• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ruski Tento

Started by andromeda 2, October 13, 2005, 09:10:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andromeda 2

OK! Ponuda otpada. Ja ga ne koristim, iako je najbolji od svih koje imam. Zeleo sam da imas dobar dvogled, ali izbor je bio tvoj. Jednostavno covek nekad zeli i da ucini nekome, ali...
Mozda si u pravu, steta je da ga izgubim. Pozdrav!

sashastar

Tako je sacuvaj ga ,imaj ga budi sretan sto ga imas.
I to izmedu ostalih jer bi i ja tako ucinio i imao.
Jos ti se jednom zahvaljujem na ponudi jer je veoma velikodusna.

andromeda 2

U pravu si, jos jednom! Ponudio sam ga tebi jer toliko volis astronomiju,a imas samo to sto imas, ali i to je dovoljno, zar ne! Voleo bih da mnogi ljudi koji imaju odredjene instrumente ,a ne koriste ih jer su nabavili nove , vece ili bolje, ponude drugima za neke manje pare ili razmenu, tj. omoguce da dodju do necega sto bi im u tom trenutku mnogo znacilo,a ovima opet stoji upakovano ili sklonjeno na tavan. Ja sam Tento ponudio samo iz razloga sto nisam resio problem kacenja za paralelogram i sumnjam da cu to uraditi. Prema tome, stoji mi, a neko domisljatiji od mene bi to vec resio. Pozdrav!

sashastar

Andromeda 2 izvini sto te ovo pitam a koji je tvoj glavni dvogled
sa kojim posmatras nocni nebeski raj ?
I jel imas nameru da nabavljas neki jaci, kvalitetniji i sl ?

andromeda 2

Koristim Optisan Classic-IV Aotec 10x50 sa minimalnom distorzijom (0,3%) i slika je sasvim korektna (nemacka tehnologija), a pored toga mogu da ga kacim na paralelogram. Medjutim, Tento ipak ima kvalitetniju optiku.
Jednog dana nabavicu 15x70 i tako dalje, do 25x100.
Interesuje me da li postoji mogucnost da se i od ekvatorijalne montaze napravi sistem za binokulare. Ja nemam ideju kako, ali ako je neko video neki sajt voleo bih da mi javi.

Bobo

Quote from: "andromeda 2"Koristim Optisan Classic-IV Aotec 10x50 sa minimalnom distorzijom (0,3%)


Sta ovo znaci tocno?

andromeda 2

Kako pise u specifikaciji, a i na osnovu mog osmatranja, daje prilicno ravno polje posmatranja (flat field), samo na krajnjim krajevima dolazi do blagog iskrivljenja slike. To je ta Aotec tehnologija, koja kod ovog dvogleda dovedena na neki po njima maximalni nivo i pruza prilicno dobru sliku za osmatranje. Recimo moj tento ima daleko izrazeniju komu nego ovaj, ali mu je zato prevlaka na socivima kvalitetnija (prima vise svetlosti).

Bobo

Googlao sam ali ne mogu naci nikakvu suvislu informaciju. Taj podatak moze znaciti bilo sta, ali ocito nema flat field cim spominjes iskrivljenje na rubovima.

sashastar

Jel to neka specijana serija dvogleda
ili
Radena u maloj seriji (proizvodnji)

andromeda 2

Ljudi, nemojte da se palite. Dvogled je sasvim solidan i na izgled i u optickom smislu. Uspeli su da naprave "skoro flat field" polje i tek na krajnjim rubovima slika je malo deformisana, dok se kod drugih ta deformacija javlja nedaleko od sredine polja pa prema ivicama. Medjutim, optika je verovatno samo full coated i opet navodim da je veca kolicina svetlosti koju propusta moj tento, nego ovaj dvogled. Medjutim, mogu da ga kacim na paralelogram i za mene je sasvim OK! Poslacu vam fotku. Inace, kosta oko 60 evra.
Na jednom sajtu sam procitao podatke o njemu i to me je navelo da ga kupim, ali taj sajt sad ne mogu da pronadjem. Inace, dobio sam i garanciju na godinu dana.

andromeda 2

O da! Ima i Bak-4 prizme, sto me je zaista opredelilo (uz razumnu cenu) da ga kupim!
Verovatno po kvalitetu ne moze da se poredi sa Pentaxom koji ima Bobo, ali za sada sam zadovoljan onim sto imam.

Bobo

Ma nema to veze..vjerujem da je dalekozor ok..ali ono 0.3% distorzije je glupost  :)

andromeda 2

Verovatno si u pravu! Ali to i nije bitno, zar ne! Vazno je uzivati u pogledu.

sashastar

Ja sam samo pitao jer mi je nepoznat vazno je da si ti zadovoljan.

andromeda 2

Sashasteru, evo ovde je nesto ukratko receno o navedenom dvogledu.
http://www.enaa.com/oddelki/foto/product.asp?dept_id=1234&pf_id=504513

Aspherical Optical TEChnology (AOTEC)
OPTISAN AOTEC binoculars are designed for those who appreciate and insist in having the highest optical quality performance with Aspherical Lenses. AOTEC binoculars are many steps ahead by offering you a remarkable feature of 28 to 40 times less image distortion, available in Waterproof and Standard Porro type binoculars.