• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu

Started by Sekula, July 26, 2012, 08:28:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

December 04, 2023, 08:32:58 pm #195 Last Edit: December 04, 2023, 08:53:46 pm by Ljubo
Lignjoslav + Sh 2-129

Pozdrav svima. Vjerovatno neki znaju da već više od godinu i po posjedujem teleskop RASA 11 na CEM70 montaži. Za to vrijeme snimio sam 30-ak objekata dubokog neba, ali nekako više kao EAA, mada značajan dio su monohromatski snimci, praćeni biasom i flet fildovima (nisam radio darkove - niti sam primijetio mnogo hot ni dark piksela, niti ova ASI 2600MM Pro kamera ima amp glow).

E sad, kako ja gotovo 15 godina nisam obradjivao snimke (posljednji put sam to radio u DSS-u i Maxim DL-u), pokušao sam da ovaj put to odradim u Sirilu i Photoshopu...
Ali avaj, ne mogu dobijene finalne (kalibrisane) SHO kanale da stekujem, jer mi zvijezde neće da se poklope (!?)

Znam da bi Pixinsight najbolje došao za ovakvu obradu, ali zbog njegove kompleksnosti, neću moći da se upustim u njegove čarolije do zimskog raspusta, kada ću imati dovoljno vremena.

Pa rekoh, možda to nekome od vas ide bolje. Evo linkova ka fajlovima, zanima me šta vi možete izvući iz njih. Imao sam light leak kroz OIII filter, pa bi finalni kompozit trebao biti malo kropovan sa lijeve strane:

https://www.dropbox.com/scl/fi/it4uerqnug7tsi50kxnb3/Sh2-129_36x4min_H-Alpha_stacked_stretched.tif?rlkey=ay3791tz29j7zvykmshx4pv0y&dl=0

https://www.dropbox.com/scl/fi/q5ci1w6803t4l22d2mhsl/Sh2-129_37x4min_SII_stacked_stretched.tif?rlkey=3c1w3qel1unotbofp1v8j471m&dl=0

https://www.dropbox.com/scl/fi/4vo2r8osc6b66pv68vmgm/Sh2-129_219x5min_OIII_stacked_stretched.tif?rlkey=h27ke7lsk5whg0eox4mu621dy&dl=0

Snimano je kroz Baader CMOS 4.5 nm UHS SHO filtere (Imam i Luminance, ali nisam ga stekovao još - mogu naknadno ako mislite da će pomoći). Vremena ekspozicija su navedena u nazivima fajlova.

Ukoliko mislite da će lakše ići obrada sa unstretched fajlovima, recite, pa ću šerovati.

vlaiv

Quote from: Ljubo on December 04, 2023, 08:32:58 pmUkoliko mislite da će lakše ići obrada sa unstretched fajlovima, recite, pa ću šerovati.

Ja bih najradije probao ako ima linearni / nestretchovani 32bitni fits-ovi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

areudeadyet

Extra su ispale obe slike @vlaiv.
Nekako mi druga obrada izgleda prirodnija i "ĉistija" ali mi prva obrada prikazuje vise detalja, mada gledam preko telefona ...
Mnogo prirodnije izgledaju nego moje obrade, moracu da naucim kad da stanem sa bojama :)

vlaiv

Quote from: areudeadyet on December 04, 2023, 09:41:10 pmMnogo prirodnije izgledaju nego moje obrade, moracu da naucim kad da stanem sa bojama :)

Nećeš verovati - boju takao nisam u obradi :D
Bar ne onako kako se to obično radi. Sve što sam radio sa bojom, radio sam na nivou matematike u ImageJ programu. Odabrao i izmerio jednu zvezdu, našao koja je temperatura te zvezde u Gaia datasetu na Aladinu. Izračunao RGB vrednosti za tu temperaturu i podesio kanale (izračunao koeficijente i pomnožio kanale sa koeficijentima).

U Gimpu sam radio samo sa mono / luminance podacima. Njih sam rastezao i primenio selektivni denoise i selektivni sharpening. Na kraju sam konačni luminance "obojio" odgovarajućom bojom iz RGB podataka (naravno, opet malo matematike).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

areudeadyet

Svaka cast, meni nije nista jasno. Moram da pronadjem neki video na tu temu da vidim o cemu se tu radi. Inace, gledam sad na TV-u obradu i ipak druga verzija daleko bolje izgleda. Svidja mi se sto je obradjena slika sasvim dovoljno da pokazuje detalje i izgleda prirodno. Moram ja jos da ucim oko obrade slika!

Astro_fun_times

Evo ako neko zeli da se oproba i obradi IC 342, Caldwell 5, Hidden galaxy.
Slika je samo cropovana da se izbace artifakti stackovanja

https://drive.google.com/file/d/1dDAQaHSEA5--i5-4d2R2yPZ2tenz2-P5/view
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Ljubo on December 04, 2023, 08:32:58 pmLignjoslav + Sh 2-129...

Pozz Ljubo, čestitke i na opasnoj opremi i na snimljenom materijalu.
Moja fotka je isto kao i moje znanje o obradi narrowband snimaka u Photoshopu, dakle blagi užas; ali hteo sam da probam da vidim kako to generalno ispada pošto do sad nisam nijednom radio takvu fotku. Ako ništa bar sam probao nešto da izimprovizujem, pa šta bude. Možda jednog dana budem snimao sa mono kamerom pa će ovo biti korisno.
Što se tiče snimljenog materijala, kao prvo, imaš malu rotaciju kadra u jednom kanalu. Ništa strašno, poređaju se snimci kao lejeri i ručno se to odradi (transparencija 50%, sve se selektuje, desni taster free transform). Osim toga, plavi kanal deluje kao da propušta svetlost sa strane, možda je to od okolnih sjajnijih zvezda? I ako je tako, pravo je pitanje zašto je samo u plavom kanalu.
Poređao lejere i prebacio ih kao RGB kanale; e tu prestaje nauka i nastupa "umetnost". Pojačao maglinu (selective colors, curves, maskiranje) jer se u originalu vrlo slabo nazire, Ha alfa je ispala žuta jer je ima u dva kanala pa morao to da prepravljam u crvenu... Uglavnom, ništa od naučnog pristupa, boje su mi ispale potpuno apstraktne.

Nisam stigao da se bavim zvezdama mada su one dosta dobro ostale sačuvane, što je zasluga, jelte, kvalitetne kamere. Ukratko: može to 10x bolje ali ako neka dobra duša nađe dobar PS narrowband tutorial (a da nije video, nemam živce toliko dugo da gledam, brže mi je da pročitam) neka stavi. Biće korisno svima.


Ljubo

December 07, 2023, 07:06:47 pm #202 Last Edit: December 07, 2023, 07:12:19 pm by Ljubo
@Yagodinac, odlično je to ispalo. Što se tiče H-alpha signala i meni više prija crvenkastija boja od ove - možda sam trebao ići na HOO obradu, ali mislim da tu fali još H-alpha signala (znači, vraćanje na objekat sljedeće jeseni). Ono što sam težio je da "Lignjoslav" bude jasno uočljiv, mada i pored više od 18 sati snimanja kroz OIII filter (odbacio sam nekoliko ne baš oštrih snimaka) - a to je tri noći na spidu 2.2, ispada da može to još :) .

Što se tiče OIII kanala, imam nekakav light leak sa lijeve strane (možda magnet nije prihvatio filter do kraja?). (Ono što se vidi pri dnu OIII steka u obliku luka je odsjaj od vodilice kabla za napajanje kamere.)
Ovo nisam registrovao na drugim objektima, ali njih i nisam snimao ovoliko sati!
Generalno, svi proizvođači (osim najskupljih - Astrodon, Chroma) imaju probleme upravo s ovim filterom. Ako ništa drugo, halo oko sjajnijih zvijezda nije toliko izražen, a to je i najčešći problem ostalih proizvođača, pa i Baader-a prije ove serije. Nije da ga nema, ali nije toliko neprijatan.

Backfocus sam gadjao na pola milimetra (!!), ali nisam siguran, imam utisak da ću morati još da ga naštimujem (novim spacerima <0.5 mm). Ima i malo tilta, ali kako mi je skup Octopi da uzimam, nabavio sam ovaj novi ZWO M54 camera tilter, koji se šteluje sa zadnje strane kamere - nadam se da će mi pomoći.
Hvala još jednom, puno mi znači ovaj tvoj uradak!

@Vlaiv imao sam peh sa eksternim hard diskom na kome sam čuvao snimke sa gorepomenutom opremom - ćerkica se igrala oko desktopa na koji je bio zakačen, pa je izgleda doživio nekako famozno "click", i kad sam ga odnio kod brata rekao je da je to mehanički kvar i da ne pomaže nikakav repair.
Kakav šok je to bio za mene - tu su mi snimci još od marta ove godine - ukupno 14 objekata među kojima i ovaj. Sinoć iza ponoći sam prikopčao disk ponovo, i poslije par puta je počeo da čita - brže bolje sam prebacio 60Gb snimaka na drugi eksterni disk (a kasnije i na još jedan da se ne desi zlo opet :) ).

