• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlajkoni

Apropo mog posta ne temi "Problem slobodne volje" gde su opisani "osećaj znanja", "osećaj agencije", i "osećaj vlasništva" - poznavanje ovih procesa u mozgu objašnjava i jedan deo rasprave na ovoj temi. Prevashodno deo o Geschwindovom sindromu, ali takođe pokazuje da neka od takvih stanja mogu nastati i fiziološki. Pa evo još jednog citata kako ne bi potrošio mnogo vremena u objašnjavanju:

"Ekstreman primer moze da se vidi kod sizofrenije: sizofrenici cesto veruju da im neko "ubacuje misli" u glavu, ili da ih neko drugi "kontrolise". Radi se o raspadu osecaja agencije i vlasnistva: sve misli i svi pokreti se dogadjaju kao i obicno, ali u mozgu sizofrenika te misli i akcije vise ne bivaju tacno oznacene kao "svoje". Najnormalnija misao, otud, postaje "tudja misao" koja je nekako "ubacena u glavu".

E, sad, kao i sa svim stvarima, ovde postoji spektar. Svaki covek ima, povremeno, propuste u ovom sistemu. Najcesce se ovo dogadja u toku velikog emocionalnog stresa - ljudi urade nesto, pa im posle nije jasno kako su mogli to da urade. "Kao da me je nesto opsednulo" je cesto objasnjenje. Princip je prost: emocije su dovele do rekonfiguracije svesti, i kada posle prizivamo memorije tih dogadjaja, nema aktivacije osecaja agencije i vlasnistva.

Opet, ovim stvarima se moze manipulisati u stanjima transa i meditacije (i duboke molitve). Drugim recima, covek koji je duboko uveren u svoju religiju ulazi u stanje uma u kome a) religiozne ideje (pogotovo one stecene u toku molitve i meditacije) dolaze "oznacene" snaznim osecajem znanja - covek prosto zna da su te stvari tacne; a povrh toga, mnoge misli (opet, pogotovo one koje su povezane sa religijskim konceptima) dolaze bez pravilnog oznacavanja od strane osecaja za agenciju i vlasnistvo - izgledaju kao "tudje" misli i osecaji.

Ovo mozemo prilicno jasno videti na fMRI skenovima. Hriscanin ce insistirati da on "zna" da je Isus Bog, posto to oseca u svojoj "direktnoj komunikaciji sa Bogom". Indijac ce insistirati da zna da je Visnu Bog, posto ga oseca u svojoj "direktnoj komunikaciji". Obojici je moguce postaviti isto pitanje, i od svakog ce se dobiti potpuno drugaciji odgovor, ali obojica ce biti uvereni da im je Bog stavio misao sa tim odgovorom u glavu."

Kizza

Ok Ja sam ukapirao :) Gledao sam neki dokumentarac gde je jedan istraživač jeo  koren od neke biljke i da je pao u trans,to jest imao je halucinacije pa moramo i ovakvu mogućnost uzeti u obzir  ;D 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Ovde se ne radi o halucinacijama nego o principima na kojima funkcioniše CNS.

r2d2

January 17, 2010, 08:41:10 am #18 Last Edit: January 17, 2010, 08:57:09 am by r2d2
U mnogim (skoro svim)  religijama pre srednjeg veka uzivanje u opojnim supstancama je bila priviliegija viskog svestenstva. Prva zvanicna monoteisticka religija Zoroastizam tako pisano pominje upotrebu Haome, Hindusticka religija i dan danas ima jednom godisnje skup na kome se se ceo dan svi okupljeni iz cele Indije  uzivaju u hasisu itd itd itd.
Egipatska, grcka, mesoptamijska, svi su koristili ljute droge ili barem alkohol....

Po Beogradu na zalost postoje razni fiju-likovi   koje mozete sresti u autobusima i njihovo  pripovedanje po naraciji je slicno onome sto si opisao kod Jezikilja.

QuoteBilo čija epilepsija, tumor ili štagod locirano frontalno eliminiše tog is spiska racionalnih osoba.


Moguce da se to odnosi samo i iskljucivo  na frontalne reznjeve.

Dostojevski je imao epilepsiju, a jedan moj drug je zaista ono sto bi nazvali relativno uspesan advokat (sudeci po njegovom stecenom materijanom stanju) sa istom dijagnozom.

QuoteSmatram da proučavanjem korena religije možemo doći do istine i da je ona u nečem drugom.


Mozda si i u pravu ali po mojim merilima samo ako si u stanju da primenis ono sto Valjkoni preporucuje kao naucni metod kritickog misljenja u samom proucavanju. Bez toga upadanje u zabludu je izvesno ma kako bio "cist" ili "jak" tj podlozan jakim emocijama bez kritickog misljenja.

Nije dovoljno reci ej a "Bozja cestica" kakav je to naziv, vec je uputno procitati knjigu, pa videti o cemu se tu radi. Inace i dalje ti od srca preporucujem da procitas tu knjigu sa tako duboko religioznim nazivom. Ko zna mozda te i "prosvetli" ko sto je mene (procitao sam je u jednom dahu)...

mravic

Po meni je hrišćanstvo samo jedan veliki biznis.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

I to kakav biznis. Sada na ulazu u crkvu stoji i cenovnik. Samo ne znam ko ga sastavlja. Bog? Ako je on, onda toliko o njegovoj skromnosti. 8)
A oni popovi nikada, ama nikada nisu trezni. ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Filip

Quote from: mravic on January 17, 2010, 01:04:39 pm
Po meni je hrišćanstvo samo jedan veliki biznis.

Нажалост ....
Уместо да нам буде водич како се  понашати ( изузев патријарха Павла, који је човјек који није имао длаку на језику ) ...........
По мени даншњем друштву су највећа опасност попови и либерали ..............
Могуће је да су се  за време у којем је живео овај  " пророк " на небу десиле чудне појаве ..............

Lady Gaga shtreber


hristijan90

Slucajno naleteh na temu i ne mogoh a da se ne ukljucim  :) ovo sto cu napisati je moj stav i ja u to verujem!

Sto se tice Biblije, to je jedan skup moralnih principa i vrednosti koji su u danasnje vreme jako izobliceni, izopaceni i staromodni! Jako malo od svih tih moralnih normi se postuje i ljudski rod je jako jako zastranio! Ja licno, stojim iza koncepta stvaranja jer bez rezerve verujem svemu sto pise u Bibliji! Sam Bog koji je prvo sve stvorio (sto se u vise navrata spominje u Bibliji) je inspirisao sve ljude koji su pisali Bibliju i nadahnuo svojim Duhom (mozda su usled toga imali i epilepticni napad jer je mozda to bio metod kojim je Bog saopstavao svoju vest)! Isti taj Bog se pojavljuje u zivotima mnogih ljudi medju kojima sam i ja i kroz mala i velika iskustva pokazuje svoje pravo lice i pravi karakter koji je neminovno vremenom izopacen (jer se Bozji neprijatelj, sam Sotona zdao i uspeo da to uradi) i neki ljudi ga dozivljavaju kao okrutnog, zlog i strogog, a to uopste nije tako jer je milostiv, spor na gnev, zalostiv pun ljubavi pre svega! Zbog te ljubavi je usled pada u greh (zbog slobodne volje Adama i Eve pali  na sotonino iskusenje i sagresili) je napravio plan spasenja ljudskog roda kojim ce svi koji su verovali i drzali se moralnih normi iz Svetog Pisma biti spaseni i zajedno sa njim provesti svu vecnost u novom Carstvu koje ce biti uspostavljeno! Sve to pise u Otkrivenju ili Apokalipsi i u knjizi Proroka Danila! Kao sto je vec neko rekao, oni su kroz vizije i snove videli sta ce se desiti u buducnosti! Vazno je istaci da su tokom dugog perioda dok je pisana Biblija Bozji proroci imali vizije i snove o tome sta ce se desiti u buducnosti! Neka prorocanstva su se vec ispunila, neka su u toku, a neka bi trebalo da se ispune nekada u buducnosti, a verovatnoca za istinitost doticnih prorocanstava je velika jer se do sada sve ispunilo sem nekih koja se odnose na poslednje vreme (vreme u koje verujem da mi sada zivimo jer je i sam Isus dok je bio ovde na zemlji rekao po cemu cemo to prepoznati, znaci ciji smo svi mi svedoci, mozete citati Matejevo jevandjelje 24, Markovo 13 i Lukino 21 glave). Naime, za vreme vladavine vavilonskog cara Navuhodonosora (604-562 pne) pomenuti Prorok Danilo je prorekao buducnost sveta na osnovu snova koji je doticni car sanjao! On je u snu video kip cija je glava bila od zlata, grudi od srebra, bedra i trbuh od bronze, noge od gvozdja a stopala od mesavine blata i gvozdja! I u snu je video kako je pao veliki kamen s neba i udario direktno u stopala! Bozji prorok je to protumacio na sledeci nacin: Rekao je caru da je zlatna glava njegovo carstvo koje ce prestati posle odredjenog vremena i da ce posle toga nastupiti drugo, srebreno carstvo, a to je Grcka. Medo-Persija je sledece carstvo pretstavljeno bronzenim bedrima, a gvozdene noge su pretstavljale jako carstvo Rimljana...e sad, stopala su, prema tome, vreme u kome mi zivimo, dakle pokusava se da se uspostavi globalizacija i da se ujedine sve zemlje sveta. I u jednom trenutku, bas za vreme napora da se to uspostavi, s neba ce doci Car svemira, Isus Hristos, po svom obecanju koje je u vise navrata dao u jevandjeljima. Na jednom mestu kaze:"Da se ne plasi srce vase, verujte Boga, i mene verujte. Mnogi su stanovi u kuci Oca mojega. a da nije tako, kazao bih vam: idem da vam pripravim mesto. I kad otidem i pripravim vam mesto, opet cu doci, i uzecu vas k sebi da i vi budete gde sam ja". Druga prorocanstva i snove je imao i apostol Jovan koja su zapisana u knjizi Otkrivenja, koja ne bih da citiram. Ako hocete uzmite i malo prolistajte Bibliju, nece vam skoditi, mozete imati samo koristi!

Ja kao hriscanin, vernik i zastupnik Biblije, a takodje i koncepta stvaranja stojim iza ovoga i cvrsto verujem da ce taj Bog koji je sve ovo obecao ispuniti! Voleo bih da vas navedem na razmisljanje jer smatram da je to od neprocenjive vrednosti i vaznosti za zivote svih nas koji zivimo na zemlji! Ubedjen sam u to da moje i vase postojanje nije slucajno i da Jedini Bog ima plan za svakoga od nas i On hoce da ga mi potrazimo i da ga upoznamo, jer nas kao svoju decu zeli zastititi i spasti!

Mi kao ljudi nismo dovoljno pametni i ne mozemo da razumemo u celosti ono sto je Bog stvorio! Pokusavamao i trudimo se da raznim naucnim eksperimentima, posmatranjima i istrazivanjima dodjemo do nekih logickih zakljucaka, ali kad tad, se zapucamo! Verujem da ce jednog dana, Isus da dodje i uzme svoje verne gore na Nebo kako je to obecao u svojoj Reci. I ti verni ce kroz celu vecnost koju ce imati na raspolaganju moci da istraze i da nauce sve ono za sta su se pitali oduvek! I mocice da znaju sve,i da putuju na sve planete i da istrazuju sve galaksije i nebeska tela bez ogranicenja! To je obecanje koje je sam Isus i Bog dao ljudima! I verujem da ce Bog ispuniti svoja obecanja! Zar nije to divno?!

Jednom prilikom je poznati naucnik, pisac i mislilac Blaise Pascal rekao, odnosno zapisao u svojoj cuvenoj knjizi "Misli" sledecu teoriju o postojanju Boga, odnosno Paskalova opklada kako je jos poznata (parafraziram): Bolje je verovati u Boga nego ne verovati uopste! Po njemu postoje dve mogucnosti: ili verujes, ili ne verujes! Ako verujes u Boga a Bog postoji i sve ono sto pise u Bibliji jeste tacno imas najvecu dobit jer ces naslediti vecni zivot i to je od neprocenjive vrednosti; a ako verujes u Boga, a on ne postoji, onda gubis ali je tvoj gubitak je zanemarljiv. A ako ne verujes u Boga, i Bog postoji onda je gubitak beskrajan i konacan i ne dobijas nista samo vecnu smrt! I ako ne vrujes u Boga i ako on ne postoji, onda je tvoja dobt konacna i zanemarljiva....

Predrag

Izvini, ali ne mogu još da verujem da na ovom forumu ima ljudi koji 100% veruju u sve što piše u bibliji!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 01:31:59 am
Izvini, ali ne mogu još da verujem da na ovom forumu ima ljudi koji 100% veruju u sve što piše u bibliji!


eto, vidis da ima...sta je tu za ne verovati? Jel si barem nesto procitao iz Biblije? jel ima nesto da ne valja, da nije tacno, da je lose ili da te ugorozava? Sve sto tu pise je za tvoju i moju dobrobit...

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Procitao sam Bibliju i ne videh nista lose u njoj. Problem nije knjiga, ni ono sto pise u njoj, vec ljudi koji agresivno namecu svoja misljenja drugima.





hristijan90

Ja ne znam ko to agresivno namece svoja misljenja? Verovatno ima takvih...ali mislim da oni nisu zlonamerni!

spadej

Voleo bih da cujem tvoje misljenje o starosti zivota na zemlji. Ne o poreklu, vec bas o starosti.