• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

VaskoGM

Auuu, ovo sa 80mm!
Svaka cast jer je odlican. Prirodne boje i optimalna obrada, vidi se po pojasevma gde su se lepo izdefinisale razlicite nijanse smedje.

Eskeperimentisi sa razlicitim okularima i uvecanjima pa ces videti...
Jesi radio obradu sa dark frejmom mozda? Ili si radio denoise?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

svaka cast!
odlican Jupiter.
nego gde je tema o letenci I mesije maratonu2016 ? nesto sam je izgubio iz vida, to je za koji dan..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

zozo83

Vasko stvarno ne znam sta da prokomentarisem, osim sto mi je ispao jezik kad sa video slike, a ujedno si me ubio u pojam :) ne snima mi se vise jupiter kad si ti tu :). Salim se naravno samo izbacuj da se divimo slikama. Lugeru odlican je meni se svidja, tako nekako i moj ispada
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Jednom sam samo dobio po neki detalj na Jupiteru, ovo sad mi izgleda zamazano, ali dobro. Hvala svima! :)

@ Vlaiv, jeste, snimano je afokalno, objektiv je 7mm preko nekog pravljenog dodatka namontiran na 550d. Iz filma sa 3000 frejmova, u PiPP sam ostavio 1000, a u Auto Stakkert izabrao od 400 do 700 frejmova.

@Vasko, ne znam kako se snima, uzima ili sta vec dark frejm kad se snima film DSLR-om.
Denoise samo u Registax-u i onda u PS. U PiPP i AS, nisam.
A, obrade sto se tice, pa... bilo je grcevito.  :-\

VaskoGM

@ Luger,
Lako je za dark frejm a drasticno ce pomoci.

Snimaj ga odmah nakon sto snimis normalan klip, samo stavi poklopac od teleskopa i kao i obicno ne diraj nista parametre s kojima si snimio primarni klip.
Treba ti samo 100-ak frejmova, znaci isto klip snimis. Taj klip treba samo da stakujes u master-dark i onda da ga ucitas u kalibracioni frejm u AS!-u.
Ako te ne mrzi, preporucujem ti da za master-dark stakujes po 30, 60 i 100 frejmova pa da vidis koji ce bolje odraditi kalibraciju. (ne mora da znaci da je vise frejmova bolje)

Drugi nacin je da lejer od master dark frejma koji napravis u PS-u blendujes preko lejera staka sa Jupiterom u modu subtract.
To obavezno pre bilo kakve obrade sirovog frejma, onda flaten image. Posle sve normalno radis obradu.

Poenta je sto je manje moguce koristiti denoise opcije u bilo kom softveru, jer neizbezno jedu detalje, a ovde je svaki piksel vazan.
Sem toga softverski denoise cesto ima izvestacen rezultat cak i u minimalnoj primeni.

Ja pretpostavljam da ako uradis sa darkom i ako ga snimis za najvise 2-3 minuta (mada je 3 previse za Jupiter) verovatno ce izmileti detalji. ;)

Quote from: zozo83 on April 05, 2016, 10:29:57 pm
Vasko stvarno ne znam sta da prokomentarisem, osim sto mi je ispao jezik kad sa video slike, a ujedno si me ubio u pojam :) ne snima mi se vise jupiter kad si ti tu :). Salim se naravno samo izbacuj da se divimo slikama. Lugeru odlican je meni se svidja, tako nekako i moj ispada

Zoki, hvala ti na pohvalama  :)
to za ubijanje u pojam znam da se salis ali daleko bilo to!

Ako su radovi zaista dobri, onda treba da inspirisu a nikako suprotno.
Poslednje sto zelim je da se samo hvalim fotkama, pokazujem ih prvenstveno zbog interesa komune, razmene iskustava i znanja...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

zozo83

Vasko mozes li da pusti kratak film da vidim kako ispada jupiter na snimku, bar 5-10 da bi video razliku kako se kod tebe vidi
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

VaskoGM

Dobra ideja Zozo. Taman da iskoristimo priliku i za demonstraciju losijeg i boljeg seeinga.

