• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Fenomenalno, imajući u vidu koliko je nisko. Ali dobro, na proleće se ekliptika na jugu penje dosta visoko tako da će šou tek da bude  ;)

VaskoGM

Hvala vam ljudi.

Nisko je majku mu... i kasno dolazi, sve to stoji ali sacekati ga u 2-3 ujutru da stigne na meridijan poslednjih par dana je bilo vise nego isplativo.
Juce u 3 ujutru je takav seeing bio da ja nisam mogao da verujem! Smrzao sam se gledajuci ga ali nisam ni shvatao koliko mi je hladno dok se konacno nisam odlepio sa bina.

Spadej, kamo lepe srece da da sam podlozio furunu, ali nisam predvideo odzak  ;D

Nema veze, sa Jupiterom nam polako i dolazi sve toplije i prijatnije vreme. Jos malo da se strpimo samo  ::)  :P
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Quote from: VaskoGM on February 17, 2017, 11:39:35 pm
Spadej, kamo lepe srece da da sam podlozio furunu, ali nisam predvideo odzak  ;D


taman posla...turbulencije :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

VaskoGM

Quote from: Maki on February 18, 2017, 12:48:26 pm
Quote from: VaskoGM on February 17, 2017, 11:39:35 pm
Spadej, kamo lepe srece da da sam podlozio furunu, ali nisam predvideo odzak  ;D


taman posla...turbulencije :)

Hehe... da, da.
Sinoc pre naoblacenja sam nesto popravljao kolimaciju i dok sam testirao zvezdu u zenitu na ~300x samo sam na trenutak pruzio saku ispred objektiva
da senkom utvrdim koji sraf treba podestiti. Momentalno je doslo do termalnih turbulencija tokom 5-6 sekundi od toplote sake...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

StevanS

Odlična fotka GM.
Čista uživanjcija gledati.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

vlaiv

Odlican Jupiter Vasko!

Prosto ti zavidim, ja nisam stigao ni da bacim pogled a kamoli da fotkam.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Hvala StevanS, Hvala Vlaiv,

Ma nece on nigde, stici ce se, i ja sam bas krenuo rano da ga uhodim. Taman je sad sve toplije jos da opet samo sacekamo da se razvedri  >:(

Dobro je da sam ranije krenuo u testiranje jer mi svratio Astrogodra i malo smo bacili oko na kolimaciju i ispostavilo se da mi nije bila bas dobra. Posto je seeing te veceri obecavao da ce biti odlican, bacio sam se na na kolimiranje da bih bio spreman. Medjutim muke zive sam imao i nikako mi se nije dao iskolimirati kako treba. Zavrsio sam bio sa katastrofalnom kolimacijom a seeing bas tad bio iznad svakog proseka... Sreca pa vizuelno nisam mogao da vidim nikakvu aberaciju pa sam ga gledao kao retko kada toliko mirnog. Ipak sam hteo i da pokusam da snimim i tada sam video prave efekte lose kolimacije. Iako sam video masu detalja i tokom snimanja, ocigledno je bilo da se dupliraju, kako bih to rekao... zanose i rasipaju u jednu stranu.

Nisam hteo odustati i ipak sam pristupio obradi i uz malo jacu dekonvoluciju (motion blur) uspeo sam da svaki kanal doteram da izgleda dosta bolje.
Na kraju sam dobio ovo:



Moram da kazem da je verovatno u top 3 snimka koje sam do sad uradio uprkos losem stanju kolimacije.

Naravno odmah sutradan sam se u potpunosti posvetio da dovedem kolimaciju u optimum i hvala nebesima da sam uspeo inace bih se pojeo ziv.

Novo stanje jos uvek nisam stigao da isprobam na Jupiteru ali jesam na malenoj Eskimo planetarnoj nebuli i rezultati su kako treba.
Vrlo sam zadovoljan i sad sam spreman za Jupija  :)

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

WOW!  :o
Jupiter je standardno dobar ali Eskimo... Bravo! Prosto čovek da ne poveruje koliko detalja. Kojom kamerom, koliko... daj neki podatak?

VaskoGM

Trebao sam u NGC al aj sad...
Yagodinac, Eskimo sam snimio sa Canonom 450D. 40 ekspozicija po 2 minuta. Neobicno je svetla celom povrsinom. Kad sam shvatio da je i 2 minuta previse za eksponiranje na cak f/15 zapanjio sam se. A obrada je takodje bila laka jer nije zahtevala mnogo razvlacenja histograma. Maltene kao da sam planetu snimao a ne DSO...

Na linku je cela fotka:
https://flic.kr/p/Sj97Ls
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

StevanS

Odličan Jupiter. 
Siguran sam da ceš na kraju usavršiti. Ako imaš dobro nebo, podešen "Lovac Planeta" biće još oštriji, kontrastniji.
Pitanje za fotku Jupitera:
Šta sve imaš na Maksu pre Canona u redu iza fokusera. Korektore, Barlove itd...
Ja sam danas ceo dan uživao sa Hyperionom I priključkom za Nikona, jedino tako uspevam da ufokusiram DSLR, stari problem sa kratkim fokusom. 13 je strasan I multipraktik ocular, sa 24 su malo uk..li motku jer nema pred leću pa ima samo jednu dužinu.
Pre toga sam prao sekundar na Maksu spolja I iznutra.
Posumnjao sam da je prljavo skundarno ogledalo, jer trubica direktno vodi do njega pa kad nema okulara u fokuseru direktno je izloženo prašini, I naravno, imao sam pravo.
Na sreću to I nije neki veliki I pipav posao.
Još jedno pitanje za sve.
Kako da nađem komsije, siguran sam da Ima entuzijasta I na Novom Beogradu.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

VaskoGM

Samo kada radim DSO sa njim, onda koristim Canon 450D
Tada nemam nikakve dodate elemente izmedju objektiva i senzora.

Za planetarno snimanje mi sluzi ASI120MM-S (monohromatska kamerica)
Tada najcesce koristim barlow (1,6 - 2,5X) na koji montiram tocak sa filterima pa tek onda senzor dolazi.

Quote from: StevanS on February 25, 2017, 08:08:45 pm
Pre toga sam prao sekundar na Maksu spolja I iznutra.
Posumnjao sam da je prljavo skundarno ogledalo, jer trubica direktno vodi do njega pa kad nema okulara u fokuseru direktno je izloženo prašini, I naravno, imao sam pravo.
Na sreću to I nije neki veliki I pipav posao.

Mislim da te nisam dobro razumeo... tesko da sekundarno moze biti izlozeno prasini. Da li si ustvari mislio na dijagonalno ogledalo?

Cisto da kazem i u vezi dijagonalnog - kada zelis da koristis aparat i da snimas, ukloni ga.
Po svoj prilici tvoj teleskop je vise optimiziran za fotografisanje nego za vizualu, pa kad imas probleme da dodjes do fokusa sa okularom, onda sigurno ne bi trebalo i kada fotografises jer je dijagonalno samo vizuelno pomagalo za lakse posmatranje i nema nikakvu svrhu za fotografisanje osim sto ce udaljiti zenzor od fokusa pa ga moze biti nemoguce "dohvatiti" sto je koliko bih rekao problem koji imas.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

StevanS

VaskoGM,
Mislio sam baš na sekundar, (mislim da se tako zove) to je prednja leća koja drži maleno ogledalce na Maksutovu. Verovatno je prašina ušla kroz zadnji ootvor, kod fokusera, jer je ogledalce baš bilo prljavo. Skida se lako sa predlnje strane, dva para po 6 zavrtnja.
Za dijagonalno sam razumeo.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

VaskoGM

(off topic)

Povremeno ocistiti optikcke elenente nije na odmet, mada je generalno pravilo ne preterivati zbog relativno osetljivog, antireflektivnog sloja kojim su sve opticke povrsine oblozene. Ako dodje do ostecenja, opticke performanse mogu drasticno biti narusene. (Podsetnik na ovo nije na odmet)

Inace, veliko prednje staklo na Maksutov i Šmit teleskopima nije klasicno socivo niti sluzi kao objektiv. Zove se "korektor" i namena mu je da ispravi opticke greske pre nego sto svetlost stigne na primarno ogledalo-objektiv. Moram ti reci da to sto si skidao ceo korektor sa tubusa nije najpametnija stvar koju si mogao uraditi... Toliko je precizno postavljeno da i u slucaju skidanja, vazno je vratiti ga nazad tacno na iste zavrtnje. Znaci svaki zavrtanj mora nazad u iste rupe u koje je bio zasrafljen.

Inace prasina na ogledalu, korektoru itd. je bezazlena i retko kada moze biti remeteci faktor. Neka granica pre koje ne treba razmisljati o ciscenju je ako je oko 5% povrsine objektiva blokirano prasinom i durgom prljavstinom . Znam, tesko za proceniti ali opet je kakav-takav vodic za to kako gledati na prasinu koja daleko gore izgleda za oko nego sto zapravo jeste za optiku.

Nemoj da pomislis da ti ja nesto sada pametujem...  cisto par saveta iz iskustva jer kada si pocetnik lako je prevideti neke bitne aspekte teleskopa koje nikako ne bi trebalo.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Tako je, prašina na leći (sočivu) objektiva nije problematična jer se ista ne nalazi u fokusu. Više je nevolja ako se tamo nađe masnoća jer ona disperzira svjetlost i zamućuje sliku. Razlog za čišćenje je samo kada je se nakupi dovoljno da počne ometati promatranje. Objektiv katadioptera nikada ne treba rastavljati osim kada je problematični sloj prašine iznutra, a to je jako rijetko i nastaje tijekom korištenja od nekoliko desetljeća tako reći.

Izvana se opere mlazom mlake vode, zatim se pamučnom krpicom ili vatom, umočenom u vodi s nekoliko kapi deterdženta čisto lagano pređe, ne u kružnim pokretima nego od centra prema rubu, kako bi se odstranile sitne čestice prašine koje nisu sišle u prvom pranju i na kraju se ispere destiliranom mlakom vodom i ostavi da se osuši.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Kad smo vec skrenuli sa teme, da pitam i ja nesto. Kako ukloniti gljivice iz APO refraktora?