• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

1st Observation

Started by astromilke, February 03, 2010, 01:58:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Kakav okular bi trebalo koristiti za afokalno snimanje? Neki sa vecim eye-relief-om ili neki sa sirom exit pupil-om?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Uh, razvedrilo je, idem sad malo napokon napolje da pogledam sta se da videti :D :D :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Rezultat danasnjeg posmatranja su jedino ove dve fotografije koje bi trebale biti slike Saturna. Seeing je bio ocajan, slika je kuvala i nije se mogla izostriti sto ovalo rezultira totalnim odsustvom detalja.

Klik za punu rezoluciju



Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

astromilke

Konacno da se razvedri i kod mene ;) nista novo, ponovo mesec - seeing nije los samo sto mi fali jedna dobra vazdusna puska za jedno odvratno ulicno svetlo  >:(

Jos se nisam navikao na nov SSM Camera holder pa mi nije bilo sve u fokusu...

Photoshop je ovog puta malchice umesao alatke:





Bacio sam "skrenut pogled" i na Orion i uspeo sam da uocim "mrlju"- prvi put  ;D - nisam pokusavao da slikam, ne znam ni da li bi se video jer je mesec dosta obasjavao...

Sve u svemu sa terase, pored ulicnog reflektora i meseca nije lose za drugi izlazak ;))
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Yagodinac

Bravo za Mesec, samo, jesi li provalio da je Mesec noćas prolazio preko Vlašića?

astromilke

Pa kreten, nisam ni pogledao kartu (posto jos ne baratam najbolje sa tim gde je sta) - sad sam pogledao, bile su iznad meseca...

Steta ;\
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

February 22, 2010, 01:07:17 am #36 Last Edit: February 22, 2010, 01:26:33 am by CyberianIce
Imam ja vazdusnu sa optikom 3-7x28 ali nije mogla da regulise moj reflektor :D Inace seeing kod mene je bio ocajan - 2/5. Da li je moguce da se seeing toliko bas razlikuje od mesta do mesta? Ja seeing procenjujem tako sto nanisanim reflektor u Bogojevu, to je jedno 15 km vazdusnm linijom od Apatina, i ako na tom reflektoru vidim svih 5 lampi, onda je dobar, a veceras su sve bile "stopljene" u jednu (kao da nije fokusirano), i pri tom mi je jos slika jako "kuvala". Inace ovako se cinilo na prvi pogled da je nebo savrseno. Gledao sam M51 neko vreme, jedva da se nesto naziralo, da ne znam da je to to, verovatno nikada ne bih ni primetio. Kako to da je kod tebe slika tako bela? Vidim da nije crno-bela, jesi se igrao sa "white balance"-om?

Evo da se nadovezem na vecerasnji mesec:


Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

astromilke

Pre neko vece kada si rekao da se razvedrilo i da izlazis napolje kod mene u Krusevcu je bila oblachnost 100%, tako da pretpostavljam da je razlika u seeingu moguca. Sto se tice fotke nisam radio WB, samo mali bright/contrast i sharpnes. Na idiotu sam koristio predefinisano podesavanje za nocno slikanje sa cim je ekspozicija malo veca nego po defaultu. Slike su i na aparatu ovako bele ali ne sve, neke su dosta tamnije ali nema zutih nijansi, bas sam sad proverio tako da  ne kontam sta je razlog... verovatno je seeing u pitanju...
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

Bas sad od kako mi je stigao novi idiot, kontam kako je onaj stari bio puno bolji za Mesec. Onaj stari je Canon PowerShot S10, a novi Canon PowerShot A560 koji blago impresionira sa mogucnostima kako fabrickim (ISO1600), tako i onima koje nudi CHDK (RAW format w/o dark frame subtraction, ekspozicije do 64 sekunde, skripte LUA i UBASIC i jos mnogo toga), a sad kako vidim i Yagodinac ima nekih poteskoca sa fotografisanjem Meseca... Ja btw svoje slike uopste ne obradjujem osim kropovanja da se odstrane viskovi...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S