• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton, ima li smisla dati pare za ovo?

Started by tomato011, March 28, 2012, 02:35:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

A najgore sto nema gde to da se vidi u BGD... Da je NS, bilo bi jos i OK, ali zaista mi se ne ide u Suboticu... da ne pominjem koje je radno vreme radnje!

Ne znaju da daju to nekome ko ima foto radnju da prodaje... ili opremu za sport, planinarenje i sl... Da ne pominjem da su mogli Tehnomaniji da daju... Srecom, znam jednu "preduzimljivu radnju" na Konjarniku, koja ima opremu za planinarenje i uz to jos svasta za outdoor aktivne ljude, izmedju ostalog i durbine, pa cu sutra da im predlozim da probaju da naprave saradnju u obostranom interesu.

Hvala puno na komentarima i pozdrav!

kruska

quote tomato11  quote filteri i slikanje u gradu
posto sam skoro kompletirao osnovne filtere OIII,SII,Ha za hubble palette imam ovo da dodam

-trebace ti duge ekspozicije sto znaci guiding-300 eura(kamera+OAG ili guidescope)
-ulicne lampe se vide kroz filtere tako da ces morati ili raditi flat frame ili nabaviti (dew shield-jeftino je) ako kupis katadioptrik
- u photoshopu neces imati problema da spojis tri slike jer su objasnjenja na netu odavno
-opremu skupi ako mozes odmah, ali trebace dosta vremena i novca
🌠

tomato011

To sam sve manje vise skapirao... Jesi radio ti neku takvu fotku vec?
Sto se tice guide kamerice, zato mi se dopao Celestron, njihova kamerica je fenomenalna!

Danas sam pricao sa uvoznikom, ali se nismo bas nasli oko cene. Ja trazim znacajan popust za toliko para potrosenih.

Zato sam im poslao drugi zahtev, da mi sada daju ponudu za ovaj komplet:

http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?lng=de&m=2&kod=newt-200-set-nn&om=TELESKOPE

Inace, ista firma drzi Sky Watcher u celom regionu! Austrija je "centrala".
Ukratko, ne pada mi na pamet da platim skuplje cent nego sto je cena u Becu :)
Ako hoce, hoce, ako ne, snacicu se vec...

goksi

QuoteUkratko, ne pada mi na pamet da platim skuplje cent nego sto je cena u Becu

I ja isto tako mislim, koji procenat gore 10, max 20% je ok ali ovoliko vishe je stvarno mnogo. Razumem da i nashi moraju da zarade, da je promet mali ali na ovoliko skupu opremu svako ko ima priliku ce da ih zaobidje.
Evo primera za SW 80ED, cena u AU je 565, u HR 665 a kod nas 760 eura :o. Mislim da se u HR ne placa carina na optiku ali se placa PDV pa otud razlika u odnosu na komsije samo mi nije jasno zasto je tolika razlika u odnosu na AU. 
http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?lng=de&m=2&kod=rapo-080-set-bd&om=TELESKOPE
http://www.teleskopcentar.hr/teleskop/apokromati-ota/80600-ed-apo-skywatcher-black-diamond
http://www.teleskop.rs/teleskop/apohromati-samo-tubus/80600-ed-apo-skywatcher-black-diamond

Svako ko je i malo putovao zna da kad se izlazi iz EU vraca se PDV od 15-20% tako da je cena jos manja, tako da ovaj SW izlazi oko 430e. Tako sam ja laptop(Sony Vaio F11 16.3 100% Adobe RGB ;))  koji je ovde kostao 1800eura u AU platio 1400 i na izlasku mi josh vratili PDV tako da me je kraju ispao oko 1170 ;D.
Jeste problem rizika ali ko riskira profitira 8), uvek ima nacina da se nesto smuva, ovaj teleskop izgleda kao objektiv malo ga ispljas, umastis, karton bacis i na carini ako te slucajno provale pravis se lud, sta ko gde ???, nisi znao da se to prijavljuje, to je od foto aparata...., licna stvar, umetnik, fotograf amater  ;). Za montazu je malo problematicnije ali ja bih to resio jer znam stranog drzavljanina, dam njemu da ga unese i cao zdravo, ustedi se mnooogo.

BTW. ovo nije kurs kako varati nego kako se snaci jer su kod nas uslovi za zaradu a i za kupovinu nemoguci, ko stvarno moze da zaradi dobre pare taj je ili gangster ili genije.

tomato011

A sto bi uopste bilo skuplje? Prvo, hoces da ti kazem koliko to kosta u Kini? Ne bi verovano, ali oko 20-30posto od cene. U tom teleskopu postoje dva sociva i to je to!

Dalje, istina da imaju manji promet, ali takodje imaju i znatno manje troskove!

Austrijanac mora prodavca da plati barem 1200 eura, nas radi za 250, 350 maksimum. Da imaju prostor u centru BGD, pa da razumem.
Lokal u Subotici sa komunalijama kosta 150 eura, mozda 200. U Austriji barem 2000 a mozda i 4000 mesecno.

Da ne pricam o drugim stvarima, a to je da tamo ima konkurencije ko pleve, da oglasavanje kosta. Ovi su jedini u srbiji i ljudi jure njih da kupe nesto ozbiljno.

Najzad, svi su pljuvali cika Miska da je monopolista, a ovamo, Maksi je uvek bio prepun uz sumanute cene. Zasto? Nedostatak svesti!

Teleskopi su definitivno roba za inteligentne i obrazovane ljude, koji sem toga imaju i razvijenu svest! Zaista ne vidim razlog da platim nesto skoro 30% skuplje od  austrijanca, koji ima znatno vecu prosecnu platu. Kriza je ogromna, ne zaradjujem ni 40% kako sam nekada zaradjivao i jedino me stranci spasavaju da i daljem zivim relativno lepo, ali kako meni spustaju cenu, tako i ja sada svima spustam cenu, pa ko da, da. Ko nece, vala vize nam vise ne trebaju, PDV se povrati i puna kapa!

U svakom slucaju, mene odrati nece, pa neka vide sta ce i kako ce!

mravic

Verovatno ga onda nećeš ni kupiti od njih.
Lokal i komunalije da, to si u pravu, ali promet je toliko loš da ne mogu da kupe ceo kontejner od jednom a svaki uvoz sa carinama, PDV-om, transportom i špedicijom koštaaaaa.
A gde je plata, doprinosi, takse za isticanje firme, i ko zna šta još. Sve bi bilo ok kad bi prodali 10 komada dnevno.
Nemoj misliti da ih branim već samo gledam realno jer sam i sam privatnik.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

tomato011

Ja radim polu privatno (na crno) od svoje 16-te, od 19 radim uporedo i od 23 sam privatnik 101% "na belo".
Sad imam preko 35 godina :) Tako da jako dobro znam koliko kosta poslovanje. Taksa na isticanje firme za nas male je smesna, na godisnjem nivou, iako je nepotreban trosak, slazem se, a doprinosi su takodje smesni, jedino sto boli je sto nemas nista od njih, kad zaboli, moras kod privatnika kome placas a penziju naravno da nikada necemo imati.

Ali, evo racunice.

Isti komplet kao kod nas:

http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?m=2&kod=rapo-080-set-bd&lng=de

RUNDUM SORGLOS PAKET: 80/600 BlackDiamond ED-APO mit 1:10 Mikrofokus, 9x50 Sucher, 2" dielektr. Zenitspiegel (99% Reflexion) und 28mm APEX Okular in Alukoffer 
   -SkyWatcher Durchm.: 080 Brennweite: 0600 Montierung: package

565 ,-€

Cena bez PDF-a je 470 eura. Austrijanac ima veci promet ali i neuporedive troskove poslovanja u odnosu na nase i svoju prodajnu marzu, pa mu je cena bez PDV-a, na malo, 470 evrica. To znaci da nabavna cena za taj komplet nije preko 300 eura. Ako je i toliko.


Daljem, sam tubus u Austiji kosta bez PDV-a 325 eura. Pa vidite kolika je realna cena FCO China. Mozda 120$ za tubus i oko 230-250$ za gornji komplet!

Kako smo tu dosli do domace cene od 76.000 dinara, to samo oni znaju!

Da je alavo, jeste!

Ja sam uvozio nesto iz kine, spremam se za jedan novi, dodatni posao i moram priznati da su cene transporta solidne, ali takodje su i nabavne cene smesne u odnosu na maloprodajne cene!

Najzad, kazes da malo prodaju? Advertising je moj posao, a ja kazem da imaju jako los marketing, PR i prodaju (point of sale aktivnosti). Preko telefona u Subotici, prodavac neljubazan, zauzet, sajt neuredan i neprecizan.

Ja NIKADA u BGD nisam video teleskop tog nivoa. A ima toliko radnji u centru koje prodaju klikere i gde bi teleskop barem mogao da se izlozi, ako nista drugo. Kao ukras bi ga kupio neko ko ima pare, jel je interesantan detalj u nekom fancy stanu! Velik je Beograd, jos kad se ponudi opcija na odlozeno placanje a prodavcu se da komisiono. Bolje da stoji u radnji u BGD nego u nekom prasnjavom magacinu!

Ili ako nemaju para za lager, da odstampaju velike banere i to daju radnjama u BGD, sa slikama, neko bi se zainteresovao, eto ja mozda prvi. Da slucajno nisam na Tako Lako video teleskope koji nisu igracke, nikada ne bih ni znao za njih, da postoje uopste!

Iskreno, dosta mi je srpskih nabudzenih cena. A kad mene neko treba da plati, onda kuka! Kamo srece da ja (ili ti, ne znam cime se bavis) mozemo da imamo cene 30% vise od Austrijskih...

Ovde doktor, specijalista, profesor, naplacuje pregled 2-3000 dinara! A uvoznik, koji premesta kutije sa mesta A na mesto B, hoce da zaradi 200-300 eura po jednom proizvodu!

mravic

Heej ovo oko kineskih cena mi je jasno 100% ali možda nisi znao da oni ne uvoze iz Kine (koliko je meni poznato). Tako da se već neko izmedju ugradjuje.
Ja sam svojevremeno racunao da teleskop koji u Nemačkoj košta 350e u Kini nije više od 100e i manje, ali se ne može kupiti manje od 100 komada. Na 500 komada će ti Kinez uraditi i tvoju marku ako tražiš.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

tomato011

Radio sam sa kinezima i imam status proverenog kupca na jednom B2B hongkoskom portalu. Tako da mi odmah odgovaraju kad posaljem ponudu.
Takve skupe stvari daju i na manje, ne trebas bas 100 da kupis. Vec sa dvadesetak mozes da zavrsis posao i da ides na grupni transport preko nekog speditera... Stize malo duze ali su troskovi zanemarljivi u odnosu na zaradu!
Oni konkretno zaradjuju na masovnim proizvodima i mikroskopima. Teleskopi su koliko sam razumeo tek uzgredni. Ali svejedno, to sto nisu prva ruka, to mene ne bi preterano trebalo da zanima. Zaista nema logike da srbin ista placa kineski proizvod znatno vise od Austrijanca!
Ali kao sto sam vec rekao... na njima je da zacepe, da uzmu koliko im treba, a na meni je da kupim ili ne :)

goksi

Izgleda da je ista cena ista i u Sloveniji kao u Austriji, sto je dosta blize:
http://www.mojteleskop.si/_item/1626/Black_Diamond_80ED__80mm_apokomatski_refraktor_%28F=600mm%29_-_opticna_cev_s_kompletno_opremo.html

Tomato, ti bi mozda mogao da uvezes na firmu, moglo da bude za potrebe posla, da li si se raspitivao o tome?

tomato011

Mogu, naravno, kao osnovno sredstvo da pravdam to i PDV da "povratim", ali me smara sve to, plus bi me spedicija kostala jedno 50 evrica :)
Ovako je sladje, pdv mi vrate na carini i kosta me ~450 evrica! :)
I niko me ne pita.... jos imam kilo "ata" karneta, pa cim pocnem da im vadim papire, odmah me teraju u PM...
Nikome danas ta tehnika nije preterano zanimljivo, samo da nemas brdo kutija kad prelazis granicu!

Mada je tuga ova razlika u ceni... Slovenija ima par miliona stanovnika. Imaju vise para, ali i takodje vise troskova. Pa je kod njih isti artikal znacajno jeftiniji nego kod nas!
Kao sto su nasi prodavci druga ruka, tako su i oni...


goksi

To si u pravo za smaranje oko spedicije i carinjenja, ovako je dosta povoljnije.
Ja ciljam na NEQ6 montazu, razlika u ceni bi bila 450-500eura a time bih zavrsio za neredni veoma ma duuuugi period.
Jedini sto slovencima nije izbor refraktora kao u telescope expressu, mada verovatno mogu da nabave.
Takodje verujem na osnovu iskustva sa trgovinom preko ebaya u nemackoj, a nasao sa m ne nekom forumu da trgovci teleskopima daju popust ako ih pitas emailom, tako da moze i dodatno da se ustredi.


goksi

Mislim da ta dva nemaju mikrofokuser 1:10 i da su zato jeftiniji.

QuoteSto se refraktora tice, meni se Skywatcher 80/600 APO cini kao bas dobar izbor


Mene jedino brine sta bih video kroz njega zbog malog otvora.

tomato011

A koji bi ti zapravo refraktor uzeo? Koliko sam shvatio, nisi bas odusevljen sa 80/600 Skywatcher-om?