• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Ovih dana se često spominju neke katastrofe,te proradiće vulkan ili udariće meteorit ili Nostardamus je rekao......Puno ljudi spomene i Bibliju "gde je sve već zapisano" a i spominje  se Armagedon ili ti totalna katastrofa.Ne može čovek da se opusti i ne zna se ko je više u pravu.Ja sam rođen u komunističkoj porodici te sam i tako vaspitavan da Bog ne postoji a tek sedamdesetih godina čitajući dela Enriha fon Denikena,konobara iz Švajcarske,koji je putovao po Svetu i pokušao da objasni, analizirajući spomenike,da su  Zemlju nekada posetila bića napredne civilizacije koja su ljudima preneli znanje iz matematike itd.Bilo mi je čudno što su ga napadali i komunisti i Crkva! U 1974 godini dobio sam knjigu "Otvoriše se nebesa" od J.F.Blumrisha.Iz naslova se moglo zaključiti da ima nečeg što je u vezi sa Biblijom ali činjenica da je gospodin NASIN konstruktor za rakete me je zaintegrirala.I nisam pogrešio!Da ne dužim priču g.Blumrich je analizirao tekst proroka Jezikilja(Ezekiel).Ja cu citirati glavne delove a ko želi više evo slike knjige pa nek je potraži:
Glava1
.Godine tridesete,četvrtog meseca,petog dana,desi se da bijah u zajednici izgnanika na rijeci Kebaru,i otvoriše se nebesa i Ja ugledah božanska viđenja.
4.Pogledah,kad ono sa sjevera udario silan vihor,veliki oblak,buktući oganj obavijen sjajem.Usred njega,usred ognja,nešto nalik na sjajnu kovinu.
5.Usred toga nešto kao četiri bića,obličja slična čovjeku.
6.Svako od njih sa četiri obraza,u svakoga četiri krila.
9.Krila im bijahu gore povezana jedno sdrugim.Idući ne okretahu se:svako se napred kretaše
13.A pored tih bića videlo se kao neko užareno ugljevlje,kao goruće zublje koje se među njima tamo-tamo kretahu;iz ognja sevaše i munje bljeskahu
Ovo je tek početak a knjiga počinje 593 godine pre naše ere.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Odviko sam se od kuckanja a evo šta se dalje dešavalo i ne zaboravite da se ovo dešava pre 2500 godina i da je zabeleženo u Bibliji.
15.Dok Ja promatrah ,gle:na zemlji uza svako od četiri bića po jedan točak
16.Točkovi bijahu napravljeni kao blješteće kamenje tarsisa,sva četiri istoga oblika;oblikom i izradom bijahu kao da je jedan točak u drugome
17.U kretanju mogli su ići u sva četiri smera,a nisu se morali okretati
19.Kad bi bića krenula ,krenuli bi s njima i točkovi,kad bi se bića sa tla podigla,i točkovi se podizahu
22.Nad glavama bića bijaše nešto kao svod nebeski,nalik na sjajan prozirac,na gore raširen nad njihovim glavama
24.Čuh lepet njihovih krila kao huk mnogih voda,kao gromki glas Svesilnog,kao silan vihor,kao graju u taboru.Kad bi se bića zaustavila,spustila bi mlitavo krila
Nastavi će se.......
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Nastavljam priču:
26.Iznad čvrstog svoda nad njihovim glavama bijaše nešto kao kamen safir,poput prestola;na tom prestolu,gore na njemu,kao neki čovek
27.I videh bleštanje sjajne kovine oko kućišta poput ognja,i naviše i naniže od onog što je izgledalo kao njegovi bokovi vidjeh predmet sličan ognju i bljesak je zračio oko njega
Sad u knjiz g.Blumrich analizira Jezikiljevo viđenje i shvata da on ne tumači već se trudi da što slikovitije opiše događaj.Izrađuje nacrt broda,koji je na slici,ali primenjujući znanje dvadesetog veka. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Meni zvučiš kao sajentolog. :)

Inače na temi koju si postavio u podforum "Prirodne nauke" citiraš:
1. Enriha fon Denikena, konobara i psica SF romana,
2. J.F.Blumrich-a, "konstruktora za rakete" koji analizira religijske tekstove i
3. Ezekiel, proroka.

