• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za dvogled..

Started by POSEYDON, April 11, 2009, 11:38:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 19, 2009, 04:00:32 pm
..... Običan Plossl ima 50-52 stepena vidnog polja a ultrawideangle okulari daju i 100 stepeni na istom tom uvećanju....


He he he samo što na dvogledima dobiješ dva Kellner okulara sem u nekim  egzotičnijima gde ugrađuju Efrle ... tako da.... ako hoćeš šire vidno polje traži manje uvećanje..
Nema to puno veze ni sa kvalitetom npr Pentax 10x50 PCF WPII ima vidno polje nekih 5 stepeni dok Pentax 10x50 XCF ima 6.5 stepeni i šta misliš koji je bolji ??? pa naravno prvi poto kod njega imaš oštru sliku do 95% od centra a kod ovg drugo ni blizu toliko tako da ti je praktično upotrebljivo vidno polje kod prvog (i skupljeg) modela veće nego kod drugog koji na papiru ima čitav 1.5 stepen šire vidno polje...
Sa papirnatim karakteristikama dvogleda treba biti prilično oprezan....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Napiši cene za oba Pentaxa pa da procenimo isplati li se.

IbanezRG

Znaci vidno polje zavisi od dvogleda :D.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

Da, osim kod onih sa izmjenjivim okularima (u pitanju su neki veći modeli). Ali i tu treba biti oprezan, jer kod njih upotrebljiva veličina vidnog polja zavisi i od veličine prizmi koje se u njih ugradjuju.

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 19, 2009, 11:24:30 pm
Napiši cene za oba Pentaxa pa da procenimo isplati li se.


Razlika u ceni je nekih 50% (zadnji put kada sam gledao XCF je bio nešto preko 8000 a PCF nešto preko 12000) i ne da se isplati nego se ISPLATI
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

aleksandar

A da li dvogled ili durbin ? (recimo SPEKTIV ACUTER 20-60x80) za nebo naravno.
http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/actuer_20-60x80.html

P.S.
Prodje leto ali tema ostade ne dovrsena.

Ljubo

September 01, 2009, 12:24:05 am #51 Last Edit: September 01, 2009, 01:26:20 am by Ljubo
Ako ti treba lako prenosivi instrument, a imaš relativno tamno nebo, onda uzmeš dvogled. Preporuka je TS 10 ili 12x50, a ako te ne mrzi da nosiš nekakav stalak (može i monopod!), onda bih preporučio, kao što je već postovano, TS 15x70. Ovo drugo svakako ispred tog Spektiv ACUTER-a 20-60x80. Ponajviše zato što je taj spektiv namijenjen za terestrička posmatranja, a ne za posmatranja neba. Djelimično to i piše na dnu stranice čiji si link dao. Ono što ne piše, to je da zbog dodatne optike za ispravljanje slike, te zbog kvaliteta stakala i prizme koja se tu koristi, on nije ni dizajniran za posmatranja noćnog neba. S druge strane, ako ćeš ga 80% vremena koristiti za terestrička posmatranja, a tek ne više od 20% vremena za astro (u suštini to je malo, i s prilično ograničenim rezultatom), onda možeš uzeti taj spektiv.

Kad se zadovoljiš dvogledom, onda možeš kasnije razmisliti o teleskopu, koji je ujedno i skuplja varijanta. Mada, ako si spreman izdvojiti 300 do 400 evra za solidnu spravu, možemo ti pomoći i na tu temu... U svakom slučaju, ako te zanimaju više planete, onda će ti svakako trebati teleskop. Ali planeta i objekata Sunčevog sistema za posmatranje je tek tuce, dok je deep-sky objekata puno, puno....

aleksandar

Ma imam teleskop ali bi mi dobar dvogled svakako dobrodosao.
Hvala za savet !

milan

May 03, 2010, 08:37:21 am #53 Last Edit: May 03, 2010, 08:55:06 am by milan
sta mislite 20x60 bytrek ili 12x50 bytrek evo link http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/dvogledi/bytrek-serija
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

layc

i ja ser dvoumim oko av dva dvogleda kao i milan

layc

mozete li da mi date astro slike kroz ova dva dvogleda

mravic

Ma kroz dvoglede niko ništa ne slika, i ne znam šta će ti to???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

layc

samo mi recite koji je bolji 20x60 bytrek ili 12x50 bytrek

sale11472

Sa tog linka Albatros 10x50....
Nigde nisam video da uz bytrek dvoglede pominju BaK4 prizme tako da bih se ja odlučio za onaj gore pomenuti
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

layc