• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teorije zavere! Odakle stižu?

Started by NShappy, July 26, 2012, 10:28:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Ukoliko imate debele živce i jak stomak, samo bacite pogled na...
http://www.ivonazivkovic.net/

Po meni, prema ovakvim "stvarima & pojavama" ne treba imati ni milosti ni razumevanja, nimalo !

Predrag

Quote from: Accuphase on July 29, 2012, 04:27:41 am
Ukoliko imate debele živce i jak stomak, samo bacite pogled na...
http://www.ivonazivkovic.net/

Po meni, prema ovakvim "stvarima & pojavama" ne treba imati ni milosti ni razumevanja, nimalo !


He he, znam za ovaj sajt. Šta reći...nepodnošljivo za IQ iznad 80!

Pogledaš banere sa strane i sve ti je jasno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Accuphase

Quote from: Predrag on July 29, 2012, 08:35:24 am
Quote from: Accuphase on July 29, 2012, 04:27:41 am
Ukoliko imate debele živce i jak stomak, samo bacite pogled na...
http://www.ivonazivkovic.net/

Po meni, prema ovakvim "stvarima & pojavama" ne treba imati ni milosti ni razumevanja, nimalo !


He he, znam za ovaj sajt. Šta reći...nepodnošljivo za IQ iznad 80!

Pogledaš banere sa strane i sve ti je jasno.


Da, upravo tako... u dlaku isti pristup kao u "čuvenoj" emisiji-tv horoskopu millje vujanović regulus(namerno malim slovima), posle dnevnika na nekadašnjem 3k ******* 90-ih !

NShappy

Ova tema ne bi trebala da bude poziv na raspravu sa pristalicama ivanazivkovic sajta i njemu sličnim.

Problem je po meni postao jako ozbiljan kada su krecionisti "demokratski" postigli da se njihova "nauka" izučava u školama, kada se to umalo nije desilo i u našem obrazovnom sistemu... Zbog čega više od pola populacija stopostotnogarantovanosigurno zna da Amerikanci nisu bili na mesecu, da su sami sebi srušili kule u Njuorku, da perpetumobil postoji, da se klima menja namerno i slično?!? Takva zaglupljenost je više društveni nego naučni problem, s' tim da su i društvene nauke ipak nauke. Planirao sam temu u tom smeru a ne da bude "smeće koje treba počistiti", što teme gde TZ ljubitelji tvrde svoje jesu.

Predrag

Quote from: NShappy on July 29, 2012, 11:46:31 am
Problem je po meni postao jako ozbiljan kada su krecionisti "demokratski" postigli da se njihova "nauka" izučava u školama, kada se to umalo nije desilo i u našem obrazovnom sistemu...


To se i desilo. Pa zar veronauka nije prikriveni kreacionizam koji se krije iza tog imena. Ubacivanje reči nauka u veronauci je igranje sa inteligencijom naroda i ništa više.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

July 29, 2012, 01:09:08 pm #20 Last Edit: July 29, 2012, 03:07:25 pm by Sekula
Quote from: Predrag on July 29, 2012, 11:51:28 am
Quote from: NShappy on July 29, 2012, 11:46:31 am
Problem je po meni postao jako ozbiljan kada su krecionisti "demokratski" postigli da se njihova "nauka" izučava u školama, kada se to umalo nije desilo i u našem obrazovnom sistemu...


To se i desilo. Pa zar veronauka nije prikriveni kreacionizam koji se krije iza tog imena. Ubacivanje reči nauka u veronauci je igranje sa inteligencijom naroda i ništa više.


Upravo tako Pedja! Jako je čudno da se kod nas u školama protežiraju potpuno dva obrnuta vidjenja sveta, barem po pitanju njegovog nastanka i razvoja. Deca tako na časovima biologije uče o evolutivnom razvoju života po Darvinovoj teoriji. Taj evolutivni razvoj se naravno uči i u nekim drugim predmetima kao što je recimo fizika i razvoj i nastanak Univerzuma npr. A potom, kad im zvoni za drugi čas ulazi im veroučitelj koji kreće sa pričom o stvaranju sveta po bibliji i sedam dana koliko je ono trajalo, te nastanku žene od Adamovog rebra i svemu ostalom. I kome onda verovati od strane te iste dece?

Prosto, naime, nije jasno, kako je u našem školskom sistemu moglo da se dozvoli da se pravdanjem i u ime neke nazovi demokratije i razvoja sloboda u društvu, uvedu totalno dva različita koncepta razvoja čovečanstva i vidjenja sveta i svega ostalog u njemu? Istina nema dve i više, već samo jedna. U startu, škola na ovaj način propagira laž. A sumnja je osnov nauke. Kakve veze ima ona religija sa naukom koja u sumnju ne dovodi ama baš ništa o čemu piše i propagira? Naravno, ta ista sumnja ne može da bude i dovoljan modus ponens logički razlog za raznorazne teorije zavere o lažnom sletanju na Mesec, nacističkim letećim tanjirima, Nibiru planeti koja je u stvari kosmički brod naših gospodara koji su nas ovde posejali, itd itd. Cela priča se u stvari svodi na paranojisanje u stilu Danila Bate Stojkovića i njegove rečenice u Varljivom letu 68: "A šta ako to nije bata Raka?!"
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Poznajem čak nekoliko učitelja veronauke, i začudo, sasvim su korektni i ne dovode u pitanje biologiju. Njima (a i deci tako predaju) je jasno da je biblija skup metafora i da to nije istorijski udžbenik. Ali ima i drugih predavača koji su značajno drugačiji. Jadno je što crkva, koliko sam ja shvatio, nema jasan stav o kreacionistima, bilogiji, evoluciji i astrofizici. Jedino ova zvanična katolička priznaje zvaničnu nauku. SPC se ne izjašnjava o tome.

Ali priča o toj temi nije moguća bez ulaska u teški konflikt sa religioznim ljudima pa ajde da to preskočimo.

r2d2

July 29, 2012, 10:52:23 pm #22 Last Edit: July 29, 2012, 10:58:25 pm by r2d2
Mojoj mladjoj ćerci učitelj veronauke je niko drugi do bubnjar iz discipline kičme. I nisam zadovoljan jer već sam morao da intervenišem (da li je čovek postao od majmuna i evolucija) a ona ide tek drugi razred osnovne. Sledeće godine ići će na gradjansko definitivno. Takodje rodjena setra mi predaje u školi veronauku i gle čuda ona ima savim normalan pristup bez ulaženja u raspravu o evoluciji i nekim drugim pitanjima. Izgleda da je to kod njih individualno, jer ko bi očekivao od bubnjara jedne pank grupe da bude tako hard core raspoložen prema pitanju postanka čoveka. Detetu sam objasnio da postoji i ta druga religiozna teorija ali da će sama kada dovoljno sazri moći da razreši jednu takvu kontradiktornost. Na Veronauku smo je upisali upravo iz poštovanja prema sestri, ali gadno smo pogrešili jer ovo je zemlja Srbija i sada je moderno mnogo toga te pojednci koji rade sa decom nisu ni malo odgovorni.... Užas!

Predrag

Baš zbog takvih stvari ta deca kada odrastu neće znati šta je tačno, a šta ne, za neke stvari i biće sklone teorijama zavere. Baš ono što Sekula kaže da se prepliću dva viđenja sveta, a to njih lako zbuni.

Evo jednog lepog primera koliko je opasno deci nametati religiju. To su Bugari lepo prepoznali i uveli u zakon o detetu sledeće.

Evo kopiram: ,,свако дете има право на заштиту против увлачења у политичке, религиозне и синдикалне делатности"

Ako roditelji odvedu decu u crkvu platiće kaznu od 2500 evra, drugi put 5000 evra...za dalje ne znam. Čak sledi kazna i za krštenje. Odnosno, kada dete postane punoletno odlučiće samo šta će raditi, jer ako mu nametamo svoje verovaće nam, bez obzira da li smo u pravu ili ne. Dete je to, a posle će biti kasno da se isprave greške i imaćemo više čitalaca sajtova kao ivonin.

Koliko sam čitao uskoro će to biti praksa u mnogim zemljama EU:
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Accuphase

Ako se ne varam, veronauka se "predaje" u samim školama, odnosno u istim prostorijama i objektima, gde se predaje i "svetovna nauka", nije li to u najmanju ruku sumanuto ???

Međutim, stvari su zapravo mnogo gore nego što se čini na prvi pogled, jer recimo svima znano "humanitarno udruženje za promociju i odbranu nacionalnih vrednosti", zvano "Naši"...
http://nasisrbija.org/
Ima predsednika i osnivača zvanog ivan ivanović, koji gle čuda velikoga...
http://nasisrbija.org/ljudi/

Pa sad vi vidite, s kim i s čim imamo posla, te kako tzv. TZ nisu samo tlapnje, kojima se zanose dokoni, neuki ili neobrazovani ljudi, one su pre svega krajnje opasne po integritet samog društva !!!

Sekula

Dobro, hajde da ne skrećemo sa postavljene teme i da idemo u politički domen i dnevno-političke analize jer sajt ne služi za to. Tema je o poreklu teorija zavera. A pitanje veronauke koja je uvedena u škole, doduše kao izborni predmet (pitanje je da li ovo biraju deca svojevoljno bez roditelja i pritisaka sa strane, za ili protiv i da li to uopšte mogu?) je dovedeno u korelaciju zato što u isto vreme se u školi uči o teoriji evolucije dok se već na sledećem času uči o tome kako je Bog stvorio svet i to su prve stranice iz tzv Knjige postanja koja je nezaobilazni uvod u Bibliju. Apsolutno sam siguran da vaši prijatelji i rodjaci koji imaju zanimanje veroučitelja, šta god da su, ovo obavezno deci pričaju i tumače po crkvenoj dogmi, inače bi od dotične crkve dobili šut kartu u jednom pravcu. Da se ne lažemo. Oterali smo nastavnike marksizma i komesare, doveli smo veroučitelje, katehete i popove, ma bravo. A to je već samo po sebi dovoljno da onda ta deca kad odrastu krenu da pišu kako je čoveka stvorio svevišnji ili koje već natprirodno biće, kako ljudi nikada nisu bili na Mesecu. I nekako se na to obavezno veže i ksenofobičnost i sve ono što dovodi takve u svojevrsnu izolaciju.

Evo primera kako nastaju teorije zavere:

U selu čovek ispred kafane saopšti kako mu se prethodnu noć omacila mačka i donela na svet pet mačića koje hoće da podeli ako je neko zainteresovan:

1. jedna grupa će posumnjati u broj mačića jer komšija najverovatnije laže
2. druga grupa će posumnjati na to da da on uopšte ima mačku i da je celu priču zapravo izmislio jer u kući zapravo ima miševa koji mogu ugroziti ostali komšiluk
3.  treća grupa će posumjnati u to da se mačka nije omacila već oprasila i u stvari na svet donela prasiće
4. itd

Dakle, treba biti toliko dokon ili totalna budala i od jedne informacije napraviti čitav slučaj pravdajući to nekakvim "opravdanim skepticizmom".

Ako ima nekih mišljenja drugačijih od ovog iznesite, ali se molim vas držite strogo teme.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Po meni, tema je potpuno promašila mjesto za takvu vrstu rasprave.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: danijel on July 30, 2012, 01:49:48 am
Po meni, tema je potpuno promašila mjesto za takvu vrstu rasprave.


Tema je u podrumu, za sada bi bilo glupo zaključavati je. Dobro je da se čuju tudja mišljenja. Treba imati jasan stav o svemu da bi definisali sav izvor pseudo istina i sasekli i predupredili diskusije na temu metafizika i izmišljotina. A to je jasno ko dan odakle duvaju takvi vetrovi, tj većina njih.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Društveni problemi sa TZ, pogotovo kada se pojave u obrazovnom sistemu se ignorišu i guraju pod tepih. Smatra se da se TZ održavaju samo kod glupih ljudi. Međutim, to nije potpuna istina. TZ imaju dobru podlogu kod velikog dela populacije, kod sasvim prosečnih ljudi, a ne zaboravimo da u demokratskom društvu "postoji sloboda izbora" i da "svako može da ima sopstveno mišljenje". I to je ono što jeste problem.

Gde je koren TZ? Ljudi su skloni ubeđenju da događaju uvek mora prethoditi uzrok, i da je taj uzrok nešto planirano i kontrolisano. Ne mogu da pojme da se nešto događa bez kontrole čoveka, ili nekog višeg bića. Takva ubeđenja su plodno tlo za teorije zavere.

Yagodinac

Teorija zavere sama po sebi ne zavisi od IQ-a niti obrazovanja. U suštini je reč o magijskom, animističkom shvatanju sveta i karakterističan je za neke zajednice na nižem društvenom/civilizacijskom stepenu razvoja. U džunglama Amazona pričati o Koperniku ili širenju svemira je besmislenije nego u zemljama EU, to je jasno.
Međutim, interesantno je kako je takav primitivan način razmišljanja opstao do početka XIX veka u našim sredinama. Po mom skromnom mišljenju teorije zavere nastaju u mozgovima ljudi koji su opterećeni svakodnevnim zbivanjima i nemaju vremena da se posvete nečemu malo duže. Ako pročitaš par knjiga o astronomiji (ali pročitaš, od korice do korice) šanse za glupim pitanjima postaju enormno manje.
I takođe smatram da je ovim ljudima o kojima je reč, nevezano za obrazovanje, osobina da svuda traže instant-prosvetljenje. Meni je bitno da takve izdvojim jer se njihovim procenama po pravilu ne može verovati. Ako je u pitanju predviđanje ishoda utakmice, mogućnosti da pada kiša, udaljenosti planinskih vrhova, redosleda hitnosti u ambulanti...itdtd... takvim ljudima tj njihovim procenama se ne može verovati. Zamislite da, kao planinar, poverujem nekome ko ima takve procene!

Znači, mozak treba malo duže fokusirati na određeni zadatak i problem rešen. Ako je neko "obdaren" osobinom da mozak previše kratko zadržava na problematici, eto razloga za sumnju u sletanje na Mesec.

I još jedna stvar je karakteristika onih koji prihvataju teorije zavere: kritika nauke i njenih metoda, kao i nekritičko prihvatanje svega što je alternativno i tradicionalno. Hvatao sam se za glavu šta sve ljudi i žene stavljaju na ranu koja krvari, pre nego što dođu na pregled. Bolje da ne nabrajam...
Mislim da je suština takvog kritičkog/nekritičkog stava zapravo jedno veliko nepoverenje prema institucijama sistema. Bolje baba Milunkin melem sa ko zna čime nego antibiotici...

Suma sumarum: nemoguće je iskoreniti teorije zavere, bez obzira na vek u kome živimo ili u kom stadijumu društvene evolucije se nalazimo. Verovatno zato što su to fundamentalne osobine ljudske psihe. I ja sam imao prilike da čujem (i poverujem) u gomile urbanih legendi ali me je dugo godina bavljenja naukom naučilo da u sve sumnjam a da verujem samo u stvari 1000x proverene eksperimentalnim putem. Znači, samo Paskalov naučni pristup i imaš najmanje šanse da pogrešiš  ;D