak upada u centar a ostatak sočiva-neiskorišćen.
Probaj, možda ja grešim.
Možda si mislio na triplete, dublete apohromata pa imaš različita sočiva iz fotokopira. Onda da znaš da ti trebaju i konveksna i konkavna (do jedne mere) sočiva za korekciju, i naravno prilično kvalitetna stakla.

Što ne napraviš Njutn, vidim da ti to ide? Kupiš ogledalo i dobiješ na kraju sklapanja solidan instrument za galaksije i maraton. A što se tiče produžetka ž.daljine, tu ti treba barlow a i to ne može da ti sredi aberaciju, već da je smanji.

Ljubo

Dva sočiva se ponašaju isto kao objektiv i okular i mogu povećati sliku (samo ako je žižna daljina drugog sočiva manja od prvog; dva ista sočiva, kao što kaže Yagodinac, imaju "uvećanje" 1:1), ali ti to produžuje tubus i jako je teško dovesti sve to u istu ravan (pri tome treba podesno umetnuti drugo sočivo i centrirati ga), pa su optičke anomalije još više izražene.
(Analogon ovome je, u astrofotografiji, razlika kod snimanja afokalnom metodom i u primarnom fokusu)

Ako je primarno Deep-Sky, onda je svakako bolje razmisliti o Njutnu (kao što sam i napisao na početku ove teme). Razlozi za Njutna:

1) Nema hromatske aberacije;
2) Koma kod F/6 i više nije toliko izražena (posebno na okularima sa manim do srednjim FOV);
3) Uvećanja koja se dobijaju u Njutnu su dosta veća od onih koje ćete dobiti refraktorom sa sočivima dostupnim za nabaviti u zemlji;

Lošija strana Njutna je veličina tubusa i nešto manja oštrina slike (što nije toliko presudno).

Treba povesti računa i o kvalitetu okulara. Ukoliko se želi proći jeftinije, tu onda preporučujem izvadjeni okular iz nekog raštimovanog dvogleda.

sale11472

Quote from: cola on February 14, 2009, 09:41:57 pm
Znam da mi treba okular,nego sam misloi da bi se povecala zizn adaljina...
Zizna daljina,vece uvecanje!
Znam da sam video ko d nekih teleskopa da imaju nekolio sociv au nizu(kod refraktora,naravno)


1. nemoj biti opsednut povećanjem to je još i najmanje bitno kod teleskopa...uostlaom povećanje na zavisi (samo) od žžne daljine teleskopa već od kombinacije žižne daljine objektiva i žižne daljine okulara pa tako možeš uz odgovarajuću kombinaciju da dobiješ koje god povećanje želiš...
2. to što neki refraktori imaju više sočiva nije zbog povećanja već obično zbog pokušaja da se eliminišu razne aberacije (u prvom redu hromatska) i to je malko teže izvesti u kučnoj radinosti ... čak i ATM-ovci koji prave objektive za svoje refratkore obično koriste već gotove "recepte"..

Sve u svemu ako hoćeš da upotrebiš dva objektiva iz fotokopira najsvrsishodnije će biti da napraviš dva teleskopa ;) sve ostalo će te koštati vremena, živaca itd a nećeš postići ništa praktično...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 14, 2009, 09:36:18 pm

Moguće bi bilo (mada nisam čuo da je neko to uradio) da se npr četiri ogledala od npr 150mm fokusiraju u istu tačku tj sekundar i da se dobije ekvivalent 300mm sa manje para ali 4x većim zezanjem od kolimacije. Princip funkcioniše kod radio-teleskopa ali rekoh, ovde je to nezgodno zbog pratećih sitnica.



Pa verovatno onda nisi čuo za  MMT teleskop ;) mada su i oni 98-me napustili tu ideju i prešli na praktičnija rešenja sa jedim 6.5 m ogledalom i adaptivnom optikom..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

IbanezRG

Danas je bilo 'vedro' pa sam otisao da testiram teleskop. Videla se samo Venera, Sirijus i Rigel jedva. Od cega zavisi FOV teleskopa. Na ovom je tako uzak da Venera zauzme ~1/3 pogleda, a i dalje je samo sarena tacka.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac

Prečnik Venere je prosečno nešto ispod 40 sekundi, tačnije 38.8
Ako ti Venera zauzima 1/3 vidnog polja ili nisi dobro fokusirao, ili imaš bezobrazno veliko uvećanje, ili je FOV zaista mali. Probaj na Mesecu, ako kratere vidiš perfektno i jasno onda je dobro fokusiran. Još bolje, ako na Saturnu vidiš prsten onda je OK. Ako ti je ugao vidnog polja zaista tako mali taj teleskop ti je bukvalno neupotrebljiv
Da bi ti u Plossl okularu (jedan od najčešćih i najjeftinijih) Venerin srp uzeo 1/3 vidnog polja treba ti negde oko 900-1000X što sasvim sigurno nije slučaj.
Ipak probaj bolje da fokusiraš, pomeraj okular napred-nazad i onda ćeš videti

IbanezRG

Nisam se davno javio. Teleskop ne moze da fokusira, moze zvezde (kolko tolko), ali planete izgledaju kao velliki srp. To je mislim zbog radi neke mane sociva, al ne znam koje. Tako da taj srp (razvucena slika) Venere mi zauzima, dobro i ja sam malo preterao kad sam rekao 1/3, mnogo mesta.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Ma znam, ali to nije kao na slikama. A Saturn nebi trebalo da je srp, a kod mene jeste. Orion maglica se vidi ok i zvezde manje vise. Planete me ubijaju.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

E to ti je do kvaliteta sociva a ono je jako lose...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Nema veze, tvoj prvi teleskop je taktičko-pokazna vežba. Sad okvirno možeš da praviš bolji/veći/skuplji teleskop.

IbanezRG

A gde bi mogao da nabavim kvalitetnije socivo, a da je (relativno) jeftino? I koliko je to jeftino:D? Ili ogledalo? Ali cuo sam da su najjeftinija ogledala >10000RSD.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo