• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za dvogled..

Started by POSEYDON, April 11, 2009, 11:38:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Noćas sam imao prilike da uporedim teleskop i dvogled (ha-ha!) i bez obzira što dvogled deluje smešno i jeftino za veće M objekte on je tata. Da mi je neki kvalitetniji bio u rukama verovatno bi mi ispao iz ruke. M8 ili Laguna je bila spektakularnija nego na 37x u Njutnu - tačnije sjajnija. Snalaženje je vrlo prosto (skoro svi 10x50 imaju 6.5 stepeni vidnog polja, bolji imaju više) a objekti koji su veći su dovoljno sjajni i za slepe.
Čak je i M13 bio vrlo lako uočen za šta sam dobio pohvale od ženskog dela društva  ;D prisutnog na posmatranju.

Ljudi, kupujte dobre dvoglede i ne žalite pare - naročito ako mogu da se nakače na foto-stativ koji je u Metrou par hiljada dinara.

Ljubo

Da, dvogledi su super stvarčice. Ako uzimate stativ, onda je preporuka 15x70 (TS ili neki drugi renomirane firme, solidnije izrade), jer će se njime vidjeti više objekata. Ko ima viška para, neka uzme potom i 10x50, za brze preglede neba.

E sad, vjerujem da M8 u 10x50 izgleda bajno, kao i da se M13 vidi u njemu, ali za pojedinačne zvijezde u ovom jatu treba ti.... scope (što veći, to će se više zvijezda u jatu vidjeti).
Neko reče: aperture rules? ;)

sale11472

June 17, 2009, 10:27:45 pm #32 Last Edit: June 17, 2009, 10:42:21 pm by sale11472
Quote from: POSEYDON on June 16, 2009, 10:34:54 pm
i tvrdim da je ovaj za nijansu i više bolji.


A jesi li probao te druge noću, pod zvezdama, kad misliš da je samo nijansa u pitanju?
Po danu su svi dvogledi manje više dobri noću i kod posmatranja zvezdanog neba se vidi koliko su razlike velike...

Quote from: Ljubo on June 17, 2009, 02:28:26 pm
Ko ima viška para, neka uzme potom i 10x50, za brze preglede neba.

Hmmm možda ipak da se povedemo za POSEYDON-ovim iskustvom prvo 10x50 za snalaženje po nebu pa onda nešto veće (što veće to bolje ;) )

Quote
E sad, vjerujem da M8 u 10x50 izgleda bajno, kao i da se M13 vidi u njemu, .....



Pa M13 se u dvogledu vidi kao mala sivkasta mrlja .... globularna jata definitivno nisu objekti za dvogled ma koje veličine (dobro Omegu Kentarura nisam imao prilike da posmatram ali opet ;) )
Dvogled treba prvenstveno uperiti ka otvorenim jatima i raznim asterizmima koji mogu izgledati jako interesantno....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

June 18, 2009, 12:17:13 am #33 Last Edit: June 18, 2009, 01:21:51 pm by Ljubo
QuoteDvogled treba prvenstveno uperiti ka otvorenim jatima i raznim asterizmima koji mogu izgledati jako interesantno....
??

A M42, M31, M8? Ako se u startu uzme 15x70 broj ovakvih objekata (koji nisu samo mrlje, nego im se vide i konture) ide čak do 5x više (dok uz 10x50 mogu se nazirati konture samo za ove tri i još par nebula i galaksija uz jako dobro (ograničavam se ovdje na naše, sjeverno) nebo)... Zvjezdana jata i asterizmi jesu lijepi, ali ne i jedini lijepi objekti za prvenstveno posmatranje dvogledom.

I ponajbolja posmatranja sjajnih kometa upravo su dvogledom. A kad na 15x70 staviš Baader-ovu foliju pjegice na Suncu su fantastične (i naravno veće nego na 10x). O razlici u posmatranju Mjeseca i dvojnih zvijezda da i ne govorimo.
Zaključak je za one koji kupuju prvi astronomski instrument, a hoće ići lakšim tempom (prije kupovine teleskopa): 15x70 dvogled na paralelogramu ili foto-stalku i jedno čitavo novo nebo je pred vama (uz dobre karte i vedro, tamno nebo).
10x50 je isto dobar, ali kao all-around instrument, ako ne želite tegliti stativ i posmatrate samo povremeno (ili češće, ako ga nosite sa sobom na putovanja van urbanih sredina). Nije da se neće vidjeti njime, ali 10x je ipak samo 10x.
Kada sam prijateljima pokazivao objekte kroz dvogled uvećanja 18x, oni su mislili da će im oni izgledati mnogo veći. Zato i oni koji kupuju prvi dvogled imaju sigurno očekivanja da će vidjeti puno više njime. Zašto im onda ne ponuditi nešto uz šta će vidjeti više, makar im za to trebao i stalak (i oni sa 10x50 ga često koriste, samo to manje priznaju ;)). Uz to, razlika u cijeni nije velika izmedju ova dva modela kod istog proizvodjača, pa je to i razlog više za napraviti jedan ovakav izbor.

sale11472

Quote from: Ljubo on June 18, 2009, 12:17:13 am
(i oni sa 10x50 ga često koriste, samo to manje priznaju ;)).


Ko to ne priznaje ;D
Pa ja sam dve verzije paralelograma pravio ....
No šalu na stranu vrlo je moguće, da kada bih danas ponovo kupovao prvi instrument, da bih se odlučio upravo za 15x70 ali 10x50 obično preporučujem kao univerzalniju spravu sa kojom i dalje može da se vidi dosta toga ....

Quote from: Ljubo on June 18, 2009, 12:17:13 am
Zvjezdana jata i asterizmi jesu lijepi, ali ne i jedini lijepi objekti za prvenstveno posmatranje dvogledom.

I ponajbolja posmatranja sjajnih kometa upravo su dvogledom.


Naravno ali sjajne komete i nisu baš toliko česte.... Što se ostaloga tiče naravno da ima još objekata koji su odlični u dvogledu ali ipak ovo što sam naveo je obično u dvogledu mnogo lepše nego u teleskopu... na žalost neki objekti su pali u zaborav zahvaljujući šarenim astrofotografijama...npr ja samo bio srećan kada sam pronašao Collinderov katalog gomila dvogledskih objekata na jednom mestu ;D još negde da nađem Mellote katalog mojoj dvogledskoj sreći kraja ne bi bilo ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

June 18, 2009, 01:28:15 pm #35 Last Edit: June 19, 2009, 11:03:13 am by Ljubo
Da, da... Uz to, dvogledom se lakše traže objekti na nebu, osim ako teleskop nije GOTO.
Zaključak je da je dvogled vrlo korisno sredstvo za svakog amatera i neka na to obrate pažnju oni koji imaju samo scope, kao i oni koji bi na lakši način (i s najmanje uloženih sredstava) da se počnu baviti praktičnom amaterskom astronomijom.

Ne mogu a da se ne prisjetim s koliko uživanja sam posmatrao dvogledom komete NEAT (iz 2004.), Schwassmann-Wachmann 3, 17P/Holmes i druge.
A slažem se Sale da i zvjezdana jata izgledaju extra u dvogledu. Gdje si našao Collinderov katalog (negdje na netu)? Ja za jata koristim knjigu "Star Clusters" koju je izdao Willman-Bell (autori su Archinal i Hynes).

bear

Meni je samo krivo sto niko ovih sto prave 'prave' astronomske dvoglede ne stavljaju senzore (ili neki dodatak) za orijentaciju koji bi se mogli povezati sa GOTO teleskopima - da moze covek lepo da sparta nebom i da pritisne dugme i kaze e TU se postavi. Cena sigurno nije problem, ako moze da se stavi fore radi u telefone koji kostaju 100 eura moze i u dvogled.

sale11472

Quote from: Ljubo on June 18, 2009, 01:28:15 pm
Gdje si našao Collinderov katalog (negdje na netu)?


da na netu probaću da nađem gde....a na Cloudynights sajtu ima članak sa popisom Cr objekata i njihovim NGC oznakama sasvim dovoljno  uz neki manji atlas za početnika....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: Ljubo on June 17, 2009, 02:28:26 pm

