• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HELP! Kupio bih teleskop, ali mi treba strucna pomoc

Started by digitalex, November 20, 2009, 03:13:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

digitalex

blasphemous, za te pare mozes uzeti voema dobar teleskop
ja bih dodao jos 50 eura, i kupio ovu spravu
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/203-mm-dobson-pollux-8-%E2%80%93-skywatcher-autotracking
e, sad imas ovde na forumu dosta njih koji odlicno poznaju teleskope, pa cemo videti ko ce sta predloziti

Yagodinac

Ključna stvar je: šta hoćeš da gledaš tim teleskopom? Evo nešto od aktuelne ponude u zemlji koja se uklapa u cenu:
Za deepsky najbolji su njutn teleskopi 150-250 F5.
Za planete maxutovi 90-127mm (tim redosledom), refraktori ahromati 90mm, ED refraktor 80/600 - ali onda nemaš za montažu;
Za Mesec svi gorenavedeni, za Sunce astrosolar folija.
Za posmatranje dobson, za makar i mrvicu fotografskih sklonosti EQ montaža.

Jako lep setup za početnika koji bi da slika Mesec, planete i tako to je 150/750 EQ3, to je oko 430e
Ko neće uopšte da slika dobson 200mm za početnika prikazuje mnogo toga (400e) ili još isplativiji 250mm (600e). Oni jesu malo glomazniji ali su vrlo ozbiljni instrumenti, ne služe za gledanje komšinica, iznošenje na plažu ili prvomajski uranak.

U principu svaki teleskop može da posluži za sve vrste objekata, samo su neki bolje prilagođeni nečemu. Ako hoćeš samo planete i Mesec, poneku komšinicu, mali teleskop za transport na EQ3 montaži i velika uvećanja i oštrinu - možda je idealno da zaboraviš dobsone od metar ipo i kupiš maxutov 102  ;D

blasphemous

Ja bih nešto univerzalno, čisto za uživanje, nije mi toliko do slika. Dakle, sada gledam cene na teleskop.rs, bolja solucija mi je da uzmem http://www.teleskop.rs/teleskop/mehanika/eq3-sky-scan-na-stalku-sa-celicnim-nozicama + http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/203mm-dobson-draco-8-skywatcher-flex , ili samo http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2541200-dobson-skywatcher ?
Ponavljam, nije mi toliko do slika, više do posmatranja, pročitao sam da su Dobson teleskopi dobri i za posmatranje planeta i za posmatranje deepsky objekata? 

Ili pak: http://www.astronomija.co.rs/forum/astroberza/ipak-ide-na-berzu/?

Ljubo

Za prvo ti ne ide EQ3 montaža, jer ne odgovara tom tubusu.
To što pročitaš da je "Dobson dobar i za planete i deep-sky", odnosi se na one sa F/6 i većim brojem (u tom slučaju, optimalno bi bilo oko F/8).
Mada, ima tu nekih reklamnih trikova koji jednostavno ne piju vodu:
- "Ovo je jedan vrlo stabilan i izuzetno precizan Dobson Teleskop". Ovi teleskopi, bez ugradnje tenzionih opruga nisu previše stabilni u različitim položajima, a sam termin "precizan Dobson" je vrlo diskutabilan i nedefinisan.
- "Što je prečnik objektiva veći vidi se više detalja na objektu koji se posmatra!" Vidljivost detalja na objektu zavisi umnogome i od svjetlosne moći, posebno ako se radi o slabim izvorima svjetlosti, a takvi su praktično svi deep-sky objekti.

Kako da ti pomognemo? Spadam u onu grupu popularizatora koji preferiraju kupovinu teleskopa koji će se koristiti često, jer ako odmah kupiš neku grdosiju, bez da si prethodno koristio neke manje instrumente, gotovo je izvjesno da ćeš doći u situaciju da odustaneš nakon samo par mjeseci od upotrebe takvog teleskopa, ili ćeš ga koristiti krajnje rijetko.

