• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li se nešto dešava sa Suncem ili ne?

Started by Kizza, April 24, 2009, 10:14:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Kizza on May 15, 2009, 04:02:53 pm
Kolko Ja shvatam a ako grešim ispravite me,DA JE TO NEOBIčNO.


Naprotiv! Ovo je sasvim OBIČNO ali je prvi ovakav minimum od kada imamo satelite kojima posmatramo Sunce... već sam napisao da su početkom 20 veka bila dva minimuma sa još slabijom aktivnošću, samo tada Nisu postojali ni SOHO, ni merenje Sunčevog vetra niti Stereo niti radio teleskopi itd itd. Svi su izgleda smetnuli sa uma da od kada je počela era svemirskih letova imamo izraženo visoku aktivnost Sunca ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Neobicno je koliko i to da se smenjuju godisnja doba ili da je neka zima hladnija od neke prethodne, ili da dodje ranije ili kasnije od prethodnih godina. Ako prodje jos 10 godina i JOS UVEK ne bude bilo pega, onda cemo da pricamo o neobicnosti. Pre toga, u pitanju je neobicnost na akademskom nivou.

Sto se tice galame, novinarima trebaju bombasticne vesti, a astronomima grant-ovi.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Meni je to sve bezveze, halabuka ni oko čega, niti je to prvi slučaj da aktivnost Sunca "kasni" niti je posljednji, to je jednostavno ciklus kroz koji Sunce prolazi već milijardama godina. Premalo ga pratimo da bismo mogli reći da se događa nešto neobično, ali medijski to treba popratiti, čisto radi evidencije i upoznavanja javnosti s tim "problemom". No, novinari su takvi, kad naiđe "sezona kiselih krastavaca" onda od buhe naprave slona. Ni znanstvenici ne znaju zašto aktivnost "kasni" jer još premalo znamo o Suncu. Pjege će se razmahati kada im za to dođe vrijeme, a na nama je da to proučavamo i pokušamo dokučiti što više. Eto, mirno spavajte, i ne razbijajte glavu oko toga ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ma ne kasni u tome i jeste stvar sve se odvija po ustaljenom tajmingu i poklapa se sa 11-to godišnjim ciklusom taj deo je OK samo što u zadnjih pedesetak godina od kada se aktivnost Sunca prati na malo "dubljem" nivou od onog na kom ga je pratio Galilej ...
Uzbuđenja među naučnicima naravno da ima naprosto do sada nisu imali priliku da prate Sunce u ovako mirnoj fazi instrumentima kavima danas raspolažu ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

Quote from: sale11472 on May 15, 2009, 02:36:19 pm
Bah pojavile se dve mikro male pegice i sad je to "uuuu" ..... uostalom u prva tri meseca tokom 12 dana je bilo pega na Suncu.... samo ne znam šta je trebalo da na Zvjezdarnici napišu čitav članak o tome kao da je to nešto posebno bitno ???


evo kao prozvani "novinar" da se i ja oglasim...clanci koje pisem ponekada su namijenjeni siroj publici i objavlju se u novinama, casopisima, siteovima koji nisu tematski vezani za astronomiju ali svojim citateljima nude i tems s naseg podrucja interesovanja...dio mjesecnih prihoda za zivot zaradjujem i na taj nacin - plasiranjem clanaka komercijalnim kucama...tu postoji i nesto sto se zove interes javnosti...ja mogu pricati o superstrunama, zeljeznim jezgrima neutronskih zvijezda, mogu izgubiti dane pisuci jedan takav clanak (koji je po mojoj i tvojoj "dusi", ali on nece biti objavljen ako nije interesantan za javnost a ja necu dobiti dio sredstava od kojih zivim) s druge strane ne bude li moj clanak na tim istim portalima, novinama...pojaviti ce se naslov tipa; u dalmaciji snimili sest nlo-a koji su se razbjezali od straha ugledavsi dvije ovce kako kako ih snimaju mobitelom"....u takvom okruzju javnosti se ponudi clanak korektnog teksta o aktualnosti koja je zanimljiva...ponekada takvi clanci dodju i na astronomski magazin i na zvjezdarnicu...to nisu clanci po mjeri nas astronoma ali jesu po mjeri javnosti...nadalje naprosto se nema mjesta u svakom clanku objasniti ama bas sve o suncu ili cemu vec...osoba koja procita jedan jedini clanak iz svijet znanosti i tehnologija ionako nece nista shvatiti ali ce bar imati korektan tekst...u vise navrata, u vise clanaka tijekom svih ovih godina otkako sam se prihvatio popularno-znanstvenog novinarstva (ili kako se to vec naziva) pokusava se atraktivnim naslovima i temama, javnost nauciti kako je stvarnost bolja od maste i gluposti...moguce da ponekada jedan ili dva clanka budu mozda cak i za nase astronomske pojmove - neprimjereni...no vodite racuna da godisnje napisem najmanje 400-500 naslova...moguce je da se ponekada potkrade greska ili profula tema...
osobno, zahvaljujem na komentarima jer su oni najbolji putokaz kako da radim bolje!

m
Vidulini Observatory

Yagodinac

Baš je lepo čuti da neko piše članke iz oblasti koju voli i poznaje i zato dobija honorar. Nešto mi to ovde dođe čudno ako primenimo na ovu zemlju; ako izuzmemo zone sumraka, treće oči i uši i sl. premda mislim da i dotični "novinari" naprasno postaju astrolozi da bi preživeli.
Mislim da bi me svi zblenuto gledali ako bi im ponudio članak na temu npr Perseida i za to još tražio honorar.

sale11472

Quote from: marino on May 16, 2009, 10:48:55 am
...ja mogu pricati o superstrunama, zeljeznim jezgrima neutronskih zvijezda, mogu izgubiti dane pisuci jedan takav clanak (koji je po mojoj i tvojoj "dusi", ali on nece biti objavljen ako nije interesantan za javnost a ja necu dobiti dio sredstava od kojih zivim) ...


Eh na stranu što bi i članak o superstrunama i sličnom bio zanimljivi čak i široj javnosti (moja je privatna "teorija" da ljudi ne žele đubre koje im se servira na sve strane i da im je jako zanimljivo da čitaju prave stvari i posećuju prava predavanja ma kako nama to nekad izgledali drugačije, a to mišljenje učvršćujem na svakom naučno popularnom predavanju, javnom posmatranju, skupu ... koje sam posetio no to je verovatno za neku drugu temu) ono što je mene "zasvrbelo" u tom članku je to što je napisan u istom tonu kao i gomila drugih članaka na istu temu tj blago (u tvom slučaju) senzacionalistički... možda grešim ali očekujem da članci koje pišu upućeni u tematiku ispravljaju falinke onih drugih koji jure samo za senzacijom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Ponekada je potrebno malo "senzacionalizma" kako bi privukli pažnju čitatelja, uostalom novine to svako malo naprave ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Cilj opravdava sredstvo. 8)
Čovečanstvo 100 puta više vremena i energije gubi na astrologiju nego na astronomiju. Ne volim da se osećam odabranim, prosvećenim i malobrojno uzvišenim u društvu ljubitelja astrologije. Mada se često tako osećam!

Ništa lepše nego kad nekog neupućenog ne uzmeš za ruku i pokažeš mu M13, pa ga još i propitaš šta vidi...

Danijel

Naravno, mene više smeta senzacionalizam izgrađen oko laži i neistina poput "Slučaja Westin". :( Od tada se pazi kada se ide u medije :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

goranm

Sunce je isuvise dobro poznato i teorijski i prakticno da bi trebalo oko ovoga stvarati bilo kavu paniku. Od kraja 60 do pocetka 2000 stvorena je "panika" oko stanja jezgra sunca jer se broj teorijski racunatih neutrina i onih koji se merenjem dobija na zemlji razlikovao i to veoma. Izmereno je 3x manje neutrina nego sto je racun pokazivao da mora.
The solar neutrino problem was a major discrepancy between measurements of the numbers of neutrinos flowing through the earth and theoretical models of the solar interior, lasting from the mid-1960s to about 2002. The discrepancy has since been resolved by new understanding of neutrino physics, requiring a modification of the Standard Model of particle physics - specifically, neutrino oscillation.
The Sun is a natural nuclear fusion reactor, powered by a proton-proton chain reaction which converts four hydrogen nuclei (protons) into helium, neutrinos and energy. The excess energy is released as gamma rays and as kinetic energy of the particles, including the neutrinos -- which travel from the Sun's core to Earth without any appreciable absorption by the Sun's outer layers.

As neutrino detectors became sensitive enough to measure the flow of neutrinos from the sun, it became clear that the number detected was lower than that predicted by models of the solar interior. In various experiments, the number of detected neutrinos was between one third and one half of the predicted number. This came to be known as the solar neutrino problem.


Ispalo je na kraju da je sve u redu. Da je zaista bilo problema, tj. da je izlazna snaga jezgra zaista bila drasticno manja to bi ukazivalo na problem koji vreba i ceka da se ispolji. Neki su i tada panicili i govorili kako je suncu ponestalo goriva i da je eto to razlog i da je samo pitanje vremena kada ce se to ispoljiti i na povrsini. Treba napomenuti da ono sto se desava u jezgru, tj. cestice koje su u jezgru, protoni i neutroni putuju do povrsine oko 1.000.000 godina. Naravno dok jedni idu ka povrsini drugi padaju ka centru i tako stalno. Verovatno ce u nekoj dalekoj buducnosti kada pocne suncu da ponestaje "goriva" prvo merenja pokazati da se u jezgru dogadja problem, dok ce povrsina ostati relativno ista u veoma dugom periodu od verovatno nekoliko hiljada godina. Promene na povrsini nisu u jako brzoj vezi sa promenama u jezgru.
Da se vratimo na pege. pege su pojava koja je ciklicna, mi smo svi kao ustanovili "ciklus" i sada se kao ocekuje da svakih 11 godina krene iznova. Na osnovu cega smo dosli do tog ciklusa? na osnovu posmatranja koja ne traju duze od 400 godina i imaju zaista simisao tek poslednjih 100. Verujem da se na osnovu tako malog uzorka ne moze izvuci pouzdan zakljucak o ciklusu. Ima tu ko zna jos kakvih globalinih minimuma i maximuma i ko zan koji patern je u pitanju. To bi bilo kao kada bi na ekranu posmatrali sliku 10x10 pixela i pokusali samo na osnovu toga da pogodimo kakvih je narednih 10x10 pixela nevideci celu sliku i nemajuci pojma sta je na njoj zapravo.

Kizza

Iz teksta Nikole Božića se vidi  da se nešto dešava sa Suncem ali tempertura na Zemlji i dalje raste.Da li je moguće da su ljudi ipak glavni krivci?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?