• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Jeste to što kaže Vlaiv, to su vrlo proste stvari oko određivanja ekspozicije koje mi ponekad uzimamo zdravo za gotovo a ne bi trebalo... Svi preporučuju da se sistem za planetarne kamerice dovede do negde oko f30, tu ima dovoljno svetla i detalja, i to je negde kraj. Preko toga eksponiranje dugo traje i turbulencija zamrlja detalje.

Ali je i činjenica da je moj barlow truba  ;D
Npr dodaje hromatsku aberaciju u pojasevima prilično, pa Jupiter bude sav ljubičast.

mitja

jupiter huuu by Miodrag Petković, on Flickr

Jupiter
Astromaster 130
Canon 2000d barlow 2x
Skywatcher altaz goto
3000 frejmova preko APT
PIPP 50% frejmova
Autostakert
Registax 6 za valvete...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

jupiter 2 by Miodrag Petković, on Flickr

Crvena pega sa Astromasterom...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Jupiter Red spot by Miodrag Petković, on Flickr


neki tips i tricks na sta da obratim paznju u obradi please.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Hajde da počnemo od početka.

Koja su ti podešavanja prilikom snimanja?

Naveo si:

Canon 2000d barlow 2x
Skywatcher altaz goto
3000 frejmova preko APT
PIPP 50% frejmova
Autostakert

Taj foto aparat ima 3.72µm veličinu piksela i idealan F/odnos za njega je oko F/14.6 (ili ti F/15 odnosno x3 barlow sočivo).

To što koristiš x2 je ok i za sada tu ne moraš ništa dirati (bolje je da "podbaciš" nego da "prebaciš" što se tiče fokalne dužine).

Kolika ti je dužina ekspozicije?
Kako snimaš? U video modu ili kao sekvenca slika?

Koliko vidim, 2000d može da snima 60fps u 1280x720 video modu - to je onda 50s video materijala. Ako je to u pitanju - produži snimanje jedno x5 da nakupiš 250s ili možda čak i 300s video materijala.

Ako pak snimaš sliku po sliku, onda vidim da je maks brzina 3fps - onda bi to značilo da snimaš 1000s? To je već previše.

Jako bitna stavka je dužina ekspozicije. To bi trebalo da je oko 1/200. Bez obzira što će slika možda biti tamna i Jupiter se jedva vidi. Zaboravi na histogram kod planetarnog snimanja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Redom cu:


1. U APT idem live view i odem u planetarno snimanje.
1/60 mi je ekspozicija bila.
2. Sekvenca slika

3. Problem je sto canon u video modu ima neki svoj format koji treba da se ptebaci u avi ali ja iskreno nisam nesto zadovoljan time da mov prebacim u avi..
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

1/60 je dugačka ekspozicija za planetarno snimanje.

To je 16.67ms a to je suviše dugo za prosečno stanje u atmosferi. Većinu vremena ekspozicija koja je dobra je oko 5-6ms, znači bar tri puta kraće.

Probaj sledeći put sa kraćom ekspozicijom.

Ako je u pitanju sekvenca slika, koji FPS uspevaš da postigneš?

Pitam jer treba ograničiti snimanje na recimo 5 minuta sa 130mm prečnikom teleskopa. Sve preko toga polagano počinje da stvara zamućenje zbog rotacije Jupitera.

U 5 minuta imaš oko 300s, i broj frejmova koji uspeš da snimiš dosta zavisi od brzine snimanja. Idealno bi bilo da možeš da snimiš onoliko koliko ti ekspozicija dozvoljava, znači oko 166-200FPS, ali naravno, to nije u domenu DSLR-a.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

zozo83

Pozdrav, odavno me nije bilo :), odlicne su vam slike, vlaiv sto se tice Mitjinog canona ne moze biti nize od 1/60 to je maksimum, probaj da snimas Mitja 3-5 minuta, a sto se tice avi ne moras to da radis, kada ubacis u auto staker moze da se ubaci mov file, posle te fejmove prebacis u Registax, bar sam ja tako radio, jesi i dalje na 130 teleskopu
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

Hvala Vlaiv. Prvom prilikom cu eksperimentisati. Videcemo

Zozo da jesam. 130/650 astromaster. Za svoju seriju je stvarno master zbog modifikacija. Slikas li? Posmatras li? Sta se desava kod tebe u astrosvetu?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Evo posle duge pauze doslo je vreme za planete ponovo. Novi telefon i homemade EQ platforma daju bolje rezultate
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Jako dobro, ima puno detalja koji se odlično vide. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Odlična slika.

Daj malo detalja kako se snimano?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Hvala momci.
Pa snimano je četvrtak na petak. Oko 3 sata ,kada je bio visoko na nebu.
Koristio sam moju EQ platformu koja nije savrsena ni najmanje.
Zna da prokliza, malo se objekat i pomera.
Ali ne stalno. Daleko lakse nego drift metoda.
Za snimanje sam koristio Xiaomi Note 10 Pro telefon.
Pro mod, razne opcije sam probavao.
Uglavnom ekspozicija na maks pa onda iso smanjivao dok nisam mislio da je zadovoljavajuce.
Takodje, obavezno sam zumirao telefon na 2x najmanje, mozda i 3.6x
Kada se snima bez zumiranja, planeta je presitna i ne moze puno da se izvuce.
Koristio sam 6mm okular koji daje 200x uvecanje.
Realno, atmosfera nije bila bas sjajna za 200x uvecanje ali ne vredi kad ja ne pristajem na manje pa makar ne izvukao nista hehe.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Laci

Jupiter 28.08.2022. 01:00(UT)

sjaj: -2.8
ugaona veličina: 48.3"
rastojanje: 4.08 astronomskih jedinica
sistem II longituda: 182 stepena (taman je zašla Velika oluja)

Fotografije 100% i 400% originalne veličine (oba su kropovi). Rezolucija originala 0.3"/pix
Na slikama sever je naviše a istok levo.

Postavka snimanja:
Dobson 355/1650 + modifikovan Barlow 2X (produženo telo, uvećanje 2,3X) + modifikovana veb kamera (ScopiumCam)

sistem: fokalna dužina 3850mm f/11

Stek 1000 kadrova u RegiStax-u iz jednog video zapisa obrađenog VirtualDub-om i Pipp-om

lokacija snimanja: Zrenjanin, Srbija

Dosta dobar seeing, preletali su tanki oblaci tokom snimanja (uočljivo tokom obrade na videu)
You cannot see attachments on this board.

You cannot see attachments on this board.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70