• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ε Aurigae

Eh ... da jos koristis diskord...
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

PavleR

April 11, 2024, 01:45:03 am #1966 Last Edit: April 11, 2024, 01:58:34 am by PavleR
Quote from: ε Aurigae on April 11, 2024, 12:22:16 amsve u svemu kolega astro fun...je neko ko je toliko napredovao u poslednjih 15 meseci!

najplodotvorniji astrofotograf u Srbiji, kapa dole. Najvise slika, najvise obrada, najvise tema na forumu. Hvala kolega!

Pricao sam sa Zorkicem da budes jedan od predavaca na jesenjem astrofotografija predavanju....da znas samo.

Slazem se potpuno, Milos se podigao nekoliko lestvica gore. Covek uci, pita, slusa i pre svega radi. Pratim njegov rad i to ne samo na ovom forumu, njegov kvalitet je vec prepozant od strane sezonskih i iskusnih astrofotografa. Milos nema sujete i to je veliki kvalitet koji jedan amaterski astronom moze da ima. Svaku sugestiju i ''kritiku'' koju je dobio prepoznao je kao nacin da napreduje i podigne kvalitet svog rada. I od mene kapa dole, veliki su trud  i posvecenost potrebni za napredak u ovom hobiju. Slazem se sa tobom Epsilon, Milos je vise nego kompetentan i zasluzan da svi mi od njega nesto naucimo.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

goran.nikacevic

Ja bih samo dodao da je Milos pre slikanja bio vizualac. Steta sto je prodao Dobsona i presao na mracnu stranu 🙂

No, kao njegov clan tima sa ovogodisnjeg Mesijeovog maratona, mogu samo da kazem da je on jedan on najboljih "lovaca" koji se takmicio. Koristi stelarium i star hopping, i stvarno je neverovatno koliko brzo i sa kojom sigurnoscu on nalazi mete. Devicu je odradio takvom brzinom da ja nisam stizao ni papir Koci da dodajem 🙂 Tamo se sa Kocom svadja jel to m61 ili nije 😂 A m61 bleeed, nista se ne vidi ... Al njih dvojica razmatraju okolne zvezde u okularu pa na osnovu toga ocenjuju. Stvarno je bilo super takmicenje ove godine 🙂

Ako ga ubedite da drzi predavanja na Letenci, nek napravi i jedno na temu star hoppinga i trazenja meta, to bi bilo jako zanimljivo.
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Astro_fun_times

Quote from: ε Aurigae on April 11, 2024, 12:18:37 ambrutalno....samo jos spajkovi da su pod 90
Ovo su mi vec ukazali medjutim ja sam vec zapoceo projekat i imao sam materija sa takvim zvezdama, pa da se ne bi preklapale pogresno...
Ali verujem da cu to zaboraviti da ispravim jer imam ocrtanu liniju po kojoj uvek ubacujem korektor sa sve kamerom uvek na priblizno isto mesto.
Probacu da se setim pa da promenim to ali ne obecavam🤣

Quote from: ε Aurigae on April 11, 2024, 12:22:16 amsve u svemu kolega astro fun...je neko ko je toliko napredovao u poslednjih 15 meseci!


najplodotvorniji astrofotograf u Srbiji, kapa dole. Najvise slika, najvise obrada, najvise tema na forumu. Hvala kolega!


Pricao sam sa Zorkicem da budes jedan od predavaca na jesenjem astrofotografija predavanju....da znas samo.

Hvala na lepim recima. Sta cu kad volim i zelim da unapredim sve i da budem sto bolji.

Sto se tice predavanja, nadam se da ce taj plan da se realizuje kao i struja za MM🤣

Nemoj ti meni traziti posla🤣, ovo je hobi a predavanje nije deo moga hobija🤣

Neka, drugi put cemo discord 🤣

Quote from: PavleR on April 11, 2024, 01:45:03 am
Quote from: ε Aurigae on April 11, 2024, 12:22:16 amsve u svemu kolega astro fun...je neko ko je toliko napredovao u poslednjih 15 meseci!

najplodotvorniji astrofotograf u Srbiji, kapa dole. Najvise slika, najvise obrada, najvise tema na forumu. Hvala kolega!

Pricao sam sa Zorkicem da budes jedan od predavaca na jesenjem astrofotografija predavanju....da znas samo.

Slazem se potpuno, Milos se podigao nekoliko lestvica gore. Covek uci, pita, slusa i pre svega radi. Pratim njegov rad i to ne samo na ovom forumu, njegov kvalitet je vec prepozant od strane sezonskih i iskusnih astrofotografa. Milos nema sujete i to je veliki kvalitet koji jedan amaterski astronom moze da ima. Svaku sugestiju i ''kritiku'' koju je dobio prepoznao je kao nacin da napreduje i podigne kvalitet svog rada. I od mene kapa dole, veliki su trud  i posvecenost potrebni za napredak u ovom hobiju. Slazem se sa tobom Epsilon, Milos je vise nego kompetentan i zasluzan da svi mi od njega nesto naucimo.

Hvala ti Pavle na lepim recima. Kao sto mi uzivamo u tvojim opširnim izvestajima tako se nadam da ljudi mogu bar malo da uzivaju i u mojim radovima.
Ja nisam sposoban kao ti da dočaram recima stvari pa pustam da slika govori umesto mene.
Nadam se da se upoznajemo ove godine na kampu.

Quote from: goran.nikacevic on April 11, 2024, 08:24:38 amJa bih samo dodao da je Milos pre slikanja bio vizualac. Steta sto je prodao Dobsona i presao na mracnu stranu 🙂

No, kao njegov clan tima sa ovogodisnjeg Mesijeovog maratona, mogu samo da kazem da je on jedan on najboljih "lovaca" koji se takmicio. Koristi stelarium i star hopping, i stvarno je neverovatno koliko brzo i sa kojom sigurnoscu on nalazi mete. Devicu je odradio takvom brzinom da ja nisam stizao ni papir Koci da dodajem 🙂 Tamo se sa Kocom svadja jel to m61 ili nije 😂 A m61 bleeed, nista se ne vidi ... Al njih dvojica razmatraju okolne zvezde u okularu pa na osnovu toga ocenjuju. Stvarno je bilo super takmicenje ove godine 🙂

Ako ga ubedite da drzi predavanja na Letenci, nek napravi i jedno na temu star hoppinga i trazenja meta, to bi bilo jako zanimljivo.

Ne dolivaj "ulje na vatru"🤣. Kakva vas predavanja spopala🤣

Star hopping je meni od prvog dana bio veoma lak. Jedino sto mi je pravilo problem je sama meta, kada je toliko bleda da se iz Bortle 5 lokacije ne vidi a ja se nalazim tacno na njoj a nje nema u okularu🤣

Mesijerov maraton kao i Astro kamp Letenka su dve prelepe manifestacije i svako ko voli astronomiju treba da ih poseti i sam da oseti tu atmosferu. To se ne moze opisati i dočarati.

Tvoj dob (nakon sto si ga prilagodio meni i pritegao malo azimuth) mi se tako svideo. Mozda cu se ja vratiti dobu. Prva ljubav zaborava nema🤣


Ljudi hvala vam na komentarima, drago mi je da vam se svidela slika.

Malo sam prepržio saturaciju ali to je moja verzija ove mete i meni se tako svidela.
U nekoj od narednih obrada bice drugacije sigurno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Fotka je odlična a i minuli rad, čestitke  ;D
Interesantno je kako više ekspozicije dodaje plavu boju u kracima (nema veze što si digao saturaciju, da si imao manje signala ne bi imalo šta da se diže). Moram da pohvalim i tvoju kameru i ovo je najbolja reklama za nju, pošto ovo sve postići DSLR-om bi bilo verovatno duplo teže - tipa umesto 12h da traži 24h.
E sad, ovo za predavanje ti je minus ako odbiješ, ali onda da smislimo adekvatnu kaznu. Evo ja predlažem da na kampu noću snimaš a danju budeš angažovan oko kuhinje, ako već nećeš da budeš predavač  ;)

ε Aurigae

Yago, dolazis na kamp? ili moras da arbeit?
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Quote from: Yagodinac on April 11, 2024, 12:08:15 pmFotka je odlična a i minuli rad, čestitke  ;D
Interesantno je kako više ekspozicije dodaje plavu boju u kracima (nema veze što si digao saturaciju, da si imao manje signala ne bi imalo šta da se diže).

Apsolutno si u pravu. Evo i primera, rezultat jedne noci snimanja od 3h gde su kraci i obod galaksije bledi i rezultat 12h gde izbija plava boja.

Quote from: Astro_fun_times on March 31, 2024, 02:33:27 pmLights: 92x120s Gain 101; -5°
Darks: 100x300s Gain 101; -5°
Flats: 0
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 3h 4min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 4
Date: 30.03.2024
Moon: 67%

M106 by Miloš Deronjić, on Flickr
Quote from: Astro_fun_times on April 10, 2024, 10:04:21 pmM106
Lights: 368x120s Gain 101; -5°
Darks: 100x120s Gain 101; -5°
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 12h 16min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 4 and Bortle 5
Date: 30.03.2024; 04.04.2024; 05.04.2024; 07.04.2024

M106 by Miloš, on Flickr

Quote from: Yagodinac on April 11, 2024, 12:08:15 pmMoram da pohvalim i tvoju kameru i ovo je najbolja reklama za nju, pošto ovo sve postići DSLR-om bi bilo verovatno duplo teže - tipa umesto 12h da traži 24h.

Mislim da nisi u pravu. Isto bi bilo samo sto bi mozda trebalo vise noci da bi se postigla ista integracija jer bi se za svaku moc morali praviti novi darkovi koji oduzimaju vreme ali proces i kalibracija je ista.
Hladjena kamera je stvarno jako dobra stvar. Iste biase i darkove koristim ali i flatove jer nemam prasinu vec samo radi vinjetiranja (kojeg ima cak i na 1" senzoru...)
Nego mi flatovi nesto nisu dobri, ne znam gde gresim ali dokle god nemam prasine na senzoru i ne sekiram se. GraXpert to sve pegla.

Quote from: Yagodinac on April 11, 2024, 12:08:15 pmE sad, ovo za predavanje ti je minus ako odbiješ, ali onda da smislimo adekvatnu kaznu. Evo ja predlažem da na kampu noću snimaš a danju budeš angažovan oko kuhinje, ako već nećeš da budeš predavač  ;)

Kazes da je slika odlicna, to je 5, minus jer necu da predajem - to je onda -5 ocena, i dalje odlican🤣
Ja inace meso ne jedem tako da se gostima ne bi svidela moja kuhinja. Ima ljudi koji to odlicno rade i necemo ih menjati🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Astro_fun_times on April 11, 2024, 12:42:42 pmMislim da nisi u pravu. Isto bi bilo samo sto bi mozda trebalo vise noci da bi se postigla ista integracija jer bi se za svaku moc morali praviti novi darkovi koji oduzimaju vreme ali proces i kalibracija je ista.
Hladjena kamera je stvarno jako dobra stvar. Iste biase i darkove koristim ali i flatove jer nemam prasinu vec samo radi vinjetiranja (kojeg ima cak i na 1" senzoru...)
Nego mi flatovi nesto nisu dobri, ne znam gde gresim ali dokle god nemam prasine na senzoru i ne sekiram se. GraXpert to sve pegla.

Rekao bih da ta kamera ima veću efikasnost od starijih DSLR-a, mrzi me sad da guglam koliko tačno, možda čak i duplo ali razlika svakako postoji. Ali zaboravio sam da napomenem da veliki deo ovako dobrog signala pripada i f-odnosu od fenomenalnih f3.45.

Što se tiče mesa... Znači dobićemo testenine i gorgonzolu? Ja oću duplo.

Quote from: ε Aurigae on April 11, 2024, 12:34:40 pmYago, dolazis na kamp? ili moras da arbeit?

Daću sve od sebe ali recimo da je fünfcig prozent, da ne objašnjavam sad moju problematiku.

Astro_fun_times

Psssst ne pominji F odnos i efikasnost senzora🤣
Ali ne znam, mislim da je tu kamera manje bitna od recimo lokacije.
Pre nekog vremena me je kontaktirao covek na instagramu i pita da li bih hteo da napravimo kolaboraciju, da spojimo materijal jer on ima isti teleskop.
Problem je nastao jer je njegova kamera 294MC Pro i velicina pixela i rezolucija nisu iste. Nije se to bas tako lako dalo spojiti ali na stranu to.
Ono sto sam ja uspeo za valjda 11h na IC342 meti on je za nekih 2 ili 3 sata i to puno bolje uspeo da izvuce (slikao je sa bortle 3 negde u Nemačkoj).

Tako da ja mislim da ne postoji nikakva zamena za dobro nebo a u nedostatku njega potrebno je puno vise materijala skupljati da bi se dobio slican rezulatat kao puno kraca integracija sa mracne lokacije.

Sto se tice hrane, moze činija sočiva🤣

Btw @Aurigea, kakvih 15 meseci? U ovo vreme prosle godine mi stigao teleskop🤣
A nebo se nije razvedrilo do Astrokampa🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ε Aurigae

pratim ja tvoj rad i razvoj....;)
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5