• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Brže od Svetlosti........

Started by Kizza, September 23, 2011, 06:38:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kulevb

U redu sekula a  zasto sada njemu ne kazes kao meni.

A odakle tebi ovo? Da nisi možda došao u posed tajnog Teslinog sanduka koji je FBI zaplenio po njegovoj smrti? Kakva je ovo budalaština na ovakvom forumu?!

Za ovako nešto ovaj sajt uopšte nije referentan. Dajte nam još dokaza da potkrepite ovu tvrdnju. Da li ovako nešto treba objaviti na forumu u ovako ozbiljnoj temi? Ko hoće da se šegači sa Teslom i sa nama koji ovo čitamo, nije mu baš najbolji potez.


Smatram da si posle mog posta preterao i ocekujem da mi se izvinis!

HAUG.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Ljubo

sale11472 :
QuoteMolim citat.


http://forum.astronomija.co.rs/astronomija/prava-priroda-sirenja-svemira/360/

Kada se otvori gornja stranica i procita nekoliko postova, dovoljno je i laiku da zakljuci šta je tu neko iznio od mišljenja na temu fizika je u osnovi eksperimentalna ili teorijska nauka.

Prije nego je ovaj nalaz o kretanju neutrina brze od svjetlosti i objavljen, eksperiment je ponovljen, i tek nakon šest mjeseci objavljen. Dakle, francuski  i italijanski fizicari vec 6 mjeseci znaju za nešto što neko ne može ovdje prihvatiti. Mada, slazem se da se to još treba provjeriti nekim drugim eksperimentom, u drukcijim uslovima - tek onda cemo imati stvarnu potvrdu ko je u pravu. Ali, opet na osnovu eksperimenta, a ne teorije ....(!!)  ;)

aleksandar

Quote from: aleksandar on September 24, 2011, 11:32:26 pm
Brzina svetlosti = 299.792.458 km/s (u vakumu)
Da li je neko nasao koliko u stvari tih 60ns iznosi km/s (kroz planetu !!! ma kako inertni neutrini bili) ? tj. koliko je neutrino procentualno brzi od fotona ?


Pa ako bi neko mogao ...

Sekula

Quote from: kulevb on September 27, 2011, 04:35:57 pm
U redu sekula a  zasto sada njemu ne kazes kao meni.

A odakle tebi ovo? Da nisi možda došao u posed tajnog Teslinog sanduka koji je FBI zaplenio po njegovoj smrti? Kakva je ovo budalaština na ovakvom forumu?!

Za ovako nešto ovaj sajt uopšte nije referentan. Dajte nam još dokaza da potkrepite ovu tvrdnju. Da li ovako nešto treba objaviti na forumu u ovako ozbiljnoj temi? Ko hoće da se šegači sa Teslom i sa nama koji ovo čitamo, nije mu baš najbolji potez.


Smatram da si posle mog posta preterao i ocekujem da mi se izvinis!

HAUG.


Ne vidim šta se ti sada ljutiš na mene što ti ja kažem da ovo što pričaš (kao još neki) je totalno nesuvislo oko neutrina?
Cela vest je potekla oko toga da je jedna istraživačka grupa nešto detektovala. I da traži potvrdu svojih rezultata. Ti isti ljudi nisu niša drugo javno objavili. Onda su uskočili novinari i laici koji ili obaraju Ajnštajna, ili navijaju ili kao naša autohotna balkanska grupa koja u svemu kao začin C vidi i dodaje Teslu: Tesla i Ajnštajnova teorija, Tesla i Marsovci, Tesla i tajna oružja, Tesla i ekonomski oporavak, Tesla i brodogradnja, Tesla i itd itd itd.

Ako hoćeš da shvatiš kakav je domet ovoga što vi ovde tvrdite, navodite i na kraju se brecate i vredjate pa još tražite da se izvinjavam(o) ja ili bilo ko drugi ko vam postepeno i dozirano replicira, a sve to u cilju da bi ovaj forum mogao da se oslobodi kvazinauke, falsifikata i podmetanja, elem, onda pročitajte ovaj jako dobar članak Milana Miloševića:

http://www.svetnauke.org/neutroni-neutrini-zar-je-vazno-kako-se-pise

NShappy ni na jedan način nije povredio pravila foruma, a to šte j nekome brknuo u oko time što je pomenuo nešto je izneo kao svoj lilčni stavi i pretpostavku, dakle, nismo mi dužni da vam ukidamo tu vrstu nelagode ukoliko je sve po pravilima. Da li ovde treba da štitimo lik i delo nekoga kao druga Tita u neka ranija vremena? Mi se ovde nikome ne klanjamo, ne prinosimo žrtve i ne tetoviramo po sebi bilo čija imena, ma koliko zvučna bila.

AM je naučno popularni forum, poštuju se pravila koja su nametnuta. Ovde možemo da postavljamo pitanja kao i svi ostali, da se trudimo da odgovorimo na njih ali samo ako smo sigurno da znamo odgovor koji je validan i pre svega istinit. Nisu dobrodošli oni koji su ubedjeni da znaju a u stvari su totalne neznalice i time se penju drugima na glavu ostalima jer na taj način osporavaju sve napore koje drugi čine da daju kvantum znanja više. Nemamo taj luksuz ovde da druge puštamo da ispadaju smešni sa svojim tvrdnjama koje ni mali Perica ne bi naveo. Takve stvari moraju da budu filtrirane, a takvo ponašanje modifikovano na bolje a ako to nije moguće, onda i sprečavano. Jer se time narušava kredibilitet ovog foruma.

Na ovoj temi se otišlo mnogo u jednom pogrešnom pravcu. Tema nije Tesla i nije teorija zavere, tema je neutrino i nešto što eksperimentano tek treba da bude potvrdjeno. Svaka dalja polemika koja je van ove teme je u suštini čist trol pa bio nenameran ili još gore, možda i nameran.

I molim da se način pozdravljana uskladi sa kulturnim ponašanjem. Nije po pravilu foruma ni to (eh ta pravila, pravila...).
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kulevb

Nisam ni rekao da je povredio pravila foruma. Protiv coveka nemam nista cak ga i veoma postujem iz licnih razloga. Nicim me nije  uvredio svojim misljenjem. Nisam ja Nikola Tesla pa da se nadjem uvredjenim.  Ja tvrdim da ni ja nisam nicim povredio pravila foruma ili mozda jesam a nisam toga svestan. Kako to on nije povredio a ja jesam? Cime sam to uradio da mi se nebi ponovilo? Zar sam zasluzio onoliku buru kritika i pridika zbog postavljanja tudjeg teksta o OVOJ temi na koji cak nisam ni dao nikakav komentar? Da li sam tekst trebao da stavim na neku drugu temu? Ili da procitam 10 knjiga koje govore o trenutnoj temi da bih STEKAO PRAVO da postavim neki tekst o njoj.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Sekula

September 27, 2011, 08:15:56 pm #65 Last Edit: September 27, 2011, 08:33:08 pm by Sekula
Quote from: kulevb on September 27, 2011, 07:48:39 pm
Nisam ni rekao da je povredio pravila foruma. Protiv coveka nemam nista cak ga i veoma postujem iz licnih razloga. Nicim me nije  uvredio svojim misljenjem. Nisam ja Nikola Tesla pa da se nadjem uvredjenim.  Ja tvrdim da ni ja nisam nicim povredio pravila foruma ili mozda jesam a nisam toga svestan. Kako to on nije povredio a ja jesam? Cime sam to uradio da mi se nebi ponovilo? Zar sam zasluzio onoliku buru kritika i pridika zbog postavljanja tudjeg teksta o OVOJ temi na koji cak nisam ni dao nikakav komentar? Da li sam tekst trebao da stavim na neku drugu temu? Ili da procitam 10 knjiga koje govore o trenutnoj temi da bih STEKAO PRAVO da postavim neki tekst o njoj.


I ranije smo rekli da bilo kakvo navodjenje bilo čega mora da bude referentno a i isto tako mora da ima kritički osvrt. Naravno, svako ima pravo da o neutrinu postira temu ali ne znam koliko si primetio kao i neki drugi da su za ovakve i slične stvari potrebne jasne ograde i sva moguća opreznost. A tako neoprezno mešati Teslu bez ikakve kritičke misli o tome i uz sve mere opreza ni malo ne doprinosi nekom zdravom i valjanom vodjenju diskusija ovde. Ako ne znaš toliko o tome a nećeš da pročitaš tih deset knjiga onda budi vrlo ograničen u svom nastupu.

Još jednom mora da se podvuče da je grupa naučnika tražila potvrdu i vrlo pažljivo to uradila. A onda su ovde krenuli na ovom forumu napisi da je Tesla maltene prorok. To se tako ne radi, uz svo poštovanje sviju ovde. I onda je cela priča krenula da se troluje sa tim.

Problem je što se nikako ne shvata da je to loše i da to nije dobar vid ponašanja ovde.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kulevb

September 27, 2011, 08:32:59 pm #66 Last Edit: September 27, 2011, 08:39:15 pm by kulevb
Po meni jedini problem ovde si ti.
Ako si vec zeleo da temu vratis na pravi put, trebao si to da uradis na drugi nacin, profesionalno i bez mnogo buke. Umesto toga ti si je sam dokrajcio. Posto ocigledno imas inferioran um, trebalo bi i ponasanje da ti bude takvo.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

power of reason

evo citata ,nisam ja smislio, ali pomislio sam da je validan izvor http://poincare.matf.bg.ac.rs/~olga/oaf/seminarski/M.Smole.pdf

"Pauli je tu česticu nazvao neutron i smatrao je da je ona bez mase."

"Italijanski fizičar Fermi nazvao je tu česticu neutrino, što na italijanskom znači mali neutron. Fermi je na Paulijevoj pretpostavci konstruisao novu teoriju fizike slabih sila koja je protumačila beta raspad, gde se neutron raspada u proton, elektron i antineutrino (n0 → p++e-+νe). Naime, energiju raspada koja je jednaka razlici početnog i krajnjeg stanja međusobno dele elektron i antineutrino. Raspodela nije uvek ravnomerna i zavisi od toga koliku je energiju odneo antineutrino."




Sekula

Quote from: kulevb on September 27, 2011, 08:32:59 pm
Posto ocigledno imas inferioran um, trebalo bi i ponasanje da ti bude takvo.


UPOZORENJE MODERATORA:

Zbog direktnog vredjanja člana foruma i samim tim kršenja pravila foruma, kulevb-u se izriče opomena pred banovanje.


| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Meni je važan ovaj citatat iz novinskog članaka: -Direktor Muzeja Nikole Tesle, Vladimir Jelenković, potvrdio nam je autentičnost ovog članka i objasnio da je njegov autor Džon O'Nil, jedan od poznatih biografa čuvenog naučnika.-zavlšen citat.
Da li je teško ovo proveriti ???
Očigledno da je teško biti fin ali da smo orni za svađu to stoji  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: Kizza on September 27, 2011, 10:29:24 pm
Meni je važan ovaj citatat iz novinskog članaka: -Direktor Muzeja Nikole Tesle, Vladimir Jelenković, potvrdio nam je autentičnost ovog članka i objasnio da je njegov autor Džon O'Nil, jedan od poznatih biografa čuvenog naučnika.-zavlšen citat.
Da li je teško ovo proveriti ???
Očigledno da je teško biti fin ali da smo orni za svađu to stoji  ;)


A šta da proverimo, da je Tesla pričao o neutronu a ne o neutrinu? Mada je to novinarima "isto".

Nema svadje, već samo crta do koje se vodi normlana diskusija. Kad se ta crta dozvoljenog predje onda na ovom forumu nema više šta da traži onaj ko je prelazi, a ne samo u ovoj temi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Ma kakvi neutrini,valjda je spominjao da postoje čestice koje su brže od svetlosti?To treba  proveriti.Ne verujem da ih je zvao sadašnjim nazivima već da je verovao da postoje.Šta je tu strašno?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: Kizza on September 27, 2011, 10:46:49 pm
Ma kakvi neutrini,valjda je spominjao da postoje čestice koje su brže od svetlosti?To treba  proveriti.Ne verujem da ih je zvao sadašnjim nazivima već da je verovao da postoje.Šta je tu strašno?


OK, da li je on pričao tome uopšte i da li je svetska nauka do sada imala njegov relevantan rad prezentovan u kojoj on činjenično i naučno dokazuje takvu vrstu pretpostavke nekakve čestice koja se kreće brže od svetlosti - nema tog rada. Kad tog rada nema onda kako da diskutujemo o tome da je Tesla to i dokazao?

Neutrini su pretpostavljeni tj postulirani od Wolfganga Paulija, imenovani kao takvi od Enrica Fermija a dokazani experimentalno 1956. godine. Gde je u celoj toj priči Nikola Tesla po ovom pitanju?

Ako neko želi da piše paralelnu istoriju nauke šioko mu polje...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

September 27, 2011, 11:16:35 pm #73 Last Edit: September 27, 2011, 11:25:53 pm by Predrag
Kao što sam već rekao mnogi su tvrdili i danas tvrde ono što se navodi da je Tesla rekao. To šta je on rekao nema nikakvog smisla bez bilo kakvog naučnog rada koji to dokazuje, kao naravno i reči drugih koji su tako nešto rekli. Jednostavno u to vreme je malo ljudi razumelo Ajnštajnove teorije.

Hoću samo da nešto napomenem.

I pored toga što je Tesla bio veliki genije on nikada nije bio naučnik, već pronalazač. Između pronalazača i naučnika postoji jasna crta.
Naučnici (Ajnštajn, Milankovć, Njutn...) celog života rade na nekoj bitnoj teoriji da bi dobili jedinstvene naučne zakone koje kasnije pronalazači koriste u razvijanju svojih ideja, patenata. Tesla je imao na stotine patenata, ali nikada nije radio ni na jednoj naučnoj teoriji i sl.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan