• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

johnny984

Evo jednog i sa satelitima, ista postavka.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Uspešniji pokušaj obrade, iz 3 klipa izvučeno oko 700 frejma za finalni stack
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vlaiv

Koja vrsta aberacije ti se javlja od barlow-a? Ja sam jedno vreme mislio da mi je separacija kanala posledica ahromatskog
barlow-a ali je sa apo barlow-om ista prica, ispostavilo se da je problem u fokuseru i fokus ravni (mislim nisam jos 100% siguran
da je to problem, ali sam skontao da se fokuser jako cudno ponasa kad sam poslednji put radio kolimaciju, kada gledam kroz
rupicu u kanisteru od filma, i idem pun hod fokusera vidim da fokuser uradi hm, ne znam ni kako bi to objasnio, kao S u poziciji
gde se nalazi rupica znaci odigra neku figuru oko ose, ne ostane na samoj osi 100% sve vreme nego malo seta levo pa onda seta
desno i vrati se otprilike tamo gde je poceo al ima taj neki hod oko ose).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

johnny984

Evo ga u prilogu single frame iz videa. Sa jedne strane crveni a sa druge plavi odsjaj. Sredim ja to delimično u registax-u sa RGB align, ali onda ostane neki bezbojni oreol oko planete (bar mi se čini da je zbog toga).

Kada snimam bez barlowa takvih problema nemam, tako da verujem da jeste dobrim delom aberacija zbog barlowa.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vlaiv

Takva slika mi je nadasve poznata :D

Mislim (naravno samo mislim, nemam jos potvrdu, ali cu raditi na tome) da je sledece u pitanju:

1. Oreol koji nastaje je delimicno posledica separacije kanala a delimicno posledica seeing-a
2. Mislim da je problem sa bezanjem crvene na jednu stranu i plave na drugu bas posledica nagnutosti chipa u odnosu na fokalnu ravan
i to se primeti kada postoji barlow kao separacija kanala inace bi se primetilo kao mali fokus blur sa jedne i druge strane. Kad je barlow tu
(cak i kod apo barlow-a) boje ne dolaze u istu tacku kad fokus nije precizan. Apo tek u fokusu sabira sve boje u jednu tacku (obican ahromatski
ni tada). I onda dolazi do tog efekta da posto "stranice" jupitera nisu u fokusu kao centar, jedna strana je u in fokusu, druga u out fokusu (otud
plava i crvena izrazenije u tim delovima respektivno). Sve je ovo mislim i valjda :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

johnny984

Ima logike. Idući put ću probati bez barlowa i obratiti pažnju na ovu pojavu, moguće je da je i bez njega ima samo u manjoj meri. Do sada sam fotkao veliku crvenu (opet sa barlowom), tako da sad sledi obrada  :) :) :).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo jedna brzinski, oreol je tu. Može to i bolje da se uradi ali treba malo više truda i vremena  >:(

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

April 11, 2015, 11:44:41 pm #337 Last Edit: April 11, 2015, 11:50:32 pm by Luger
Prvi put sam uspio da snimim malo detalja na Jupiteru. Atmosfera je bila prilicno mirna, pa sam snimao po 3000 frejmova, u PIPP-u ostavio 2000, a u Autostakkertu stekirao 1000.
Zaboravih da napisem, snimano je preko okulara SW 7mm i EOS movrec, pa zum na 5X. Kod Zoza sam vidio nekakav adapter, ekstender, sta li je, za montazu okulara na EOS, pa sam napravio nesto slicno i radi odlicno. Slika skoro da nije kropovana, toliki mi je jupiter i na snimku.  ;D


vlaiv

@johnny984

Da, odlicna.

Slikas film jel tako?

Cini mi se da na fotki vidim potpis mjpeg kompresije, moguce je da aparat zbog framerate-a kada snima film pribegava kompresiji,
a u tom slucaju nije do tebe, teleskopa, seeinga ili obrade. Maksimalan nivo detalja i jasnost je ogranicena time sto sam film gubi
informaciju kada se komprimuje ovom kompresijom i to na specifican nacin. Slika me podseca na ono sto sam ja uspevao da izvucem
sa web kamerom (opet je ogranicenje bila mjpeg kompresija).

Toplo preporucujem (mada cisto na osnovu teorijskih razmisljanja sam nisam probao) svima koji snimaju fotoaparatima da ne idu na snimanje filma (iako
daje veci fps a samim tim i veci broj potencijalnih dobih frejmova), nego da probaju sa nekim od programa za mod aparata (magic lantern, backyard eos i slicno)
i da rade raw format u burst modu, znaci okidanje jedno za drugim. U zavisnosti od foto aparata moze da se izvuce par fps-ova, sto ce na 2-3 minuta (moze i do 4)
da napravi 300+ frejmova. Na taj nacin ce se izbeci par stvari:
1. manji dynamic range avi-ja (8 bita umesto 12/14/16 bita - vise bita vise detalja a samim tim i vise nijansi i kontrasta)
2. eventualna kompresija i gubitak kvaliteta zbog nje (mjpeg je u sustini jpeg po svakom frame-u, znaci zavrsi se sa 8x8 piksela kvantilizacijom i block artifaktima)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

zozo83

April 12, 2015, 12:43:17 am #339 Last Edit: April 12, 2015, 01:40:21 am by zozo83
Joni odlicno, lugeru malo bolje od Dzonija :). salim se ispalo je super ima dosta detalja bitno je da radi taj adapter
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

Sinoc je sniman jupiter na vise nacina i deluje mi da je najbolja kombinacija 6mm okular+eos+eosCMR+5x bice jos slika ovim filmovima sam se najvise bavio pa zato imam jednu odradjenu negde oko 1000 frame je izabrao Regi6 obradjeno u  LR> filmove sam snimao oko 2 minuta prosek


BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

Luger, fenomenalan Jup, bravo. zozo83 i tvoj je ekstra ali fali ti crvena mrlja  ;). Hvala svima na komentarima.

vlaiv, da, snimam film. Konkretno za ovaj okačen sam stakirao iz 2 uzastopna klipa frejmove. Može to malo bolje u obradi, ali potrudiću se da probam da primenim i tvoje savete. Jedino što kod fotkanja nemam zum, tako da ili jači barlow ili da sklepam nešto pa da eosom mogu kroz okular. Videćemo. Hvala u svakom slučaju.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Popravni, uskršnje jaje  :D

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

odlicno, johni probaj da mu ostavis malo suma, mislim da bi bilo malo bolji detalji :) mozda se tripujem
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

slike jupitera su vam fenomanalne...
ovo je moj pokusaj kroz astromastera. nije nesto ali sta je tu je :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.