• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kraj Astronomije

Started by Predrag, September 23, 2009, 12:33:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Škole: naravno da treba dozvola direktora, ali Astronomija je imala sve potrebne preporuke tako da je direktor mogao da zabrani rasturanje Astronomije jedino ako je rođen sa nekom manom.
2. Naravno da nastavnici dobijaju materijalni stimulans u vidu verlo viskokog procenta od broja pretplata.
itd.

cola

Ako ti treba pomoc s tim oko BG skla reci, ja se lisno secam da sam iz jednog predmata zasigurao 5 tako sto sam kupovao cesopise preko profesorke!
I predlazem onda da odrzimo i neka predavanja o astronomiji koji ce za colj imati popularizaciju casopisa! Predavanja po mogucstvu na nekom od casova, recimo fiziki ili nesto slicno sa mnogo fotki :), kao i pogled kroz teleskop, Sunce npr...
Ako treba nesto iz BG-a, slobodno se oglasi pa cemo pokusati da pomognemo ;)
I ako nije moj posao predlozio bih ti da recimo ne dobijaju procenat ispod odredjenog broja preplata, npr od 10 do 15 je ?% pa onda od 15 do 20 nesto visi. To bi valjda nateralo profane da se dodatno angazuju.
Takodje pokusaj da nadjes i ljude koji bi sa strane prodavali prijateljima itd(na slican nacin kao u skoli, stim sto oni ne mogu da nadju veci broj preplata...)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Igor

OŠ "Vuk Karadžić" iz Srbobrana, je na moju preporuku bila, povremeno, pretplaćena na "Astronomiju", a časopisi su, trenutno, u kabinetu fizike, uredno sklonjeni od  znatiželje učenika, a na nekadašnju vezu škole i časopisa, podseća tek nekoliko postera na zidu kabineta...

r2d2

Evo neka moja razmisljanja o toj temi.

Ako nece breg Muhamedu ondak... ...primenimo malo kvantne fizike hi hi

Ako sam ja dobro razumeo jedan od sporednih - glavnih razloga pisanja knjige Bozja Cestica je i lobiranje u Instituciji SAD-a koja daje pare za projekte ubrzanja cestica. Naravno nije mi namera da tvrdim da je knjiga napisana jedino zbog toga, zanemarujuci naucnoedukativni karakter za siroke mase, vec je sam pisac nekoliko strana knjige posvetio opisu pojedinih senatora koji su pali u zabludu citajuci neke nenaucne zanimljive knjige koje se bave naucnim temama. Prosto je iskoriscena situacija za lobiranje jer efekat na duze staze je enorman.

Nije moj predlog da se napisu knjige, vec da se angazuju mudri ljudi poznati nasoj siroj javnosti (Uvazeni profesori) koji bi odrzali jedno predavanje u samoj skupstini, sa pazljivo izabranom temom koja ne bi uspavala poslanike (ima nesto u toj Skupstini sto tera slusaoca na pasivnost) vec naprotiv gde bi ubacila malog crva znatizelje kod onih kojima jedna takva pauza od svakodnevnih dnevnih aktivnosti bi bila dobrodosla.

Zatim jos bitnije od same skupstine bi bila ministarstva.Ministarstvo finansija, Ministarstvo nauke, Ministarstvo prosvete(tim redom), u svakom po jedno takvo jako pazljivo izabrano predavanje sa eminentnim predavacima.

Takodje isto uraditi sa velikim televizijskim kucama.Pozvati ih izraziti zelju da se odrzi jedno besplatno predavanje za zaintresovane, s obzirom da je ova godina godina Astronomije. Moj licni stav je da bi bilo mudro isto uraditi iu samoj Patrijarsiji, ako postoji mogucnost.

Samo predavanje treba biti akcentovano na zanimljiv sadrzaj koji opsta Astronomija ima da ponudi, a problem o samom casopisu treba izneti na sredini predavanja jako kratko i na samom kraju.....

Zasto predavanje?

Ljudi su postali nekako previse lezerni, gotovo da nece da se opterecuju citanjem, a ako postoji neko ko ce da sve sazvace i postavi na tacnu povecavaju se mogucnosti prihvatanja ideja.

