• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

marko

Praksom ćeš doći do boljih rezultata...gledaj tutoriale za obradu na Youtubeu, snimaj, obrađuj...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Ralemasinac

Cekao sam 7.januar da bi po ugledu na Galileja snimio jupiterove satelite. Stekli se uslovi...1610 vs 2015 godina ;) snimljeno refraktorom Rale-120/700, 80x sirovo,mobilnim telefonom , nemam uslova za bolje. Bar nesto... ;)

marino

odlicno!
ovo je bilo nezamislivo pred samo par godina!
predlazem ti da napravis pricu oko toga za clanak na temu napretka tehnike i sveprisutne ljudske teznje za zvijezdama...ako trebas pomoc oko price javi rado cu uskociti
nabavi ilustraciju od galilea
i pokusaj izvuci podatke o postavkama fotoaparata mobitela (koji mob) te vremenu i lokaciji snimanja
ovo je jakoo zanimljiva prica...rado bi (ponavljam) pomogao oko sklapanja clanka, ako si za""
Vidulini Observatory

marino

dopustio sam si da ti sliku ispixeliziram... :)
Vidulini Observatory

allexxandar

January 11, 2015, 08:01:17 pm #154 Last Edit: January 11, 2015, 08:14:50 pm by allexxandar
Napredujem, ali nisam ja jos zadovoljan, na internetu ima mnogo boljih rezultata sa teleskopom kao mojim!
Nesto ja ne radim dobro? Mozda je zato sto iz grada snimam, ili ne znam sta je?
Izgleda cu morati na Letenku zbog Jupitera.
Snimano 10.01.2015. oko pola 22 casa.

I Barlow 2.5, i eyepiece projekcija 15mm okular, uvecanje kolko oces, ali nije to to :)

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

spadej

Mozda ti atmosferski uslovi nisu isli na ruku. Pokusavaj i dalje, jednom ce se i tebi nebo otvoriti.

marino

gdje ti teleskop tosno smjesten?
stan? terasa? zidovi zgrade okolo...prozori vrata...
ovo mi se cini kao preteziti problem turbulencija zraka neposredno oko teleskopa
nemozes vjerovat kolika je razlika u fotografiji sa istim postavkama npr. teleskopa smjestenog na balkonu za zidom zgrade i balkonskim vratima u pozadini...cak i razlika sa odskrinutim vratima pa topli zrak iz stana izlazi....probaj isto ali sa neutralnom podlogom (trava)
Vidulini Observatory

marko

Ovo što marino kaže je dosta bitno. Imam isti teleskop i isti problem kada gledam ili snimam kroz prozor...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Ralemasinac

Hvala marino, svidja mi se vaša zamisao. Danas, zbog prirode posla nisam stigao. Ali ukoliko sutra odvojiću vremena, pa vam šaljem u vidu poruke ili kako odlucite. Hvala za pixele ;)

allexxandar

Stan, terasa, zidovi zgrade okolo, prozori vrata sve to imam. Turbulencije vazduha se osete, kao i mirisi od kuvanja iz komsiluka, sad mi je jasnije zasto su rezultati slabi. Moram ici u sumu, nema druge :)
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Yagodinac

Dosta veliko uvećanje je na slici, ovde itekako igra ulogu turbulencija vazduha u okolini. Drugim rečima, sa detaljima na ovolikom Jupiteru ne bi se proslavili ni mnogo veće makine. Skoro da sam 100% siguran da ovaj rezultat može da bude bolji ako je bolja atmosfera - nemoj da kriviš teleskop. Detalji u planetarnoj astrofotografiji mnogo više zavise od atmosfere i mesta snimanja nego od teleskopa; kad dođeš do neke aperture tipa 10-12" sve je to isto, i SC i Newt, i klasični Cass... Razlika je samo u tome kakvo vreme imaš prilikom snimanja.
Šta je bitno za planete (po meni):

1) vreme, vreme, vreme... Nikako jet-stream, nikako velika transparencija i da zvezde trepere u zenitu. Bolja je magla, to je znak atmosferske stabilnosti, barem dole kod nas na 900-1000 hPa, a ti slojevi su najdeblji i najodgovorniji za turbulenciju,
2) mesto tipa ne stan kroz prozor već van grada,
3) kontinentalne lokacije su lošije od primorskih, naročito su dobra izolovana ostrva,
4) ako ne može primorje onda je bolja veća nadmorska visina.

Ali dobro, ne možemo svi na Barbados. Zato snimaš što češće pa možeš jednom da uloviš stabilnu atmosferu a takvih večeri je nekoliko puta godišnje. Tad ako uskočim - sopstveni teleskop me zaprepasti i redovno se zareknem da neću da ga prodajem ni za kakve pare.

markoizkule

Moj prvi pokusaj :)

skywatch 114/900 i dslr prislonjen na okular

nisam mogao bolje :(((( eq1 montaza drma, mali teleskop...al opet..bolje je uzivo :)



marino

prvo pa musko i to jos sa vidljivim pojasevima...bravo, samo naprijed!..uz jos malo prakse i manje drmusanja rezultat moze biti ponesto i bolji
otprilike isto prije desetak godina dobio sam sa canon a60 + 130/900...pokusaj sa naizgled kompliciranim "trikom"...dakle teleskop i montaza kako imas i sada...ako imas postavi dslr na tripod..upecaj jupiter u teleskopu i malo treniraj da vidis kako ti prolazi kroz centar vidnog polja i koliko mu vremena treba da prijedje od ruba vidnog polja do centra...kada to malo ispraksiras namjesti visinu tripoda sa dslr-om tako da ga mozes "potegnut" do okulara..to namjestavanje ce malo potrajat i malcice je nezgodno ali sve se da u praksi...kao rezultat ces imam mirniju sliku i priliku za okidanje vise slicica...neka od njih ce biti jos bolja od ove...

za pocetak mozes napraviti sve isto samo tripod sa dslr-om drzi na jednoj nozi....to ti nece rijesit problem sveukupnog drmusanja ali ce znatno pomoci primiriti dslr

cekamo te sa novim fotkama :) sretno ;)

PS jel se to na fotki vide i dva galileanska satelita (mozda i tri?) ako znas tocno vrijeme kada si snimao provjeri onako za sebe...
Vidulini Observatory

Luger

Markoizkule, vidio sam tvoje Mjesece iz ruke, ali dobiti pojaseve na Jupiteru iz ruke...svaka cast!!! Daj nabudzi taj neki drzac za kameru, nije tesko, a mnogo ce ti olaksati!

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/camera-holder-uradi-sam/msg34108/#msg34108

spadej

Svaka cast za Jup iz ruke. Dokazao si da "boj ne bije svijetlo oruzje...". Ovo je moj pokusaj od pre neki dan. Aparat je bio na montazi sa pracenjem pa opet nisam dobio nista bolji rezultat. Jedna fotka, samo kropovana, bez ikakve obrade. Slikano kroz rupu u oblacima.