• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja u vezi fotografije

Started by CyberianIce, October 25, 2010, 05:39:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gilecais


sale11472

Quote from: Yagodinac on March 03, 2011, 05:08:34 pm
Prvo ima gde hoćeš a drugo ne postoji.



Mmmm šta to "ne postoji"  T-ring adapter za M42 navoj? Čisto sumnjam. Kao što rekoh ako ga i nema na lageru nije problem da se nabavi, a ni T-ring za K-bajonet kad smo već kod Pentaxa....

Quote from: NShappy on March 03, 2011, 09:03:20 am
I na Canona se, preko raznih adaptera može staviti skoro sve! :)


Može i na Nikona i na svaki drugi bajonet ali kod Pentaxa je ta stvar toliko jednostavna i prirodna da se i ne gubi previše funkcionalnosti (zeleno dugme i to bi bilo to ;) )

No ka što rekoh

Quote from: sale11472 on March 02, 2011, 11:25:22 pm
..... no mene astrofotografija dibidus ne zanima ..... za tu svrhu bih radije pazari Canona ....


;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on March 09, 2011, 07:06:35 pm
Mmmm šta to "ne postoji"  T-ring adapter za M42 navoj? Čisto sumnjam. Kao što rekoh ako ga i nema na lageru nije problem da se nabavi, a ni T-ring za K-bajonet kad smo već kod Pentaxa....


Opet mešaš babe i žabe. Postoje dve vrste M42 adaptera, jedan je 0.75mm a drugi 1mm navoj. Jedan postoji za sve živo i ima navoj 1mm, taj se uobičajeno koristi u fotografiji za kačenje starih stakala. Evo:
http://en.wikipedia.org/wiki/M42_lens_mount

To ne možeš da nakačiš na teleskop jer je on onaj drugi, 0.75mm. Češće se zove T2 ring:
http://en.wikipedia.org/wiki/T-mount

Mada, mnogo buke ni oko čega. Čak i da nabaviš T2 za Pentax ostaje neprilagođenost tog aparata za astrofoto... Recimo, meni je nemogućnost isključivanja dark redukcije totalno neprihvatljiva u astrofotografiji. Zato sam poprilično gadljiv na Nikon i ostale sisteme - sve ostalo je ok. Recimo, Nikondžijama zavidim na ekranima i ergonomiji, Sonyu na odnosu cena-kvalitet, itd.

CyberianIce

Ponovo dizete dzevu ni oko cega, bolje da nista nisam ni pitao. I ovako fotografisem idiotom a fotke su mi kao da sam ih pravio fiksnim telefonom...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Ajd da i ja rasplamsam, najvažnija mi je stavka u astrofotografiji da je fotić - crni ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

bitno je da se nesto slika cak i izvan fokusa....
🌠

sale11472

Quote from: Yagodinac on March 09, 2011, 08:58:34 pm

Opet mešaš babe i žabe....

Aman bre pa ne mešam babe i žabe samo što ja na potpuno uobičajeni način M42 vikam klasičan navoj (da ne kažem Pentax navoj)
zato i pominjem
Adapter sa jednog navoja na drugi ....
Sa druge strane ovo je mlaćenje prazne slame pošto sam rekao da za ozbiljniji DSLR astrofoto Canon i samo Canon treba razmatrati (u našim uslovima pogotovo)
A i nigde nije kategorički navedeno da je svrha kupovine astrofotografija.... doduše i ja sam pristrasan pošto imam par jako lepih starih objektiva za Pentax .... 50-tica bi bila odličan portretni a jedna 28-bi mi bila siurno omiljeni skoro "normalac" još kad bih negde izbunario Tamrona 90mm macro di bi mi kraj bio (naravno sve manuelni objektivi).......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ma dobro, nije poenta bila rasprava...  :-[
Bitno je da se razumemo.
:)