• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa motorizovanom montazhom GOTO Skywatcher

Started by mzex, July 26, 2011, 10:29:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mzex

Imam teleskop sa ovakvom montazhom (Skywatcher BK MAK102 AZGT) i problem da mi je GOTO funkcija jako neprecizna. Uradim pravilno setup (vrijeme, datum, GPS koordinate) i radim alignment sa 2-star align metodom, i na kraju dobijem poruku "Align successfull". Kada odaberem zatim neki objekat iz kataloga, i zadam teleskopu da ga prikazhe, dobijem jako neprecizan rezultat. Mislim, tu je otprilike uvijek, vidljiv bude negdje u trazhiocu, ali nije i u okularu. Kad navedem ruchno teleskop da stvarno prikazhe taj objekt, i uradim "realign" za taj objekat dobijem poruku "recentering object ok". I tada je taj objekt OK, ali chim odaberem neki drugi, opet ga prikazhe sa greshkom, i ako odradim realign za taj novi objekt, onaj stari ce opet dobiti pogreshan polozhaj. Ovakva kakva jeste montazha sad, nije uopshte upotrebljiva, samo se muchim sa njom, i na kraju sam nadjem ruchno objekat koji trazhim.
Pitanje za sve vas koji imate GOTO montazhe: dal je vama precizna i koliko?

Yagodinac

Na nekom manjem uvećanju tipa 30-40x trebalo bi da objekat uvek bude unutar vidnog polja (ako je align odrađen ok), ne mora uvek baš u centru. Ako koristiš neke okulare koji daju uvećanja preko 100x mislim da ni najskuplje/najpreciznije EQ-GoTo montaže neće zablistati.
S druge strane, ne znam zaista kakve su alt/az montaže. Znam samo da im praćenje nije na nivou potrebnom za astrofoto - na stranu rotacija polja. Drugačije rečeno, mislim da se nijedna alt/az montaža ne može po preciznosti meriti čak ni sa jeftinijim ekvatorijalnim GoTo kao što je eq3. Tu je u pitanju čista mehanika.

Sem toga uvek proveri da li ti je tripod striktno horizontalan.

mzex

Imam  "libelu" na montazhi, i uvijek ju prvo dovedem u horizontalu prije alignmenta. Inache, povecanje mi je 130X. Pa kako onda da imam pracenje objekta, ako mi nije u okularu? :) Skroz mi je neupotrebljiva ovako..

mravic

Kada radis aligment i nadjes prvu zvezdu posle ne smes da pomeras teleskop rucno vec samo kontrolerom i bilo bi dobro da podesavas na tri zvezda i da su medjusobno sto vise razmaknute a ne npr. sve u Velikom medvedu...
Kada podesavas kontrolerom tj. korigujes na drugu i trecu zvezdu obavezno to radi sa sto vecim povecanjem tj. da zvezdu sto preciznije postavis u centar vidnog polja. Nakon ovoga bi trebalo biti sve OK.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mzex

Mravic, nismo se razumjeli.. naravno da ne diram teleskop nakon alignmenta ruchno, vec preko kontrolera, pod tim sam mislio na "ruchno", da ga kontrolerom dovedem na zheljeni objekt.
Nemam 3-star alignmennt u meniju, imam samo 2-star i brightest star. Mozhda bi trebalo da uradim update firmware-a, moja trenutna verzija je 3.06.

Shto se tiche alignmenta, obichno odaberem neku zvijezdu iz Velikog medvjeda i Vegu ili Arktur.

mzex

Takodje, kad sam odabrao Saturn, kontroler mi je javio da je  "Below horizon", a nije bio, jer je bilo oko 22:00 naveche, i jasno sam ga vidio okom, chak sam ga i ruchno fokusirao i uvjerio se da je to Saturn.

Sekula

Quote from: mzex on July 27, 2011, 04:27:20 pm
Takodje, kad sam odabrao Saturn, kontroler mi je javio da je  "Below horizon", a nije bio, jer je bilo oko 22:00 naveche, i jasno sam ga vidio okom, chak sam ga i ruchno fokusirao i uvjerio se da je to Saturn.


Ovo što si upravo opisao meni deluje kao greška u navodjenju ulaznih parametara kao što je datum, vreme, časovna zona ili neštikliranje u toku upravo važećeg letnjeg računanja vremena koja se zove daylight saving. Časovna zona za naš region treba da bude +1, daylight saving obavezno uključen u ovo doba godine, geografske koordinate mesta posmatranja takodje treba da budu što preciznije i one idu do minute. Vreme takodje i ono treba da bude lokalno.

Gotovo sam ubedjen da je ovo mesto gde se pravi greška upravo zato što ti uredjaj izbacuje poziciju Saturna ispod horizonta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mzex

Sekula, i meni se chinilo da je greshka u tome, ali sam sve provjerio, daylight saving time sam stavio na yes, chasovna zona +1, vrijeme i datum pravilni, a GPS koordinate sa telefona uzeo koji ima ugradjen GPS.

Da napomenem da je greshka vishe po uzduzhnoj osi, nego po horizontalnoj. Dakle, horizontalno je objekt skoro u centru (malo pomjeren ulijevo), ali je po vertikali puno pogreshan , pokazuje mnogo ispod da je, nego shto stvarno jeste, shto je i mene bilo navelo da je pogreshno neshto oko vremena.

Sekula

Quote from: mzex on July 27, 2011, 06:40:47 pm
Sekula, i meni se chinilo da je greshka u tome, ali sam sve provjerio, daylight saving time sam stavio na yes, chasovna zona +1, vrijeme i datum pravilni, a GPS koordinate sa telefona uzeo koji ima ugradjen GPS.

Da napomenem da je greshka vishe po uzduzhnoj osi, nego po horizontalnoj. Dakle, horizontalno je objekt skoro u centru (malo pomjeren ulijevo), ali je po vertikali puno pogreshan , pokazuje mnogo ispod da je, nego shto stvarno jeste, shto je i mene bilo navelo da je pogreshno neshto oko vremena.


Nadam se da vreme unosiš bez ikakvog oduzimanja dva sata unazad. U svakom slučaju meni se čini da tu nešto nije dobro oko tih parametara. Ali ako si siguran da sve radiš kako treba onda je to problem koji treba da prijaviš prodavcu teleskopa pa da eventualno sa njim to rešiš. 
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mzex

Trenutno sam van zemlje, pa nemam teleskop kod sebe. Chim se vratim, azhuriracu firmware, pa probati sve opet. Chitao sam malo na stranim forumima i neki ljudi prijavljuju da im "bubble" na tripodu ne pokazuje tachno (ima bubble libelu na vrhu jedne nozhice tripoda). Pokushacu i da uzmem pravu libelu i uvjerim se da je tripod potpuno horizontalan.

Hvala svima na savjetima.

sale11472

Quote from: Yagodinac on July 27, 2011, 12:32:48 am
.... mislim da se nijedna alt/az montaža ne može po preciznosti meriti čak ni sa jeftinijim ekvatorijalnim GoTo kao što je eq3.


Vauuu al' ti Yagodinac ispljuva sad AltAz montaže  :o
Mislim šta bi rekli Celestron sa CPC i Meade sa LX200 montažama na tvrdnju da je  EQ3 bolji od njih  ;D (da ne pominjem da od Halea na Palomaru na dalje svi profi instrumenti su Alt Az...)


Naravno da i ovde važi koliko para toliko muzike a negde na netu pročitah za ovu SW montažu da joj je Pointing Accuracy oko 10 lučnih minuta  ???
tako da ja od nje i ne bih očekivao neku bajnu preciznost....
Naravno ako ti kaže da je Saturn ispod horizonta iako ga ti vidiš na nebu onda je to ili do inicijalnog podešavanja ili do softvera.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on July 28, 2011, 12:24:03 am
Vauuu al' ti Yagodinac ispljuva sad AltAz montaže  :o


Ja to uvek gledam iz ugla fotografije, ne zamerite  ;D
A za fotkanje svaka alt/az dođe kao prasetina talibanima.

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on July 29, 2011, 10:57:06 pm
Wedge ???


Uglavnom su alt/az mnogo manje nosivosti od eq montaža... Nisam čuo da se ijedna od njih može meriti sa eq6 a da ne pričamo o cge pro (što je logičan upgrade nakon eq6) ni po nosivosti - ni po preciznosti. Mislim, moooožeš da slikaš time ali...  ::)
Iskreno, i ja bih voleo neku jeftinu a jaku, preciznu i takoto montažu ali nema toga zasad  :-\

Mada, odosmo sa teme. Čovek pita šta da radi  :)

sale11472

Quote from: Yagodinac on July 30, 2011, 06:21:32 pm
Iskreno, i ja bih voleo neku jeftinu a jaku, preciznu i takoto montažu ali nema toga zasad  :-\


Ko kaže da su pomenute montaže jeftine ???
Nego kako EQ6 prati kroz meridijan  ;)

Quote from: Yagodinac on July 30, 2011, 06:21:32 pm
Mada, odosmo sa teme. Čovek pita šta da radi  :)


Pa zar mu nije odgovoreno napočetku ??? sad možemo da mu unakazimo temu koliko god hoćemo  ;D ;D ;D

OK nećemo više
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D