• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svetlosni pogon

Started by cola, February 08, 2009, 10:39:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Pa evo ja se nesto zanimam za problematiku putovanja visokim brzinama.
Pa evo Kako bi se svetlo moglo iskoristiti za pogon..
1)Snop svetlosti sa zapisom koji bio poslat u svemir umesto radio signala
2)Kao raketno gorivo/pogon,problom mase

Molio bih moderatore i admine da prebace poslednje poruke iz teme o emisijama prebace ovde ako je to moguce :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Žestoko dobra ideja. Reši pitanje energije, eventualnog širenja snopa na velikoj udaljenosti i Zemljine rotacije (nuklearni reaktor u geostacionarnoj?) i forum te predlaže za Nobela. Ovo bi u ovom veku moglo da upali.

Predrag

Svetlosna energija kao pogon danas moze da se iskoristi preko solarnih celija. Ali je apsorcija energije na njima slaba. Kada bi se iskoriscenje sunceve energije u solarnim celijama povecalo na 90 ili 95% to bi vec bila solidno dobijena energija.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Koriscenje obnovljivih izvora energije je tek u razvoju. 100% ce se u buducnisti nesto od toga primenjivati za svemirske letove!

http://www.mojaenergija.hr/index.php/me/knjiznica/solarna_energija
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Kada sam rekao pogon,mislio da svetlo doslovno pokrece objekat,kao sto to radi barut ili vodonik.... A ti na svemirskim letelicama imas solarne ploce koj edaju neophodni izvor el. energije za normalan rad iste!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Znam ja to, ali samo svetlost ne moze da pokrene letelicu po ni jednom zakonu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Znam(o) ali pokusavamo bar na teoriskom nivou da pokusamo da nadjemo nacin da se iskoristi najbrza cestica u Svemiru
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

O.K.
Recimo da imamo neki jak izvor svetlosne energije.
Kako i na koji nacin mozemo tu svetlost da iskoristimo? Za toliku svetlosnu energiju izvor mora biti veoma jak, a svetlost gusto skoncentrisana(kao sto si vec pomenuo, na principu lasera).
Tako dobijana svetlosna energija sada treba da posluzi kao pogonsko gorivo. Posto nema goriva (klasicnog), nema ni njegovog zapaljenja i izduvnih gasova.
Ovo je nesto za pocetak.
Kako bismo dalje?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Ne treba ti sagorevanje,izduvni gasovi se mogu zameniti sa nekim drugim stvarima. Objasnicu!
Kada pustis bastensko crevo na najveci mlaz ne znam da li si primetio da ti se ruka malo trzne i krene u suprotnom smeru,naime voda ima vecu gustinu i ona s eodupire,tj gura crevo u drugu stranu!Kada bi taj snop svetla imao vecu gustinu bilo bi isto,samo se radi o vecoj sili...
Kako povecati gustinu zraka eventualnim dodavanjem fotona,elektrona,a da se pritom rasipanje svede na miniimum???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Dobar je primer, ali svetlost i voda...
Priroda svetlosti je sasvim druge prirode.
Zracenja poticu iz unutrasnjosti atoma, a masa je sastavljena od atoma.
Znamo da kada zagrevamo neko telo, na odredjenoj temperaturi dolazi do zracenja. Na jos visim temperaturama bice zracenje veceg intenziteta.
Svetlost koje talasne duzine bi bila najpovoljnija za tako nesto. Ipak su razlicite energije na razlicitim talasnim duzinama?
Ne znam kako da se poveca gustina, ali bi verovatno na odredjenoj daljini od izvora doslo da rasejanja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Cola, ne svatam baš šta želiš da dokažeš?!? Svetlost se ne može iskoristiti tako kako ti zamišljaš. Ono nema masu pa ne može prenositi nikakvo kretanje. Može da prenosi energiju, ali da se nešto pomeri, potrebna je ona tipična priča, akcija-reakcija. A nje nema bez mase. Koliko god povećali gustinu svatlosti, masa joj je uvek NULA. Pa makar svo elektromagnetno zračanje Sunca (velika energija) da usmerimo u milimetarsku tačku mase jednog grama (mala masa), jedino što ćemo dobiti je veliko zagrevanje te tačke. Kretanje ne!

A ovo sa crevom je besmislena analogija. Voda ima masu i kada je ima malo. Svetlost nema masu koliko god mnogo da je ima.

sale11472

Cola ako se vidimo večeras popričaćemo o ovome ako ne pa kad se vratim ili sutra ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Pricacemo,ja krecem za koji minut.Vidimo se
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Opet Ja gledao na Diskaveriju kako LASER diže mali eksperementalni model ,liči na čigru,sjajan kao ogledalo i da je uspevao da ga održi u lebdećem položaju!Ne znam da li bi se to moglo izvesti i vakumu jer se model brzo zagrevao ?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

Kako se zvala emisija,jel imas neki lnk za jutub ili nesto slicno?
Bilo bi lepo da se prebace poruke iz teme o emisijama ovdemda ne zatrpavamo tudju!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com