Moraš i sam da priznaš da ovo baš i nema mnogo veze sa naukom.

A što se tiče njihovih naklapanja Carl Segan im je lepo odgovorio:
""extraordinary claims require extraordinary evidence".
Pogledaj i nešto o Okamovoj oštrici.

Kizza

Nisam baš siguran da ova tema nema veze sa naukom ali ok pošujem tvoje mišljenje.Što se tiče Karla Sagana,da li je on napisao SF "Kontakt"?
Is there better proof than the analysis of a scientist?
Zanimljivo da i u našem "Svetom Pismu" takođe postoji spomenuti citati i pokušaću da ga fotografišem.
Ovo za "Okamovu oštricu" nisam nikad čuo ali ću svakako potražiti :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

A mogli bi i da prebrojimo koliko ima ateista na forumu? ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Ih,sačekaj da završim priču :) Kako se tebi čini?Šta je Jezikilj doživeo?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Nemam mišljenje o tome. Mnogo ljudi u dalekoj prošlosti su imali slične tripove. A to je zato što se tada verovalo u sve i svašta, a i bilo je mnogo više neukih (skoro pa svi). I danas imamo astrologe i kreacioniste koju su njihovi naslednici. Obožavam da slušam ove dve sorte ljudi i da se smejem! ;D Za drugo i nisu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlajkoni

Quote from: Kizza on January 15, 2010, 08:20:01 pm
Nisam baš siguran da ova tema nema veze sa naukom ali ok pošujem tvoje mišljenje.Što se tiče Karla Sagana,da li je on napisao SF "Kontakt"?
Is there better proof than the analysis of a scientist?
Zanimljivo da i u našem "Svetom Pismu" takođe postoji spomenuti citati i pokušaću da ga fotografišem.
Ovo za "Okamovu oštricu" nisam nikad čuo ali ću svakako potražiti :)


Pa ja u svom prethodnom postu i nisam izneo neko svoje mišljenje o tome o čemu ti govoriš već sam samo izneo sumnju u relevantnost izvora na koje se pozivaš.
Karl Segan je pre svega astrobilog i astronom, a tek posle toga pisac SF-a i to u cilju popularizacije nauke.
Enriha fon Denikena je prmarno konobar i pisac "knjiga" koje pisane sa ciljem da pruže mentalnu onaniju širokim i neukim narodnim masama.
Takva dva čoveka i ne možeš da upoređuješ ni po kompetentnosti ni po relevantsnosti, ako govorimo o nauci.
Za Jezekilja se smatra da je bolovao od epilepsije sa fokusom u frontalnom režnju. To se može zaključiti uvidom u njegove tekstove. Ispoljava simptome specifične za tzv.Geschwindov sindrom. Dok sam pohađao praktičnu nastavu iz psihijatrije na Medicinskom fakultetu imao sam prilike da popunjavam istoriju bolesti pacijentima koji su sa sličnim psihičkim statusom i naslušao sam se priča koje te citiraš.

Yagodinac

Bilo čija epilepsija, tumor ili štagod locirano frontalno eliminiše tog is spiska racionalnih osoba. Sad je jako teško potvrditi da je Jezekilj imao tako nešto ali se zna da su bolesnici od kraljevske bolesti (epilepsija) tokom cele istorije bili obeleženi i uzdignuti na pijedestal svetih ljudi.
Ne bih sve iz Biblije svrastavao u halucinacije (koje su siguran znak da nekog treba smestiti u ustanovu za lečenje) ali svakako da i toga tamo ima. Izuzetak je sasvim sigurno Apokalipsa za koju je sam autor rekao da predstavlja san koji je sanjao.

Inače Jezekilj uglavnom pominje arhetipske simbole koji su bili poznati i pre njega; tačnije tu ima neodređenih aluzija na čovekov san o letenju itd.

Predrag

I neki dobar pisac SF-a može da napiše nešto što će po njegovom mišljenju biti za 500-1000 godina i da ga nazove "moje proročanstvo" (bilo da li je bolestan ili nije). I onda neko 3000-te godine otvori to i vidi da je ovaj pogodio 5 od 1000 stvari i tada bi, naravno, počele priče o tom piscu kao proroku. A onda bi se našli neki "umovi" koji bi se trudili da to analiziraju i da dokazuju kako je sve to tačno. Da dokazuju kako je petosmislenost jednosmislena i slično.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Ne mogu da tvrdim da je Jezikilj imao bilo kakvu bolest jer je živeo pre 2500 godina ali uopšte uzevši tadašnji proroci nisu propagirali nasilje već veru u ljubav i poštovanje.Takođe su živeli skromno i pomagali su sirotinji.Pitam se da li je bolestan čovek mogao da sve ovo izmisli a da nema koristi?Setite se na kakve su ih muke stavljali rimljani ali se oni nisu odricali svojih ubeđenja.Za nekoga je to bolest a za mene je to poštovanje sopstvenog ubeđenja u veru.Inače Nostardamus je bio lekar i svesvrdno je pomagao bolesne od kuge.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Filip

Quote from: Kizza on January 16, 2010, 05:03:45 pm
Ne mogu da tvrdim da je Jezikilj imao bilo kakvu bolest jer je živeo pre 2500 godina ali uopšte uzevši tadašnji proroci nisu propagirali nasilje već veru u ljubav i poštovanje.Takođe su živeli skromno i pomagali su sirotinji.Pitam se da li je bolestan čovek mogao da sve ovo izmisli a da nema koristi?Setite se na kakve su ih muke stavljali rimljani ali se oni nisu odricali svojih ubeđenja.Za nekoga je to bolest a za mene je to poštovanje sopstvenog ubeđenja u veru.Inače Nostardamus je bio lekar i svesvrdno je pomagao bolesne od kuge.



Реално, ја и ако сам свјестан да добрим дјелом наука оповргава постојање Бога желим да вјерујем у то , пре свега ради љубави....
Јер изворно Хришћанство као религија је љубав, а не мржња и насиље...........
Треба наравно бити свестан да до одговора по питању " има ли Бога или нема ? "    наша генерација неће доћи .....
Никад, као данас, није било више  лопова и педофила по црквама, као и оних попова који би да религију шире насиљем.....

vlajkoni

Pretpostavka da boluje od epilepisje frontalnog režnja je napravljena na osnovu uvida u njegove tekstove jer kroz njih pokazuje veći broj simptoma karakterističnih za ovakvo stanje. Između ostalih to su: hiperreligioznost, hipergrafija, mutizam i sl.
To nema apsolutno nikakve veze sa opovragavanjem postojanja Boga već sa povezanošću njegovih tekstova sa realnošću. Ili prosto rečeno ni u kom slučaju takav tekst ne može poslužiti kao relevantan.

Quote from: Kizza on January 16, 2010, 05:03:45 pm
Pitam se da li je bolestan čovek mogao da sve ovo izmisli a da nema koristi?Setite se na kakve su ih muke stavljali rimljani ali se oni nisu odricali svojih ubeđenja.Za nekoga je to bolest a za mene je to poštovanje sopstvenog ubeđenja u veru.


Ako neko boluje od neke bolesti to apsolutno ne znači da će on pokazivati loše moralne kvalitete iili da neće pokazivati osobine koje navodiš.
U konkretnom slučaju hiperreligioznost  kao simptom i objašnjava zbog čega je neko u stanju da čak i umre zarad sopstvenih ubeđenja u veru. Čak šta više kod pacijenata koji boluju od Geschwindov sindroma pored hiperreligioznosti javljaju se i hipermoralnost, a i recimo hiposeksualnost do potpune seksualne nezainteresovanosti.
Ali kao što rekoh ovde se i ne raspravlja o dobrim namerama već o relevantnosti izvora.


Kizza

Na žalost u životu sam se susretao sa svakakim likovima i čuo svakakve strašne priče pa i o sveštenicima.Normalno da za njih nema opravdanja ali bolesnih će i dalje biti i svima bih preporučio maksimalnu opreznost u svemu.Upravo ova tema bi trebala da pokaže razliku između onog šta se pripoveda i stvarnog života.Smatram da proučavanjem korena religije možemo doći do istine i da je ona u nečem drugom. Teško je ostvariti neku čistotu,po meni moguće je samo u monaštvu,ili jednu od deset zapovesti a najbolji su primeri iz vaših ličnih životan pa sami procenite.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?