• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji teleskop kupiti...??

Started by POSEYDON, March 11, 2009, 11:29:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

March 11, 2009, 11:29:10 am Last Edit: March 11, 2009, 01:23:20 pm by POSEYDON
Cao svima ja sam Dragan,iz Novog Beograda sam i nov sam na vasem forumu,te imam jedno pitanje...odlučio sam da uzmem teleskop vrednosti do 400€+-,e sad vidim da su kod nas dostupni teleskopi marke  ,SkyWatcher,,video sam njihov katalog i cene...treba mi vase cenjeno misljenje sta za te pare najbolje uzeti moji favoriti su (102/1000 SkyWatcher,102/500 SkyWatcher sto se tice refraktora ili SkyWatcher 150/1200 EQ3 kad se radi o Newton tipu, te 102/1300 MC SkyWatcher na EQ2 montaži i 1/4X20 fotonavojem i 90/1250 MC SkyWatcher na multifunkcionalnoj montaži u klasi katadioptričkih instrumenata) moram ga napomenem da nemam mnogo mesta u stanu,ali posto sam na 18 spratu imam veliku zajdnicku terasu koja je idealna za posmatranja sto se tice gradskih uslova,imam u planu mozda kasnije i da fotografisem sa njim,te nije na odmet da bude zgodan za transport, generalno me zanima kvalitet SkyWatcher teleskopa i dal je bolje uzeti neki za 300€ i uložiti jos nekih 150€ za dodatnu opremu (Barlow,ili jos koji okular ili filter)...unapred hvala na odgovorima i savetima i nadam se da cu dosta toga naučiti sa vaseg foruma. ;D

Samo jos da napomenem prvenstveno mi treba za amatersku astronomiju(znači mesec,planete,andromeda i barem orionova maglina)

                     

mravic

Ja bih ti radije predlozio 150/750 na eq3. ona je otprilike 350e a moci ces da kupis i dodatni okular i barlow.
On je mnogo manji od tog 1200 koji si ti spomenuo jer je skoro upola kraci,
Kvalitet optike je odlican za amaterska posmatranja ali i za astrofoto. Odnos cena/kvalitet je odlican.
Ja Imam na prodaju Celestrona 150/750 na eq3 sto je takoreci isti teleskop, cak verujem da se pravi u istoj fabrici.
Malo je skuplji od Skywatchera, barem u nabavci.
Ja ga dajem za 350e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

GENESIS

Moj savet je da prvo dođeš na sve skupove astronoma amatera na Fruškoj Gori. Tamo imaš prilike da pogledaš sa različitom opremom. Onda odluči šta je najbolje za tebe.

POSEYDON

Reci mi iz koje serije je taj Celestron da bi pogledao na netu,molim te.


Yagodinac

Ovo je moje mišljenje da sam na tvom mestu, a pošto nisam uzmi sa rezervom.
Mislim da 150/750 nije loš instrument za te pare, pošto početnici više vole planete i mesec razmisli o 150/1200 (jeste veći ali lakše postiže veća uvećanja). Katadiopteri ispod 150mm ne briljiraju na M-ovima a to je faza u koju svaki početnik vrlo brzo dođe. Refraktori imaju masu aberacije za te pare mada taj 102mm Skywatcher f5 može da posluži za deepsky (ali ne i za planete, imam nešto slično premda manje) tako da ti ostaje samo Newton...
Uvek je bolje ne srokati sve pare za teleskop već uzeti još po nešto, sam Skywatcher ima pristojan kvalitet za svoju cenu ali oni (kao uostalom svi) štede na Plossl okularima i fabričkom Sw barlowu koji je dno (nisam verovao da u Newtonu vidim hromatsku aberaciju!). Dobar barlow košta oko 100eur, to je cena za planete...
Mada ni 150/750 nije loš a ubija po galaksijama za te pare. On je i prvi izbor naprednijih amatera, planeta ima nekoliko a M-ova i NGC-a nekoliko hiljada

Najlepše bi bilo kupiti dobsona 200mm za 350 ali on je malo veći od 150/1200 eq3 tako da dođi ti na Letenku da to sve vidiš u akciji.

POSEYDON

March 11, 2009, 11:38:27 pm #6 Last Edit: March 12, 2009, 12:10:37 am by POSEYDON
Stvarno hvala na savetima,ceo dan pregledavam forum te sam odprilike stekao neku sliku šta je najbolje kupiti,vidim da svi dajete prednost Newton tipu teleskopa na ovoj ili onoj montaži.Bilo bi najmudrije da malo sačekam dok ne skupim malo vise love te uzeti neki Newton 150/1200 sa nekim dodatnim stvarčicama(bio bi zahvalan ko ima ovaj teleskop, šta bi obavezno trebao dokupiti za njega,odnosno sta se najbolje pokazalo kao dodatna oprema,posto znam da svi zakidaju na nekim propratnim dodacima) Ovaj Dobson što mi je predložio Yagodinac,takodje nije loše rešenje...jos nešto dal je isplativo uzimati (SkyWatcher 200/1000 EQ5) on se vidim nudi sa 9×50 tražiocem i servomotorima te naravno to ima svoju cenu.....još nešto,kad će ta Letenka ;D ;D ;D i dal ima neki komšija na forumu da je sa Novog Beograda da se organizujemo oko dolaska i saveta oko kupovine teleskopa?

bear

Malo kasnim, ali... Mozda je problem u meni, ali mi ne ide u glavu kako nekome ko zivi u stanu na 18. spratu (visoka noga, a? ) preporucujete njutnove od preko metar, pa to (i montazu sa sve kontrategovima koja ide uz to) smestiti u stanu, tegliti po liftovima & stepenicama je katastrofa... Ja, koji isto nisam u tvojoj kozi, zato pre predlazem neki ED refraktor od 80-100mm, to se isto uklapa u pomenuti budzet. Jeste da se u njutnu lepse vide magline, ali planete nisu problem (naprotiv) a bolje 100x teleskop u kojem su neki objekti muljaviji od teleskopa koji cele godine chami u ormanu.

Napomena: ja imam 150/1000 njutna i 80/600 ED refraktor. Njutn ima lepsu sliku ali mogu na prste nabrojati koliko puta sam ga koristio prosle godine za razliku od refraktora (koji uzgred fantastichno pashe i kao super-teleobjektiv na DSLR-ove).

POSEYDON

March 12, 2009, 12:31:24 am #8 Last Edit: March 12, 2009, 12:43:10 am by POSEYDON
Šta je tvoja preporuka od SkyWatcher refraktora,sa obzirom da mi je stvarno prostor najveći problem ;D ???

Ljubo

Kada uzimate teleskop, sve zavisi šta je prioritet i u kojim uslovima posmatrate.

Ako je prioritet samo posmatranje, onda je logično za taj novac do 400 eura uzeti Njutn 150/1200 na EQ3 i APO Barlow (dobro se ponaša u kombinaciji s Plossl okularima).

Ako je prioritet snimanje (makar i kasnije, nakon početnih iskustava vezanih za posmatranja ovim teleskopom), onda se treba odlučiti za Njutn 150/750 (najmanje na EQ3 montaži). Deep-sky objekti će imati i veći kontrast u ovom teleskopu. Ipak, trebaće mu tamnije nebo za koliko toliko dobre rezultate.

Ima logike u onome što predlaže i Bear, ali ako se želi vidjeti više i dalje, onda refraktor ima ograničenja u tom pravcu kada je pomenuta suma novca u pitanju.

Imajući u vidu da Dragan želi obaviti svoja posmatranja s Novog Beograda, onda treba da zna da će svjetlosno zagadjenje znatno ograničiti upotrebu teleskopa za deep-sky objekte (osim onih najsjajnijih), pa ovo treba ozbiljno uzeti u obzir. Može se, doduše, postići odredjeno poboljšanje upotrebom posebne vrste filtera, ali samo ograničeno, uz povećanje konačne cijene. U svakom slučaju, bolji rezultati u posmatranju postižu se na boljem nebu od onog novobeogradskog, pa ne bi bilo loše razmisliti i o nekoj soluciji (kao dopunu posmatranjima sa vrha zgrade) za povremena posmatranja van grada.

S druge strane, ako se želi maksimalna fleksibilnost, imajući u vidu sve prethodno rečeno, treba razmisliti i o dobrom dvogledu (recimo, 20x80, na stabilnoj montaži) kao odličnoj soluciji za korišćenje iz visokih stambenih jedinica u gustom naselju.


POSEYDON

March 12, 2009, 01:04:45 am #10 Last Edit: March 12, 2009, 09:22:14 am by POSEYDON
 ;D ;D ;D vidim ja da će ograničenje cifre morati otici bar za još 200 eurića gore...ništa, kad skupim jos malo lovice put pod noge pa u Suboticu,ipak je najbolje kad vidim na licu mesta koji je izbor i popričam sa prodavcem(zvao sam telefonom,veoma su ljubazni i voljni maksimalno da pomognu...pohvale ;)) inače ortak mi ima vikendicu na Kosmaju pa često idemo tamo sa porodicama.

Ljubo

Dragane,

Drago mi je da vidim da sa dosta entuzijazma ulaziš u sve ovo. Ideja sa Kosmajom je jako dobra za posmatranja (i snimanja) deep-sky objekata. U predzadnjem broju časopisa Sky and Telescope izašao je veoma interesantan članak o astro posmatranjima iz većih gradova. Tako recimo, naglašeno je da se dramatično poboljšanje postiže već vožnjom autom pola sata od grada. A za Kosmaj - pa šta reći - sigurno da je pravo mjesto za to.

Najbolje za tebe bi bilo kada bi mogao doći na Maraton na Letenku sad 21. marta (moguće je da i "prodavac" iz Subotice bude tamo (s po kojom spravicom)), pa da na licu mjesta vidiš koji ti teleskop najviše odgovara i onda doneseš odluku.

Posmatranja teleskopom traže i odredjeno iskustvo i znanje o objektima koji se gledaju, kao i o tome kako oni izgledaju u teleskopima (zaboravi na slike iz časopisa). Naravno, mnogi objekti izgledaju jako interesantno "uživo", ali za neke ćeš trebati i odredjeno predznanje o njima. Dalje, za orijentaciju na nebu, kao i za pravilno korišćenje opreme trebaće ti i odredjena literatura (karte, atlasi, objekti posmatranja - koji se, srećom, mogu lako naći i na internetu).

Zaključak je teško napraviti - sve zavisi koliko je neko spreman ući u hobi. Moja preporuka je ako si zagrizao da nabaviš jedan od ta dva njutna, a za tih ekstra para uzmeš jedan dobar dvogled 10x50 ili 12x50 (a ako si u prilici koristiti ga uz nekakav stativ, onda dolazi u obzir i 15x70). Uz sve to, treba uzeti dobar APO Barlow i eventualno još jedan okular (osim ako već ne dobijaš dva), a i jedan LPS filter za posmatranja sa vrha zgrade i to bi bilo to za početak.

mravic

Neko je spomenuo da ED refraktori se uklapaju u cenu...Da mozda 80mm ali 100 je vec ohohoooo cena...Meni bi jedan odgovarao...
I kao sto je, cini mi se ljubo rekao. 21.03.2009. tj. za dedevet dana pojavis se na Letenki i virnes kroz desetak teleskopa i znaces odmah sta ti treba.
Ja cu poneti i ED80 i 150/750,
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

bear

80ka ED bi trebalo da je bas oko 400 eura, plusminus zavisno od proizvodjaca (100 je oko 550-600 valjda). Isto tako, ako je prostor bitan, nece da fotografise, onda za te pare moze da uzme i super opremljenu 200-ku (mozda cak i 250ku ispod 500 eura) dobsona, koji je mama za casual gledanje iz grada a daleko je laksi za prevoz od EQa. Ja se ne bih gadio ni *kvalitetnih* ahromata, ali opet, to pitanje reflektora/refraktora je malo i religija, nekome vise smeta hromatska aberacija, nekome centralna opstrukcija, nekome sferna, nekome tegljenje, nekom hladjenje, nema tu univerzalnog saveta. Zato je najbolje da proba uzivo i da vidi em koji su mu najsimpaticniji objekti, em sta mu daje najbolju sliku na njima, interesuje li ga i fotografija, kolika su ogranicenja i za velicinu i tezinu, itd, itd. Ja se uvek iznenadim kada odem, jer se cesto desi da mi se svidi nesto za sta na osnovu podataka na papiru ili foruma mozda ne bih ni razmisljao da valja.

POSEYDON

Jel neko imao od vas iskustva sa 102/1000 SkyWatcher refaktorom,što se tiče nekog kompromisa izmedju manjka prostora i kvaliteta posmatranja ovo mi se ne čini loše? (znam da je bolje uzeti reflektor ili dobsona,ali...)