• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu

Started by Sekula, July 26, 2012, 08:28:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vasja

Odlična slika. Može malo detalja kako/čime si slikao?

Evo moj skroman pokušaj obrade

East Veil Nebula by Magelan by Vasja Bojanic, on Flickr
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Astro_fun_times

July 27, 2023, 10:06:12 pm #181 Last Edit: July 27, 2023, 10:15:45 pm by Magelan118
Super sto si se prihvatio "posla" hehe
Do sad sam slikao samo iz Indjije, i to sa CLS (Svbony) filterom, ali svaki put mi se izkundacilo pa nisam uspeo da napravim neki od kalibracionih subova.
A i lightovi su bili meh tako da od sad slikam bez CLS-a
Ovo je slikano na Letenki, 14.07.

Teleskop: SkyWatcher Quattro 150P (F3.45, nativni F4 ali sa koma korektorom koji je i reducer je F3.45)
Montaza: HEQ5 Pro
Guide scope: 9x50 trazilac prepravljen u guide scope
Guide camera: ASI120mm mini
Glavna kamera: Canon 600D, stock
Software za akviziciju: N.I.N.A

Lights: 59x120s ISO1600
Darks: 49
Flats: 52
Darkflats: 50
Biases: 70

Slicno sam i ja obradio u prvih par pokusaja pa sam posle malo preterao.
Svakako s obzirom da je kamera (jos uvek) ne modovana, bas lep materijal i sto se tice Ha i OIII.
Samo presudno je bilo sto je slikano sa tamnije lokacije.
To mi je dalo i podstrek da je modujem i da narucim filter L-extreme pa cu probati da kombinujem narrowband materijal sa ovim.
Nadam se da je objekat biti u dobroj poziciji dok stigne sve sto sam narucio.


Napisi software kojim si obradjivao.
Pozadina je bas lepo tamna ispala bez šuma
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vasja

Odličan ti je guiding. Koristio sam samo PhotoShop.

Vlaiv je uspeo da izvuče još malo detalja sa leve strane
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ovo je bila moja prva obrada, daleko prirodnija od one koju sam objavio,nije previse obradjena.
Ima solidnih detalja u samoj nebuli, zvezde lepo izgledaju ali sam mislio da izvucem jos, i jos i na kraju na toj finalnoj preterao.
Svakako je obrada stvar licnog ukusa pa tako jedan materijal mozes 100x obraditi i dobiti za nijansu drugaciju sliku.

Ta noc u petak je bila savrseno mirna. Gajding me je posluzio. Nisam ni dosao do meridian flipa. I subotu sam udario glavu montaze u auto kad sam je vadio iz kola i od tad mi je nesto gajding pobrljavio. Nesto sam čačkao pa sam valjda sredio, nisam jos testirao. U subotu vece sam slikao Western Veil Nebulu pa mi je posle meridian flipa guiding pobrljavio tako da i za nju imam odprilike ispod 2 sata integracije samo sto je zapadna daleko bledja meta za moj nemodovani aparat.

Mislim da je vlaiv-ova slika slican ovoj mojoj prvoj.
Za nju sam samo koristio Photoshop

East Veil Nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Evo i mog pokušaja:


LINK

PS+AstronomyTools1.6.2+TopazPhotoAI

Astro_fun_times

Interesantna obrada.
Manje blješte ove zvezde i manje oduzimaju sjaj tj fokus sa same nebule.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Namerno sam smanjivao zvezde da maglina dođe više do izražaja ali sam preterao sa aaturacijom 😃

Astro_fun_times

Lepo je ispalo.
Moracu da naucim kaoo da smanjim zvezde
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

areudeadyet

December 04, 2023, 12:28:40 pm #190 Last Edit: December 04, 2023, 12:38:32 pm by areudeadyet Reason: pogresno mesto, molim admina da pomeri post
Ako neko ima vremena, bas me interesuje da uporedim moje obrade sa vasim. Jos se ucim pa da vidim gde sam :)

Orion nebula, M42

EDIT: Postovani, pogresio sam topic, hteo sam da postavim ovo u delu foruma "Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu". Molim vas pomerite post.

vlaiv

Evo jedne brzinske obrade.

Nisam baš zadovoljan bojama jer nisam vodio računa o tom delu, posle kad uhvatim vremena, proći ću još jednom obradu ali tako da boje budu bolje.



(desna puca miša / open in new ... za punu rezoluciju)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

areudeadyet

Bas dosta gasova oko same nebule se vidi, vise nego na mojim obradama, a i core je dobro ispao, svidja mi se. Ovo je extra fora, kada uporedjujes sopstvene obrade iste slike sa tudjim, like.
Da, cini mi se da su boje malo oprane i treba jos malcice poraditi na tome.

Inace, ne znam sta se desilo na levoj strani pa se vide ovi "zraci", mozda je Siril u stakovanju nesta izmuvao. Cini mi se da u DSS nisam primetio iste.

vlaiv

Quote from: areudeadyet on December 04, 2023, 01:09:21 pmDa, cini mi se da su boje malo oprane i treba jos malcice poraditi na tome.

Da, to je fora sa jakim nelinearnim rastezanjem podataka - boje se "isperu". Nisam sad vodio računao o tome, baš sam zato i spomenuo to. U principu bi "boju" trebalo tretirati posebno do finalnog spajanja. Intenzitet rastezati nelinearno a boje zadržati linearne do finalnog spajanja / enkodiranja u sRGB.

Doduše, vodi računa o tome da je većina astrofotografija nerealna što se tiče boja. Većina je previše zasićena sa bojama (saturacija "odvrnuta" do kraja) - što nije realistično.

Tu ima par "pravaca". Neki astrofotografi zagovaraju umetničku slobodu (pod parolom da ne postoji tačna boja i da je sve stvar ukusa - što naravno nije tačno). Ja sam sa druge strane pristalica naučnog pristupa i vidim astrofotografiju prvenstveno kao merenje. Kada se merenje izvrši kako treba (kalibracija podataka) - onda se i dobiju ispravni podaci. Meni je nerealno da isti objekat slikan od strane više astrofotografa - izgleda drugačije obojen. To se ne dešava u realnom životu. Nas petorica da snimamo dnevnu scenu - dobićemo pet manje više identičnih slika i sve one će izgledati onako kako mi to vidimo u tom trenutku.

Quote from: areudeadyet on December 04, 2023, 01:09:21 pmInace, ne znam sta se desilo na levoj strani pa se vide ovi "zraci", mozda je Siril u stakovanju nesta izmuvao. Cini mi se da u DSS nisam primetio iste.

Pravo da ti kažem, nisam ni primetio. Trenutno mi nije baš najbolji ambijent za obradu jer sam navikao da radim u uslovima niže osvetljenosti a sunce mi bije u radnu sobu tako da mi je snižen kontrast na vrlo tamnim delovima slike. Ja sam ciljao da bude minimalno šuma u pozadini (nisam ga sklonio skroz) a moguće je da ću kasnije / predveče da vidim obradu i da pomislim da je previše šuma kojeg nisam primetio.

Dosta zavisi od uslova u kojima se slika gleda, tako da je moguće da ću kasnije videti jasno te zrake o kojima pričaš.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo obrade koju sam obećao.

Kalibraciju sam uradio na samo jednoj zvezdi, pa možda nije vrlo precizna, ali mislim da je dovoljno ok.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC