• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

marko

Super je!

Evo i jedna moja od večeras,

Mak 127
Pentax-X
film od 5min
Akromatski barlow 2X + barlow sa binoviewera 1.6X

Brzinski obrada u registaxu i PS CS6.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

vlaiv

@marko

5 minuta mi zvuci kao dovoljno da proizvede blur od rotacije, da li si koristio winjupos ili nesto da "odmotas" film?
Kolko vidim taj pentaks ima burst mod, moze da uslika 17 komada (4.7fps), da li si probao tako da slikas pa vise
burstova recimo u 1-2 minuta. Kontam da je taj mak po rezoluciji u rangu sa ovim mojim od 130mm, ja sam imao
srece sa ovom mojom web kamerom, senzor je taman da hvata 2-3px po "resolving power" od ~0.9". Taj pentax
je APS-C senzor al ima i 12 mega piksela. Cisto me interesuje da li si probao da nadjes odgovarajucu rezoluciju
spram mogucnosti teleskopa i da odradis burst mod (ovako kad radis 720p onda je rezolucija suvise mala za toliki
cip pa mora sa 2 barlow-a).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marko

Hmm...ne odmotavam ništa nego stabiliziram film u PiPP-u i onda ga provućem kroz registax. O bluru nisam razmišljao.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

23. Februara sam pokusavao da snimim Jupiter. Vec u registaxu mi je izgledao kao nindza kornjaca. Kad, ono... tranzit Ganimeda (desno), a na lijevoj strani je sjenka Evrope i Evropa u donjem lijevom uglu. Skroz desno gore Io.
Fotografija bez veze, ali mi je zanimljiv trenutak. :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ralemasinac

Da, stvarno zanimljiv snimak Luger. Kratko je vreme prošlo od njegove opozicije, a baš se udaljio.

frugorski

Nije snimak bez veze,Luger,dobro je ispalo. Sigurno da sa vise materijala mozes i bolje.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Hvala, hvala...
@frugorski, ovdje je stekirano 200 frejmova od ~1700 snimljnih. Nazalost, sve je kuvalo, od zidova, unutrasnje i spoljasnje temperature, iako je transparentnost bila jako dobra. To je usud "prozorke astronomije", sto rece Marko, al', ajde :)

Danijel

Nisam baš na TI sa filmićima, frejmovima i njihovom obradom pa se još uvijek držim dobre stare fotografije. Nije nešto ali vidi se ono što se treba vidjeti. ;)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

E, vidis sta ti je dynamic range za snimanje, jedna fotka i jupiter i meseci :D

Ja sam u priblizno isto vreme slikao priblizno istu stvar  (web kamera) (3.3.2015. u 20h)
cak je i precnik uredjaja priblizno isti, a i odnos pixel/fokalna duzina lici.

Samo nema teorije da sa web kamerom uhvatim u jednom cugu i mesece i jupiter.
Radjeno iz dve razlicite expozicije pa stackovano i ukombinovano.

Kod mene se dole desno nazire i kalisto
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

betelgez

Sve slike su fantasticne. Moram samo da izdvojim markovu u lugerovu, ali ostale nimalo ne zaostaju. Ja sam pre dva dana pokusao nesto sa jupiterom, ali nista nisam uradio. Okularno se video veoma dobro. Videla se i slojevita struktura. Al, kaf stavim cam ili dlsr, slika je bila blago receno uzasna. Na kameri je sve kljucalo, a dslr je ili bio u fazi preeksponiranja ili se videla samo vela tackica. U cemu je fora? Ni jednom nisam dobio nesto sto vredi. Fokus sam podesavao na mesecu pa sam sa tako podesenim fokusom isao na jupiter, ali bez uspeha. Jel 1000d nema tu mogucnost da snimi jupiter ovako ili je problem u operateru?  :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

vlaiv

@betelgez

Mislim da nije ni do "puske" ni do "strelca". Kontam da je u pitanju metodologija rada.

Sto se tice web kamere i snimanja, da i treba da je drmavo do ludila :D, mislim meni svaki put jeste, al posle dolazi sredjivanje u odgovarajucim programima.
Znaci sto se tice jupitera, ja bi preporucio sledece: Nadjes ekspoziciju koja je dovoljno kratka da se jupiter vidi, ne mora da bude svetao, dovoljno je da se
vidi, zatim pojacas gain do jedno 75% histograma (znam da svi preporucuju da ides ekspoziciju kolko treba a gain tek tek zato sto povecava shum, al
ionako ces posle stackovati i dosta shuma otkloniti, tako da nije problem, veci problem je to drmanje i seeing, a to "poboljsavas" sa kracom ekspozicijom).
Sledeca stavka jeste da kod kamere skontas koji format ti daje najmanje gubitke (velika vecina obicnih web kamera iako kazu da daju RGB24, zapravo daju
neki drugi format - mjpeg / yuv2 / I420 ili sta god, ako je kamera "pametna" mozda vredi spustiti frame rate iako ce se uslikati manji broj frejmova, zbog
brzine transfera mozda ce staviti "bolju" kompresiju sa manje gubitaka). Naravno podesavanja teleskopa na "max", znaci proveri kolimaciju (star test mozes da
odradis i na nekoj zvezdi sa web kamerom), fokus dovedi do najboljeg sto mozes - koristi kompjuter za preview i za jupiter obicno gadjaj da ti jupiterovi meseci
budu najmanji u datim uslovima - ovo uradi pre podesavanja ekspozicije i gain-a zato sto treba dosta da podignes ovo dvoje da bi uopste video mesece (jupiter
ce ti izgledati kao beo krug na ekranu u tom trenutku). Filmici od 1 do 2 min su po meni najbolji (cca 1500-3500 frejmova). Za finalnu sliku ces sigurno baciti 90-95% i iskoristiti ostatak.

Sto se tice slikanja aparatom, nisam probao (nemam odgovarajuci aparat), al bi ti savetovao da buduci da imas canon-a pogledas backyard eos. Video sam po netu
da ga ljudi koriste, i pretpostavka je da ces sa tim programom imati preview na ekranu kompjutera sto ti moze pomoci kod fokusiranja. Posle ide igranje sa
ekspozicijom / iso podesavanjima dok ne dobijes sliku odgovarajuceg kvaliteta. Takodje kontam da verovatno imas na aparatu neki continues mod za slikanje
nece biti kao web kamera (15-30fps), al bi trebalo da mozes bar 2-3fps-a da ga nateras da roka. Racunam isto 1-2 minuta to ce ti dati bar 150 frejmova, ostavi
jedno 16 za stackanje, sigurno ce ispeglati bar malo suma ...

Nije da sam prepun iskustva na datu temu, al se nadam da ce ti ovi saveti bar malo pomoci
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Svi koji su kupili Canon dobili su s njime i jedan DVD na kojemu se nalazi sve što ti treba, a to je Canon Utilities, pravi mali dragulj pun korisnog softvera. U njemu se nalazi EOS Utility pomoću kojega na kompjuteru upravljaš fotićem i imaš lijepu i prekrasnu sliku onoga što fotić vidi i snima. Tako možeš vrlo precizno odrediti sve parametre snimanja i dobiti fotografiju baš onakvu kakvu želiš i to za vrijeme samog snimanja. Odmah vidiš kakva je fotografija i što treba popraviti da bi bila još bolja. Samo što ljudi obično taj DVD bace jer im ne treba pa onda ide preko vode po vodu tražeći na webu programe koji mogu to što su oni dobili s fotićem ali im to ne treba. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Moj izlet u obradu filmića, od sinoć. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Laci

Jupiter od sinoć, trenuci kada je Evropa započela tranzit.
Datum:
07.03.2015.
Vreme:
20:51(UT)
Postavka:
N355/1650 + 9mm GL + Sony DSC-H10
Uslovi: transparencija 3/5, seeing 2/5
Kamera konstanta:
0,25"/pikselu
Broj kadrova u steku:
517
Obrada:
RegiStax V5.1
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70