• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li sam ili nisam Ateista?

Started by Kizza, January 14, 2010, 07:22:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 03:51:17 pm
Kreacionizam je tvoje gledanje na svet, a inteligentan dizajn je da je evolucija tačna ali da je započeta od boga.

Ne slazem se da je to inteligentan dizajn! Mislim da postoje samo 2 opcije, 3 nema! ali kako god!

Predrag

Ima, veruj mi. To je treća opcija o kojoj se takođe raspravlja po celom svetu, jer postoje ljudi koji shvataju proces evolucije, ali ne mogu da se pomire sa tim da je to počelo na način kako su evolucionisti dokazali, nego da je ipak i bog umešan.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

February 09, 2010, 04:03:31 pm #62 Last Edit: February 09, 2010, 04:10:27 pm by Ljubo
Dalje me zanima da li je prvi holokaust načinjen u Sodomi i Gomori?
Da te parafraziram, i to je, prema svetoj knjizi, "Bog nadahnuo".

Predrag

Ljubo, evo kako humoristi gledaju na zo:

http://www.youtube.com/watch?v=i_JRZX0zwPA&feature=SeriesPlayList&p=0886D8914D5FA08F

Mada je najbolje odgledati svih 6 delova. Vrhunski su!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Igor

Pogledaj ovo...
http://www.youtube.com/watch?v=36uAoe8e2dY&feature=fvst
Meni je ovaj vrhunski, ide uz raspravu...
Odlagao sam uključenje u raspravu, ne da mi se... Patim od greha gordosti...  ;D

Predrag

QuotePogledaj ovo...
http://www.youtube.com/watch?v=36uAoe8e2dY&feature=fvst
Meni je ovaj vrhunski, ide uz raspravu...
Odlagao sam uključenje u raspravu, ne da mi se... Patim od greha gordosti...  Cerenje


Sviđa mi se, mada bi kraj promenio!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hristijan90

Quote from: Ljubo on February 09, 2010, 04:03:31 pm
Dalje me zanima da li je prvi holokaust načinjen u Sodomi i Gomori?
Da te parafraziram, i to je, prema svetoj knjizi, "Bog nadahnuo".


Sodom i Gomor su dva grada slicna danasnjem svetu! Ljudi su totalno zastranili i zapali u nemoral da je Bog izvukao svog slugu Lota i njegovu porodicu i unistio grad usled ogromne nevaljalosti! Ako procitas izvestaj o tome u Bibliji, videces da ga je Lot molio da ga ne unisti jer je mislio da moze naci 10 pravednih ljudi, ali ni jednog nije bilo sem Lota!
Ne razumem pitanje kako mislis da li je prvi Holokaust bio tamo>? I kakve to veze ima sa nadahnucem?

hristijan90

Quote from: Predrag on February 09, 2010, 04:20:29 pm
Ljubo, evo kako humoristi gledaju na zo:

http://www.youtube.com/watch?v=i_JRZX0zwPA&feature=SeriesPlayList&p=0886D8914D5FA08F

Mada je najbolje odgledati svih 6 delova. Vrhunski su!


Nije lepo huliti na Boga niti se sprdati sa tim!

Igor

Uvek me iznenadi sa kolikim oduševljenjem neki ljudi brane hrišćansku verziju nastanka sveta.
A toliko je lepih mitova o nastanku sveta...  8)

Predrag

QuoteNije lepo huliti na Boga niti se sprdati sa tim!


Idi begaj!  ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Uništiti grad, sve ljude, žene, djecu, bebe, životinje (šta su one krive???)...
Šta je to nego holokaust? U stvari, u pravu si - to je i više od toga...
Pri tome, nigdje ne hulim Boga, već sliku koju su ti o njemu stvorili ljudi.

hristijan90

Quote from: Ljubo on February 09, 2010, 04:57:18 pm
Uništiti grad, sve ljude, žene, djecu, bebe, životinje (šta su one krive???)...
Šta je to nego holokaust? U stvari, u pravu si - to je i više od toga...
Pri tome, nigdje ne hulim Boga, već sliku koju su ti o njemu stvorili ljudi.

Nisam rekao da ti Hulis vec ova dvojca! Mora da se pogleda citava prica o Sodomu i Gomoru iz korena pa da se vidi razlog tome! U Bibliji pise da je sumpor sa neba padao i tako bilo to unisteno jer su bili prokleti i nepopravljivo nevaljali!

"20 I reče Gospod: Vika je u Sodomu i Gomoru velika, i greh je njihov grdan. 21 Zato ću sići da vidim eda li sve čine kao što vika dođe preda me; ako li nije tako, da znam. 22 I ljudi okrenuvši se pođoše put Sodoma; ali Avram još stajaše pred Gospodom,23 I pristupiv Avram reče: Hoćeš li pogubiti i pravednog s nepravednim? 24 Može biti da ima pedeset pravednika u gradu; hoćeš li i njih pogubiti, i nećeš oprostiti mestu za onih pedeset pravednika što su u njemu? 25 Nemoj to činiti, ni gubiti pravednika s nepravednikom, da bude pravedniku kao i nepravedniku; nemoj; eda li sudija cele zemlje neće suditi pravo? 26 I reče Gospod: Ako nađem u Sodomu pedeset pravednika u gradu, oprostiću celom mestu njih radi. 27 A Avram odgovori i reče: Gle, sada bih progovorio Gospodu, ako i jesam prah i pepeo.28 Može biti pravednika pedeset manje pet, hoćeš li za onih pet potrti sav grad? Odgovori: Neću, ako nađem četrdeset i pet. 29 I stade dalje govoriti, i reče: Može biti da će se naći četrdeset. Reče: Neću radi onih četrdeset. 30 Potom reče: Nemoj se gneviti, Gospode, što ću reći; može biti da će se naći trideset. I reče: Neću, ako nađem trideset. 31 Opet reče: Gle sada bih progovorio Gospodu; može biti da će se naći dvadeset. Reče: Neću ih pogubiti za onih dvadeset. 32 Najposle reče: Nemoj se gneviti, Gospode, što ću još jednom progovoriti; može biti da će se naći deset. Reče: Neću ih pogubiti radi onih deset. 33 I Gospod otide svršivši razgovor sa Avramom; a Avram se vrati na svoje mesto. 1 A uveče dođoše dva anđela u Sodom; a Lot seđaše na vratima sodomskim; i kad ih ugleda, ustade te ih srete, i pokloni se licem do zemlje, 2 I reče: Hodite, gospodo, u kuću sluge svog, i prenoćite i operite noge svoje; pa sutra rano kad ustanete pođite svojim putem. A oni rekoše: Ne, nego ćemo prenoćiti na ulici. 3 Ali on navali na njih, te se uvratiše k njemu i uđoše u kuću njegovu, i on ih ugosti, i ispeče hlebova presnih, i jedoše. 4 I još ne behu legli, a građani Sodomljani slegoše se oko kuće, staro i mlado, sav narod sa svih krajeva, 5 I vikahu Lota i govorahu mu: Gde su ljudi što dođoše sinoć k tebi? Izvedi ih k nama da ih poznamo. 6 A Lot iziđe k njima pred vrata zatvorivši vrata za sobom, 7 I reče im: Nemojte, braćo, činiti zla. 8 Evo imam dve kćeri, koje još ne poznaše čoveka; njih ću vam izvesti, pa činite s njima šta vam je volja; samo ne dirajte u ove ljude, jer su zato ušli pod moj krov. 9 A oni rekoše: Hodi amo. Pa onda rekoše: Ovaj je sam došao amo da živi kao došljak, pa još hoće da nam sudi; sad ćemo tebi učiniti gore nego njima. Pa navališe jako na čoveka, na Lota, i stadoše istavljati vrata. 10 A ona dva čoveka digoše ruke, i uvukoše Lota sebi u kuću, i zatvoriše vrata. 11 A ljude što behu pred vratima kućnim ujedanput oslepiše od najmanjeg do najvećeg, te ne mogahu naći vrata. 12 Tada ona dva čoveka rekoše Lotu: Ako imaš ovde još koga svog, ili zeta ili sina ili kćer, ili koga god svog u ovom gradu, gledaj nek idu odavde; 13 Jer hoćemo da zatremo mesto ovo, jer je vika njihova velika pred Gospodom, pa nas posla Gospod da ga zatremo. 14 I iziđe Lot, i kaza zetovima svojim, za koje htede dati kćeri svoje, i reče im: Ustajte, idite iz mesta ovog, jer će sada zatrti Gospod grad ovaj. Ali se zetovima njegovim učini da se šali. 15 A kad zora zabele, navališe anđeli na Lota govoreći: ustani, uzmi ženu svoju, i dve kćeri svoje koje su tu, da ne pogineš u bezakonju grada tog. 16 A on se stade ščinjati, te ljudi uzeše za ruku njega i ženu njegovu i dve kćeri njegove, jer ga beše žao Gospodu i izvedoše ga i pustiše ga iza grada. 17 I kad ih izvedoše napolje, reče jedan: Izbavi dušu svoju i ne obziri se natrag i u celoj ovoj ravni da nisi stao; beži na ono brdo da ne pogineš. 18 A Lot im reče: Nemoj, Gospode! 19 Gle, sluga tvoj nađe milost pred Tobom, i milost je Tvoja prevelika koju mi učini sačuvavši mi život; ali ne mogu uteći na brdo da me ne stigne zlo i ne poginem. 20 Eno grad blizu; onamo se može uteći, a mali je; da bežimo onamo; ta mali je, te ću ostati živ. 21 A on mu reče: Eto poslušaću te i zato, i neću zatrti grada, za koji reče. 22 Brže beži onamo; jer ne mogu činiti ništa dok ne stigneš onamo. Zato se prozva onaj grad Sigor. 23 I kad sunce ogranu po zemlji, Lot dođe u Sigor. 24 Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja, 25 I zatre one gradove i svu onu ravan, i sve ljude u gradovima i rod zemaljski."

