• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupnja Teleskopa

Started by Sinisa, April 08, 2011, 03:44:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

levovnik

Quote from: Yagodinac on April 28, 2011, 06:46:07 pm
Da probam da kažem šta mislim o tome, ne zamerite vi koji se sa mnom ne slažete...  ::)

Svaki savet iskusnih ljudi mi je dobrodošao :)

Quote from: Yagodinac on April 28, 2011, 06:46:07 pm
Problem je što 15mag galaksiju nikad nisam očima video - sem na fotkama.

Malo sam karikirao. Htedoh opisati svoje ambicije.

Quote from: Yagodinac on April 28, 2011, 06:46:07 pm
Imajući u obzir kintu koja je u opticaju, ja ne bih trošio vreme sa refraktorima sem ako nisu apo ili ED. Znači 130/650 ili 130/900. Veća apertura čuda čini i na planetama i širom naše i susednih galaksija.

O APO ili ED mogu samo da sanjam. To za sad nije u opciji. Ali zaista mi treba nešto što je jednostavno za upotrebu. Koliki sam baksuz, upašće mi neka buba u tubus i razmrljati se na ogledalu ili neka slična glupost. Zato bih u startu uzeo nešto jednostavnije, a to mi se čini baš ovaj refraktor.
Razmišljam ovako, bolje da imam i slabiji teleskop koji ću češće koristiti nego jači koji će me iznervirati (jer ne znam da ga koristim) pa ću ga zaboraviti posle treće upotrebe.

Razmišljam i da li je pametno u startu kupiti bolju montažu, pa je posle koristiti za neki drugi teleskop, ako se prvi pokaže kao nedovoljan. Da li je pametno uzeti EQ3-2 umesto EQ2 za razliku u ceni od 85 eura.

Skywatcher EVOSTAR-90 90/900 na EQ3-2 montaži sa okularima 10 mm i 25 mm plus 2x Barlow = 29.100,00 din
Skywatcher EVOSTAR-90 90/900 na EQ2 montaži sa okularima 10 mm i 25 mm plus 2x Barlow = 20.400,00 din
Ovo drugo, bez Barlow-a (od 3.400,00 din) u TC košta 24.900,00 din

Da li je glupo potrošiti 29000 dinara za prvu kombinaciju?

BTW, SkyWatcher 130/650 na EQ2 bi koštao oko 22.500,00
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Sinisa

Odlučio sam,NAPOKON,i ovo mi je poslednja odluka...Skywatcher 114/900 na EQ1 montaži...eto...
150/750 EQ3

Yagodinac

Čestitam na odluci, to je prvi korak do realizacije...  ::)

@levovnik:
A propo običnih ahromatskih refraktora oni imaju baš mnogo hromatske aberacije. Moje iskustvo je kao iz horora: gledanje Jupitera na 70mm f5 refraktoru poznatijem kao Optisan 36070 je užasavajuće iskustvo. Crvena mrlja levo je dimenzije Jupitera, Jupiter u sredini a desno isto tolika plava mrlja. Oštre pojaseve zbog kojih ljudi kupuju refraktor ovde možeš samo da sanjaš.
Naravno da bi Evostar 90 f10 imao mnogo manje hromatske aberacije ali... Jednom ćeš pogledati Jupiter ili drugu neku planetu kroz newtonian i shvatićeš da šarenilo promašenih boja jednostavno NE POSTOJI.
Za montažu je moje mišljenje da su cene ekvivalentne upotrebnoj vrednosti. Drugim rečima, EQ3 će sasvim sigurno biti mnogo bolja i isplativija ukoliko te zanima osmatračka astronomija i neki prapočeci astrofotografije. Za tako nešto ti trebaju i motori što prilično poskupljuje EQ3 ali mislim da ti motori pašu sa svih EQ3,5,6 izuzev syntrack i goto verzija. Drugim rečima, biće toga i polovno nekad i negde.
Postoje i vrlo ozbiljne astrofotke rađene sa EQ3 ali tu se dokupljuju polarni tražilac, motori i autoguiding port tako da ta montažica izađe... poprilično.
Ako ne planiraš veći instrument i astrofotografija je nešto što prezireš onda EQ2 može da posluži.

Quote from: levovnik on April 29, 2011, 04:00:44 pm
Da li je glupo potrošiti 29000 dinara za prvu kombinaciju?


Svačija supruga će ti reći da je glupo potrošiti novac na sve što ima veze sa teleskopima.
::)

levovnik

Neko je ovde na forumu rekao "Ja prvo šest meseci gledam i čitam, pa tek onda kupujem". Kako stvari stoje, i ja ću tako.

Quote from: Yagodinac on April 30, 2011, 11:46:31 pm
Moje iskustvo je kao iz horora: gledanje Jupitera na 70mm f5 refraktoru...
Naravno da bi Evostar 90 f10 imao mnogo manje hromatske aberacije ali...

Računam na to da je hromatska aberacija na 90 f10 podnošljiva. Da li neko ima iskustva sa Evostar 90? 

Bio si mi spomenuo maksutove. Kakvi su oni po pitanju podešavanja i održavanja?
Koji teleskop daje bolju sliku planeta, refraktor 90/900 ili maksutov 90/1250?


Quote from: Yagodinac on April 30, 2011, 11:46:31 pm
Svačija supruga će ti reći da je glupo potrošiti novac na sve što ima veze sa teleskopima.

Ne i moja! :) Supruga mi daje punu podršku, čak me podseća da "nismo dovljoljno bogati da kupujemo jeftine stvari" i povećva moj planirani budžet za teleskop (ubacila maksutov u kombinovanje). Ali, postavlja i prioritete "prvo idemo na more, onda kupujemo teleskop"  ;)
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Predrag

Quote from: levovnik on May 01, 2011, 11:31:39 pm
Ali, postavlja i prioritete "prvo idemo na more, onda kupujemo teleskop"  ;)


Da, prioriteti. Uvek bilo i biće. :)
A zamisli da zakineš jedno letovanje i u startu nekoliko stotina evrića bolja skalamerija. ;)
Znam, znam...nemoguće, samo kažem. ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: levovnik on May 01, 2011, 11:31:39 pm
Bio si mi spomenuo maksutove. Kakvi su oni po pitanju podešavanja i održavanja?
Koji teleskop daje bolju sliku planeta, refraktor 90/900 ili maksutov 90/1250?


Max je superioran na planetama i Mesecu, mada to i nisu toliko primetne razlike na tako malim teleskopima. Na objektima dubokog neba (magline, jata, galaksije) bi trebalo da bolji kontrast ima refraktor.
U principu je svejedno, s tim što bi taj max mogao da posluži kao dobar teleobjektiv ako imaš ambicije da slikaš prirodu i ptice dslr aparatima - jer nema hromatsku aberaciju.

kulevb

Ljudi stalno pominjete hromatsku aberaciju, a kod mene je uopste nema. Da li to znaci da bi se pojavila pri fotografisanju ili bi trebala da se primeti i pri posmatranju? Doduse sada sam se setio da sam primetio jednom na okularu 25mm, ali posle ciscenja okulara vise se, bar do sada, nije pojavila.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

kostur

da li apohromati imaju aberaciju? To je ipak hromatska aberacija tako da ne bi trebalo, a sta ako postoji apohromatska aberacija? Sta je aberacija :D? Mislim definicija, ja znam da je to ono kad od jedne vidis 3 planete.


Ee, da posmatrao sam optisancicem saturn. Jedva se nazirao prstenac. 9mm okular sam koristio, stavim barlow, nista, mrak, stavim 6 mm nista, mrak.
Da li je moguce da ispitujete zene za teleskop? Pff, zene -.- samo skode. Osim ponekad... Jednom u trista godina :perverznismajlic: :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

goranm

Meni je stigao Celestron 130/650..... i utisak je.....pa.... da pocnem od pocetka.
Pre nekih 10-tak godina kada sam bio dosta mladji 1999 za vreme onog "lupanja-bombardovanja" dobar prijatelj-komsija je doneo "neki teleskop" iz Gimnazije posto je profesor i bilo je nas nekoliko koji smo gledali kroz njega. E sada sta je sustina, tada je to bilo jako jako dobro i eto odlucih se ja da kupim ovaj celestron, montirah ga raspakovah i to jednostavno veze nema sa onim. Hajde reko mozda ja lose pamtim. Dodje on do mene, pogledamo, kad kaze on nije lose, sta hoces. Reko ono je bilo bolje, kaze on moguce....sledeci dan eto njega sa teleskopom, doneo ga... E sada meni dodje da pucam sebi u nogu i glavu. Ono je 120mm APO!!!!! AAAA Zivote! Stavili jedan, stavili drugi, gledali...veze ovaj 130/650 nema sa onim. E sada gledam, http://www.teleskop.rs/teleskop/apohromati-samo-tubus/120900-ed-apo-skywatcher-black-diamond   pa tu samo tubus kosta 1500EUR! jbg... sta da se radi...ode ovaj 130/650 na dobos, pa da vidimo, da se malo "otvorimo", za nesto smisleno. AKo neko hoce da kupi saljem i kuririma, placen je 19.999RSD, pa ponudite na PM nesto, dogovoricemo se. Sprava je glanc nova, par dana koriscena.

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

goranm

Nisi razumeo, 130/650 Celestron je placen 19.999dinara...apo teleskop je stari jedan, pozajmljen, a sto je stari nema veze. Kvalitet je ljubav na prvi i drugi pogled. Dakle prodacu celestron 130/650, a apo...pa...moracu malo da se "otvorim" sto se tice para za neki makar i manji od 120mm.

levovnik

Quote from: kulevb on May 02, 2011, 07:02:47 pm
Ljudi stalno pominjete hromatsku aberaciju, a kod mene je uopste nema.

Ako sam dobro shvatio, ti imaš SW 90/900 na EQ2 i zadovoljan si njime.
Da li si ga kupio u TC i da li je taj 2xBarlow bio deo opreme uz teleskop ili si ga dokupljivao posebno? Naime, na njihovom sajtu ne vidim Barlow u "included" a na nekim drugim mestima je to deo opreme kao što su i dva okulara 10 i 25mm.
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Yagodinac

Quote from: levovnik on May 03, 2011, 09:57:51 am
Ljudi stalno pominjete hromatsku aberaciju, a kod mene je uopste nema.


Quote from: kostur on May 02, 2011, 08:01:30 pm
Sta je aberacija :D? Mislim definicija, ja znam da je to ono kad od jedne vidis 3 planete.


Aberacija je ... Šarenilo  ;D ukratko.
Da tvoj teleskop ima manje aberacije od kratkih ahromata to je činjenica, ali da je ima - ima je. Npr treći po redu na ovom linku je običan ahromat:
http://www.teleskop-austria.at/information/Vega_testphotos_apochromats.jpg

A ostalo, teorija ima na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chromatic_aberration


Yagodinac

Evo jednog jako uvećanog detalja sa slike koja je dobijena teleobjektivom na f5.6. Slika je uvećana 5x da bi se video oreol oko sjajne zvezde, pazite, zvezda treba da bude BELA a ne ljubičasta. Slika je ekvivalentna ahromatu sa kratkim f brojem.


kostur

pola nisam razumeo, engleski , puno nekih levih izraza, ali video sam sliku i sve mi je jasno osim jedne stvari. Ona se pojavljuje i kod apohromata samo sto je zbog kvaliteta sociva umanjena, je l' tako?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/