• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 23, 2024, 10:28:46 am

Dobar dan

Started by kostur, January 13, 2011, 10:51:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

A mesanje dota i trazioca?
Dot, cisto za laksu orijentaciju, a trazioc za fino podesavanje?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on January 17, 2011, 08:43:45 pm
A mesanje dota i trazioca?
Dot, cisto za laksu orijentaciju, a trazioc za fino podesavanje?


Pa vidi, ja imam dva tražioca optička (Skywatcher i Orion sa prizmom), jedan red dot i jedan zeleni laser koji takodje mogu da postavim kao tražioc. Naravno, ne kačim to sve istovremeno. Prednost zelenog lasera je i ta što odokativno može da se proveri useveravanje prema Polari tj Severnjači, pre nego da se predje na vidno polje u specijalnom okularu EQ6 praćenja i precizno useveravanje. Da li mi je sve potrebno? Pa naravno da nije, ali mi je tako došlo pod ruku vremenom...    ::)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

A cijelu stvar još zakomplicira i slika u okularu koja je izokrenuta na takve načine da se početnik pogubi za tili čas ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

gile.ms

Nemojte plašiti dečka, nije to tako strašno  :)
Ja sam takođe početnik, ali sam se sa svojim "najgorim tražiocem koji se može kupiti za novac" vrlo brzo snašao...
Naime, na nosaču tražioca postoji najobičnija rupica kroz koju prvo pogledaš i u njoj centriraš zvezdu od koje počinješ potragu,
a zatim pogled kroz sam tražioc i dalje nišanjenje...
Nevolja je samo kad se ovaj mali tražioc zamagli... onda se kroz njega ne vide ni zvezde vidljive golim okom... zato u kutiji sa okularima
uvek držim i nekoliko štapića za uši...

Kosture, da se vratim na početnu temu, ako voliš matematiku neguj tu ljubav trebaće ti... koliko znam svaki fakultet okrenut prirodnim naukama
na prvoj godini doooobro ošamari studente matematikom... Nemoj da te plaši ako neku oblast ne razumeš potpuno, doći će to vremenom sigurno...
Preporučujem ti da pronađeš i pročitaš knjige Čovek koji je brojao (roman prožet algebrom) i Euklidov prozor (priča o geometriji kroz istoriju)
Ove knjige su meni vratile ljubav prema matematici kada mi je bilo najpotrebnije  ;)

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kostur

Ima vremena. Prva sam godina tako da nije sve propalo. Procitacu te knjige na raspustu, samo mi reci pisce.
Sto se tice red dota ja sam ga mislio uzeti zbog toga sto zvezde mogu videti kroz staklo/plastiku, ali za ovu rupicu pojma nisam imao tako da mi i ne treba red dot. Hvala vam svima.

Ideja za petnicu:
Oduvek sam hteo napisati knjigu povezanu sa astronomijom. Planiram da se prijavim za septembar, tako da i to trebam uraditi preko raspusta. Naime, planiram da nadjem sto vise pojmova vezanih za astronomiju, napravim nesto tipa recnik, u kom ukratko(1 ili 2 recenice) objasnjavam pojam. Te pojmove sazimam sa interneta, enciklopedije itd. I jos ako nadjem izdavaca iihhh. Mozda se cini da petnaestogodisnjak masta, ali imam toliko tendencija-od seste godine sam pisao pesme, a sa 11-12 godina sam napisao kratku horor pripovetku. Plus knjiga ce biti prakticno prepisana. I onda, njima, umesto da radim sto i ostala deca(da pisem koliko volim nauku), ja cu njima poslati knjigu. Sta mislite(osim onoga da pisem knjigu za petnicu, a u stvari ne pisem za nju jer nju koristim kao dedlajn za ono sto sam oduvek zeleo)?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

gile.ms

Malba Tahan - Čovek koji je brojao
Leonard Mlodinov - Euklidov prozor
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

cola

Ja imam takodje zelju da pisem knjigu, cak je bilo pokusaja kada sam sazivao ljude sa foruma da napravimo neki zbornik... Ne zelim da prepisujem stvari, vec hocu da budem 100% siguran u to, i da svojim znanjem dam licni pecat tom objasnjenju... Mnogi publicisti se bave prepisivanjem a to za mene nije znanje ili nesto slicno, vec licna zelja za profitnom... Zato ima vec dosta vremena kako citam astro-knjige, NE mislim na Hokinga i ostale naucno popularne pisanije, vec ako me interesuju dvojne zvezde onda skinem sa avaxa sve knjige ili skoknem neke biblioteke koja ima takve knjige (ADRB i ISP), napravim kontak sa ljudima koji se time bave.
Svakako lepa i plemenita ideja, srecno...
Ako zatreba nesto javi! ;)
A mozemo i da se org pa da napravimo i neku zajednicku PDF knjizicu...
Ja sam poceo nesto vezano za astrognoziju, ide polako nigde ne zurim... Pricacu o tome :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kostur

MA ne, nisi razumeo. Necu ja bas prepisivati, ja cu na dva tri mesta pogledati, neke knjige pregledati i onda svojim recima ukratko objasniti. Pdf knjizica je dobra ideja, ali kasnije, posle raspusta, moram da se koncentrisem na skolu. Sa 3,8 moram da skocim na 4,53. Uff, nadam se da cu uspeti, treba mi teleskop. Gledam koji teleskop imas, kako te sluzi NEQ3?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

cola

Ajd zagrej tu stolicu :)
Ja ove godine imam dugacak raspust :) Pa pazi ja sam generalno zadovoljan, ali ja ne radim neku profi astrofotografiju... Ume da se zaklima ali ja dosta nezno radim sa njom pa je sve to svedeno na minimum a i kada je prefektno izbalansiran i nema vetra to je super... Ne znam kako ce se ponasati kada mu nakacim neki EOS 500d, ali sam razmilsjao i da stavim mali refraktor 50mm f11 sa web kamero da mi sluzi za korekciju pracenja, kada kupim motore... Pa verujem da cu tako mozda uspeti da izvucem maksimum jer cu cesce korigovati pracenje :) Nadam se da to nece preopteretiti montazu :) Imas jak motiv da poravis ocene, tako da sam siguran da ces uspeti i u tome :) A sada iskoristi vreme da povecas znanje iz astrognozije, potrebno ti je :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kostur

Imas pravo, astrognozija ce mi dosta pomoci.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

sazvezdja nauci napamet, imena zvezda, zvezdane mape uzmi google sky
imam red dot i dovoljno mi je,
nakon par meseci gledanja u nebo i google sky trebalo bi da znas manje vise sve, e sad nisi ovde na ispitu da te neko proverava
nikad ne mozes nauciti sve npr NGC katalog  ;)
pleiade m42 i ono sto si pitao to se vidi golim okom , are you experienced....
🌠

kostur

A sta mislite o 150/1200 skywatcher-u i to na NEQ3?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

cola

Pa tu imas nesto tezi tubus, duzi je, tezi za transport... Ako npr. duva vetar vecom povrsinom je izlozen pa smatram da i vise ljulja. Imas i veci f-odnos*, te ce ti slika biti nesto tamnija, mada istina je da se povecanjem f odnosa smanjuju pojedine nesavrsenosti optike... Na 150/750 nije izrazena neka velika koma. Taj 150/1200 bolji za planete, a tvoji apetiti su nesto vise... 
Nisam gledao nikad kroz 150/1200, pa nmg da sudim, ali ti je jasno da nisam dzabe uzeo ovas 150/750...
*f-odnos=zizna daljina/precnik ogledala [mm], sto je manji imas vecu svetlosnu moc, slika je svetlija. Veci f-odnosi su cesci krod refraktora jer tamo oni moraju da "izkoriguju" aberacije sociva, pa tako imas f11, f18 i mnogo vece.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kostur

A da li imas slike Jupitera sa tvog 150/750? Ali ne kao one na tvom blogu vec sa malo vecim uvecanjem(nisi valjda koristio max)?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kostur

I da dodam pitanje, kako odrzavate teleskop?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/