• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

1st Observation

Started by astromilke, February 03, 2010, 01:58:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Imam jedino AiAF (da fokusira aktivno kroz objektiv) ili da fokusira preko IR Beam-a, ali on ce to svakako uraditi automatski. Drugo, ne mogu da mu podesim zonu autofokusa, on je "prepametan" jer prepoznaje lica i njih fokusira, mogu jedino da biram zonu za White Balance. Alo tome polako dolazi kraj, uspeo sam da polovan Fuji FinePix S5000, a to je nesto kao dSLR.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Zato se cela klasa aparata zove idioti.
Ovaj drugi je prosumer, on i dalje nema blage veze sa slr jer mu se ne menja objektiv, mali čip ima i ne koristi ogledalo. Mnogi iz kategorije prosumer imaju manual fokus ali to treba proveriti.
By the way prosumeri su nastali kad su proizvođači shvatili da 90% amatera vlasnika slr nikad ne menja jedan jedini objektiv  :-\ Onda su to ogolili do srži i počeli da prodaju za slične pare kao slr...

Taj Fuji bi trebalo da bude dobar na planetama a za deepsky tu i tamo.

astromilke

Quote from: spadej on February 04, 2010, 01:40:54 pm
A400 nema manual focus. Probaj da podesis taj automatski na "center", tada ce zona fokusiranja biti uza ali preciznija.


Slazem se

Y
Sto se tice prosumera, uskoro planiram da pazarim Canon-ov SX20 IS jer mi je potreban za slikanje nekih hand-made radova ali kako sada stvari stoje i cosmos-made stvarcica pa me interesuje da li je proces "atachovanja" na okular lagan kao i sa idiotima s'obzirom da pros. i slr aparati imaju dosta veci objektiv?

@ marino

Vrlo zanmljiv predlog :) , moja mala nema problema sa time jer je i sama vec bila u par licenciranih modnih casopisa sto za mene ne vazi  ;D ali ok, sto da ne, samo mi pusti na pm neke detalje i kako bi to trebalo da izgleda ;)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Yagodinac

Kačenje prosumera na okular teleskopa je isto kao i kačenje bilo kog kompakta - treba ti samo adapter od 70e. Tako doduše imaš mnogo više staklenih površina (i hromatske aberacije!) u odnosu na SLR koji eliminiše sopstveni objektiv i okular teleskopa a to ti je 10-15 površina manje. Drugi problem je šum prosumera koji ne može da se nosi sa bilo kojim eosom napravljenim u zadnjih 5 godina. I treći problem je maksimalna dužina ekspozicije koja je kod prosumera 8-30 a nekad i 60sec. Malo u odnosu na slr. Jedina prava stvar je doooobar optički zum (naravno, uopšte ne kvalitetan kao kod slr teleobjektiva) i mogućnost raw snimanja.
Ja lično ne bih uzimao prosumer pogotovo što je cena novog prosumera i polovnog dSLR aparata izjednačena.

marino

Quote from: astromilke on February 05, 2010, 11:30:13 am
@ marino

Vrlo zanmljiv predlog :) , moja mala nema problema sa time jer je i sama vec bila u par licenciranih modnih casopisa sto za mene ne vazi  ;D ali ok, sto da ne, samo mi pusti na pm neke detalje i kako bi to trebalo da izgleda ;)


evo :)
http://www.m-111.org/pisite.htm
m
Vidulini Observatory

CyberianIce

Yagodinac ne mora ni da mu se menja objektiv da bi bio SLR. Spiegel-Reflex ili Single Lens Reflex se odnosi na kameru koja koristi glavno socivo (objektiv) kao ViewFinder uz pomoc ogledala i pentaprizme ili pentaogledala. Tako pise na vikipediji. Takodje fotografi koje sam pitao kazu da je Minolta DIMAGE Z5 dSLR kamera, a ni njoj se ne menja objektiv.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Nijedna DiMAGE kamera sasvim definitivno nije dSLR obzirom da nema to ogledalo o kome pričaš (minoltine SLR kamere su nosile oznaku Maxxum dok ih nije kupio Sony i preimenovao u alfa sistem)....
Sa druge strane nisam siguran da postoji i jedan SLR kome se ne menjaju objektivi bez obzira da li je digitalan ili klasičan filmski....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

DSLR = digital single reflex iliti preko ogledala. Ni ja nisam čuo da postoji dslr sa objektivom koji se ne menja ali po meni to nije dslr. Menjanje objektiva ti je neverovatna sloboda u radu a ta Konika koliko god imala svestran objektiv kao i svi zumovi trpi raznorazne distorzije u odnosu na najobičniji zenitov 44 koji košta bukvalno džabe. Rekao bih da je ta Konika prosumer.
A ako se ograničima na astrofoto onda dimenzije čipa i šum igraju presudnu ulogu u odnosu na objektive. Tu su Canon i Nikon slr zakon, malo više ovaj prvi  zbog lakoće rukovanja :)

astromilke

Quote from: CyberianIce on February 03, 2010, 11:46:37 am
Imas ti barlowa i od 1.5x i od 3x.


