• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teorije zavere! Odakle stižu?

Started by NShappy, July 26, 2012, 10:28:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

QuoteApsolutno sam siguran da vaši prijatelji i rodjaci koji imaju zanimanje veroučitelja, šta god da su, ovo obavezno deci pričaju i tumače po crkvenoj dogmi, inače bi od dotične crkve dobili šut kartu u jednom pravcu. Da se ne lažemo.

Gresis narvno dovoljno je i  istinito ono sto sam napisao ali treba citati bez predrasuda i generalizacije, ali da ne skrecemo sa teme (ovo je samo replika) ....

Sekula

July 30, 2012, 01:57:11 pm #31 Last Edit: July 30, 2012, 02:05:43 pm by Sekula
Quote from: r2d2 on July 30, 2012, 01:20:39 pm
QuoteApsolutno sam siguran da vaši prijatelji i rodjaci koji imaju zanimanje veroučitelja, šta god da su, ovo obavezno deci pričaju i tumače po crkvenoj dogmi, inače bi od dotične crkve dobili šut kartu u jednom pravcu. Da se ne lažemo.

Gresis narvno dovoljno je i  istinito ono sto sam napisao ali treba citati bez predrasuda i generalizacije, ali da ne skrecemo sa teme (ovo je samo replika) ....


Crkva počiva na dogmi, i jedino takav način učenja je u njoj moguć. Sve ono što drugačije govori o tome spada u jeres i takvi bivaju etiketirani. Isto tako i svi oni koji izlaze van tog učenja jesu i van tog milenijumskog zida. Ne postoji veroučitelj u bilo kojoj tzv hrišćanskoj konfesiji koji odbacuje Knjigu postanja ili je preskače jer je to prvi korak. To je temelj tog učenja. Nema tzv veronauke bez toga. To bi bilo isto kao kad bi nastavnik fizike iz školskog gradiva izbacio Njutnove zakone. Prema tome ne verujem i u toliku slobodu i demokratičnost tih učitelja ma koliko da vam je neko na prvi pogled ok. Ne možeš biti veroučitelj ako ne pričaš o ovome. On prosto u samom startu ima jedan jedini mogući okvir svog delovanja. Uostalom, postoji nešto što se zove nastavni program za svaki predmet pa valjda i za taj, jel je to ikada neko video? A ako se deci u školskom sistemu usadjuje taj protivprincip, kako ga onda uskladiti sa npr. kosmološkim učenjem?  

Yagodinac je u pravu da sklonost ka teorijama zavera ne zavisi mnogo od intelektualnih i obrazovnih te kulturoloških sklonosti. Ako nekome u ranoj mladosti navedete kao jedinu moguću misao misticizam, onda će taj isti mnogo pre biti sklon da odbacuje sva dostignuća u astronomiji, fizici, medicini itd. i protivureči im raznoraznim misaonim konstrukcijama kao što su TZ.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

Quote from: Sekula on July 30, 2012, 02:24:59 am
Quote from: danijel on July 30, 2012, 01:49:48 am
Po meni, tema je potpuno promašila mjesto za takvu vrstu rasprave.


Tema je u podrumu, za sada bi bilo glupo zaključavati je. Dobro je da se čuju tudja mišljenja. Treba imati jasan stav o svemu da bi definisali sav izvor pseudo istina i sasekli i predupredili diskusije na temu metafizika i izmišljotina. A to je jasno ko dan odakle duvaju takvi vetrovi, tj većina njih.


Što ti voliš da kažeš(a sviđa mi se kada su ljudi direktni) da je jasno ko dan odakle duvaju takvi vetrovi, tj. većina njih... misliš zapravo na šta, odnosno na koga ?

Sekula

Quote from: Accuphase on July 30, 2012, 02:11:58 pm
Quote from: Sekula on July 30, 2012, 02:24:59 am
Quote from: danijel on July 30, 2012, 01:49:48 am
Po meni, tema je potpuno promašila mjesto za takvu vrstu rasprave.


Tema je u podrumu, za sada bi bilo glupo zaključavati je. Dobro je da se čuju tudja mišljenja. Treba imati jasan stav o svemu da bi definisali sav izvor pseudo istina i sasekli i predupredili diskusije na temu metafizika i izmišljotina. A to je jasno ko dan odakle duvaju takvi vetrovi, tj većina njih.


Što ti voliš da kažeš(a sviđa mi se kada su ljudi direktni) da je jasno ko dan odakle duvaju takvi vetrovi, tj. većina njih... misliš zapravo na šta, odnosno na koga ?


Moje mišljenje sam već deklarisao po ovom pitanju na tome da dobar deo ovog nadasve lošeg fenomena potiče od nedostatka obrazovanja, propusta i ostalih nakaradnih sistema društvenog vrednovanja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Nemojte se prepucavati. Temu sam pokrenuo jer smatram da problem nije za ignorisanje i da se toliko i proširio jer se ignoriše, jer se ljudi koji su zavedeni TZ samo "gurnu u stranu" a biva ih sve više i više. Da potsetim, demokratski posmatrano, šta ćemo kada ih bude više od 50% i postanu suviše glasni? Ne ne treba ih ignorisati.

Što se religije tiče, koliko god mi (neki) bili ateisti, proći će još mnogo vekova dok je ljudi ne prevaziđu. Sada je rano da to pokušavamo. Ljudska svest (prosečna) nije na dovoljnom nivou da zaboravi religiju. A ljudska svest nije samo ogledalo inteligencije i zvaničnog obrazovanja, već je mnogo složenija kategorija. Imamo primer Srbije u kojoj sa prolaskom vremena poslednjih decenija dolazi do nazadovanja društvene svesti.

Postoje velike ckve koje nemaju nikakav problem sa naukom i to otvoreno kažu i priznaju savremenu nauku, a bibliju i knjigu postajanja jasno i nedvosmisleno smatraju metaforama i književnim delom. Takve nauci ne predstavljaju problem. Ali sa duge strane, postoje crkve koje su "bukvalističke" ili pak odbijaju da se zvanično izjasne o razlikama izmađu postajanja i astrofizike i biologije. Takve jesu problem.

Kizza

@NShappy
Koje su to crkve?Još nisam čuo za to.
Kad sam Ja bio mali,odgajan sam u komunističkom duhu, voleli smo i Istok i Zapad ali crkvu nikako.Svom detetu nisam suflirao ni protiv onoga ni protiv ovoga,nekako ne volim disciplinu takve vrste.Život je borba za sve i ako se tako postavimo biće nam mnogo lakše.Uh,samo da nema ovih "teorija zavere" brže bi napredovali ka zvezdama  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Quote
Crkva počiva na dogmi, i jedino takav način učenja je u njoj moguć. Sve ono što drugačije govori o tome spada u jeres i takvi bivaju etiketirani. Isto tako i svi oni koji izlaze van tog učenja jesu i van tog milenijumskog zida. Ne postoji veroučitelj u bilo kojoj tzv hrišćanskoj konfesiji koji odbacuje Knjigu postanja ili je preskače jer je to prvi korak.

Istina dragi Sekula, ali kao sto neko rece gore, neki predavaci bibliju ne moraju da posmatraju kao istorijsku ili geolosku ili  knjigu iz fizike. Znam da nije licno, samo bi dodao, moje dete zna i o gravitaciji i o brzini svetlosti i o zvezdama, galaksijama, atomimima, celijama, evoluciji i to pre svoje sedme godine. Sto se tice sestre ona nije jedna od verskih fanatika (na zalost imam i takvih u familiji), sasvim normalna osoba koja je taj fakultet zavrsila zbog zelje drugih. Kada vec iznosim ovakve detalje bila je upisala Visu krimalisticku, prosla sve testove, ali zarad pritiska onih spominjanih (verskih fanatika) dete je moralo da upise ovaj drugi fakultet.  Necu dalje braniti SPC jer u sustini uglavnom se slazem sa tvojim stavovima. U pitanju je obrazovani sitem jer pazi oni dete uce o adamu i evi mnogo godina pre biologije i spomena o evoluciji.

