• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Trenutno citam

Started by morea, March 11, 2011, 02:38:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morea

U ovoj temi pisemo sta trenutno citamo, i dajemo neki info o knjizi, i eventualno sud istoj. Cilj topika je ocigledan, da razmenimo iskustvo o pojedinim knjigama, vidimo neku preporuku,  pa mozda i upozorenje za izbegavanje, i sl.

Kao sto red i nalaze, topic-founder razbija led.
Daklem, ovih dana sam zapoceo Brazil od Ijana Mekdonalda. Ijan Mekdonald je, kao sto mnogi znaju, nova zvezda na polju SF-a, i ovo je moj prvi kontakt sa njim. Paladinovo izdanje je besprekorno, sve od dizajna korica pa do prevoda, Skrobonja je odradio sjajan posao. Sto se tice samog romana, u pitanju je slipstrim, znaci cross section sf-a i glavno-tokovske knjizevnosti. Ima dosta elemenata post cyber punka, i obiluje kvantnom mehanikom.
Meni, za sad deluje veoma obecavajuce, Mekdonald pise veoma orginalno, vidi se da je nova generacija. Deo u kome objasnjava princip rada kvantnih racunara mi se posebno svideo.

MILOŠ

da li dolazi u obzir istorija

morea

Naravno, sve sto forumasi citaju bez obzira na zanr ili to dal je beletristika ili popularna nauka, pa cak i strucna (pod uslovom da je citljiva za nekog ko je van te struke)

MILOŠ

Dragan Kljakić "Ustaško-domobranska legija pod staljingradom" izdanje 1979.

Mislim da je ovo poslednje izdanje ove knjige.
Knjiga govori o pojačanoj 369 pješačkoj pukovniji koja se borila u staljingradskoj bici. Počeci, formiranje brigade, obuka, odlazak na front, ulične  borbe, zima, stradanje. Napisana je na osnovu originalnih dokumenata. Naime boraveći u Rusiji autor je u razgovoru dosao do saznanja da u arhivu i muzeju staljingradske bitke postoje i rukopisi na jeziku koji on razume. Ruski oficir mu je rekao " a da ima i dokumenata na vašem jeziku".
To su uglavnom pisma, dnevnici, štampa, karte, prepiske između štabova i slično.
knjigu bi obavezno preporučio onima koje zanima drugi svetski rat. Tok knjige je lako pratiti i nije teška za čitanje. Iako ne daje celokupnu sliku o dešavanjima na celom frontu hronološki je uređena i nekome ko nije upućen u temu može biti zanimljiva. Meni je bila još dragocenija jer sam svojevremeno na fakultetu pisao seminarski rad na temu staljingradske bitke. Prosto mi je popunila sliku o stradanju, patnji vojnika, zimi i gladi koja je zadesila šestu oklopnu armiju, pojavi kanibalizma. Pruža i informacije o sudbini zarobljenih pripadnika vermahta i njihovih saveznika.

Sekula

Ljudi, lepo je družiti se na forumu, ali hajde da ipak bude tema makar i u nano veličini povezana sa astronomijom u nekom od pravaca, pa nek je i SF ili naučno popularna literatura (osim Denikenštine, mitova i legendi). Jeste ovo "Astro klub", ali je ipak prvo Astro pa onda klub.

Evo, ja trenutno mogu da predložim sjajnu knjigu "Arheologija kalendara" Aleksandra Vidosavljevića u izdanju Logosa, koju upravo čitam.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

MILOŠ

"Arheologija kalendara" Aleksandra Vidosavljevića u izdanju Logosa

o čemu govori

Sekula

March 11, 2011, 08:54:03 pm #6 Last Edit: March 11, 2011, 09:15:29 pm by Sekula
Quote from: MILOŠ on March 11, 2011, 08:03:03 pm
"Arheologija kalendara" Aleksandra Vidosavljevića u izdanju Logosa

