• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

johnny984

Ustvari sve to me toliko i mene nervira da se ozbiljno razmišljam da uzmem Scopium kameru i rešim pitanje kamere na neko duže vreme  ::)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

allexxandar

Ovo sa lampicom zvuci zanimljivo, i realno.  A podesavanje kamere, ima li neki program za to?
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

marko

Ako kažeš model web kamere ili barem proizvođača mogli bi ti više pomoći. ;)

U suštini, ako nije neka no-name kamera onda imaš njen softver i u njemu podešenja za "gain" i "exposure". Ima tu još i "white balance", "brightness", "gamma" i drugo, ali "gain" i "exposure" su ti jedini bitni da iz preeksponirane slike kakvu ti dobijaš dobiješ normalnu sliku Jupitera.

Postoji univerzalan program za kontrolu web-kamere a zove se SharpCap-rađen baš za astro svrhe. Besplatan je. Tu je još i Open Video Capture koji nije besplatan.


TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Tako je, webcam je u principu jako rudimentiran sistem i ograničen po mogućnostima. Dinamički opseg je izuzetno mali, manji nego kod kompakta. Ako ne pomognu podešavanja onda ili da se doda barlow, ili da se stavi restriktor na njutnu (ona rupa na poklopcu od jedno 4-5cm) pa da se f5 pretvori u f18. Onda bi sve trebalo da bude baš kako treba.
Filteri bi možda malo pomogli (ND recimo) ali čini mi se da je potrebno više oduzeti svetlosti. Ceo problem je u tome što je Jupiter u suštini jako svetao u f5 ili f7 teleskopima.

marko

Koristim kameru Logitech Fusion, u njoj je slika isto preeksponirana...tek postavkama gaina i exposure dobijem normalnu sliku. Za sada sam to radio samo u Logitech Quickcamu...ove programe nisam isprobavao, nažalost nije bilo prilike.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

gile.ms

Quote from: allexxandar on January 13, 2014, 09:17:10 pm
Ima li neko ideju, sta da radim s kamerom? (Osim da je bacim)
Kad pocinje snimanje, na trenutak se vidi lepo, a onda sija!

https://imageshack.com/i/07zjw7j


Pre nego što počneš snimanje - u programu u kome snimaš nađi podešavanja kamere, odčekiraj "auto" na "exposure" i smanji koliko treba...
brightness/contrast/gamma ne verujem da mogu mnogo da pomognu (to kasnije došteluješ u fotošopu ili sl.)

Gledao sam prema svojoj kameri: kada je exposure namešten tako da mi luster "izgori" nikakvim drugim podešavanjem ne mogu to da nadoknadim (smanjivanje brightness-a samo posivi inače belu površinu ali ne izvadi detalje)...

A evo mog Jupitera od 3. januara - tek sad sam se setio da sam snimao a nisam obradio...
Teleskop njutn 150/750, EOS 550 u 640 crop modu, direktan fokus sa našrafljenim barlow ~5x
ISO sam digao na 1600 a ekspoziciju smanjio na 1/125s da bih što više izbegao atmosferske turbulencije.
Inače, atmosfera je bila dosta mirna, a na snimku se vide sateliti Evropa (gore) i Kalisto.





SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Jako lepo gile, baš se puno detalja vidi na fotkama. Bravo!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

marko

Odličan ti je! Jedan od boljih koje sam vidio.  :D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

allexxandar

Sjajno, probacu cim se oblaci razidju
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Yagodinac

Odličan Jupiter na eosu  ;D
U suštini eosov senzor jede za doručak sve manje kamerice, to je i normalno, samo ima jedna začkoljica: svi eosi imau AA (antialiasing) fitler koji malo omekša sliku. Razlog su polugole manekenke i njihove zavesa-haljinice sa teksturom, pa se tu ponekad javi moire:

https://www.google.rs/search?q=moire&client=firefox-a&hs=2BR&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=57TXUreOBIf9yAONuoCIDA&ved=0CDgQsAQ&biw=1680&bih=887&dpr=1

U osnovi dobra CCD planetarna kamerica je oštrija od eosa jer nema AA filter. Ali ovo su high-end efekti, zanimljivi jedino verovatno Damian-u Peach, čija planetarna kamera košta više od eosa  8). Za nas je bitno da se Giletova sličica može još malo naoštriti (svi DSLR-i su napravljeni da se za vrhunske rezultate u obradi malo pooštre) a možda i nategnuti kontrast. Svakako odličan rezultat.

Gile, kako montiraš eosa na taj 5x barlow? Jel on 2" pa ide T2? Da li se to klati malo?

gile.ms

Hvala na komentarima :)
u principu sam zadovoljan detaljima, ali mi malo fali boje i kontrasta... može biti da je do obrade - pokušaću još malo da se poigram sa ovime što imam...

a barlow nije baš barlow nego prednja grupa sočiva sa hiperiona koja može da se odšrafi (hiperion 8mm tako postaje 22mm 2" - ili ako se ovaj vrh našrafi na ekstender mogu da dobijem 6mm itd - ma opisaću u "opremi" bio bi red nakon skoro 2 godine posedovanja)
Navoj je m48 (kao za 2" filter) - i igrom slučaja Lajoš je baš imao m48 adapter za EOS-a kad sam mu tražio T2 :)
Sve ušrafljeno - nema klackanja ič :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

allexxandar

2,5 barlov, filter za mesec, cev od kamere do ogledala vise nije bela  :D
Evo rezultata, bice i boljih, nadam se



https://imageshack.com/i/jwbcckj
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

gile.ms

Sjajno allexxandre - ovo je već lep rezultat za početak!

Malo se još igraj i upoznaj sa mogućnostima te kamerice, verujem da tvoj mak 127/1500 može čudo da napravi sa planetama!

daj još malo detalja tipa kako si podesio kamericu, koliko si dugo snimao, koliko frejmova si obrađivao itd...

i na kraju da podsetim na situaciju kad je jedna strana planete plava a druga crvena (već je bilo reči o ovome):
u delu gde se rade wavelet-i - sa desne strane klikneš dugme "RGB align", podesiš okvir oko planete i u prozorčetu klikneš "Estimate"... zatim Registax odradi još malo magije :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

allexxandar

January 17, 2014, 03:57:41 pm #118 Last Edit: January 17, 2014, 04:05:20 pm by allexxandar
Za pocetak, snimao sam sa terase, velegrada, Novog Sada, Mesec je bio veoma blizu Jupiteru, sto vam je poznato.
Kamera je A4tech Pk-710G, obicna web kamera 1,3 mp. Ogoljena do senzora. S improvizovanim dodatkom za dijaggonalno ogledalo, ili barlov. Podesena po defaultu, filter za mesec i barlov, su dovoljno zatamnili sliku.
Jupiter sa "usevereniim" teleskopom sa terase imam trenutno nekih 45 minuta. Tako da je bilo zurbe.
Naci ga na monitoru, sa barlovom, 2,5x nije nimalo lako. Sliku nisam povecavao, tako i toliko se vidi na monitoru. i pracenje sa "useverenim" teleskopom na zid u uglu, ne funkcionise bas sjajno, ali solidno dobro.
Snimio sam 6 snimaka po oko 90 sec, iskoristio "najbolji", oko 2.000 fr, mislim da je iskoristeno oko 200.
Dodatni problem su tacke crne na senzoru, koje sam izbegavao, kako da ih ocistim?  ;D

Dosta sam zurio, verujem da sa ovom kamerom, i malo vise iskstva moze i bolje.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56