------------------------
Mislim da smo uboli u centar problem. Sve je povezano sa skolskim sitemom. Ali nije samo to. Ovde ljudi pravoslavlje (pa pojedini i ono sto je kontra od nauke) dozivljavaju kao deo nasledja tj. cuvara tradicije i kulture, pa samim tim i TZ su prijemcivije.

Accuphase

Quote from: Kizza on July 30, 2012, 05:47:57 pm
@NShappy
Koje su to crkve?Još nisam čuo za to.
Kad sam Ja bio mali,odgajan sam u komunističkom duhu, voleli smo i Istok i Zapad ali crkvu nikako.Svom detetu nisam suflirao ni protiv onoga ni protiv ovoga,nekako ne volim disciplinu takve vrste.Život je borba za sve i ako se tako postavimo biće nam mnogo lakše.Uh,samo da nema ovih "teorija zavere" brže bi napredovali ka zvezdama  ;)




Tako je @Kizza, da posle Rimskog Carstva, nije bilo "ono što je bilo" a trajalo čitav milenijum, danas bi se verovatno već odavno šetali širom galaksije !
Recimo nešto poput "Trigan Empire" stripa iz legendarne Stripoteke, kod nas nazvanog "Daleka Planeta"...

Kizza

Joj gde me nađe  :) Odrastao sam uz Daleku Planetu, Politikin Zabavnik,Galaksiju,Tehničke Novine...........Moramo otkriti leglo tih zaverenika!Da nije u onoj državi usred Rima  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Quote from: Kizza on July 30, 2012, 07:52:16 pm
Joj gde me nađe  :) Odrastao sam uz Daleku Planetu, Politikin Zabavnik,Galaksiju,Tehničke Novine...........Moramo otkriti leglo tih zaverenika!Da nije u onoj državi usred Rima  ???


Ihhh bre brate @Kizza, pa ovakvi forumi i služe zato da se "pronalzimo", veliki je svet a sličnosti je tako malo a razlika tako puno !

Sekula

July 30, 2012, 08:45:36 pm #40 Last Edit: July 30, 2012, 09:40:25 pm by Sekula
U slobode i prava pojedinaca spadaju i takozvane verske tj religijske slobode. Sve one religije koje ne propagiraju nasilje, mržnju i šovinizam se smatraju društveno prihvatljivim. Taj izbor mora da bude garantovan svima i isto tako i deci. Ako im se već u tim godinama nameću takvi pogledi, pardon, daju na izbor, onda bi još logičnije bilo da se glasačko pravo da svima i ukine starosna granica od 18 godina.

Ako će nešto da rade na tim nastavama onda je najbolje da porade na moralu. Neka tu decu vode malo u domove gde su nezbrinuti, stari, onemoćali i napušteni. Neka ih vode po dečijim klinikama da vide i da koliko toliko pomognu svojim vršnjacima. Neka ih vode u romska naselja da vide kako žive i ti ljudi i nek i njima koliko toliko pomognu. Neka ih vode u azile za napuštene životinje i neka vide kako i ta živa bića prolaze. Neka sa njima zasade barem neko drvo, biljku, neka uzgajaju i uberu barem jedan plod, neka pokažu kako se vodi život u saglasju sa prirodom. Siguran sam da je ovo pravi put.

