• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Dogma je problem svuda pa i u nauci. Protiv toga se treba boriti. Dogma je npr da ne treba upotrebljavati digitalni zum pri snimanju planeta a kad par ljudi dobije prihvatljive slike upravo sa digitalnim (zahvaljujući ultrastabilnoj atmosferi) onda svi ćute.
Po meni eksperimentisanje je suština svega.

Predrag

QuoteMožda dečko studira bogosloviju pa su mu ti stavovi prirodni


Najbolje je tako, jer ne bi voleo da predaje sutra mom detetu biologiju ili bilo koji predmet.

Quotea mene je religija emotivno pitanje svakog pojedinca a ne racionalno ili naučno.


Sa ovim ne mogu da se složim. Emocije su jedno, a uticaj okruženja drugo. Prosto i jednostavno je u pitanju inteligencija i poznavanje prirodnih nauka. Najpobožniji su ljudi koji studiraju ili su završili književnost i sociologiju, od visokoškolaca.
Ako svi mislimo da religija nema veze sa naukom, zašto onda kreacionisti širom sveta šire zarazu i pokušavaju da uvedu u školama da se uči o bibliji, a ne o evoluciji. I solidno im uspeva. Čak i svojoj jadnoj deci pune glavu o tome da kada im u školama budu pričali o evoluciji da jednostavno ne slušaju ili da se bune slobodno.
Ni bogoslovija ne bi trebala da se izučava na univerzitetima, jer nema veze sa naukom.

Vreme je da se za probleme sami zalažemo,a ne da pružamo ruke ka nebu.

Malo humora...mada...
http://www.youtube.com/watch?v=sd7iXASIOdA&feature=player_embedded
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hristijan90

Quote from: Yagodinac on February 09, 2010, 02:05:16 pm
Ljudi, budimo tolerantni.
Vatikan ima svoju opservatoriju koja zadnjih par vekova ima zapažene rezultate; bez obzira da li u bibliji piše ovo ili ono.
Ako je neko vernik a želi da posmatra nebo i da iznosi svoje stavove to je OK. Sasvim drugo je pitanje šta bih ja kao neko ko je ispolagao biologije, genetike, biofizike i psihologije ispričao sa svog aspekta. Sem toga, ako je neko vernik to ne uključuje nužno po meni striktno pridržavanje biblije. Kad je moj drugar studirao bogosloviju vodili smo tvrde rasprave i sećam se šta mi je na kraju rekao: Bog se ne dokazuje. U njega veruješ ili ne. Nemoguće je na Boga primenjivati naučne metode.

U tom kontekstu za mene je religija emotivno pitanje svakog pojedinca a ne racionalno ili naučno. I to nema puno veze sa biblijom ili striktnim pridržavanjem kanona. Možda dečko studira bogosloviju pa su mu ti stavovi prirodni, to ne znači da on ne voli da pogleda kroz teleskop.

Sem toga to je kao kad bi ste od mene kao lekara tražili da podržim turbošlank, alternativnu medicinu i cepterove spravice kao validno terapijsko sredstvo.

Hvala na odbrani i podrsci... Ne studiram bogosloviju, vec  medicinu! Prosto ne mogu da verujem kako ljudi umaju da jednostavno zakopaju tudje misljenje i odbace ga kao nevazece... Svako ima pravo da veruje u sta hoce, naraavno!

Ljudi, ja nisam nikome nametao svoje misljenje. Samo sam se ukljucio u diskusiju koja je bila otvorena od ranije i rekao svoje misljenje i stav prema religiji! Mogli biste malo tolerantnije da odgovorite na moje postove(koje verujem niste pazljivo i u celosti procitali vec ste nasli ono sto mozete da pobijete i da osudite moj stav)! Ne razumem poentu uopste!

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 02:17:31 pm
QuoteMožda dečko studira bogosloviju pa su mu ti stavovi prirodni


Najbolje je tako, jer ne bi voleo da predaje sutra mom detetu biologiju ili bilo koji predmet.

Quotea mene je religija emotivno pitanje svakog pojedinca a ne racionalno ili naučno.


Sa ovim ne mogu da se složim. Emocije su jedno, a uticaj okruženja drugo. Prosto i jednostavno je u pitanju inteligencija i poznavanje prirodnih nauka. Najpobožniji su ljudi koji studiraju ili su završili književnost i sociologiju, od visokoškolaca.
Ako svi mislimo da religija nema veze sa naukom, zašto onda kreacionisti širom sveta šire zarazu i pokušavaju da uvedu u školama da se uči o bibliji, a ne o evoluciji. I solidno im uspeva. Čak i svojoj jadnoj deci pune glavu o tome da kada im u školama budu pričali o evoluciji da jednostavno ne slušaju ili da se bune slobodno.
Ni bogoslovija ne bi trebala da se izučava na univerzitetima, jer nema veze sa naukom.

Vreme je da se za probleme sami zalažemo,a ne da pružamo ruke ka nebu.

Malo humora...mada...
http://www.youtube.com/watch?v=sd7iXASIOdA&feature=player_embedded


Samo ti pokusaj da resis svoje probleme sam, pa cemo da vidimo dokle ces dogurati!