E sad, vjerujem da M8 u 10x50 izgleda bajno, kao i da se M13 vidi u njemu, ali za pojedinačne zvijezde u ovom jatu treba ti.... scope (što veći, to će se više zvijezda u jatu vidjeti).
Neko reče: aperture rules? ;)


Ma naravno; scope je zakon ali sa dvogledom se čovek perfektno snalazi (skroz prirodno, veliko vidno polje) ali naravno da se ne vidi baš sve. Pogledao sam dvogledom na brzaka i uglavnom petljao oko scopea tako da sam video M13 kao mrljicu - jasno se razaznaje premda je mala mrljica. Naravno da bi ga bilo koji teleskop odrao ali bitno je naći  nešto?
Uporan sam bio da nađem M57 na 10x ali bez stativa to je ipak bilo nemoguće.

Što se tiče antirefleksionih premaza sa čuđenjem sam konstatovao da ih izgleda nema; velika većina ostalih tzv dvogleda u low cost klasi ima narandžaste objektive (brrrrrrrr, to noću znači da je bolje gledati kroz objektiv a ne kroz okular).

sale11472

Quote from: bear on June 18, 2009, 01:52:02 pm
... da moze covek lepo da sparta nebom i da pritisne dugme i kaze e TU se postavi....


Ehm a da se lepo ko čovek zavališ u stolicu i špartaš po nebu???
Ako ti već cena nije problem Star Chair košta nešto ispod 4000$ pa na to dodaš jednog Fujinona od 150 mm baš kao na slici.......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

nismo se razumeli. ne treba dvogled da bude goto, vec da moze da kaze gde trenutno pokazuje, a onda teleskopom da moze da se to pogleda,a ne onda ajd sacuj sazvezdje, ajd ustani, ajd namesti teleskop, ajd osacuj ponovo, jel' to to - mozda jeste mozda nije, proveri sad ponovo, itd...

sto se tice cene, ako je kontroler za wii 30-40 eura, ne moze ni ovo biti puno vise (da ima kompas, zalepio bih ga 1:1), tako da nije bas neka investicija.

sale11472

Ček da vidim da li sam te sada razumeo ???
Ti bi da tražiš dvogledom objekat i kada ga pronađeš onda da se nekakav GOTO teleskop usmeri u dati objekat ???
Ako je to to pa ništa lakše cena za to zadovoljstvo bi bila verovatno nešto sitno preko 300 $

Naime kupiš Celestron SkyScout montiraš ga na dvogled (kao što je ovde montiran na teleskop) pa ga preko ovoga povežeš na neki od Celestron GOTO teleskopa i eto......

Naravno ja bi radije onu stolicu ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Uf pa ovo je veliko maltene k'o sam dvogled i ima skoro pola kile a baterije mu traju 30 minuta :( Ne trebaju mi GPS, baze, displeji i recitovanje mp3-ki za laku noc, samo nesto sa akcelerometrom + elektronskim kompasom sto moze da da ALT/AZ na bilo kakvom portu... Takvi senzorske ploce su velicine novcica, jedva da trose struju - i nije bas da su poslednja rec tehnike, takve stvari vec postoje godinama, jedino se popravlja preciznost (koja kod dvogleda svakako nije faktor).

Nesto bazirano na ovako necemu (makar je i ovo overkill posto ima ugradjeni programabilni mikrokontroler i racuna i rotaciju i ubrzanje i sta sve ne):

http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8656

IbanezRG

Imam ja jedno pitanje: Od cega zavisi vidno polje kod dvogleda? Uvecanja, velicine objektiva...?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Yagodinac

Isto kao i kod teleskopa: od žižne daljine (najprostije: uvećanja) i okulara.
Npr vidno polje ti je šire na 10x nego na 15x što je krajnje logično. A s druge strane i okulari ako su kvalitetniji/skuplji daju šire vidno polje. Običan Plossl ima 50-52 stepena vidnog polja a ultrawideangle okulari daju i 100 stepeni na istom tom uvećanju.
Drugim rečima možeš pazariti skuplji 10x50 koji ima šire okulare i dobiti isto vidno polje kao jeftini 7x50. Slika će u 10x50 biti zaista veća ali i primetno šira tj obuhvatićeš veći sektor neba.