• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Predrag

Luger, odlične su.
Od čega zavisi da li ćeš koristiti SW 150/750 ili ED80?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Luger

Hvala vam puno! :)

Quote from: Predrag on May 03, 2020, 12:27:57 amLuger, odlične su.
Od čega zavisi da li ćeš koristiti SW 150/750 ili ED80?

Pa, nema nekog pravila. Uglavnom koristim ED80, malo je veci f (6.3 sa FF/FR) za razliku od f5 na njutnu.
Za moje uslove malo se bolje ponasa. Veliki je LP.
Druga, bitnija stvar je sto mi je na ed80  namontiran i filter tocak sa svim filterima koje imam, pa mogu snimati sa mono Dslr-om, sto cesce praktikujem.
Ful spektar koristim samo kad nema Mjeseca, uz UHC filter ili UV/IR cut filter.
Kada snimam Mjesec, planete i planetarne magline ZWO kamerom i kada se uzelim spajkova :), onda radije koristim Njutna i zbog manjeg F i zbog povecanja.

SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

Predrag

Hvala. U svakom slučaju lepa kombinacija opreme.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Yagodinac

Fenomenalan rezultat. Iz grada sem H-alfa sve što se dobije je premija.
Btw, meni se sviđa kod refraktora što nemaju spajkove, pa snimanje opušteno možeš da nastaviš druge večeri, nevezano za orijentaciju aparata u fokuseru. U njutnu to traži akrobacije u obradi i nikad ne ispadne kako treba.

Luger

Ma, meni po nekad zafale spajkovi  ;D
A, da je opustenije sa refraktorom, jeste.
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

vasja

Konačno se dokopah severnjače blizu Beograda

Evo jedan eksperiment. M13 i M57 okularna projekcija

Teleskop Skywatcher 250/1200
Kamera Canon EOS 60D
Okularna projekcija kroz Hyperion 13mm
Po jedna ekspozicija od 60s bez guiding-a

M13 okularna projekcija by Vasja Bojanic, on Flickr

M57 okularna projekcija by Vasja Bojanic, on Flickr

I na kraju M57 stek od 40 ekspozicija od 30s u primarnom fokusu (sa 15 darkova)

M57 primarni fokus by Vasja Bojanic, on Flickr

Obe slike sa okularnom projekcijom su pojedinačne slike, mada imam po 30 light frame-ova. Međutim DSS se uopšte ne snalazi sa "FAT" zvezdama. Jel ima neko iskustva u ovakvom slučaju?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6
Canon EOS 60D, EFS 15-85
Canon EOS 350D bez IC filtera (full spectrum mod)

Yagodinac

Ako se dobro sećam, tamo ima onaj slajder za detektovane zvezde, treshold ili kako već. Probaj tu malo da eksperimentišeš tako što će manje zvezda ući u algoritam. Bar sam ja takve probleme imao i tako ih rešavao u DSS svojevremeno.

Sky-Watcher

Messier 101 (NGC 5457) Pinweel Galaxy 22.05.20. by Ivan Antić, on Flickr

Najzad pušten sa lanca! Prva vedra noć posle zabrane kretanja. Između dva kišna dana. Velika vlaga u vazduhu ali ne i na zemlji. Tri sata integracije. Tehnički savršena noć. Sve funkcije su radile perfektno. RMS error između 0.5 i 0.8. Prva galaksija, prvi meridijan flip. Standardnih 51 darkova urađenih kod kuće u frižideru (povećava se banka Master darkova) i 51 fletova urađenih na terenu.

Vedro nebo
Ivan

vasja

Izvrsno!

Kakvi su ti utisci u radi sa ASI294MC Pro?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6
Canon EOS 60D, EFS 15-85
Canon EOS 350D bez IC filtera (full spectrum mod)

Sky-Watcher

Utisci su mi odlični! Ali mi je to prva astro kamera i nemam u odnosu na šta da je uporedim. Svakako je mnooogo osetljivija od DSLR-a i daje mnogo više detalja i boja. Ja sam više nego zadovoljan.

Luger

Odlican m101. Mislim da se iz materijala moze jos vise izvuci. S obzirom da je prva galaksija koju si radio, odlicno!

Yagodinac

Odlična fotka, mnogo signala, zamalo da pregoriš galaksiju  ;D
Nama sa nemodifikovanim DSLR-ima je možda malo čudna plava boja, mi dobijamo neku ružnu žutozelenu (pretpostavljam da to u krajnjoj meri ima veze sa LP-om ili načinom obrade od strane softvera). Samo napred!

Sky-Watcher

Hvala lepo,

zamisli samo kako bi dobro bilo da sam imao snage da opalim bar još sat vremena i sa dualnim filterom i spojio te dve fotke. Bila bi to eksplozija boja i detalja. Mislim da je to pravi put kada se slikaju galaksije. Moram to da probam. Ili čak da nabavim i jedan filter širokog spektra, kao što je recimo Optolong L-Pro ili neki sličan. Verujem da bi kombinacija ova dva filtera dala odličan rezultat bez obzira na LP.

Quote from: Yagodinac on May 27, 2020, 10:48:20 amNama sa nemodifikovanim DSLR-ima je možda malo čudna plava boja, mi dobijamo neku ružnu žutozelenu

Ja sam slikao Vlašiće sa nemodifikovanim DSLR-om bez filtera i plava boja mi je baš plava. Možda zato što koristim PixInsight.

Šta mi savetujete kako da slikam a da mi se ne razlivaju zvezde? Jeste bilo puno vlage u vazduhu... Da skratim dužinu ekspozicije sa više ponavljanja?

mitja

Sky ovo je vrhunski 101. Bravo....
Konacno i ja da stavim spisak svojih stvari :)
Celestron astromaster 130 EQ
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

Yagodinac

Quote from: Sky-Watcher on May 27, 2020, 02:53:05 pmJa sam slikao Vlašiće sa nemodifikovanim DSLR-om bez filtera i plava boja mi je baš plava. Možda zato što koristim PixInsight.

Vlašići i sve refleksione magline nisu nikakav problem jer taj deo spektra DSLR regularno vidi, emisione već jesu, u nemodifikovanom DSLR-u su sivkasto-crvene, mnogo manjeg intenziteta nego u modifikovanom. Međutim, ja sam mislio baš na galaksije - kad se pritegne saturacija onako baš muški obavezno boja pretegne na zelenkastu nijansu. Ispravim ja to posle ručno, nego me nervira da ispravljam.