• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

johnny984

Pokušaj broj 3, jedino što sam zaboravio da rotiram planetu pre nego što sam je uploadovao, ali nećete zameriti  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

gile.ms

1 i 2 su sjajni, ali trojka razbija!
Bravo!!!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Hvala gile. Probaću i taj tranzit malo bolje da obradim, znam da može bolje ali mi zadaje probleme  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

odlicno dzoni, kako uspevas da ti se vide sateliti, kada je jupiter mnogo svetao
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

Muke mučim sa tim što je svetao  :). U suštini, koristim barlow, 6mm okular i zum da bi se što više smanjio jupiterov sjaj. Takođe kada snimam klip podesim ev na -2. Nemam tu druga podešavanja. Doduše sve ovo da bi se videli detalji na jupiteru, sateliti se vide u svakom slučaju, još više ako ne koristim sve ovo, ali onda je jupiter beli krug  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

December 16, 2013, 11:16:35 pm #96 Last Edit: December 16, 2013, 11:25:36 pm by zozo83
Da naravno ako je beo jupiter odlicno se vide sateliti :), moze jos jedno pitanjce kada snimas, pustis da ti prodje kroz vidno polje pa ga vratis ili imas neko pracenje, kako ako vracas posle obradis taj snimak, posto ja imam jedan snimak i na prime ako uzmem neki frejm iz sredine prilikom obrade u Registru on mi ostavi tragove mrdanja jupitera, a ako uzmem prvu sliku onda odradi kako treba. Treba li ja taj film sto sam snimio da ga iseckam tj. da isecem gdeo gde jupiter ide od kraja do kraja vidnog polja pa da njega obradi. Mislim da nije nije konfuzno pitanje

evo ovako



Ovo je drugi jupiter, sniman iz istog filma ali sam tada obelezio prvu sliku na filmi, ja sam zadovoljan oko 500 frame izabrano od 3500, malo posle obradjen u PS snimano sa Canon 100d, slika je odradjena pre ovog loseg vremena

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Dooobri Jupiteri!!!

Ja sam isto često imao taj problem da mi registax tako "nažvrlja" planetu po celoj slici...
1. slobodno pusti da ti planeta bude malo svetlija dok snimaš (mada mislim da si imao ok podešavanja - daj jedan frejm da vidimo)
2. koristi opciju "align by centre of gravity"  (Lum. threshold je ja mislim default 30 - staviš na 20 ako je planeta tamnija, na 40 ako je svetlija... probaš pa šta bude)
3. nemam pojma - odavno mi se to nije desilo, a sad ne mogu da se setim da li sam sa ova dva koraka to rešavao ili drugačije  ???
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Super ti je to ispalo. I hvala gile.

Praćenje nemam naravno   :'(

Inače, ne stavljam ceo film u Registax-u, već ga u ACDSee 6.0 rastavim na frejmove pa onda ubacujem u Reg. U ACDSee imaš dole slajdere, jedan pokazuje dokle je stigao flm, a druga 2 (skroz levo i desno) služe da izabereš samo odrađenu sekciju filma. Tako da njih koristim da izaberem deo kada jupiter klizi po vidnom polju, pa onda extract frames, pa onda selektujem sledeći deo filma (koji pokazuje deo nakon što sam podgurnuo teleskop i jupiter ponovo klizi sa jednog kraja na drugi), pa extract frames itd., sve dok ima delova na kojima jup klizi  :).

Pa onda stakiraš, gile ti je dao smernice, imaš i njegov tutorijal na forumu, a imaš i klipove na youtube. Pa vidi šta ti odgovara, ja sam napravio neku kombinaciju koja funkcioniše u mom slučaju (i dalje se dešava da reg poludi, ali ne tako često). I na kraju, najvažnije je u wavelets-ima da dobiješ što oštriju sliku. Potraži i tu neki tutorijal na youtube. Evo dokle sam ja stigao nakon gledanja nekih i dosta eksperimentisanja, nikada mi ne bi palo na pamet da pogasim sve i otavim jedan, ali eto, ta kobinacija bar za mene radi ok:

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac


zozo83

hvala gile hvala dzoni, pacicemo se na posao
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

allexxandar

January 13, 2014, 09:17:10 pm #101 Last Edit: January 13, 2014, 10:15:10 pm by allexxandar
Ima li neko ideju, sta da radim s kamerom? (Osim da je bacim)
Kad pocinje snimanje, na trenutak se vidi lepo, a onda sija!

https://imageshack.com/i/07zjw7j
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

johnny984

Koja kamera je u pitanju, odnosno šta imaš od podešavanja (pošto mi model i neće puno značiti  :) ). U suštini treba ti što manji ISO i kratka ekspozicija. Ako imaš da biraš način merenja svetlosti, onda i to treba podesiti (u mom slučaju tu opciju imam za fotke, ali ne i za klipove). Ostalo.... dodaj barlow, koristi okular sa što kraćom žižnom daljinom (ako slikaš preko okulara a ne u primarnom fokusu).

To je inače muka koja i mene najviše muči, ali eto to su neki načini koji mogu da ublaže pregorevanje jupitera. Nisam probao, ali verujem da bi i neki filter bio od koristi, makar i onaj najobičniji za mesec, koji propušta samo određeni deo svetlosti. Ali to bolje neka kaže neko ko je probao, meni se samo tako čini  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

allexxandar

Web kamera, u dijagonalnom ogledalu, probao sam i filter za mesec nije islo.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

johnny984

Probao sam i ja sa web kamerom pre neki dan, i rezultati su bili isti. Mada nisam imao dovoljno vremena da eksperimentišem sa podešavanjima, ako imaš neke mogućnosti, probaj da skratiš ekspoziciju, smanjiš osvetljenost itd.

Čitao sam negde da je kod aparata fora da se lampicom malo osvetli teleskop prilikom fokusiranja, kada meri svetlost, pa da se onda kada se klip pusti svetlo ugasi i tako se prevari automatika koja nas inače i muči. Sa web kamerom nisam probao, sa aparatom jesam i ima malo razlike, mada meni lično nije rešilo problem.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein