• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupnja Teleskopa

Started by Sinisa, April 08, 2011, 03:44:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

kad se dodje do toga da li je apohromat ili hromat bolji
pre toga  su uvek posredi druge stvari
  kolimacija, oblacno vreme, prazna baterija na fotoaparatu, lose useverenje, los balans teleskopa.....
🌠

kulevb

Hvala Yagodinac. Moguce je da je ja ne vidim. Jos na regrutaciji su mi rekli da imam blagi poremecaj raspoznavanja boja.

Levovnik- Da prezadovoljan sam, ali dok ne odem na Letenku i ne pogledam kroz jos nekoliko teleskopa, nesmem nista da ti preporucim. Mogu samo da ti kazem da sam trenutno prezadovoljan. Da, kupio sam ga u T.C. Da, barlow 2x je bio deo opreme uz teleskop. Ni tada nije na sajtu stojalo da ide uz njega, ali posto sam video da ide skoro, a mozda i uz sve ostale teleskope, pozvao sam i pitao. Rekli su mi da ide uz njega.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

levovnik

Quote from: kulevb on May 03, 2011, 09:10:08 pm
Levovnik- Da prezadovoljan sam, ali dok ne odem na Letenku i ne pogledam kroz jos nekoliko teleskopa

Kad smo kod Letenke, to je meni 20 min vožnje od kuće. Zna li se kada će biti neko okupljanje tamo?
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Sinisa

Ja sam teleskop naručio preključe....i još nije stigao.Da li je moguće da stigne u toku dana ili mora ujutru?
150/750 EQ3

Sinisa

Nije stigao...pitanje za njih koji su naručii preko teleskop centra...Za koliko je vama stiglo i u kojem dobu dana?
150/750 EQ3

kostur

eh decko, pa ni postu neces dobiti za toliko a kamoli teleskop, opusteno, stici ce
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sinisa

Zvali smo...Nemaju! treba da čekam desetak dana...
150/750 EQ3

kulevb

Sta je 10 zemaljskih dana u poredjenju sa SVEMIROM  ;)
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

levovnik

Jel' znate zašto je oblačno?   ???

JA KUPIO TELESKOP!!!  :D

SkyWatcher refraktor 102/1000 na EQ3 sa RA motorom  :)

SkyWatcher 102/1000 EQ3

Predrag

Quote from: levovnik on May 16, 2011, 11:42:39 pm
Jel' znate zašto je oblačno?   ???

JA KUPIO TELESKOP!!!  :D

SkyWatcher refraktor 102/1000 na EQ3 sa RA motorom  :)


Čestitke. Sad da sačekamo prve utiske i pročitamo ih ovde.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

uh uh! Bog te vid'o! To nije teleskop, to je teleskopcina! Svaka cast
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Miro

Čestitke :)
Puno vedrog neba ti želim :)

Laci

May 17, 2011, 10:33:48 am #57 Last Edit: May 17, 2011, 11:26:14 am by Laci
Quote from: levovnik on May 16, 2011, 11:42:39 pm

SkyWatcher refraktor 102/1000 na EQ3 sa RA motorom  :)



Puno dvojnih zvezda i zvezdica u okularu :) a bog'me i oštrih slika planeta ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

levovnik

Hvala svima na lepim željama!  :)

S obzirom da je nebo, što bi Radovan III rekao "Namrčilo se od Zemuna k'о da će g***a da padaju", praktično neupotrebljivo, a ja nestrpljiv da isprobam dugo željenu "igračku", koristim ovo vreme da "vežbam na suvom", u kući. Malo vežbam upotrebu montaže (balansiranje, pozicioniranje) jer se nikada ranije nisam sretao sa ekvatorijalnim pozicioniranjem.
Moram priznati da sam se malo pribojavao da li ću ja to umeti da sastavim, podesim, koristim, pogotovo kada sam video kutiju, koja je baš impozantne veličine i kada sam počeo da raspakujem teleskop. Međutim, prateći uputstvo, sastavio sam ga bez problema za 10 minuta i zaključio da tu nema ničeg komplikovanog. Kada se iz glave izbije "azimutsko razmišljanje", dođe se do zaključka da je ekvatorijalna montaža logičnija i praktičnija od azimutske. Jedva čekam da to isprobam i na nebeskim objektima.
Jedino prethodno iskustvo koje imam sa teleskopima je Optisan 60/600 na klimavoj azimutnoj montaži (pozajmio ga od prijatelja pre mesec dana). Kada sad uporedim taj teleskop i SW 102/1000 na EQ3, to mu dođe kao fića i mercedes. Slažem se sa kosturom. I ja sam rekao "teleskopčina" kada sam ga sastavio i pogledao. Nisam mogao da odolim a da ga ne slikam i podelim svoje oduševljenje sa vama.
Danas sam čak izneo teleskop napolje da probam da centriram finder. I to lepo funkcioniše. Do kraja ulice imam taman 500 m, a ravnica je :), pa sam lepo gledao komšijsko dvorište na drugom kraju. Oduševio sam se koliko je slika oštra i široka sa okularom 25 mm. Drugi okular (10 mm) je bio malo teže upotrbljiv jer je stalno neko "utrčavao" u, inače uže, vidno polje, ali se zato vrh gromobrana na 150mm daljine video tako da sam "pružio ruku da ga dohvatim".
Sve u svemu, oduševljen sam. A kada se razvedri, verovatno ću da padnem na d**e kada pogledam u nebo jer mi je i pomenuti Optisan bio "dobar" za posmatranje Meseca i Saturna.
Sve vreme sam konstruisao nabavku SW 90/900, a onda mi je ovaj 102/1000 utrčao potpuno neočekivano. Možete misliti moje oduševljenje. ;D
SkyWatcher 102/1000 EQ3

kulevb

90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.