• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Brže od Svetlosti........

Started by Kizza, September 23, 2011, 06:38:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Zanimljiva vest stiže iz CERN a : http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2011&mm=09&dd=22&nav_id=543940
Nadam se da je prevod dobar i da je vest tačna jer intezivno radim na konstruisanju vremeplova čiju okosnicu čini činjenica da ništa ne može biti brže od svetlosti pa molim naučnike da što pre potvrde otkriće  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

 Ej, aj me zovi kada ti proradi taj vremeplov, imam neka posla što ih nisma završio juča a danas je već kasno!

;D


morea

Ma vest je tacna, pitanje je samo dal je doslo do greske u merenju, ili nesto slicno

Evo zanimljivog intervijua

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15034852

ranca

Auuu ovaj ladno rece da po Ajnstajnovoj teoriji relativnosti nista ne moze da se krece brze od brzine svetlosti...
Otkrice jeste veliko ali nikako ne obara STR cak je nasuprot potvrdjuje

Andromeda

Vest je obljavljena i na RTS-u http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/Zanimljivosti/960598/Poljuljana+i+Ajn%C5%A1tajnova+teorija+relativiteta%3F.html

power of reason

sad ,ova vest jeste zanimljiva,ali ona moja o gravitaciji je zanimljivija   ;D  .Sad ja znam, da ovi iskusni zanlci nece odmah nista da kazu o ovoj vesti jer ih ne zanima senzacjonalizam,ali realno mogli bi bar da se malo osvrnu na ovakve zvanicne vesti bar nekim objasnjenjem da bi ovaj forum imao smisla;ili nikad nista nece da se potvrdi ili je to samo neko nagadjanje,ili je previse daleko od realnosti da bi imalo smisla o tome raspravljati  :P


ili idalje cekamo bozona;cekajuci bozona  ???  ;D  ;D

danicic_predrag

sve se svodi na ovo svako otkrice lagano primiti k svesti i hladne glave ga razmotiriti...

kada su otkrili pluton prvo su rekli " otklrili smo plnateu " onda su pustili da se prica 7-10 dana o tome pa tek onda objavili parametre i sve ostalo kako pustili da se laz ponovi dovoljno puta da postane istina ....

pocueni takvim primerom ljudi i cekaju da ne vide sta se desava ( ja cutim jel nemam sta pametno da kazem sem ovoga sto sam vec i reko )

A iskreno sumljam da ovde imamo eksperte iz bas te navedene oblasti ( ne zelim nikoga da vredjam ) treba sacekati pa cemo saznati istinu samo stripljivo i nadajmo se da jeste istina ( ja se barem nadam )..

Kizza

Nadam se da će nas "mmilan" izvestiti detaljnije jer on,nadam se,prati dešavanja u CERNU  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: power of reason on September 23, 2011, 09:19:56 pm
sad ,ova vest jeste zanimljiva,ali ona moja o gravitaciji je zanimljivija   ;D  .Sad ja znam, da ovi iskusni zanlci nece odmah nista da kazu o ovoj vesti jer ih ne zanima senzacjonalizam,ali realno mogli bi bar da se malo osvrnu na ovakve zvanicne vesti bar nekim objasnjenjem da bi ovaj forum imao smisla;ili nikad nista nece da se potvrdi ili je to samo neko nagadjanje,ili je previse daleko od realnosti da bi imalo smisla o tome raspravljati  :P


ili idalje cekamo bozona;cekajuci bozona  ???  ;D  ;D


Ovo nije forum koji je organizovan od strane Cerna direktno već od strane Astronomskog magazina. Prema tome, ostaje da se sve ovo još jednom potvrdi i da zajednički pratimo eventualne reprekusije na dosadašnje izvedene zakone.

Do tada budimo svi zajedno strpljivi. Ovo o bozonu ne vredi da se komentariše jer je nejasno napisano.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: danicic_predrag on September 23, 2011, 09:40:08 pm
...
kada su otkrili pluton prvo su rekli " otklrili smo plnateu " onda su pustili da se prica 7-10 dana o tome pa tek onda objavili parametre i sve ostalo kako pustili da se laz ponovi dovoljno puta da postane istina ....
...


Ovo je takodje nejasno napisano što je u citatu na koji se referenciram. Koji su ljudi otkrili Pluton pa su nameštali parametre i onda objavili laž? Totalno mi je nepoznato ali pre toga i vrlo nejasno ko što rekoh? Molio bih da se tačno navede na šta se misli kao i izvor odakle je podatak preuzet.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

SrdjanP

MMilanov tekst je svakako za preporuku. Nadam se da ce novinari Blica i RTS-a do 2020. godine dostici taj nivo.

r2d2

September 24, 2011, 07:12:41 am #12 Last Edit: September 24, 2011, 07:54:23 am by r2d2
Mali podsetnik o neutrinu

"Postoje tri vrste neutrina. Od njih se ne gradi materija, ali su bitni za izvesne reakcije.

Pobedjuju na takmicenjima minimalista: imaju naelektrisanje nula, precnik nula, a i masu, najverovatnije, nula.

Neutrino je samo jedna cinjenica i nista vise, a i to jedva....

...U poslednje vreme preduzimaju se veliki napori da se otkrije (ako uopste postoji) masa neutrina. Mi zasad znamo samo to da bi neutrini mogli da imaju neku malu, malecku masu... ili nultu, nikakvu masu. Ali nula je tako poseban broj, da bi cak i stvarno vrlo sicusna masa, recimo milioniti deo elektronove, imala ogroman teorijski znacaj. Kao deo standardnog modela, neutrini sa tom svojom masom ili odsustvom mase jesu jedno krupno otvoreno pitanje."

Napisao je pocetkom devedesetih proslog veka Lederman Leon (dobitnik nobelove nagrade za fiziku) u knjizi "Bozja cestica"

------------------------------------------------
Potpuno je moguce da se ono sto ja Ajnstajn otkrio 1905 malo dopuni za specijalne slucajeve specijalnih cestica... ...ali nije iskljuceno da cemo morati malo i da tumbamo neke formule koji koriste konstantu c. Mozda to nije nista znacajno (konstanta je uvek konstanta bez obzira na vrednost), ali pustimo da strucnjaci daju svoje misljenje kada se stvar slegne.

Ko je nestrpljiv neka prvo proba da zamisli u svojoj glavi cesticu neutrina sa sve nulama koje je opisuju.  ;)

S druge strane vidim da se ovde neki raduju potencijalnim greskama naucnika (ili otvorenim pitanjima) ali iz pobuda koje nemaju mnogo veze sa naukom...



danicic_predrag

September 24, 2011, 05:46:55 pm #13 Last Edit: September 24, 2011, 06:44:28 pm by Sekula
Quote from: Sekula on September 23, 2011, 11:28:44 pm
Quote from: danicic_predrag on September 23, 2011, 09:40:08 pm
...
kada su otkrili pluton prvo su rekli " otklrili smo plnateu " onda su pustili da se prica 7-10 dana o tome pa tek onda objavili parametre i sve ostalo kako pustili da se laz ponovi dovoljno puta da postane istina ....
...


Ovo je takodje nejasno napisano što je u citatu na koji se referenciram. Koji su ljudi otkrili Pluton pa su nameštali parametre i onda objavili laž? Totalno mi je nepoznato ali pre toga i vrlo nejasno ko što rekoh? Molio bih da se tačno navede na šta se misli kao i izvor odakle je podatak preuzet.



Ajde idemo redom.

-Otkrili su deformacije u neptunovoj putanji i na osonvu toga su predpostavili da se iza neptuna nalazi neka dzinovska planeta koja je uzrok tih defirmacija

- Krenulo se u lov na devetu planetu i dugo ce cekalo da ju pronadju, nakon sto su ju je tim astronoma koji je radio na tome ( ne znam kako se zvao covek kome je pripisano otkrice zaboravio sam jel ne pamtim licna imena nikad ), zaista pronasao shvatili su da je mnogo manja i da nikako nije mogla biti uzrok deformacijama u neptunovoj putanji oko sunca, da ima orbitu koja nije toliko slican ostalim orbitama 9 planeta bla bla bla ....

- Oni su se odlucili da prvo objave otkrice ali pritom nisu objavili gde su ju tacno na nebu otkrili te tako otkrice nije moglo biti potvrdjeno od strane drugih astronoma...

-Mediji su masovno pisali o tome, te je ne naucna javnost prihvatila "novu planetu"...

Nakon 7 dana tim koji je naparvio otkrice odlucuje da objavi i ostale detalje i da ih podeli sa ostalim astoromima ali tada vec nisi mogao da preokrenes pricu,zato sto je stvar je vec bila gotova svi su smatrali da to jeste planeta ( stanovnistvo, obicni ljudi, politicari... ) i svu su vec usvojili informaciju kao takvu

Tekst koji sma prepricao je iz AM izasao u periodu kada su se vodile rasprave o tome da li pluton jeste ili nije planeta i kada je pokrenut postukap koji je zavrsio njegovim prelaskom u "planetoloide", nda mi se da kopam po starim AM-ovima u kuci da bi ti napisao tacan broj u kojem je on napisan ...

Zbog toga da se ne ponovi slicni scenario sva velika otkrica defintivno ne trebamo " gurati " i ne trebamo ih prihvatiti pre nego sto ih prihvate oni koji  i tome znaju mnogo vise nego mi ( pogotovo ja )  ...

( ja bi svakako voleo da se otkrice pokaze tacno .. )

Sekula

Quote from: danicic_predrag on September 24, 2011, 05:46:55 pm
Quote from: Sekula on September 23, 2011, 11:28:44 pm
Quote from: danicic_predrag on September 23, 2011, 09:40:08 pm
...
kada su otkrili pluton prvo su rekli " otklrili smo plnateu " onda su pustili da se prica 7-10 dana o tome pa tek onda objavili parametre i sve ostalo kako pustili da se laz ponovi dovoljno puta da postane istina ....
...


Ovo je takodje nejasno napisano što je u citatu na koji se referenciram. Koji su ljudi otkrili Pluton pa su nameštali parametre i onda objavili laž? Totalno mi je nepoznato ali pre toga i vrlo nejasno ko što rekoh? Molio bih da se tačno navede na šta se misli kao i izvor odakle je podatak preuzet.



Ajde idemo redom.

-Otkrili su deformacije u neptunovoj putanji i na osonvu toga su predpostavili da se iza neptuna nalazi neka dzinovska planeta koja je uzrok tih defirmacija

...


Ja opet nisam našao nigde konstataciju da je ovde bilo kakvo skrivanje istine po sredi već je očigledno bila reč o mukotrpnom traganju za jednom planetom koji je trajao više decenija tj više od pola veka. Tako isto nisam našao podatak da je neko nešto skrivao od sedam i više dana ili je dolazilo do bilo kakve vrste obmanjivanja.

Referentan članak za to je ovaj iz AM-a:

http://static.astronomija.co.rs/suncsist/planete/Pluton/otkrice.htm
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |