• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Quote from: Yagodinac on October 27, 2019, 10:26:18 pmMoguće je da si mislio na C/2017 T2 (PANSTARRS), ona je u tom nekom takoreći pravcu (Auriga) i prilično je velika, vidi se i u dvogledu. Ja je sinoć video kroz tražilac Eosa sa pedeseticom, naravno i snimio sam to, magnitude je kako kažu 8.4 i biće još sjajnija.
Btw, NGC404 na slici je 12mag tako da je kometa na slici sasvim sigurno ispod 13mag.

Izgleda da nikome čovek ne sme da veruje :)

Evo što se tiče komete C/2017 T2 (PANSTARRS) na sajtu the Sky live magnituda je preko 12, dok je aerith.net nešto preko 8 što se ustvari poklapa sa ovim što si napisao.

Definitivno je potrebno pažljivo birati izvore pre posmatranja/astrofotografisanja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Yagodinac

T2 PANSTARRS jeste sjajna, negde je oko 8.4mag, ali na mojoj slici je N2 ASASSN i ona jeste tamnija (kažu 11.6mag). E sad, ne kažem da ste vi te dve komete pomešali ali momci sa gorepomenutog sajta verovatno jesu. Ko zna na čemu su bili u slobodno vreme  ;D

Edit: ček'ček - Now is 12.9mag (Oct. 2, Chris Wyatt)... Pa jeste to tad verovatno toliko bilo, ali više nije  ;)

Predrag

Quote from: Yagodinac on October 28, 2019, 01:16:46 pmT2 PANSTARRS jeste sjajna, negde je oko 8.4mag, ali na mojoj slici je N2 ASASSN i ona jeste tamnija (kažu 11.6mag). E sad, ne kažem da ste vi te dve komete pomešali ali momci sa gorepomenutog sajta verovatno jesu. Ko zna na čemu su bili u slobodno vreme  ;D

Edit: ček'ček - Now is 12.9mag (Oct. 2, Chris Wyatt)... Pa jeste to tad verovatno toliko bilo, ali više nije  ;)

Ok je. I mislio sam na T2 PANSTARRS jer sam samo proveravao magnitude na pomenutim sajtovima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Sinisa

Ja C/2017 T2 nisam ni imao u stelarijumu (sad sam je ubacio - i pise 11.3? Opet kontradikcija). Gledao sam poziciju i magnitudu za N2 ASASSN sigurno,tako da stelarijum brlja za magnitudu poprilicno,sto sada opet pokazuje i na C/2017 T2 (Doduse,sada je N2 ASASSN koliko-toliko tacan nakon sto sam updateovao element).

Sada pitanje - Zasto se stvaraju kontradiktujuci podaci na razlicitim izvorima? Razlika izmedju 8 i 11 je poprilicna,tako da dve razlicite observacije ne bi trebale napraviti toliko razliku.
150/750 EQ3

Yagodinac

Pečurke, trava, smešne cigare... Razlozi mogu biti različiti  ;D
Ali generalno predviđanje magnitude komete zaista može biti nezahvalno. Na stranu erupcije, generalno za vizuelno moraš da defokusiraš neku okolnu zvezdu na prečnik kome komete (recimo sedam minuta) i da upoređuješ sjaj, a to izvesti tačno nije nimalo lako pre svega jer onda ta koma nije uniformna već ima gausovu distribuciju sjaja, itd. Astrofotografski ne znam, nisam se time baš nešto bavio - verovatno se isto defokusira pa se meri (aperturna fotometrija).