• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu

Started by Sekula, July 26, 2012, 08:28:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

Bubble sam odradio na brzaka jer niko drugi nije uradio obradu pa nisam imao reper koliko sta treba da se izvlaci.

goksi

Sa M8 sam se bas namucio, pogotovo sto centar brzo probija. Dosta mi je pomoglo kako je rendermax uradio jer sam procenio do koliko moze da se ide. Kad sam otvorio sliku mislio sam da je greska jer je sve crno, tako da se ovde bas vidi moc obrade.
Da ponovim, ne zamerite, ovo su mi prve slike u zivotu resio sam da postujem jer vidim da u poslednje vreme se slabo ko javlja a tema me interesuje dok ne kupim teleskop  ;D

Sekula

Quote from: goksi on September 05, 2012, 12:30:56 am
Sa M8 sam se bas namucio, pogotovo sto centar brzo probija. Dosta mi je pomoglo kako je rendermax uradio jer sam procenio do koliko moze da se ide. Kad sam otvorio sliku mislio sam da je greska jer je sve crno, tako da se ovde bas vidi moc obrade.
Da ponovim, ne zamerite, ovo su mi prve slike u zivotu resio sam da postujem jer vidim da u poslednje vreme se slabo ko javlja a tema me interesuje dok ne kupim teleskop  ;D


Za centar moraš da napraviš potez u images/adjustments/shadows/highlights po parametru highlights, tako što ćeš da probaš amount i radius npr. Naravno, treba imati meru u tome. Sve to može da se potom doradi u HDR ali mora da se pazi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

goksi

Quote from: SekulaZa centar moraš da napraviš potez u images/adjustments/shadows/highlights po parametru highlights

Da, tek mi je sad to upalilo na kraju, pokusavao sam na pocetku obrade videvsi tvoj post ali nije bilo rezultata. Znaci kljuc je na kraju bar ovim koracima kojima sam ja isao.

Jedno pitanje, videvsi tj. pre ne videvsi nista na M8 u pocetku zakljucuje se da oko ne moze da razana toliko male promene, primetio sam se proizvodjaci astro opreme hvale da njihove kolor CCD sa APS-C cipovima imaju 16 bita za razliku od DSLR koji sa istom cipom ima 14bita, da li u praksi to stvarno ima uticaja. Na osnovu ovog primera moglo bi se zakljuciti da bi trebalo da ima, da li je stvarno tako?

Sekula

Quote from: goksi on September 05, 2012, 03:31:02 am
Quote from: SekulaZa centar moraš da napraviš potez u images/adjustments/shadows/highlights po parametru highlights

Da, tek mi je sad to upalilo na kraju, pokusavao sam na pocetku obrade videvsi tvoj post ali nije bilo rezultata. Znaci kljuc je na kraju bar ovim koracima kojima sam ja isao.

Jedno pitanje, videvsi tj. pre ne videvsi nista na M8 u pocetku zakljucuje se da oko ne moze da razana toliko male promene, primetio sam se proizvodjaci astro opreme hvale da njihove kolor CCD sa APS-C cipovima imaju 16 bita za razliku od DSLR koji sa istom cipom ima 14bita, da li u praksi to stvarno ima uticaja. Na osnovu ovog primera moglo bi se zakljuciti da bi trebalo da ima, da li je stvarno tako?


Kako da ne, mnogo više podataka uhvati čip na CCD kameri, te samim tim imaš više toga za obradu u kojoj se izvlači bolje nego u dslr varijanti snimka.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

goksi

Posto ovde nema vise primera nije lose da uporedimo i jedan odlican primer sa susednog foruma: http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=5550.0
Ja nikako ne mogu da izvucem plavu uopste mi nije jasno kako su uspeli.

kruska

goksi imas u (CTRL+M)-curves u fotosopu udjes u podmeni rgb izaberi b blue i radi experimente
treba neko vreme da ukapiras mogucnosti, a niko se nije rodio naucen.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

goksi

Pokusao sam ali ne vredi, vidis da sam ostale primere korektno uradio, ali ovaj nema sanse, nigde plave samo siva. Pokusao sa i sa replace colors ali nista.
Sigurno postoji caka ali jos nemogu da je provalim, da li je nesto kod konvertovanja iz 32 bit u 16 bit izgubljeno nemam pojma ???
Bilo bi dobro da neko ko je ovladao sa obradom uradi i napise korak po korak da ostali znaju gde grese.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

goksi

To sam citao jos pre ali nisam uspeo, stalno mi na koraku 31 maglina izgori.

Danijel

Ja ti ne mogu pomoći, ne razumijem se previše u to, ako ne riješiš problem ovdje, pitaj na Astroforumu možda oni znaju razlog zašto ti ne ide dobro.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

goksi

Bilo bi dobro da jos neko pokusa, mislim da je greska u knjizi, strana 59, korak 31, vrednost leve strelice bi trabala biti manja od 39 . Na ovoj lokaciji se nalazi slika: http://www.zvjezdarnica.com/projekti/vodic/m27.tif

Danijel

Samo da napomenem, to što piše u Vodiču nije sveto pismo, dakle to je samo okvirno navedeno a poželjno je eksperimentirati sa svim postavkama, svako može naći svoj put i način kako nešto napraviti. Dakle, slobodno se igraj ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

gile.ms

Na ovom linku nalazi se set od 2500 kadrova iz video snimka Jupitera od 23.09.2012 00:30 LT (oko 500MB ima fajl)
Teleskop: njutn 150/750
Fotoaparat: Canon EOS 550d sa zašrafljenim vrhom od hiperion okulara koji radi kao barlow 5.33x (ukupna žiža sistema je 4000mm)
Video klip: 1920x1080 @25fps  (ne mogu da se setim ISO podešavanja - mislim da je ostavljen na 6400)
Moj rezultat: ovde (stekirano u Registax-u)

Pošto su mi ovo prvi koraci u korišćenju Registax-a voleo bih da vidim od iskusnijih koliko je moguće iz ovog snimka izvući detalja...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

karlos

@gile.ms

Zar nisi trebao da okačiš .AVI fajl u nekompresovanom RAW formatu ,ili već stakirani .TIF fajl  ??