Za preporuku je bitno da znamo:
1) Kakvo je nebo gdje ćeš ga koristiti: a) jako osvjetljeno (gradske četvrti), b) srednje osvjetljeno (gradska periferija ili veće naselje); i c) tamno (manje naselje, selo, planina).
2) Da li ga treba često transportovati do mjesta posmatranja (što podrazumijeva iznošenje i unošenje u zgradu, prostor u gepeku auta,...)
3) Da li ga planiraš koristiti samo za vlastito posmatranje, ili će još neko biti uključen u to (klinci, prijatelji i slično).
4) Šta preferiraš da posmatraš: planete ili deep-sky  (idealan univerzalan instrument ne postoji, ali ima onih za deep-sky koji se dosta uspješno mogu koristiti i za planete)

To su glavna pitanja, a na ostala možeš i sam naći odgovor, jer su specifična za samog posmatrača.

Najbolje bi bilo da ne žuriš, već da se pojaviš na Letenci za mjesec dana i tamo pogledaš kroz razne instrumente, porazgovaraš sa njihovim vlasnicima i čuješ njihovo mišljenje.
Srećno!

Yagodinac

Ljubo je već rekao dovoljno međutim:
Još jednom: dobsoni su skroz OK za sve namene (pa i za planete, itekako!) ali najveća razlika u odnosu na ostale teleskope je deepsky: magline, galaksije, jata... Tu 200 dobson razvaljuje sve ostale tipove teleskopa u svom cenovnom rangu - jednostavno nema više neba za te pare. Odličan je i na planetama kad je dobro kolimiran.
Jedina mana može biti činjenica da su to veliki teleskopi, 200 i 250 su sa postoljem između metar i metar ipo a i težina im nije mala. Sem toga osmatrati tako moćnom spravom iz grada je isto kao voziti Ferari po Maxiju  ;D; moraćeš svaki put za deepsky da ga izneseš iz grada inače nećeš videti ni 10% od onog što taj teleskop prikazuje.

Ali, dobsoni ne pružaju ni najosnovniju mogućnost slikanja makar adapterom preko okulara. Za tako nešto je mnogo bolji taj što ide na berzu.
Sklopivi (trusstube) dobson je malo skuplji premda ako ti je stalo do uštede prostora u stanu po nešto veću cenu onda je to tvoj teleskop  ;)

Da mene neko pita za univerzalan teleskop rekao bih da je to Schmitt Cassegrain 8". Solidan za deepsky, ubica na planetama (kad je kolimiran). Problem je što on košta bez montaže onoliko koliko si ti spreman da izdvojiš.

blasphemous

Ovako:

1) Tamno. Što je pogodno pretpostavljam.
2) Neće biti potrebe za čestim pomeranjem, dakle fiksiram ga na terasi, možda puko prenošenje sa jedne terase na drugu, no ne mislim da je to puno važno.
3) Koristio bih ga za sebe, možda bih ga odneo s vremena na vreme do druga, ukoliko odemo na kamp ili sl. No, imam auto, dakle, ne česta pomeranja.
4) Neko univerzalno rešenje, mada ako to nije moguće, deep sky mi je uvek zanimljiviji.

@ Yagodinac

Grad mi nije problem, živim u mestu gde kilometrima daleko nema objekta sa jačim osvetljenjem, posle 12 svetlost gotovo potpuno nestaje. :)
Što se slika tiče, realno, više bih voleo da  uživam u posmatranju, nego u slikama. :) Prostor mi takođe nije problem, imam ga na odmet.

Ne bih da dajem previše novca, ipak sam amater, tako da nešto u rangu 650 - 700 je sasvim ok, Letenka mi je daleko tako da ne mogu tamo, karta ili gorivo bi me koštali skoro 100 eura, bolje je da se to uloži teleskop. :)

Ljubo

Onda drugi teleskop sa tvog spiska.

Ipak, ukoliko bi više da posmatraš i uživaš, a manje da tražiš i gurkaš tubus, razmisli o mogućnosti ovakve kupovine:
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/203-mm-dobson-pollux-8-%E2%80%93-skywatcher-autotracking

Malo iskače iz tvog budžeta, ali imajući u vidu pogodnosti koje ti pruža u samom posmatranju, ukoliko je cilj da vidiš što više deep-sky objekata, da povremeno uživaš u planetama (za koje kasnije planiraj i jedan Planetary okular od, recimo, 6mm), onda je ovo ono na šta bih ja pucao radi uživanja u posmatranju (koje i sam potenciraš). I traži right-angle tražilac, vidim ga u ponudi s ovim tipovima teleskopa.

Suma sumarum, tracking će ti dosta olakšati posmatranja, i moći ćeš u toku noći da vidiš više objekata nego bez njega. To onda znači i dosta više objekata ukupno za posmatranje. Odlično to dođe i ako poželiš da skiciraš, ili samo napraviš zabilješku uz posmatranje - kad vratiš pogled od bilježnice, objekat je i dalje tu!! Vjerovatno njime možeš prilično uspješno snimiti i planete (za početak probaj se igrati mobilnim telefonom iznad okulara).

Yagodinac je posmatrao kroz ovaj teleskop na Letenci, i ako se dobro sjećam, uživao je u takvom deep-sky dragulju kao što je M57, više nego li u drugim teleskopima s kojima je tamo posmatrao - što mu dođe još jedna dobra, an pasan, preporuka.

sale11472

Na Letenki je bio 300 mm model tako da nije baš relevantno to posmatranje za ovu priču ....
200 mm dobson je moja omiljena "devojka za sve" a ako ti transport nije previše bitan uštedi pare i kupi varijantu sa tubusom koji se ne sklapa....
Što se praćenja na tim dobsonima tiče na pominjanoj Letenki se neki iskusniji posmatrači baš i nisu oduševljavali tom mogućnošću ja bih je zaobišao a ako bih hteo praćenje onda bih zaboraviona doba i išao odmah na neku ekvatorijalnu varijantu.... Jednostavno razliku u ceni između običnog dobsona sa punim tubusom i ovih drugih pre bih uložio u kvalitetne okulare nego u bilo šta drugo.
Inače kad već toliko pominjemo Letenku ja se nikako ne bih složio da su mali maksutovi i sl u prednosti kada se posmatraju planete u odnosu na njutne sa većim ogledalima.... najbolji pogled na Jupiter od svih teleskopa na livadi davali su dva F5 njutna... jednostavno više 50% veći prečnik ogledala pravi preveliku razliku da bi se to kompenzovalo bilo kakvom konstrukcijom...

Quote from: blasphemous on February 26, 2010, 03:34:11 pm
Letenka mi je daleko tako da ne mogu tamo, karta ili gorivo bi me koštali skoro 100 eura, bolje je da se to uloži teleskop. :)


Ovo jednostavno nije tačno i ne vredi daljih komentara...;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

February 27, 2010, 09:35:36 pm #68 Last Edit: February 27, 2010, 09:42:37 pm by Yagodinac
Quote from: sale11472 on February 26, 2010, 11:35:33 pm
Inače kad već toliko pominjemo Letenku ja se nikako ne bih složio da su mali maksutovi i sl u prednosti kada se posmatraju planete u odnosu na njutne sa većim ogledalima.... najbolji pogled na Jupiter od svih teleskopa na livadi davali su dva F5 njutna... jednostavno više 50% veći prečnik ogledala pravi preveliku razliku da bi se to kompenzovalo bilo kakvom konstrukcijom...



Stvar ličnog mišljenja.
Ja sam gledao Jupiter u najvećem F5 teleskopu na Letenci (a i mnogo šire) pa nije bio ništa posebno - sem što je bio sjajan. Da, i sam teleskop je bio nekolimiran  ;)
Maksovi s druge strane nekako mogu bezobrazno dobro da se izoštre, prevelika apertura nekog njutna od 250-300mm vrlo često uveća turbulencije atmosfere.

Uostalom, kad meni titra Jupiter na 200x upotrebim aperture stop na 40 (!) mm i slika se ekstremno smiri. E sad, razlika između 150 i 300mm je manja nego između 150 i 40mm (16:4, tačnije) ali princip je jasan.


Što se tiče M57 u 300mm... Eh...
Recimo samo da dotična maglina, smeštena negde oko zenita, trpi uvećanje od +250x bez nekih gubitaka detalja. Doduše, nebo je bilo dosta tamno i transparentno letos ali ipak...
Jedino što bih i ja zaobišao autotrack (jer me ne mrzi da guram) što ne znači da on loše radi, naprotiv. Nije zgodan za bilo kakvo fotografisanje ali prati alt/az korektno.
Ubio je i M27, to me više raspametilo a i neke Novosađane koji su tu navratili.

bear

Quote from: sale11472 on February 26, 2010, 11:35:33 pm
Inače kad već toliko pominjemo Letenku ja se nikako ne bih složio da su mali maksutovi i sl u prednosti kada se posmatraju planete u odnosu na njutne sa većim ogledalima.... najbolji pogled na Jupiter od svih teleskopa na livadi davali su dva F5 njutna... jednostavno više 50% veći prečnik ogledala pravi preveliku razliku da bi se to kompenzovalo bilo kakvom konstrukcijom...


Kada kazes 'mali maksutovi', na koji konkretno precnik mislis ? Naravno da ekonomodeli iz 1250/90 klase ne mogu da se nose sa 20-30cm njutnima vise klase (a i ne kostaju toliko). BD i slicni preko 4" su druga prica, ali tu je vise limitirajuci faktor seeing (planetarne monstrume tipa 2700/180 da ne spominjemo).

sale11472

Quote from: bear on February 27, 2010, 11:34:23 pm
Quote from: sale11472 on February 26, 2010, 11:35:33 pm
Inače kad već toliko pominjemo Letenku ja se nikako ne bih složio da su mali maksutovi i sl u prednosti kada se posmatraju planete u odnosu na njutne sa većim ogledalima.... najbolji pogled na Jupiter od svih teleskopa na livadi davali su dva F5 njutna... jednostavno više 50% veći prečnik ogledala pravi preveliku razliku da bi se to kompenzovalo bilo kakvom konstrukcijom...


Kada kazes 'mali maksutovi', na koji konkretno precnik mislis ?


Mislim konkretno na onon što je bilo na livadi. Dakle 102 mm, 150/750 Njutn sa istim povećanjem daje bolju sliku planeta i to je to (ma čak i bezobrazno nasviran preko svake mere na nekih 500-600 x povećanja na momente daje odličnu sliku) i tregerov 200 mm sa pentax okularom isto .... veći prečnik je veći prečnik i to je to kad je posmatranje u pitanju....
Pomenuti 300 mm dobson je imao problem da je slika bila presvetla na povećanjima koja su bila na raspolaganju ....
No polako Yagodinac konačno ima pristojnu montažu za svog 150/750 BD kad nabavi neki kvalitetan planetarni okular vikaće i on Aperture rules ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ma ja odavno pričam svima da je apertura zakon... Samo treba para, ništa više (nažalost) ;D


sale11472

Quote from: Yagodinac on March 01, 2010, 10:19:32 am
Ma ja odavno pričam svima da je apertura zakon... Samo treba para, ništa više (nažalost) ;D




Pazi kad sa okularima zađeš u klasu Hyperiona i boljih gledaćeš svoj sadašnji teleskop sasvim drugim očima ;)
probaj na sledećem skupu ali posle nemoj da kukaš da nemaš para ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

blasphemous

Ukratko, sve mi se više dopada astrofotografija. :D

Šta mislite o: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/2001000-eq5-skywatcher
Ili o: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/150750-eq3-sw-newton-reflektor-na-eq3-mehanici?

Ili za posmatranja: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2541200-dobson-skywatcher

Dakle, vaše mišljenje, šta mi je najbolje uzeti za te novce, nebitno od astrofotografija, samog gledanja, šta bi VI uzeli?

sale11472

Prva dva su ti malko slabašnih montaža za ozbiljniju astrofotografiju.
Dobson je mrak za posmatranja a kasnije možeš da pazariš neku ludo skupu ekvatorijalnu montažu (minimum minimuma EQ6) pa i taj tubus da koristiš za astrofotografiju....
Ali 250mm dobson je velika cevka,


mislim predsednik jednog astronomskog društva nije mala osoba pa vidi kako se krivi pod takvim tubusom ;D
I to je još bez montaže. Kod tako velikih teleskopa logistika je vrlo bitna stvar....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D