• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za početnika - koji uzeti?

Started by Skyw@lker, August 11, 2011, 01:53:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mika

Meni ne treba vise za start... cak sam nasao i 80/400 za 220 evra nov sa postarinom na ebayu....
Naravno da kasnije dolazi zelja da se ima bolji i veci teleskop.... Mene je prvenstveno intersovala razlika
izmedju 80 i 90 da li skoro dupla cena opravdava dupli kvalitet ili bar priblizno kao i u kojoj klasi je onaj 102 Starnavigator... sigurno da ivas predlog moze da bude usvojen da to bude neki sasvim drugi model  pa zato i sluze diskusije ...Posto je za mene Astronomija  novo polje intersovanja pitanje je da li treba odmah zveknuti neku super teleskop i posle vidis da su tvoja intersovanja zadovoljena i jeftinijom varijantom je?
Za sad je nabavljen nikon d5100 posto malo hocu i da slikam...otom potom ne zurim se ionako je jako oblachno  (klasika za ovaj deo Evrope) i przim teoriju...

mravic

U skoro svakom slučaju cene su ti ogledalo kvalitete mada ima izuzetaka.
Ako kupiš jeftiniji teleskop, dobiješ lošiju optiku i lošiju izradu fokusera, montaže i sl. dok ako kupiš teleskop sa krejfordovim fokuserom, kvalitetnom optikom da bi mogao da fotografišeš i kvalitetnom jakom montažom sa praćenjem onda to mnogo košta.
Ako ti je samo za posmatranje, onda gledaš da ti prečnik teleskopa bude što veći a montaža može biti (skoro) bilo kakva.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

I ja mislim da treba prvo da se analizira šta bi ti najviše voleo da taj teleskop radi... ;D

1) Ako je samo vizuelno prioritet onda nema dileme - najveća moguća apertura i udri  :o Tu bi pre spadale ovakve sprave:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2541200-skywatcher-dobson

Teleskopi koje si naveo na svojim linkovima su previše mali da bi poslužili bilo kome kad je vizuelna astronomija u pitanju. Doduše, njima možeš da posmatraš Mesec i skoro ništa više, za planete a naročito deep sky objekte treba nešto poprilično veće.

2) Ako je prioritet fotografisanje (čestitke na Nikonu  ;D mada je on za astrofoto manje prilagođen od canona, za sve ostalo je skroz OK) onda sve cifre idu jedno 3x nagore  :-[
Treba ti najmanje ovakva montaža:

http://www.teleskop.rs/teleskop/mehanika/heq-5-pro-goto

Teleskop koji ide na tu montažu je manji problem i time se nemoj zamarati. Za fotografisanje je presudna montaža a ne teleskop. Ja sam stavljao i optisan na eq6, vrlo često slikam teleobjektivima i sličnim skalamerijama ali rekoh, presudna je tu montaža.

Mika

Hvala na cestitkama inace vec dugo sam jurio taj aparat na oglasima i slucajno je ispalo da neki lik prodaje  a dobio je  na takmichenju .. covek ima sigurno bolju kameru pa mu ova ne treba  i cena je bila za 33 % niza ... neraspakovan :) Odgovara mi zbog nekoliko stvari , nego me interesuje zasto je bolji Canon za astrofotografiju (inace  smo u komsiluku PN). Onaj mount je izgleda extra stvar iliti TO je TO, samo za sad ne bih da idem u taj budzet malo se igram sa ovim Meadama pa cu videti..  I cene u Srbiji su hmmm ima ovaj mount nov za 730 evra?  To jer skoro 30 % jeftinije nego u u Srbiji.

Yagodinac

U principu svuda je sve jeftinije nego u Srbiji, šta te to čudi  ;D
Za HEQ5 syntrack se zna da je u odnosu na standardni model prilagođenija astrofotografiji zbog mnogo preciznijih stepper motora i autoguiding porta.

Zašto je Cannot  ;D bolji...
1) Canonov RAW je mnogo siroviji i rekao bih tačniji; Nikon ubacuje neko skidanje šuma median filterom pa skine zvezde najniže magnitude. Meni je to hendikep u startu.
2) kod polovine Nikona ne može da se isključi dark frejm oduzimanje. Samim tim taj aparat postaje invalid u odnosu na bilo koji Canon, a da ne pominjem što startrails sa više ekspozicija jednopstavno ne dolaze u obzir. Doduše, bolji Nikoni imaju opciju isključivanja - u krajnjoj liniji ljudi širom sveta vade bateriju nakon svake ekspozicije i tako rešavaju problem (čuveni mod 3), ali meni je to zaista ponižavajuće.

Canon je prepoznao astrofotografiju kao oblast gde može da se dokazuje i nas kao ciljnu grupu. Dokaz je 20D A verzija koja je u startu modifikovana za astrofotkanje i na Halpha frekvenciji.
Nikon se nije potrudio ni na koji način da svoje aparate prilagodi snimanju astrofotki. Za mene je to bio sasvim dovoljan razlog da odaberem tabor.

Mika

Ok evo jedna fotka sa d5100 prilichno dobro izgleda


milos55

Preporucio bih Celestron PowerSeeker teleskop 127 EQ za pocetnike odlican i za one sto se malo bolje razumeju ja njega imam i brzo sam naucio sa njim da baratam...

kostur

NE UZIMAJ GORE NAVEDENI SKOP, ako bas mora celesrron uzmi 130eq astromaster
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Mika

Eh bez panike  ;D jos uvek se podsecam gradiva.. i kupio sam dvogled zeiss 10 x 50 sa evilbeya za 60 evra...
Doduse Yagodinac me je bacio u neznanje a onim muntom od 700 evra.. mislim nije meni lova problem samo ni teleskop od 5000 e nece od mene napraviti astronoma ..

Yagodinac

Quote from: Mika on February 24, 2012, 11:29:28 pm
Ok evo jedna fotka sa d5100 prilichno dobro izgleda


Ih, pa bolje sam ja radio ispod jabuke:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/11/nova-m42-kroz-teleskop.html

A propo aparata za astrofoto preporučujem sledeći tekst, Nikonovu perjanicu D3 protiv proečnog prozumera 40d:

http://www.astrosurf.com/buil/nikon_test/test.htm

Da se razumemo; ne kažem da je Canon najbolji uopšte ili slično, naprosto je za astrofoto primene mnogo ozbiljnije koncipiran.

Mika


Darchy

Yagodinac, pa ti dobro poznaješ PS?!, a i astrofotografiju :)
Text je koristan, svaka čast majstore, samo napred!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Fallla, nakupilo se slikanija proteklih nekoliko godina...  :P