Sasa


Yagodinac

Ne bih da filozofiram ali mislim da je jedan od većih problema u Srbiji što je celo društvo ovako koncipirano. U zadnjih 200 godina mi živimo u sistemu centralizma i totalitarizma. Uvek je ovde država bila enormno jaka prema pojedincu koji je bio bedni podanik i ništa više. Nikad ovde (Rusija je slična po tome) niko nije mogao da očekuje da može nešto da uradi bez dozvole države.
Negovanje takvog pristupa se vidi u svim oblastima a najviše u pitanju privatnog vlasništva. Danas postoje ljudi koji su enormno bogati a ne pada im na pamet da jedan procenat svog prihoda daju u humanitarne svrhe. Mecenstvo više ne postoji ni u nauci ni u umetnosti. A 90% američkih observatorija zadnjih 150 godina je građeno privatnim a ne državnim novcem!
Moram da podsetim da je osnova kapitalizma kao uređenja napredak u nauci zarad povećanja proizvodnje i dobiti. Svuda na zapadu države se utrkuju u tehničko-tehnološkom napretku jer od toga konkretne koristi imaju njihove ekonomije. Kad je kod nas elektronska industrija finansirala istraživanje i potom te podatke upotrebila za napredak u proizvodnji?

Danas kad država nije zainteresovana za projekat proizvodnje najboljeg tenka, lovačkog aviona ili informatičkih tehnologija kako da očekujemo da neko pomogne izlaženju jednog časopisa? A naši "kapitalisti" tek nisu čuli za astronomiju...

A da je neko pametan pa da plati momcima sa mašinca i elektrotehnike i da se lansira domaći satelit, to je tek iluzija. A taj neko bi sa svojim kapitalom mogao da proizvodi i izvozi telekomunikacione satelite made in Serbia dok bi ih Rusi dobre volje lansirali. Zašto to nije moguće?
Zato što naši kapitalisti jedva da su pismeni.

Sasa

Da, naravno, s tim što je do II sv. rata bilo razvijeno zaužbinstvo (Kolarac je samo jedan primer). A i AOB se izgradila s ciljem da se zemlja uvede u razvijenu Evropu.

amlramzes

Pored Nacionalne Geografije jedino sam se interesovao jos za ovaj caspis,ali sada' je tome kraj.U redu da neko koristi net da se dopunjuje informacijama,ali sta je s onim ljudima u ruralnim sredinama koji mozda nemaju net.Zelim da kazem i ovo.Jako je vazno popularizovati nauku medju mladima.Recimo neki moji prijatelji se uopste nisu interesovali "za tamo nesto gore"ali kad su culi za pojedine teme kazu mi "ej pa to je zanimljivo ajde nam pricaj o tome"a tada im preporucim da je bolje da citaju "Astronomiju"(sada nemogu naravno to da im kazem)ali je ovoj zemlji ipak vaznija grand muzika i svaka "reality show glupost"a kad mi tek pomenu astrologe digne mi se kosa na glavi.-ima jos stvari na svetu sem televizije kod nas "kakva je danas"-u iskrenoj nadi da ovo nije kraj'nego pauza'.

Filip Leskaroski

November 02, 2009, 11:56:35 am #53 Last Edit: November 03, 2009, 07:36:44 pm by Filip Leskaroski
Evo malog doprinosa širenju svesti među građanima.

http://www.pancevac.eu/index.php?module=section&issue_id=249&id=17

Pročitajte članak u sredini, ,, Kosmos i nije toliko daleko". Nadam se da će vam se svideti.  :)

cola

Kada pogledamo i strane casopise poput skyandtelescope, astronomy... Videcemo da je tamo preko pola casopisa pretvoren u materijal za oglasavanje. Vise dodju kao neka vrsta oglasa, a pravi astronomski tekst koji prati casopis mi nije nesto, po mom misljenju AM je (bio) mnogo bogatiji po pitanju kvlitetnih clanaka (ne zato sto znam coveka, nego je stvarno tako (bilo) :) ) Dakle dolazimo do zakljucka da se verovatno ni onim tamo ne bi isplatilo da nije toliko reklama u casopisu! A van ima mnogo vise prodavnica astro opreme, tako da ima sta da se oglasava...
Ako se nesto bude ponovo pokretalo zeljan sam da pomognem u vidu nekakve saradnje ;) 
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

Paaaa, jeste, Astronomija je iako sa manje strana bila bogatija tekstom od mnogih velikih časopisa. A imala je i raznovrsnije tekstove.

bakugan77

ja ne mogu vise bez "Astronomije"(magazin). Jako mi je žao što ne izlazi! Ako neko može da mi kaže kada se vraća???

GENESIS


cola

A, imas i  M111 :)
Pre neki dan nas kod Politike video na polici (kod ulicnih (pre)prodavaca) poslednji broj astronomije, odusevio sam se :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

PDF časopi, koji je davno planiran, trebalo bi da se pojavi uskoro. Zapravo, trebalo je već na početku januara da izađe, ali eto nije. Uglavnom, za nov časopis je stiglo više vrlo interesantnih članaka, a bar jedan ekskluzivan...
Ima li neko predlog za ime?