Igor

@hristijan90
Ovo bi trebalo da pročitaš, razmisliš o tome i, na kraju, da izvučeš neki zaključak...

"Пре 16 векова је Аурелије Августин, светитељ
неподељене Цркве, написао неколико пасуса о научницима, науци и онима који би да Свето Писмо користе како би оправдавали своја наопака схватања и
заблуде:
,,Често и неверник зна нешто о земљи, о небесима, и другим елементима овог света, о кретању и орбитама звезда, чак и о њиховој величини и положају, о предвиђању помрачења Сунца или Месеца, циклусима година и годишњих доба, о врстама животиња,
биљака, камења, и тако даље, и ово знање он држи
сигурним на основу искуства. Срамотна је и опасна
ствар за неверника да чује хришћанина како, дајући
наводно објашњење Светог Писма, прича бесмислице о тим темама; и треба да предузмемо све потребне
мере да предупредимо такву ситуацију, у којој невер-
ни могу да укажу на огромно незнање хришћанина и
да му се смеју са презиром.
Није овде срамота то што је та необразована особа исмејана, већ то што ће људи ван наше верске породице мислити да су наши свети оци мислили то
што та особа мисли, и тако ће писци нашег Писма
бити одбачени као незналице, што изазива велики
губитак оних на чијем спасењу радимо. Ако људи
виде хришћанина како греши у пољу које они добро
познају, и чују како он инсистира на својој глупој
интерпретацији нашег Писма, како ће они онда по-
веровати том истом Писму када им оно говори о
васкрсењу мртвих, нади у вечни живот, и Царству
Божијем, када им је показано да је то Писмо пуно
лажи о стварима које су они сами научили кроз иску-
ство и светлост разума?
Несмотрени и неупућени тумачи Светог Писма
уваљују у неизрециве проблеме и тугу своју мудрију
браћу онда када су ухваћени у неком од својих по-
грешних мишљења и када им задатак поставе они
који нису омеђени ауторитетом наших светих књига.
Јер тада, како би одбранили своје крајње неразбо-
рите и очигледно нетачне тврдње, они ће покуша-
ти да се за доказ позову на Свето Писмо, и чак да
по сећању наводе многе пасусе за које сматрају да
подржавају њихов став, иако не разумеју ни оно што
кажу ни оно што доказују и бране."

Блажени Августин, De Genesi ad literam 1:19-20."

Mislim da je sve rečeno, a još od strane autoriteta...  8)

Kizza

Ok,hajde da se vratimo na stranu 1. ove teme i da pokušamo da ustanovimo šta je video Jezikilj  :o Ja i dalje tvrdim da je to Svemirski brod jer niko u to vreme nije i ne bi mogao izmisliti takve stvari pa makar bio lud ili šta već.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Moze glupo pitanje ? Kako je moguce da je Zemlja starija od zvezda iako znamo da svetlost sa nekih zvezda/galaksina putuje vise milijardi godina dok ne stigne do Zemlje ? Kako je moguce da su na Zemlji postojali tecna voda, atmosfera i vetrovi pre nego sto je nastalo Sunce ?

A sto se tice racunanje na osnovu genealogije - jesmo li sigurni da se termini 'sin' i 'otac' koriste u danasnjem znacenju, odnosno da pojedina imena ne kriju grupu ljudi a ne pojedince ?