Pa s'obzirom da je, naravno, marfi umesao prste i da vec 6 dana lebde crni oblaci nisam imao prilike da krenem u razgledanje na pravi nacin ali sam zato imao prilike da proceprkam svasta po netu vezano za dodatnu opremu... Barlow 1.5 bi solidno uveo pozitivnu komplikaciju u pocetnickom osmatranju, naime sa njime bi dobio, sa postojecim okularima, uvecanja od 67.5x i 135x. Na sajtu gde sam kupio teleskop postoji Barlow 2.5 (poluapohromatski - jos nisam shvatio sta je tacno apo a da ne pricam za polu ;) pa bi sa njim dobio uvecanja 112.5x i 225x. Saletov savet, ne i jedini, je da ne idem preko 150x pa pretpostavljam da bi mi 1.5 barlow dobro dosao za pocetak. Kontam da bi sa eventualnim buducim okularom ispod 10 mm i pomenutim 1.5 barlow-om dosao do nekih ~150x cime bi dobio najbolji odnos kvalitet/uvecanje. Neka me neko ispravi ako gresim!

Ako ne, jel imate neku preporuku koji barlow (mislim na marku ili proizvodjaca), pretpostavljam da ne bi imalo smisla da kupujem neki high-end za ovaj teleskop mada znam da bi ga koristio i za buduci bolji/veci teleskop ;) ?
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Ljubo

Pa ako je kvalitet prioritet, onda APO barlow u svakom slučaju. Od ovoga što ima u Teleskop Centru - to je GSO APO Barlow (mislim da je 2,5x još uvek taj koji ide). Može da prodje za Mjesec i planete na većem okularu od ta dva koje imaš. Lično nemam taj barlow, ali ljudi su generalno jako zadovoljni njime, pa pucaj na nešto takvo.

Prednost kada kupiš kvalitetan komad opreme u astro je da će uvijek biti vrijedan (a to znači i trajaće dugo, za razliku od nekih drugih hobija) i možeš ga koristiti na novim platformama.

CyberianIce

Quote from: sale11472 on February 05, 2010, 12:42:40 pm
Nijedna DiMAGE kamera sasvim definitivno nije dSLR obzirom da nema to ogledalo o kome pričaš (minoltine SLR kamere su nosile oznaku Maxxum dok ih nije kupio Sony i preimenovao u alfa sistem)....
Sa druge strane nisam siguran da postoji i jedan SLR kome se ne menjaju objektivi bez obzira da li je digitalan ili klasičan filmski....


A Minolta DyNAX serija nije DSLR?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

U pitanju je samo nomenklatura. Dynax je naziv brenda za Evropu, Maxxum za Ameriku a Alfa za Japan, ali su u pitanju isti uredjaji.

sale11472

Quote from: bear on February 09, 2010, 09:49:57 am
U pitanju je samo nomenklatura. Dynax je naziv brenda za Evropu, Maxxum za Ameriku a Alfa za Japan, ali su u pitanju isti uredjaji.


Ehmmm od kada ih je kupio Sony sve je to sada Alpha .....
No to i dalje ne menja stvar da DiMAGE nisu SLR aparati
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: astromilke on February 09, 2010, 12:38:07 am

Ako ne, jel imate neku preporuku koji barlow (mislim na marku ili proizvodjaca), pretpostavljam da ne bi imalo smisla da kupujem neki high-end za ovaj teleskop mada znam da bi ga koristio i za buduci bolji/veci teleskop ;) ?


Ja ću ponoviti da ti uz sadašnju opremu nikako ne preporučujem barlow .... jednostavno ne bi puno toga dobio obzirom na okulare koje imaš bolje ti je, ako te već pare neizdrživo svrbe u džepu, da pazariš neki okular srednje-ekonomske klase npr Gold Line ili neki Planetary (ja bih pre merkao ovaj drugi ali to ne znači da je to ono što bi tebi odgovaralo) a da barlow ostaviš za dane kada ćeš preći na neki ozbiljniji teleskop...

Da ponovim još jednom ja ti lično ne savetujem da bilo šta kupuješ trenutno!

Ako bih baš morao da potrošim pare na tvom mestu (Ali to je baš baš BAŠ morao) onda bih se verovatno odlučio za neki Planetary od 5 ili 6 ili 7 mm ili eventualno Gold Line od 15 mm ili kao kompromis Gold Line od 6mm (ovo zadnje je baš baš kompromis).... pa posle ovoga sledeća kupovina bi bio nov teleskop pa tek onda barlow....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

astromilke

Ok sale polako nazirem smisao tvoje preporuke, a i preporuke drugih - svrab cu da ignorisem, sve sto cu da uradim jeste to da sto vise "ispucam" postojece okulare - iskreno nisam ni krenuo ni sa njima da razgledam toliko kvalitetno koliko pretpostavljam da ce biti zbog veoma loseg vremena koje traje od kupovine teleskopa ;) suzdrzacu se za sada od bilo kakve kupovine - cim krene bolji seeing ocekujte nove fotografije ;))
SW Newton 76/900
EOS 1200D