I prestani vise da me napadas zbog stavova kojih imam i koje sam izneo kao i svako od nas ovde na forumu! Smatram da nemas prava i da nisi kompetentan da sudis i donosis zakljucke o tome da li verujem pravo ili ne! Budi covek pa kazi svoj stav o svemu, a ne da nalazis greske u tudjim stavovima i da ih pritom gazis nogama i srozavas! Prvo nije kolturno i nije ljudski, a drugo, to govori o tebi kao licnosti! Hvala ti na razumevanju!

Zao mi je sto se sprdas sa religijom, i sto imas los smisao za humor... Bice ti zao jednog dana zbog toga... Nebitno, svako ce dobiti po svojim zaslugama!

Predrag

QuoteHvala ti na razumevanju!


Misliš na nerazumevanju!
I koliko vidim nisam jedini na forumu. Baci iz ruku takvu literaturu (i Treće oko) i pređi na prave knjige, pa će ti biti mnogo jasnije šta većina ovde hoće da ti kaže.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kocha

ma razumem ja, ali ti ne razumes, u tome je problem!

zao mi te je sinak!!!

hristijan90

Quote from: kocha on February 09, 2010, 02:30:19 pm
ma razumem ja, ali ti ne razumes, u tome je problem!

zao mi te je sinak!!!


Jel te mene zao?

kocha



Ljubo

QuoteDogma je npr da ne treba upotrebljavati digitalni zum pri snimanju planeta a kad par ljudi dobije prihvatljive slike upravo sa digitalnim (zahvaljujući ultrastabilnoj atmosferi) onda svi ćute.
Po meni eksperimentisanje je suština svega.


Nije dogma, već alhemija...  rezultat je u tom slučaju ovisan o atmosferi, ali manje više isti kao i bez digitalnog zuma. Ono što se zapravo dobije je uvećani resize blurovan po difoltu softverom (Registaxom, npr.) pa je overall utisak dobar. Digitalni zum u suštini ti radi taj resize, a to te zavara da je došlo do ne znam kakvog boljitka u rezoluciji, što, sa druge strane, u teorijskoj i praktičnoj optici nije baš tako izvodljivo.

Ljubo

Glede priče o religiji i vjerovanju - tu u potpunosti podržavam Yagodinca - to je stvar lične prirode i moje je mišljenje da je sve dobro dok jedni drugima ne pokušavamo mijenjati svijest o tome.

Mene lično zanima, pošto se ovdje ranije pominjalo, da je Biblija božija knjiga, pisana od samog Boga, šta će tu onda navodi više apostola - zar nije bio dovoljan jedan, ili, još jednostavnije - što nema potpis svemogućeg tvorca? Ili je njegova svemogućnost nekako ograničena, ili šta već...?

Da se razumijemo, nije mi namjera da negiram njegovo postojanje, već bih volio da prodiskutujemo riječi jednog mog prijatelja: "Bibliju su napisali ljudi, a radi drugih ljudi...".
Istorija nas nekako uči da tu ima istine, šta mislite?

Predrag

Na svom blogu sa (vaše) desne strane sam napravio anketu i voleo bi da glasate. Ostaviću anketu mesec ili dva, pa ćemo videti. Verujem da će rezultat ankete biti negativan u odnosu na moje mišljenje.
http://svemir.wordpress.com/
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hristijan90

Quote from: Ljubo on February 09, 2010, 03:16:35 pm
Glede priče o religiji i vjerovanju - tu u potpunosti podržavam Yagodinca - to je stvar lične prirode i moje je mišljenje da je sve dobro dok jedni drugima ne pokušavamo mijenjati svijest o tome.

Mene lično zanima, pošto se ovdje ranije pominjalo, da je Biblija božija knjiga, pisana od samog Boga, šta će tu onda navodi više apostola - zar nije bio dovoljan jedan, ili, još jednostavnije - što nema potpis svemogućeg tvorca? Ili je njegova svemogućnost nekako ograničena, ili šta već...?

Da se razumijemo, nije mi namjera da negiram njegovo postojanje, već bih volio da prodiskutujemo riječi jednog mog prijatelja: "Bibliju su napisali ljudi, a radi drugih ljudi...".
Istorija nas nekako uči da tu ima istine, šta mislite?


Bibliju jesu pisali ljudi, ali inspirisani Bogom. Zato se smatra da je Bozja knjiga, odnosno Bozje pismo covecanstvu! Dakle Bog je nadahnuo, a ljudi su pisali! Zasto je to tako Bog uradio, ne znamo! Svi ste culi za 10 Bozjih zapovesti koje su date Mojsiju na Sinaju. To su reci koje je Bog sam napisao svojom rukom na kamenim plocama... Tako pise, tako verujem!

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 03:46:22 pm
Na svom blogu sa (vaše) desne strane sam napravio anketu i voleo bi da glasate. Ostaviću anketu mesec ili dva, pa ćemo videti. Verujem da će rezultat ankete biti negativan u odnosu na moje mišljenje.
http://svemir.wordpress.com/


Sta podrazumevas pod Inteligentni dizajn, a sta pod Kreacionizam?

Predrag

Kreacionizam je tvoje gledanje na svet, a inteligentan dizajn je da je evolucija tačna ali da je započeta od boga.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan