• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

petar

Predpostavljam da vi mozete da nabavite,pa da spremam pare.

sasmir

I za mene jedan u istoj turi.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

petar

Samo da vidimo da li postoji mogucnost za to?

petar

Mislim da li uopste mozemo da narucimo i pod kojim uslovima.

montobene

I ja bih kupio jedan ts 10x50 le!

petar

A koliko kosta pomenuti Pentax i gde moze da se kupi?

petar

Mozda sam malo dosadan sto zapitkujem,ali voleo bih da znam koja je razlika u kvalitetu izmedju TS i Pentaxa i cene obadva modela i nabavka.Hvala

montobene

Kako stoje stvari, TS 10x50 se ne moze kupiti nigde u Srbiji. Mravic ih vise nema  :(

petar

Mozda ima neko ko moze?Videcemo,mozda neko procita ovo pa nam se javi.Ja sam malo gledao po netu i youtubu ovog Pentaxa i dosta mi se svideo,imam kuma u Americi pa mozda moze da mi donese,ne znam tacno koliko kosta i koliko se placa carina?

Bosi72

Posedujem dva jeftina kineska dvogleda: Sakura 20x100 (u stvarnosti 20x70) i Bushnell 10x50, oba kupljena na eBay i definitivno za razlicite namene. Za posmatranje neba preporucio bih 10x50, dok za ovaj veci treba postolje jer ne verujem da postoje tako savrseno mirne ruke. Za 10x50 nemam ni jednu primedbu na optiku. Jedino po pitanju mehanike i tezine ocenio bih ga sa 4 od 5.

Elem, nedavno sam prisustvovao predavanju u kojem je prominentno ime sa ovih prostora preporucivao za one do 40 godina starosti dvogled 8x50, a za one preko 10x50, upravo zbog promena na ljudskom oku tokom zivota. Takodje citiram, kupovina bilo kog dvogleda preko 100$ je bacanje para.


petar

Hvala na savetima,kao sto sam rekao imam kuma u Americi pa mislim da bi mogao da mi donese neki dvogled da ne bude mnogo skup a da bude srednjeg kvaliteta.

petar


sale11472

Quote from: Bosi72 on April 11, 2012, 02:26:46 am
Takodje citiram, kupovina bilo kog dvogleda preko 100$ je bacanje para.


Ma da ::)
Ovakvo nešto može da izjavi samo neko ko baš i nema neko osmatračko iskustvo.
Prmera radi za manje od 100$ ne može da se nabavi:
Dvogled punjen azotom - jako korisno npr zimi.
Dvogled pristojnog kvaliteta sa objektivima većim od 50mm - jakoo korisno i .
Itd Itd

Sve u svemu to može da važi samo za nekoga ko kupuje prvi dvogled i nije siguran da li će ga koristiti za astronomiju ili komšinice....

A i u tom slučaju ako neko sebi može da priušti kvalitean instrument poput pominjanog Pentax-a, ni tih 120-130 evra koliko košta čak i kod nas (kada ga pronađeš) sigurno nisu bačene pare...

Quote from: petar on April 11, 2012, 09:15:09 pm
Najverovatnije Pentaxa.


Obavezno naglasi da je model Pentax 10x50 PCF WPII, pošto Pentax pravi i slabije (i jeftinije) modele koji nisu bitno bolji od TS-a..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

petar

Ja sam naglasio da bih za dvogled dao do 200 evra najvise,a nikad pre nisam ni gledao ni imao dvogled,zato su mi sve vase informacije od velikog znacaja i hvala vam za to.Pitao sam i nekoliko puta od koga bih mogao da nabavim ili konkretno da mi neko kaze radnju koja ima Pentaxa ili ts,a i sad ako neko zna ili ti da mi se raspitas gde mogu da uzmem Pentaxa posto znas cenu?A o njemu sam samo citao po forumu i gledao snimke na youtubu.Hvala unapred

Sekula

Quote from: Bosi72 on April 11, 2012, 02:26:46 am

...

Takodje citiram...



A ko je citiran tj ko je ovako nešto izjavio i na osnovu čega?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |