• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za početnika - koji uzeti?

Started by Skyw@lker, August 11, 2011, 01:53:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Simo

Quote from: sale11472 on August 12, 2011, 11:11:08 pm
Interesantni linkovi. Ali postoje dva problema:
Prvi, malo teže će pronaći sočivo iz fotokopira koje je upotrebljivo u tu svrhu, naime moderni kopiri imaju  sočiva malog prečnika pa nisu upotrebljivi.
Drugi, sa stativa kroz takav instrument bi mogao da snimi možda Mesec i Sunce (kroz foliju naravno) ....



Ovo drugo i nije problem jer je to bio zahtev :

Quote from: Skyw@lker on August 11, 2011, 01:53:10 pm
Pre svega bih slikao planete, sunce, Mesec i pomračenja...


Data je solucija bez fancy tracking expesive montaza. Naravno ako se snima za svoju dusu a ne za stranice nekog magazina.
A za prvo, eh ... najlakse je reci nema.

S

stanko

Citat: sale11472 - Juče u 11:20:38 pm
QuoteNije uopšte glupo, čak šta više to je odlično pitanje ali je odgovor ono što se obično ljudima ne svidi.
Za početnika je IMHO najbolje i da ne kupuju teleskop, naime najbolja stvar za učenje snalaženja na nebu je sledeća kombinacija:
dvogled (lični favorit 10x50, što kvalitetniji pošto je to instrument koji će se još dugo koristiti)
Planisfera i set besplatnih karata (za ovo imate linkove na forumu) pogeldati i nešto što se zove Uranogeometrija sa istog linka
Pored ovoga meni posebno dragi su PDF-ov sa Sky&Telescope sajta Getting Started in Astronomy

Inaravno ovaj Forum, Astronomski Magazin, časopis Astronomski Magazin i naravno Letenka


Bas citam ovo sto si preporucio, ima bas dosta stvari koje citam i po po par puta, da bih pravilno shvatio, tako da se iz tog razloga kao pocetnik nejavljam vise.
Pitanja ima, ali polako. Koliko vidim najbitnija je orijentacija-citanje karte,a ostalo dolazi prakticnim radom.
pa hajde do sledeceg javljanja, onda krucijalno pitanje zapocetnika, sto se tice teleskopa kad za to dodje vreme, koji je preporucljiv, nezelim reci best buy, nego jednostavno koji ce posluziti na duze staze, a ne koji ce se brzo prevazici.
Ocekujem da cu ovim pitanjem podstaci diskusiju i vasa misljenja :)

Laci

August 13, 2011, 11:15:24 pm #17 Last Edit: August 13, 2011, 11:31:18 pm by Laci
Naj bolji teleskop će ti biti onaj koji ćeš naj češće koristiti. Dakle, ovde su u igri više faktora a ne samo cena koja se dosta često potencira na forumu kao nekakvo polazište. Jesi li posmatrao nekada noćno nebo kroz bilo koji instrument? Ako nisi, bolje se opredeli za dvogled i imaćeš priliku da se upoznaš sa jednim optičkim uređajem u uslovima noćnog posmatranja. Kada porediš golo oko i sliku u okularu shvatiš koliko su bitne osnovne konstrukcione karakteristike jednog teleskopa (pa i vrsta). Dvogled će ti uvek zatrebati u kasnijem radu i pored teleskopa, zatim, neće biti višak jer je jedinstvena celina (okulari traže teleskop, na primer) a ne zauzima puno prostora u stanu/kući za čuvanje, prosečan dvogled stane u fijoku. Još bi mogao biti i adut u vezi dvogleda i to što se dvogled dosta često sreće kod nas tako da za prvu priliku možeš i da ga pozajmiš za par noćnih posmatranja ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

sale11472

Quote from: stanko on August 13, 2011, 10:47:49 pm
Bas citam ovo sto si preporucio, ima bas dosta stvari koje citam i po po par puta, da bih pravilno shvatio, tako da se iz tog razloga kao pocetnik nejavljam vise.



Pazi od čitanja toga nema baš neke koristi to su sve stvari namenjene posmatranju, dakle dvogled karte planisfera i postavljaj pitanja ako samo budeš čitao ništa ti neće biti jasno.
Ako nemaš dvogled za početak napravi planisferu (ili si je dobio uz Astronomski magazin) i traži sazvežđa golim okom....

Ako počeneš na taj način uskoro ćeš imati jasniju sliku šta te interesuje i kakav bi teleskop mogao da ti odgovara, naravno odna na letenki pogledaš kroz razne teleskope i vidiš šta ti stvarno odgovara ....

Ovako napamet ja imam generalno dva univerzalna odgovora :
1) Dobson 200/1200
2) EW Njutn 150/750 (min EQ3 montaža)

Ova dva teleskopa su po meni nekako najbliži nečemu što bi se moglo nazvati allround spravama za ne prevelike pare.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Skyw@lker

Uf sale11472 pa tim teleskopima se cene kreće i preko 400 evra! :P Ja bih ipak nešto jeftinije ako je moguće.... :) E ovako, dakle imao sam prilike dosta puta da gledam kroz teleskop na Kališu u Beogradu (onaj gore na tvrđavi - udruženje "Ruđer Bošković") i nekoliko puta kroz jače teleskope koje su ljudi postavljali po gradu... Dvogled sam koristio dosta puta do sad, al bez neke specijalne pripreme - dakle uperim i gledam :) Npr. Mesec sam gledao kada je bilo pomračenje i fino se videlo :) E sad to je neki mnogo stari model, pripadao je mom dedi - piše na njemu marka "rena" 8 x 30... Nisam znao da je toliko komplikovano zakačiti neki digitalni fotoaparat na teleskop i fotkati - kao što rekoh želim polako da krenem sa slikanjem Meseca i planeta, možda nekih maglina, imam skromne prohteve ipak sam početnik al ne bih želeo da kupim neki nekvalitetan teleskop...

Hvala vam na odličnim predlozima, sad moram da se bacim u razmišljanje i konačan izbor!
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

stanko

Quote from: sale11472 on August 14, 2011, 02:52:51 am
Quote from: stanko on August 13, 2011, 10:47:49 pm
Bas citam ovo sto si preporucio, ima bas dosta stvari koje citam i po po par puta, da bih pravilno shvatio, tako da se iz tog razloga kao pocetnik nejavljam vise.



Pazi od čitanja toga nema baš neke koristi to su sve stvari namenjene posmatranju, dakle dvogled karte planisfera i postavljaj pitanja ako samo budeš čitao ništa ti neće biti jasno.
Ako nemaš dvogled za početak napravi planisferu (ili si je dobio uz Astronomski magazin) i traži sazvežđa golim okom....

Ako počeneš na taj način uskoro ćeš imati jasniju sliku šta te interesuje i kakav bi teleskop mogao da ti odgovara, naravno odna na letenki pogledaš kroz razne teleskope i vidiš šta ti stvarno odgovara ....

Ovako napamet ja imam generalno dva univerzalna odgovora :
1) Dobson 200/1200
2) EW Njutn 150/750 (min EQ3 montaža)

Ova dva teleskopa su po meni nekako najbliži nečemu što bi se moglo nazvati allround spravama za ne prevelike pare.


da naravno razumeo sam sta si hteo reci.
usustini imam dvogled, ali zapravo nikada nisam dosad uperio u nebo, uvek sam smatrao da je to nedovoljno ili ti po meni neprikladno, ali eto prevario sam se, ocito!
Inace sa sela sam, gde i nemamo toliko svetla, mada kod mene ulicna rasveta i neradi!, Tako da ispunjavam vise uslova nego osobe u gradu gde je prilicno osvetljeno.
U sustini i nameravao sam toliko novca da odvojim, tako da se nadam da je u opremi teleskopa ukljuceno optimalni fokuseri i okulari- ili gresim?

Pitanje dobson i EQ montaza (predpostavljam da je pitanje ili tema vec raspravljena) u cemu je razlika (sem u vizuelnom) ako moze neki skraceni link na ovom forumu

sale11472

Quote from: Skyw@lker on August 14, 2011, 11:27:54 pm
Uf sale11472 pa tim teleskopima se cene kreće i preko 400 evra! :P Ja bih ipak nešto jeftinije ako je moguće.... :)



Pa moguć je, onaj na berzi je sasvim OK, manje fleksibilan od kraćeg brata ali i dalje sasvim OK naročito uz takvu cenu.

Inače ona dva teleskopa su minimum koji bih ja preporučio, sve manje od toga je žestok kompromis....


Quote from: Skyw@lker on August 14, 2011, 11:27:54 pm
...možda nekih maglina, imam skromne prohteve.....


Ok onda umesto da dodaš skromnih 100 evra svom budžetu dodaj samo 0 na kraj cifre ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Skyw@lker

Evo narode samo da javim da sam večeras postao ponosni vlasnik Skywatcher-a 150/1200 EQ3. Posle dosta peripetija, dodavanja i oduzimanja novca mislim da je ovo za jednog skromnog čoveka koji astronomiju OBOŽAVA celog života ali do sada nije imao teleskop EXTRA izbor :)

Znači teleskop je ogrooomaaaaaaan, barem za ono kako sam ga zamišljao, jedva sam ga zgurao u moju sobu dok je SKLOPLJEN i još je u kutijama. :) Ako bude lepo vreme za vikend izneću ga na krov moje zgrade pa da bacim pogled malo :) U gradu sam i ne očekujem spektakularne rezultate al nema veze, jednog dana ću ga valjda nositi i malo dalje van grada pa će doživljaj biti potpun!

Još jednom vam hvala svima na odličnim savetima! :)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."


Yagodinac

Čestitke, to je odlična naprava - vrlo upotrebljiv teleskop.
;D

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Skyw@lker

Hvala narode! :) Večeras sam na krovu zgrade gledao Mesec, Jupiter i njegoce mesece i sazvežđe Perseja i oduševljen sam! Imam ravan krov na zgradi sa terasom a živim u centru BG-a mislio sam da će uslovi za gledanje biti lošiji pogotovo što je Mesec dosta sjajan večeras... :)

Srdačan pozdrav svima!
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Laci

September 10, 2011, 02:50:49 am #27 Last Edit: September 10, 2011, 03:04:33 am by Laci
Bravo Sky@lker :) Za posmatranje planeta i Meseca ne bi trebalo da ti bude problem svetlosno zagađenje. Samo se trudi da ti ne "tuče" neko svetlo direktno u tebe a da su objekti koje posmatraš u blizini kulminacije
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

 cestitam ponosnom vlasniku novog teleskopa!!!
i da ga dugo sluzi i da mu svaki put kroz vidno polje prodje bar koji meteor.

Video sam na Teleskop-service neke Ritchey - Chretien teleskope 150/1350 mm  GSO u ponudi za nekih 400-500 eura.
Jel neko imao iskustva ili video kako to cudo funkcionise u praksi? mislim  na GSO i RC, jel im dobra optika? i jel trebaju neki korektori posto je poznato da RC imaju astigmatizam
🌠

Yagodinac

Optika je ok za te pare ali im ipak treba korektor. Problem je što je GSO izbacio neke modele RC a nije proizveo korektore za njih pa su se ljudi snalazili raznoraznim (refraktorskim) korektorima.
Mislim da su ok za te pare ali ti već imaš nešto u tom rangu...  :)