Elem, evo originalnih stekova u Sirilu (Luminance nisam stekovao, iako kontam da nije problematično, čak i poželjno radi kalibracije boja zvijezda):  https://www.dropbox.com/scl/fo/abivg8bmcllersradz1pw/h?rlkey=f6pvjp7wqbj807tcns655lll0&dl=0

Napominjem da je stekovanje odradjeno egzaktno kako je opisano u ovom SHO Siril tutorijalu: https://www.youtube.com/watch?v=lihYh83bfJY   - ni manje ni više!

vlaiv

Ovo je najbolje što sam ja uspeo:



HOO obrada, dosta je kropovano jer su ivice na OIII užas (što zbog problema sa flat field-om, što zbog razno raznih refleksija).

Zvezde su veštački bele (starless + stars obrada).

Inače, ovaj problem sa flat field-om može biti zbog nekorišćenja darkova. Bez obzira što nema amp glow-a, i što nema hot piksela - dark kalibracija služi između ostalog da bi flat kalibracija bila kako treba.

Ipak se neki sitan dark signal nakupi tokom ekspozicije a kad radimo flat kalibraciju - ako taj dark signal nije uklonjen - mi ga "korigujemo" odnosno primenimo flatove iako dark signal nije izmenjen kao light signal i onda dobijemo kontra efekta - over korekciju darkovima.

To se može videti na OIII stacku:



Tačno se može videti svetao krug oko cele slike - koji garant odgovara tamnom delu na master flatu.

Znam da izgleda kao da nije bitno i da ljude mrzi da snimaju i darkove ako "ne moraju" - ali ipak, za najčistije podatke treba uraditi kalibraciju kako valja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Veoma lepo je ispalo.
I svaka cast za posvecenost meti, 18h OIII signala.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Ljubo

Quotehttps://serve.trimacka.net/astro/Forum/2023/12/07/2023-12-07_22-53.png

Ono što sam preskočio da kažem u vezi opreme kojom snimam, je da su filteri od 36 mm, a to nije dovoljno za RASA 11, što ovaj streč na svojim ivicama jasno pokazuje. Kao i kod ostalog kad je snimanje ovim teleskopom u pitanju, FF može popraviti dosta, ali mora biti savršen. Ja taj level još nisam dostigao. Dakle, u pitanju je greška pri kupovini filtera: 36 mm kod RASA ne pokriva APS-C senzor od 28 mm.

Uglavnom meni se sviđa i ova obrada, jer je objekat zadržao svoje prirodne karakteristike.
No Vlaiv, ubuduće ću napraviti dark library, iako to mnogi ovakvim kamerama ne rade - a vidi se i u tutorijalu po kome sam radio - Lik se uopšte ne okreće na to, kupio čovjek skripte, i u daljoj obradi (ima na drugom linku), samo to koristi.

@Magelan da 18 sati, zato je ovaj objekat i otkriven tek 2011 godine. Od ovih mojih 219x5min u OIII, on se ni ne vidi na pojedinačnom snimku!

Astro_fun_times

E ima tu jos nesto sto se tice filtera.
Ne znam koje si kupio ali mozda nije do velicine filtera, mozda je u pitanju "band shift".
Kod teleskopa brzih od nekih F4, kod narrowband filtera, sve uže od 7nm pravi problem.
Zato se za brze teleskope kupuju "pre shifted" filteri koji su i skuplji.
Mozda te to muči?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Cekamo na potvrdu jer u opisu nema podataka o opremi
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Ljubo

Da, da to su ti filteri. SHO set 36 mm me koštao sa popustom 705 eura plus još oko 290 sam dao za Baader LRGB CCD Filter Set - što je za naše uslove dosta, pa sam se ponadao da će mi 36 mm završiti posao, ali sam se prevario.

Toliko me iritira to, da sam iskoristio Black friday i neku ušteđevinu, i pazario ASI 6200MC Pro, zajedno sa pomenutim tilterom, a preko Alija sam poručio IDAS NBZ UHS 52mm. jer već imam njihov filter holder. Nadam se da će mi moj Bortle 5 omogućiti pristojan rad sa OSC kamerom - od opstrukcija mi je Herceg Novi preko puta zaliva i granično brdo iza mene. Sve u svemu, od nekih 60 stepeni visine sa gradske strane i oko 70 stepeni sa brdovite, računam na ovom spidu trenalo bi da radi.