• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji teleskop kupiti...??

Started by POSEYDON, March 11, 2009, 11:29:10 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ja bih (verovatno ću) za nešto malo veći novac:
1) Kupiti prvo dobsona 250
2) iduće godine kupiti eq6 i namontirati tubus 250
3) imati babarogu za astrofoto a u međuvremenu gledati deepsky na dobsonu
4) kad ga prekomandujem u eq newtoon opušteno planiram SLR, ne pre toga

ED 80 kažu da je lepota za planete, dok svaki newtoon skida galaksije. Zavisi šta više voliš.

POSEYDON

Reče mi komšija u zgradi pored mene da ima Newton od 150mm koji bi mi prodao za 100€,idem sutra da vidim,pa ću vas obavestiti šta sam uradio(samo da nije neki no name kinez:))

POSEYDON

U maju mi dolazi jedan prijatejl na odmor iz Nemačke,e sad ima varijanta da mi donese veoma povoljno jedan od sledećih APO-HROMATA refraktora(ORION ED80/600mm;SKYWATCHER BLACK DIAMOND80/600mm i SKYWATCHER 80/600mm PRO)...treba mi vaša preporuka koji je najbolji izbor i koji tražioc da uzmem za njih?...e sad, kupio sam od komšije gore spomenuti Newton skywatcher 150/1200 za veoma popularnu cenu,samo treba da dokupim neki kvalitetniji Barlow,i možda jos neki okular i filter...takodje savet dobro došao?

Yagodinac

Jel komšija ima još neki teleskop na prodaju?

POSEYDON

Nažalost nema,on je čovek operisan od nauke a teleskop je dobio pre 2 godine. od nekog ko ga verovatno dobro ne poznaje:)))

mravic

Koje ti je marke taj Newton?
ED teleskop kupi da obavezno ima krejfordov fokuser jer ja imam Celestrona koji ga nema pa mu je to nedostatak.
Trazilac obicno ide od 30mm uz sam teleskop i mozda ti je i dovoljan za taj teleskop. Mada neki 10x50 bi bio bolji ali kosta i do 100e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

POSEYDON

Newton je SkyWatcher 150/1200...reci mi jel mi preporučuješ SkyWatcher ED80/600PRO onaj zlatni,pošto bi mi on još povoljnije izašao da mi donese prijatelj i jednu EQ5 montažu?

Ljubo

Daj više para za montažu pa uzmi HEQ5, jer kad na nju staviš Newton-a 150/1200 imaćeš mnogo jaku kombinaciju, s kojom osim posmatranja možeš da se oprobaš i u astrofotografiji.

Od svih apo-dubleta ED80/600 najbolji je Orion. Ima li njega tamo u ponudi? Ako ima, uzimaj.

Kada budeš uzimao tražioc vodi računa i o njegovom nosaču - nije ti isti za refraktora i Njutna.

POSEYDON

Hvala Orion bi me izašao oko 340€...al sad neću imati lovu za montažu jel je taj model tamo oko 500€...za sad imam EQ3 sto sam dobio uz Newton.

bear

Ja imam taj zlatni skywatcher, jedina mana mu je sto nema mikrofokuser i sto je tubus malo duzi od neophodnog. Black diamond ima po mom subjektivnom misljenju marginalno bolju sliku, kroz orion nisam gledao tako da ne znam gde se nalazi u odnosu na ova dva, ali imam utisak da su razlike u toj dublet kategoriji mikroskopske, za ozbiljan pomak unapred treba dodati jako puno para.

Evo 'worst of' slike. Sve na auto na aparatu (nemodifikovan, nije Canon, pa jos slikao u jpeg), bez ikakvnog sharpeninga, bez ikakve obrade osim crop-a, montaza najgori skywatcher EQ3. Izasao, uslikao, vratio se, presnimio.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

Da, zaista nisu velike razlike izmedju ED80/600 apo-dubleta koji se prodaju kod velikih distributera (firmi). Ono što je uočljivo, slike s Orionom ED80 su neznatno oštrije, ali i s većim Flat Field-om, manjim astigmatizmom  i nešto manjom sfernom aberacijom od konkurencije.
Mislim da je to dovoljna preporuka za Oriona. Doduše, treba naglasiti i da je kontrola kvaliteta, izgleda, kod Oriona veća od one kod ostalih firmi, pa ga i to preporučuje (moguće je i da je to ono što mu daje nešto bolji kvalitet u odnosu na ostale).

Bear, slika Mjeseca ti je OK, čak štaviše odlična, ali tako se ne uporedjuju modeli refraktora.

bear

Nije mi namera da uporedjujem. Samo hocu da kazem da vecina ljudi te razlike nikada nece uociti cak i ako stvarno postoje i nisu u okviru proizvodnih varijacija. Cesto se pravi nepotrebna fama oko toga, pogotovo na raznim internet forumima. Zato insistiram na tome da se kupuje na osnovu probanja, a ne forumskih saveta, jer je najbitniji subjektivni dozivljaj, a ako se vec fotografise, daleko daleko je bitnija umesnost fotografa od razlike izmedju ED-ova razlicitih proizvodjaca.

Ljubo

Quoteako se vec fotografise, daleko daleko je bitnija umesnost fotografa od razlike izmedju ED-ova razlicitih proizvodjaca


Hmm, ovo može da važi jedino za one koji tek ponekad zakače aparat na optičku cijev. Ja imam tuce komada optike samo za tu namjenu i svaka se ponaša različito!

Dakle, iskustvo first hand.

Uostalom, proguglajte malo "best astro photos" na ozbiljnijim astrofotografskim sajtovima - od svih 80ED apo-dubleta Oriona ima koliko hoćeš, a ostalih - pa šta reći - tek po koji, ili još slabije.

Time sam se, dakle, i rukovodio kada sam ono pisao za Oriona. Ali, i slike koje sam gledao prije nego što sam sebi kupio ED80 bile su krop 1:1 djelova neba sa zvijezdama u ćoškovima frejma APS veličine.

amerr

Pozdrav Poseydone ja imam skywatcher 150/1200 newton te mozda dodjem na Mmaraton te ces videti kakav je :D :D :D :D :D