R2D2 ne moraš da braniš sestru, gotovo sam siguran da žena to radi da bi opstala i za platu, a u ostalo ne ulazim niti mislim da treba niti mene lično interesuju pojedinačni slučajevi predavača kojima je u startu zadatak da se bave metafizikom i to sa tako malom decom, pogotovu. Ja sam samo naveo načine kako se dolazi do društvene svesti koju je nemoguće ne okriviti kao nesumnjiv faktor za stavove ovakvog tipa (od danas, da vam se smuči):

http://www.b92.net/zivot/komentari.php?nav_id=630579

A što se pomenutog školskog predmeta tiče samo da dodam da ministarstvo prosvete faktički ne proverava kroz rad prosvetnih inspektora na terenu nivo te nastave, niti postoji utvrdjeni i jasno precizirani nastavni plan i program. Ponajmanje ministarstvo prosvete ima uvid u stručne kompetencije ljudi koji to predaju. Pri tome, to ide dotle da ministarstvo čak nema ni ukupan broj dece na državnom nivou koji ide na veronauku a kao statistčki podatak. Malo je reći da je ovo krajnje nedopustivo. Ovime se Dositejev poziv o davanju škola a ne zvonaca i praporaca baca pod noge. Siguran sam da i u ostatku regiona nimalo nije bolja situacija, ma kakva da je konfesija.


A o konfesijama koje prihvataju nauku i ukidaju vlastitu dogmu ne bih ovde. Da neće možda i teoriju velikog praska da prihvate?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Quote from: Kizza on July 30, 2012, 05:47:57 pm
@NShappy
Koje su to crkve?Još nisam čuo za to.
Kad sam Ja bio mali,odgajan sam u komunističkom duhu, voleli smo i Istok i Zapad ali crkvu nikako.Svom detetu nisam suflirao ni protiv onoga ni protiv ovoga,nekako ne volim disciplinu takve vrste.Život je borba za sve i ako se tako postavimo biće nam mnogo lakše.Uh,samo da nema ovih "teorija zavere" brže bi napredovali ka zvezdama  ;)


Vatikan, bar zvanično, podržava i teoriju evolucije i savremene ideje astrofizike. Imaju i svoju opservatoriju.

Ali daleko od toga da je Vatikan nešto dobro na svetu....

r2d2

July 30, 2012, 09:09:18 pm #42 Last Edit: July 30, 2012, 09:34:19 pm by r2d2
Da sam sklon teorijama zavere pomislio bih da teorije zavere  plasiraju  ;D ;D ;D : pored cudaka,zasenenjaka, bivsih ili kvazi naucnika  koji hoce da zarade neki dinar i bulmenta tajnih sluzbi. Te tajne sluzbe i nisu u ljubavi sa uticajem religija, naprotiv ali u hladnoratovskom nadmetanju evidentno je da su imali neku odredjenu ulogu u stvaranju mitova i pojedinih TZ-a. Ako je to i delic istinito, moguce je i da na ovim prostorima je bila slicna situacija devedesetih jer upravo casopisi trece oko i 24 culo, su bili obojeni nekako previse upadljivo...  Istinu je najlakse zamskirati poluistinama, a tajne sluzbe se bave tajnim stvarima pa je normalno da koriste sva sredstva za maskiranje. Naravno to nije toliko vazno i uopste nisam siguran, ali zarad objetivnijeg pristupa i to da pomenem.
Posle silnih vidovitih Vangi i domacih proroka i astrologa, isceljitelja (nasa domaca verzija TZ-a) danas imamo supstituciju  tipicno americkih TZ. Da li je taj uvoz ili vakum nebih znao reci, ali promena se primecuje iako se nismo jos oporavili od vidovitih...

Kizza

Bravo Sekula  :) Vrlo malo,čini mi se ni u jednoj,oprostite ako grešim,ima te ljudske solidarnosti i pomoći siromašnima od strane verskih zajednica.Pošto živim na Novom Beogradu sve češće viđam ljude,na žalost najviše penzionera,koji pretražuju kontejnere u potrazi za hranom.
Ne znam da li pri nekoj crkvi ima da se služi besplatna hrana za beskućnike?Zašto se uopšte naplaćuje kada neko želi da krsti dete?Budimo ljudi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Izgleda da vas je tema "bocnula", gle koliko postova u par dana ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT