• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

150/750EQ3 vs 150/1200EQ3 vs 200/1000HEQ5

Started by cola, April 04, 2009, 04:24:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: cola on May 23, 2009, 02:56:05 pm
Mene nesto vise vuku refraktori jer nema kolmonacije...


Jao bre ko da je ta kolimacija  ::) ::) ::)

Ja i dalje ostajem pri svome:
1) 200/1200 dobson pa skupljanje para za neku ozbiljnu montažu (npr EQ6) i za to vreme uživaš u posmatranju...
2) 150/750 BD na HEQ5 ako ćeš odmah da se baciš na fotkanje a i da posmatraš...
Za obe opcije moraš da obezbediš prevoz tako da to ostavljam po strani.
Sve ostalo nije neki naročit izbor za prvi teleskop ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

kolimacija, stabilnost montaze, periodicne greske, svetlosno zagadjenje...
Sreca te nisam znao za ovaj forum kada sam ja kupovao prvi teleskop, inace ga nikad ne bih kupio :)

Salu na stranu, sta god da odlucis, tesko da ces ispuniti sva svoja ocekivanja. Nadam se da mi nece zameriti Sale i Ljubo, njihovi predlozi jesu na mestu ali... U Astronomiji svako moze da uziva na svoj nacin. Neko voli posmatranja, neko fotografiju, neko se divi Habl-ovim slikama... Razmisli sta je to sto ti volis, i zelis. Razmotri svoje mogucnosti, trenutne i one koje ces tek imati... Otkrivaj svemir korak po korak i uvek imaj na umu da sve odjednom ne moze nikako, cak ni sa HST-om. Pa i njemu su dodavali razne nove sprave, vise puta...     

Da ne filozofiram, 150/750 na EQ3. Kad ga prevazidjes, prodaj ga, dodaj para i kupi nesto jace. Do tad ce se i "SEKA" zavrsiti, trziste otvoriti, pasti cene, pojaviti neke nove montaze i teleskopi... 


Yagodinac

Quote from: sale11472 on May 23, 2009, 11:02:54 pm

Ja i dalje ostajem pri svome:
1) 200/1200 dobson pa skupljanje para za neku ozbiljnu montažu (npr EQ6) i za to vreme uživaš u posmatranju...



Jel da? A što da ne 250/1200 na EQ6? Skuplji je 25% a piše i domaći zadatak svim ostalim teleskopima ispod 2000EUR. Naravno uz LP filter...
I ima f5 a istu žižnu daljinu tj bežanje ako snimaš bez praćenja. Uz jedan ED 80 i guide (gajde) može i da svira.

To bi po meni u neko dogledno vreme mogao da bude dobar setup uz veselo kratke ekspozicije i tendenciju razgibavanja lumbosakralnog regiona pri montiranju.

Ljubo

May 24, 2009, 10:58:07 am #33 Last Edit: May 24, 2009, 11:54:20 am by Ljubo
Da, da... opet se vraćamo onom jednom važnom pravilu za amaterske teleskope: Najbolji je onaj teleskop koji se često koristi.
Kako će Čola iz svog stana, čak sve i da ima svoj auto, to nositi do njega, prevesti desetine i desetine kilometara, tamo to montirati, pa opet pakovati nazad? Ovo je važna stavka za sve koji kupuju teleskop.
Za sve što je veće od 140/750 trebaće vam, prije ili kasnije, premanentni setup - ili neki vid opservatorije.

Iz ovog razloga - nemam još takvo nešto izgradjeno - najrjeđe posmatram upravo kroz najveći svoj scope - C9,25 SCT!

No, nije ovo samo moje iskustvo - isto ili slično doživljava većina amatera: Veliki scope često skuplja prašinu, i na kraju, ako se ne nadje rješenje gdje će biti staljno postavljen ili lako iznošen vani,  ide na doboš :( .

Yagodinac

Slažem se s Ljubom, ja najčešće posmatram iz svoje bašte sa umerenim LP-om. Retko kad odem dalje ali se tad izbezumim od pogleda na deepsky objekte jer na vrlo tamnom mestu i mali teleskop dosta toga pokazuje. Jedini način da zaista jednog dana koristim neki 250/1200 dobson ili eq je sa light pol filterom. Ako se ne varam to malo menja fokus (neki kažu i oštrinu) ali generalno nije smetnja za astrofotografiju.

Daleko od toga da bih to bilo kom početniku preporučio, čak ni kao dobsona.

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 24, 2009, 10:50:28 am
Jel da? A što da ne 250/1200 na EQ6?
...


Zato što je u praksi, razlika koja na papiru ne izgleda velika, ogromna i kada je transport i kada je snaga montaže u pitanju ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

HEQ5 je vise nego duplo skuplji od obicne 5-ice :'(
Koliko su ceste te greske na 5, sigurno 3 nije bolja od 5? Da jos nisam dovoljno star da vozim  kola(i kacime novi zakon :( ) pa ni ne mogu nista vece(i da mogu da platim) a kao sto neko rece u torbu pa u bus, eventualno nesto s terase, okolnih krovova....
Jel donosi neko na Letenku ovakav teleskop??

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

hrast

Nisam citao kompletnu temu no moje misljenje...

EQ6 + 200/800
250/1200 na EQ6 je malo veliko, ali upotrebljivo! Upotrebljivo kada ne puse vjetar (znam jer imam to doma i rado bi mijenjao za gore navedeni setup)
i cesta je situacija da objekt ne stane u vidno polje pri fotkanju

ED80 je stata za guide, ako ce mu to biti primarna namjena

hrast

Upsss... malo sam se zanio pomalo snobovski ::)
Preporuka je, ako ti je takav budzet, EQ5 + 200/800 (ako mislis kasnije preci na astrofotkanje). Zapravo, vec je tu moguce fotkati na koju minutu

sale11472

Quote from: cola on May 24, 2009, 02:58:10 pm
Da jos nisam dovoljno star da vozim  kola(i kacime novi zakon :( ) pa ni ne mogu nista vece(i da mogu da platim) a kao sto neko rece u torbu pa u bus, eventualno nesto s terase, okolnih krovova....


A da razmisliš o nekom dvogledu ??? Recimo neki 20x80 ili 15x70 ??? Ili eventuano neki maksutov pa ga montiraš na dobar foto stativ ... to bi već moglo da stane i u ranac... jeste skuplja opcija ... jeste da nećeš baš nešto slikati sa time ..... ali bar ćeš moći da koristiš dok ne rešiš pitanje transporta ...

Quote from: cola on May 24, 2009, 02:58:10 pm
Jel donosi neko na Letenku ovakav teleskop??


Aristarhovci donose svake godine upravo 250 na EQ6, sasvim sigurno ima i par 150/750 a bogami i pokoji 130 itd itd  ma pogledaj slike sa Letenke ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

E vidis ovo s dvogledom je dobra ideja...
Sta predlazes(koju firmu), nesto su mi pricali da Pentax ima svoju radnju u Srbiji ili je negde izlozena njegova roba jel zna neko nesto o tome, kakvi su im dvogledi?
Taman kad mislim da sam sigurno odlucio koji cu teleskop nesto mi promeni misljenje :( , u svakom slucaju dvogled ce mi trebati i kad budem imao i teleskop....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pentax ima vrhunsku optiku i mislim da za cenu od nekih 150-200 evra nećeš naći bolje ..... e sada ako bih ti preporučio nešto za početak vidi sa Jankom za onaj TS 10x50 LE značajno je jeftiniji a dobar.

Što se teleskopa tiče pa vidi ako nemaš obezbeđen prevoz onda ti džaba sve naše diskusije o tome šta da kupiš kupi ono što ćeš moći da vučeš na leđima ;)
Šalu na stranu ali stvarno imaš više mogućnosti pa je na tebi da nađeš onu koja ti najbolje odgovara, ono što bi meni odgovaralo na tvom mestu ne mora da odgovara tebi npr ja ne bih odabrao ni jedan od moja dva predloga nego
bih pazario 150/750 BD sklepao za prvo vreme neku dobson montažu za njega i skupljao pare za HEQ5... ili bih počeo da sklapam astrofoto setup od guidescope-a tj  neki mali mak ili 80/400 shorty.. ili slično
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Evo za dobson mi lepo zvuci, lepo razmisljanje!!!
Ne znam kakav je ovaj 80/400 jeste mali, jeftin, lako prenosiv, on je za duboko nebo...
Mnogo ideja, predloga.... Morace sve ovo da mi se slozi i prenoci u glavi :D
Svima mnogoo hvala!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com