Prvi video je snimljen 31. Marta, u pitanju je samo crveni kanal pa je video crno-beo. Pokazuje relativno prosecne uslove:
Rezultat u finalnoj obradi sa zelenim i plavim kanalom: https://flic.kr/p/FN2ykY


Prosecan seeing  31. Mart 2016. by Vasilije Ristovic, on Flickr

Drugi video je od 17. Marta, takodje samo crveni kanal. Odlican, nadprosecan seeing koji sam tada i hvalio ovde...
Rezultat u finalnoj obradi sa zelenim i plavim kanalom: https://flic.kr/p/FoaxWu


Odlican seeing 17. Mart 2016. by Vasilije Ristovic, on Flickr

Oba snimka su snimljena po istim parametrima u razlicitim prilikama.
ASI120MM mono kamerica uz Baader Crveni foto-filter sa aktivnom dark frejm kalibracijom u FireCapture.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Ja bih (opet) da pohvalim Vaskove rezultate. Znanje + oprema + dobri uslovi = ovakav rezultat.
Takođe razmisli da možda opišeš sve, ceo postupak snimanja i obrade u jednom većem postu (ili članku za AM) a ako te ne mrzi može i neki klip sa snimanja da padne. Cenim da bi za tim informacijama bilo interesovanja među nama.

Takođe požurite svi i snimajte, još danas i sutra je seeing za petardu, nema jet streama niti bilo kakvih kerefeka.

zozo83

Meni nece da pusti film, samo mogu ove slike ovde da vidim
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

VaskoGM

April 07, 2016, 05:37:56 pm #489 Last Edit: April 07, 2016, 06:06:10 pm by VaskoGM
Po svoj prilici Flickr pravi problem...
Nema veze, evo direktnih linkova. Qiuck time format je u pitanju.
Prosecan Seeing 31 mart           Odlican Seeing 17 mart

Quote from: Yagodinac on April 06, 2016, 09:23:22 pm
Takođe razmisli da možda opišeš sve, ceo postupak snimanja i obrade u jednom većem postu (ili članku za AM) a ako te ne mrzi može i neki klip sa snimanja da padne. Cenim da bi za tim informacijama bilo interesovanja među nama.

Zasto da ne, napravicemo nesto.  ;)

I da, apelovacu uz Yagodinca da ko zeli da ga snimi, da ne ceka mnogo. Prividno smanjenje je za oko jednu lucnu sekundu na desetak dana.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

mitja

evo na primer ja... mislim da je ideja odlicna i nadam se skorijoj realizaciji iste :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

bratislav

Proteklih nekoliko dana smo na Vidojevici radili neke testove (Roddier) sa Sekulom i Oliverom, pa kad je na 60cm vec bila "planetarna" kamera (Nenadova QHY5) a Jupiter na nebu (doduse vec dosta nisko, jedva preko 40-ak stepeni), pokupili smo video od nekih 7500 frejmova od kojih je cca 40 do 50% bilo upotrebljivo. Nema boja jer nismo koristili filtre ali da kazem slicica je indikativna sta moze da 60cm razluci na Jupiteru.
Moze naravno i bolje, ali o tom po tom.
FireCapture -> Autostakkert -> AstraImage -> Photoshop


vlaiv

April 08, 2016, 12:00:31 am #492 Last Edit: April 10, 2016, 03:35:24 pm by Sekula
Ne znam sta da kazem, dal pre da kukam kolko zavidim ili da pohvalim rad :D

Kako od kukanja nema neke vajde, onda moram reci svaka cast! :D

Nego kad smo vec kod toga, mali off topic, sta ste skontali za Roddier-a? jel daje pozudane rezultate? Meni se cini da kao ideja - moze sasvim dobro da radi (cak mi je pala na pamet slicna ideja, samo malo drugacije bez, furijea - monte karlo pristup), sa druge strane, kad sam se ja igrao sa time - puno parametara i daju vrlo razlicite rezultate - tako da nisam znao kojim rezultatima da verujem i od cega zavise.

Quote from: Sekulamoderacija:
Povodom pitanja vezano za rodier test otvorena nova tema:
http://forum.astronomija.co.rs/astronomija/rodier-test-optike/
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

gile.ms

Odličan Jupiter!
Koji frame-rate ima kamera? 7500 frejmova je 5 minuta snimanja na 25fps - za to vreme je primetna rotacija Jupitera - kako ste to rešili?
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

bratislav

Sa 400x400 ROI subfrejmom oko 50 fps tako da rotacija nije bila problem. Ali Winjupos moze da derotira i duze ekspozicije.
Glavni problem je bio kratak fokus jer smo radili bez dodatne optike (6m kasegrenov fokus) tako da puna rezolucija nije realizovana (slike su oversampled). Negde oko 10m bi bilo idealno za ovaj teleskop, ali o tom po tom.