o čemu govori


Autor se potrudio da predstavi kompletan uticaj kulturološkog okruženja u stvaranju kalendara od rimskog uticaja i julijanskog kalendara, sa varvarskim načinom merenja vremena, te njihovo medjusobno uplitanje i transformiranje kroz verski kalendar i prateće značajne proslave počev od Božića i Uskrsa, a potom kroz dalju transformaciju kroz gregorijanski kalendar. Taj proces preobražaja i promene je vrlo detaljno prikazan. Kao i kompletna skrivena priča o tome koju jako malo ljudi je do sada imalo prilike da do tančina isprati a sa ozbiljnim sagledavanjem jedne široke multidisciplinarne pretrage i analize. Autor je sve to sažeo u jedinstvenu gradju od koje je i nastala ova knjiga.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Već mesecima čitam enciklopediju Mladinske knjige koja se zove jednostavno Vasiona. Recimo da sam se nagledao raznih enciklopedijica sa ovom tematikom ali je ova apsolutno najbolja (zato sam je i kupio  ;D). Bukvalno hiljade fotosa i 500+ strana daju dovoljno podataka za prelistavanje pre spavanja.

Za strogu preporuku.

Sekula

Quote from: Yagodinac on March 11, 2011, 09:00:59 pm
Već mesecima čitam enciklopediju Mladinske knjige koja se zove jednostavno Vasiona. Recimo da sam se nagledao raznih enciklopedijica sa ovom tematikom ali je ova apsolutno najbolja (zato sam je i kupio  ;D). Bukvalno hiljade fotosa i 500+ strana daju dovoljno podataka za prelistavanje pre spavanja.

Za strogu preporuku.


Čoveče, video sam je na sajmu i delovala mi je super onako na prvo listanje. Ali mi je čak i sa tim popustom bila preskupa. Vidim da je sto jura ovako:    :-\

http://www.mladinska.rs/books/300-vasiona_-_velika_ilustrovana_enciklopedija__
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

MILOŠ

ja sam je platio 70000 dinara
odlična je
u svatovima sam dobio na poklon enciklopediju Zemlja takođe Mladinska knjiga koju upravo prelistavam zbog katastrofe u Japanu

Sekula

Quote from: MILOŠ on March 11, 2011, 09:26:29 pm
ja sam je platio 70000 dinara
odlična je
u svatovima sam dobio na poklon enciklopediju Zemlja takođe Mladinska knjiga koju upravo prelistavam zbog katastrofe u Japanu


Čoveče, u svatovima si dobio knjigu na dar?!  :)
Ti si iz Vojvodine, facat. Ovde kod nas bi dobio košulju, donji veš, ćebe i ostale prateće drangulije i sve to lepo upakovano u tzv boščaluk. Sa sve lampom pride...   ::)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

MILOŠ



Čoveče, u svatovima si dobio knjigu na dar?!  :)
Ti si iz Vojvodine, facat. Ovde kod nas bi dobio košulju, donji veš, ćebe i ostale prateće drangulije i sve to lepo upakovano u tzv boščaluk. Sa sve lampom pride...   ::)
[/quote]


Iz Novog Sada i dobio sam sve sto si nabrojao :)
Ali sticajem okolnosti u svatove je dosao jedan norvežanin i potpuno se nepristojno ponašao. Samo se smeškao kad mu je kum narucivao pesme sto je ovoga totalno izbacilo iz takta, pa su on i deveri hteli da mu objasne neke stvari :)
e izgleda je on doneo ovu knjigu :)

spadej

Te knjige su fenomenalne. Kupio sam do sada (jednu po jednu) Vasionu, Zemlju, Zivotinje, Coveka, Istoriju, Cudesnu Srbiju.... Ne mogu da se odlucim koja je bolja. 
I nisu skupe. 100 Jura (i manje u pretplati) na 6 rata svako moze da otplati, a knjiga ostaje za nekoliko generacja.

Posto je ovo Astro forum preporucujem i ja "Vasionu". Bolje je imati tu knjigu nego teleskop.

Trenutno cekam ponedeljak, treba da mi stigne "Elegantni kosmos". To ce mi biti literatura u narednom periodu.

Sekula

Quote from: spadej on March 12, 2011, 11:00:13 pm
...
Posto je ovo Astro forum preporucujem i ja "Vasionu". Bolje je imati tu knjigu nego teleskop.

...


Mogu da verujem svim čitaocima da je knjiga prelepa, ali da baš može da zameni teleskop i pogled kroz njega i sav onaj doživljaj kao i interakciju koju imamo za to vreme izmedju makrokosmosa i nas kao njegovom mikroizdanju, to već ne verujem...   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Ja preporučujem "Svemir" Marina Fonovića. Takve knjige obično piše grupa autora, ali Marino ju je napisao sam. Knjiga obuhvata sve delove astronomije i ko je pročita zna "sve".