• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pozadinsko zracenje - 2,5 Kelvina

Started by r2d2, September 05, 2010, 12:37:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Sad te upošte ne razumem ???

U ovom konkretnom primeru ja pokušavm da ti objasnim da je nešto što je izmereno -CMBR - po sprektru odgovarajuće nekom terijskom modelu - Zračenju crnog tela koje je zagrejano na temperaturu od 2,725 K, a u isto vreme jedan teorijski model nastanka i razvoja našeg univerzuma -Teorija Velikog Praska (BigBang) predviđa da danas postoji reliktno zračenje iz ranih faza razvoja univerzuma koje posle milijardi godina hlađenja i sirenja istog treba da po svom spektru odgovara zračenju crnog tela na temperaturi od oko 2,7K. Znači stvar je vrlo jednostavna teorija je predvidela da nešto treba da postoji, Penzias i Vilson su to nešto otkrili, Precizna merenja koja su kasnije vršena su dovela do vrednosti koja se izuzetno dobro slaže  sa onom koju predviđa teorija a sve to znači da Teorija Velikog Praska jako dobro opisuje i nastanak univerzuma i ono što je nastalo.

Quote from: r2d2 on September 12, 2010, 10:16:16 pm
Vazno je da se naglasi tj shvati zasto je upotrebljen bas taj koncept. TEMPERATURA


Zašto ??? Pa zato što ga vidimo !!! Dakle COBE i WMAP snimali nešto, ekipa uzela to nešto i napravila grafik i dobilo da to jako liči na grafik spektra zračenja crnog tela sa temperaturom 2,725K i to ne da liči nego se tako dobro poklapa da kada se grafici preklope izmerene vrednosti sa ucrtanim greškama su u potpunosti prekrivene širinom teorijske linije na grafikonu, dakle na konkretnoj slici greška merenja je manja od debljine linije....
Otuda tepmeratura, niko nikada nije tvrdio da je to temperatura bilo čega .....


Dakel ne skrivam se ja iza definicija, već pokušavam da objasnim da je jako bitno poznavati definicije da bi se znalo o čemu pričamo a da laičko shvatanje terminologije i jezika koje se koristi može samo da dovede u zabludu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

September 19, 2010, 05:03:14 pm #31 Last Edit: September 19, 2010, 05:37:30 pm by TenMon
Quote from: r2d2 on September 05, 2010, 12:37:04 pm
Svestan sam da pojam prosecna "temperatura polja suncevog sistema" (galaksije) nije bas sretan izraz. Ali nekako po intuiciji (znam da nije naucni pristup) pretpostavljam da bi trebao da postoji jer postoji polje pozadinskog zracenja. Toplota je jedno polje energije (od mnogih drugih naravno).


Pozadinsko zracenje ima temperaturu u smislu Plankovog zakona, jer je spektar zracenja skoro idealno crno telo. Medjutim, galaksije imaju sasvim drugaciji spektar koji se sastoji od svega i svacega: zvezda, gasa, prasine,.. a zivisi i od mehanizma nastanka (termalno, netermalno) pa i od komponente galaksije (disk, jezgro, halo..). Znaci, za galaksije se tesko moze izabrati neka temperatura.

Sto se uticaja tice, on svakako postoji. Posmatrano u raznim pravcima na nebu pozadinsko zracenje nije isto. Tako recimo u pravcu galaktickih jata dolazi do efekta poznatog kao Sunjajev-Zeljdovicev efekat. Usled interakcije fotona pozadine sa vrucim elektronima jata dolazi do pomeranja njihove talasne duzine (energije). Teorijski to je moguce i u Mlecnom putu ali nije nam poznat akter koji bi drasticno promenio ovu temperaturu. Spektar pozadine se u posmatranjima rutinski koliko-toliko koriguje za sve potencijalne "ometace".

Laci

Mehanizam kojim vrući elektroni u međugalaktičkom prostoru predaju deo energije fotonima pozadinskog mikrotalasnog zračenja čime se menja energija tih fotona - inverzni Komptonov efekat. Hvala na vremenu i volji TenMon, danas sam nešto novo naučio :). Izvinjenje r2d2 na dezinformaciji da svemir nema nikakvih uticaja na fotone pozadinskog zračenja :-[.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

r2d2

September 21, 2010, 07:42:09 am #33 Last Edit: September 21, 2010, 07:50:09 am by r2d2
Laci - no problemo. I meni je vaznije da sam konacno dobio pravi odgovor, posle svih nebuloza koje sam napisao u zelji da shvatim!  
Zahvaljujem se na odgovoru Ten-monu.